40 Yaş Sonrası Erkeklerin Yaptırması Gereken 10 Sağlık Taraması Testi

Birçok erkek sağlığını ciddiye almaz ve her ne pahasına olursa olsun hastaneler kaçınılmaz olur. Fakat bu eğilim, herhangi bir sorun olduğunu belirten bir belirti bulunmasa bile, bir erkeğin sağlığını riske sokar.

Bu özellikler size benziyorsa, yaklaşımınızı sağlığınıza göre değiştirmek önemlidir. Sağlıklı olmadan hayatın zevklerinin tadını çıkarmak mümkün değildir.

Küçük bir planlama, formda ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir ve bunun için düzenli sağlık kontrolleri şarttır.

Düzenli taramalar ve kontroller doktorunuzun erken uyarı belirtileri veya hastalık belirtilerini anlamasına izin vererek sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Örneğin, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve birçok kanser, erken evrelerinde teşhis edilirse, başarılı bir tedaviyi beraberinde getiriyor.

Yaşla birlikte hepimiz hastalığa daha yatkın bir hale geliriz. Yani, 40 yaşına geldiğinizde, sağlığınız konusunda ciddi olunuz ve düzenli rutininizin bir parçası olan sağlık kontrolleri ve taramaları yaptırın.

İşte, erkeklerin 40 yaşını doldurduktan sonra yaptırması gereken 10 sağlık taraması testi veya muayenesi.

1. Cilt Kanseri Kontrolleri

Erkekler, özellikle de açık tenli olanlar ve dışarıda çalışanlar, en ölümcül olanı olan melanom da dahil olmak üzere daha yüksek bir cilt kanseri riski taşırlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 76.665 kişiye, ciltte melanom teşhisi konuldu ve 2014 yılında 45.402 erkek ve 31.263 kadın buna dahil edildi. Aynı yıl, bundan ölen üç kişiden ikisi erkekti.

Amerikan Kanser Derneği, cildinizdeki tüm ben ve lekelerden haberdar olmanızı ve herhangi bir değişikliği hemen doktorunuza bildirmenizi öneriyor.

Ayrıca, düzenli koruyucu bakımın bir parçası olarak, yıllık fiziksel muayeneniz sırasında doktorunuzdan cildinizi kontrol etmesini isteyin.

2. Prostat Kanseri Taraması

Melanom dışı deri kanserinin yanı sıra, prostat kanseri de erkekler arasındaki en yaygın kanserdir. Aslında prostat kanseri, kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir.

CDC’ye göre, 2014 yılında 172,258 erkeğe prostat kanseri teşhisi konuldu ve o yıl 28.334 erkek öldü.

Prostat kanseri taraması, belirtiler bulunmadan önce kanserin erken evrelerinde tespit edilmesini mümkün kılar. Kanser Derneği, prostat kanseri için bir ya da daha fazla risk faktörü olan 50 yaşın üstündeki erkeklerin rutin taramaları önermektedir.

Babası veya erkek kardeşi prostat kanseri teşhisi konan erkekler, Afrikalı-Amerikalı erkeklerin ve yüksek testosteron düzeyine sahip erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Risk faktörlerine bağlı olarak, doktorunuz prostat spesifik antijen (PSA) kan testi kullanılarak prostat kanseri taraması yapabilir. Bir dijital rektal sınav da taramanın bir parçası olarak yapılabilir.

3. Kolorektal Kanser Taraması

Kolorektal kanser, kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir ve kadın ve erkeklerde görülen en yaygın üçüncü kanserdir.

CDC, 2014 yılında 139,992 kişiye kolorektal kanser teşhisi koyulduğunu, 73,396 erkek ve 66,596 kadının da buna dahil olduğunu bildirdi.

CDC, hem kadınlar hem de erkekler için 50 yaşından başlayarak kolorektal kanser taramasını önermektedir.

Hastalık genellikle kolonda polip denilen büyüme ile başladığı için, bazı tarama testleri kansere dönüşmeden önce onları bulmak için tasarlanmıştır .Kolorektal kanser için tarama testlerinin bazıları kolonoskopi, esnek bir sigmoidoskopi ve fekal testleri içerir.

4. Kan basıncı testi

İnsanların kan basıncını tazelemek önemlidir, çünkü insanlar bunu bilmeden yıllar boyunca yüksek tansiyona sahip olabilirler.

Amerikan Kalp Derneği, 45 yaşın altındaki erkeklerin kadınlardan daha yüksek oranda tansiyon yüksekliği olduğunu söylüyor. 45-64 yaş arası erkek ve kadınların oranı benzerdir. Bundan sonrasında, erkeklerden çok daha yüksek bir yüzdesinin tansiyonu yüksektir.

40 yaşına ulaştıktan sonra, kan basıncınızı yılda bir kez kontrol ettirin. Üst sayı (sistolik sayı) 120 ila 139 arasındaysa veya alt sayı (diyastolik sayı) 80 ila 89 mm Hg arasındaysa, Prehypertension (İlk Hipertansiyon) ‘u gösterebileceği için her yıl kontrol edilmesini sağlayın.

Kan basıncınız daha yüksekse, doktorunuz muhtemelen daha sık kontrol önerecektir. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutmak için ve kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve felçlerini önlemek için ilaç gerekebilir.

5. Kolesterol Seviyeleri Testi

Yüksek kolesterol, erkekleri kalp krizi , felç ve periferik arter hastalığı için daha fazla riske sokar .Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında iskemik kalp hastalığının üçte birinin yüksek kolesterole bağlı olduğunu bildirmektedir.

Yüksek kolesterol genellikle belirtilere neden olmaz. Bu yüzden doktorunuzun kolesterol seviyenizi sık sık kontrol etmesini sağlamanız önemlidir.

Amerikan Kalp Derneği, 20 yaş ve üstü yetişkinlerin kolesterol ve diğer geleneksel risk faktörlerinin her dört ila altı yılda bir kontrol edildiğini önermektedir.

Kardiyovasküler hastalık için daha yüksek risk altındaysanız, daha sık olarak değerlendirilen kolesterol ve diğer risk faktörlerine ihtiyacınız olabilir.

6. Kan Şekeri Testi

Diyabette kandaki şeker seviyesi yükselir, bu da kontrolsüz bırakılırsa sağlıkla ilgili komplikasyonlara yol açabilir .Diyabet kardiyovasküler hastalık riskini artırır ve göz, cilt, böbrek ve sinir sistemi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Diyabet ayrıca erkeklerde ürolojik sorunlara da neden olabilir.

Herkesin kan şekeri seviyesini her yıl ya da 40 yaşından sonra her üç yılda bir (diyabet için risk faktörlerine bağlı olarak) test ettirmesi gerekir.

Risk faktörleri arasında irsilik, prediyabet (hafif yükselmiş kan şekeri düzeyleri), aşırı kilolu veya obezite, yüksek tansiyon, kanda yüksek kolesterol, sigara ve bazı etnik kökenler sayılabilir.

Diyabet testleri, yemek yedikten sonra ve açken kanınızdaki glikoz miktarını ölçen bir testtir. Diyabetlilerde HbA1c kan testi, detaylı göz muayenesi ve ayak muayenesinden oluşan üç yıllık tıbbi testler yapılmalıdır.

7. Kemik Yoğunluğu Testi

Amerikan Aile Hekimliğinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kemik erimesi erkeklerde önemli ve sıklıkla gözden kaçan bir sorundur. Kalça kırıklarının yaşam boyu riskleri erkeklerde kadınlardan daha düşük olmasına rağmen, erkeklerde kalça kırığı sonrası erkeklerin ölme olasılığı iki kat daha fazladır.

Uzmanlar kemik erimesi için risk faktörleri olan erkeklerin 40 yaşından sonra her birkaç yılda bir kemik yoğunluğu testi yaptırması önermektedir. Risk faktörleri arasında irsilik, osteoporoz, sedanter yaşam tarzı, sigara içme ve çok fazla alkol tüketimi yer alır.

Kemik yoğunluğu taraması (DEXA), kemiklerinizin ne kadar güçlü olduğunu ölçen bir çeşit X-ışınıdır.   ve kırılma riskinizi belirlemenize yardımcı olabilir.Bu testi yaparak, doktorunuz kırık ve sakatlığı önlemek için osteoporoz adı verilen ciddi kemik kaybını bulabilir ve tedavi edebilir.

8. Diş Kontrolleri

Herkes diş hekimi muayenesi ve profesyonel bir ağız temizliği için yılda en az bir kez ziyaret etmelidir. Bu basit yöntem diş hekiminizin diş çürümesi, diş eti iltihabı ve diğer sağlık sorunları belirtilerini belirlemesini sağlar.

Amerikan Dişhekimliği Birliği, ağız kanseri belirtilerinin kontrol edilmesinin, düzenli bir diş muayenesinin bir parçası olduğunu söylüyor. Diş hekiminiz, dudaklarınıza ve ağzınıza bakarak ağız dokularınızı kolayca inceleyebilir ve ağız kanserini teşhis edebilir.

Erkeklerin diş sağlığı muayenelerini görmezden geldikleri bilinmektedir. Amerikan Dişhekimleri Birliği tarafından yayınlanan 1999 tarihli bir rapora göre, dört faktör nadir görülen diş muayeneleriyle ilişkilidir: erkek olma , düşük gelirli olma, bakım için olağan bir yer olmaması ve diş bakımı alma konusunda endişeli olma.

Muayene ve temizlik için yılda bir veya iki kez diş hekimine gitmelisiniz. Diş hekiminiz daha sık ziyarete ihtiyaç duyuyorsanız bunu değerlendirecektir.

9. Göz testi

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre, 2020 yılına kadar, 43 milyon Amerikalı katarakt, diyabetik retinopati, glokom ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalıklarından önemli ölçüde görme kaybı veya körlük riski altındadır.

Bu, şu andaki hastalıklara sahip Amerikalıların sayısı üzerinden yüzde 50’den fazla bir miktarı belirtmektedir.

Görme yaşla birlikte bozulma eğilimi gösterir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi, göz hastalığı için hiçbir belirti veya risk faktörü olmayan yetişkinlerin 40 yaşında temel bir kapsamlı göz değerlendirmesi yapmasını önermektedir.

40-54 yaş arası risk faktörü olmayan bireyler, her iki ila dört yılda bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir.

Diyabetes mellitus ve hipertansiyon gibi sistemik hastalıklarla ilgili oküler anormallikler geliştirme riski yüksek olan veya ailesinde göz hastalığı olan kişilerde görme kaybını önlemek veya en aza indirmek için periyodik kapsamlı göz muayeneleri gerekir.

Zaten reçeteli gözlük veya kontakt lens kullanıyorsanız, gözlerinizi her yıl muayene ettirmelisiniz.

10. Elektrokardiyogram (EKG)

EKG, kalp anormalliklerini tespit ederek kalp tarafından meydana getirilen elektriksel aktiviteyi ölçerek, invazif olmayan, güvenli ve ağrısız bir testtir. Kalp atış hızınız ve ritminiz hakkında bilgi sağlar ve yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) veya önceki kalp krizi (miyokard enfarktüsü) geçirip geçirmediğinizi gösterir.

Bir EKG herkes için tavsiye edilmezken, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı gibi göğüs hastalıkları, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı veya ağır kalp atışı gibi genişlemiş bir kalp için risk faktörleriniz varsa EKG çekilmelisiniz .

Sağlığınıza ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak her iki ila beş yılda bir EKG testi yaptırmalısınız.

Yorumla