40 Yaş Sonrası Kadınların Yaptırması Gereken 10 Sağlık Testi

40 yeni 30’dur” sözünün kesinlikle bir gerçeği var. Kadınların daha erken yaşta kendilerine daha iyi baktıkları için, 40 yaşına girmek, sağlığınızın kontrol edilemeyen yokuş aşağı kaymaya başladığı anlamına gelmez.

Bununla birlikte, kadınlar yaşlandıkça hayatları üzerinde büyük bir etkisi olabilecek sağlık sorunlarına daha yatkın hale gelirler. Hayatı sonuna kadar yaşamak ve hayatın zevklerinin tadını çıkarmak için – büyük yada küçük, sağlığınızı korumak için yapmanız gereken her şeyi not etmek önemlidir.

Eğer çaba gösterirseniz ve sağlıklı seçimler yapmak konusunda ihtiyatlı davranıyorsanız sağlıklı kalmak zor bir şey değildir.

Bu tarz sağlıklı bir seçim de, 40 yaşına geldiğinizde uygun tarama testlerini yaptırmaktır.

Potansiyel sağlık problemlerini tespit etmek için çeşitli tarama testleri kullanılmaktadır. Herhangi bir sorunun erken saptanması tedavi planına yardımcı olabilir ve başarılı olma şansını artırabilir.

Her zaman önlenmenin tedaviden daha iyi olduğunu ve sağlık taramasının önemini asla göz ardı etmemeyi unutmayın.

İşte, 40 yaşın üstündeki kadınların yaptırması gereken ilk 10 sağlık testi.

1. Göğüs Testi

Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Fonuna göre, dünya çapında kadınlarda en yaygın görülen kanser olan meme kanseridir ve 2012 yılında yaklaşık 1,7 milyon yeni vaka teşhis edilmiştir.

Kendi kendinize yapacağınız meme muayeneleri veya göğüslerinizi düzenli olarak incelemekmeme kanserini erken bulmak için önemli bir adımdır.

Erken tanı, kanserin başarılı tedavisine yardımcı olur. Ancak, birçok kadın bu muayeneyi kendi kendine yapamaz.

40 yaşın üstündeki kadınlar göğüslerini düzenli olarak evde kontrol etmeli ve yılda bir kez doktora muayene ettirmelidir.

Göğüslerinizi, beden veya şekil, döküntü, çukurluk ve topaklar gibi farklılıklar açısından kontrol etmeniz gerekir. Yavaşça sıkıldığında göğüs uçlarından sıvı gelip gelmediğini de kontrol edebilirsiniz.

2. Mamogram

40 yaşın üstündeki kadınların yaptırması gereken diğer bir testte mamogramdır. Bu test günümüzde meme kanserini tespit etmek için en etkili tarama aracıdır. Meme kanserini erken yakalayarak, kanserin yayılma riskini azaltabilirsiniz.

Amerikan Kanser Derneği, 40-54 yaş arası kadınların her yıl bir defa mamogram testi yaptırması gerektiğini bildirmektedir.

55 yaşından sonra, yıllık gösterimlere devam edebilir ve her yıl bu testi yaptırabilirsiniz.

3. Kan Şekeri Testi

Diyabet teşhisi konan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ulusal Diyabet İstatistikleri Raporu’na (2017) göre, 2015 yılında 18 yaş ve üstü yetişkinlerde tahmini 1.5 milyon yeni diyabet vakası (1.000 kişi başına 6.7) teşhis edilmiştir.

Bu yeni vakaların yarısından fazlası 45-64 yaşları arasındaydı ve rakamlara göre erkekler ve kadın eşitti.

Diyabetle yaşamak zordur ve diğer hastalıklara yakalanma riskini artırabilir. Diyabet için yüksek risk altındaysanız, 40 yaşından sonra her üç yılda bir prediyabet ve diyabet taraması yapmanız gerekebilir.

Diyabet için bazı risk faktörleri fiziksel hareketsizlik, şiddetli obezite ve birinci derecede akrabalar arasında diyabetli birisinin olmasıdır.

Neyse ki şekerinizi kontrol etmek için basit bir idrar veya kan testi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca “tip 2 diyabeti önlemek için önemli ipuçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Kolesterol Testi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 2011-2012 yıllarında insanların yaklaşık yüzde 37’sinin kolesterol ilacı kullandığını, kalp hastalığı ve inme için yüksek risk altındadır.

Kalp hastalığı ölümün önde gelen nedenidir ve inme beşinci önde gelen ölüm nedenidir. Bu nedenle Kalp Derneği, kadınların kolesterol seviyelerini her dört ila altı yılda bir kontrol etmelerini ve buna 20 yaşından itibaren başlanmasını önermektedir.

45 yaşından sonra, yılda bir kez kolesterol taraması önemli hale gelir, çünkü kalp hastalığı riski yaşla birlikte artar.

Basit bir kan testi ile, toplam kolesterolünüzün seviyelerini, “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolünüzü, “kötü” LDL kolesterolünüzü ve trigliseritlerinizi kandaki başka bir yağ türünü öğrenebilirsiniz.

5. Tansiyon Testi

Yüksek tansiyon kan damarlarına zarar verebilir, inme ve kalp krizi riskinizi artırabilir.

Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Sağlıker, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon insanın, yani her 4 kişiden birinin, hipertansiyon hastası olduğunu açıklamıştır.

Kadınlarında yaşamları boyunca yüksek tansiyona yakalanma olasılığı erkeklerle aynıdır.

Tansiyonunuzu doktor kliniklerinde, eczanelerde kontrol ettirebilirsiniz ya da bir tansiyon izleme kiti alıp kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Kan basıncınız 140/90 mm Hg’den yüksekse, doktorunuza danışın. Tansiyonunuzu diyet, egzersiz ve ilaçlarla düşürebilirsiniz.

6. Kolorektal Kanser Taraması

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın 2007-2008 yıllarında on iki ildeki kanser kayıt merkezi verilerine göre, KRK görülme sıklığı açısından tüm kanserler içinde % 7,8 ile kadınlarda üçüncü ve % 7,5 ile erkeklerde dördüncü sırada yer almaktadır.

Ayrıca dünya çapında her yıl yaklaşık bir milyon kolorektal kanser (KRK) tanısı konulurken, 500.000 hasta KRK nedeniyle kaybedilmektedir.

Kendinizi bu ölümcül kansere karşı korumak için Ulusal Kanser Enstitüsü, ailede kolorektal kanser veya polip öyküsü veya enflamatuar barsak hastalığı veya bazı kalıtsal durumlar nedeniyle artmış risk altında olan kişilerin 50 yaşından önce tarama yaptırmaya başlamasını ve daha sık tarama yapılmasını tavsiye etmektedir.

Kolorektal kanser için yapılan taramalardan bazıları şunlardır:

  • Yüksek hassasiyetli fekal gizli kan testleri (FOBT).
  • Dışkı DNA testi (FIT-DNA).
  • Standart (veya optik) kolonoskopi.
  • Sanal kolonoskopi

Ne sıklıkla ve hangi tarama testlerini yapmanız gerektiğini doktorunuza danışın.

7. Kemik Yoğunluğu Testi

Kadınlar kemik erimesi ve kemik kırılması riski altındadır. Bu durum, vücudunuzdaki östrojen hormon düzeylerinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Östrojen hormonu kadınlarda kemiklerde koruyucu bir rol oynar.

Op. Dr. Nevra TOPALİSMAİLOĞLU’na göre kadınlarda kemik erimesi erkeklere göre çok daha fazladır ve menopoz döneminden sonraki 10 – 15 yıl içerisinde gelişir.

Bu nedenle, 40 yaş ve üstü kadınların osteoporoz açısından taranması önemlidir. Bir kişinin kalça, omurga veya diğer kemiklerde sahip olduğu kemik miktarını gösteren bir kemik yoğunluğu testini tercih edebilirsiniz.

Düzenli kemik yoğunluğu testleri yaptırmak, size kemik kütlesinin aynı olup olmadığını veya kemik kaybedip kaybetmediğinizi söyleyecektir.

8. Cilt Kontrolü

Cilt kanserini erken teşhis etmek zor değildir, eğer her ay kendi kendinize test yaparsanız, asimetrik olan, bir kurşun kalemi silgisinden daha büyük olan veya düzensiz bir kenar veya renge sahip olan benleri kontrol edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuza başvurun. Tam vücut muayenesi için yılda bir defa dermatoloğa gidin.

9. Göz Testi

Kuru göz sendromu, katarakt, glokom ve maküler dejenerasyon yaşlı kadınları etkileyen en yaygın dört göz problemidir.

Bu tarz göz sağlığı problemini yakalamak için zamanında göz muayeneleri önemlidir.

Birçok göz hastalığının erken uyarı veya belirtileri olmadığını unutmayın, ancak geniş kapsamlı bir muayene görme kayıpları olmadan önce göz hastalıklarını tespit edebilir. Erken teşhis ve tedavi görüşünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

Ulusal Göz Enstitüsü, 50 yaş ve üstü herkes için kapsamlı bir göz muayenesi önerir.

Herhangi bir görme problemi yaşamıyor olsanız bile, geniş bir göz muayenesi için göz doktorunuza danışın.

Şeker hastalığınız varsa, en azından her yıl bir göz muayenesi yaptırın.

10. Diş Kontrolü

Ağız kuruluğu, kök ve koronal çürükler yaşlanma ile ilişkili diş sorunlarındandır.

Her yıl muayene ve temizlik için diş hekimine gitmelisiniz. Bu sadece ağız problemlerinin erken teşhisi için değil, aynı zamanda ağız kanseri olasılığını değerlendirmek için de önemlidir.

Genel Diş Hekimliği Akademisi’ne göre, ağız kanseri, yetişkinler arasında en yaygın altıncı kanserdir.

40 yaşın üstündeki kadınlar için yılda bir diş muayenesi önerilir. Ancak sigara içen kadınlar dişeti hastalığı ve ağız kanserleri için daha büyük risk altındadır, bu durumda her altı ayda bir diş muayenesi önerilir.

Yorumla