Ağrılı Mesane Sendromu Nasıl Tedavi Edilir – Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinen interstisyel sistit (IC), mesanenin kas katmanlarında iltihaplanmaya neden olan kronik bir durumdur. Ağrı, baskı ve sık idrara çıkma isteği ile karakterizedir. Ağrılı mesane sendromu teşhis edilmesi zor olan olan bir hastalıktır. Tanı konulabilmesi ve hastalığın nedenlerinin bulunabilmesi için ağrı belirtilerinin görülmediği bir zaman aranır.

Hastalıkla ilgili genel bilgilere yazımızın sonunda bakabilirsiniz, şimdi bu rahatsızlığın doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Ağrılı Mesane Sendromu Bitkisel Tedavisi

Ağrılı Mesane Sendromu Bitkisel Tedavisi

Ağrılı mesane sendromunun doğal ve bitkisel tedavisi – En etkili 10 yöntem

1. Sıcak Kompres

Mesanenize sıcak kompres uygulamak, sık görülen bir belirti olan mesanedeki şişliği azaltmak için çok basit ve etkili bir tedavidir.

Doktorlar karnın üzerine uygulanan sıcak kompresin hem iltihap hem de ağrıdan rahatlama sağladığını söylüyorlar. Ağrı mesane duvarından gelirse, sıcak kompres kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 1. Sıcak su torbasının etrafına ince bir bez sarın.
 2. Kompresi 5 dakika pelvik taban kaslarına uygulayın.
 3. 5 dakika ara verin, sonra tekrarlayın.
 4. Bunu 20 dakika tekrar edin.
 5. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez veya mesane ve pelvik bölgelerde ağrı hissettiğinizde tekrarlayın.

Diğer bir seçenek ise, alt karın bölgesine veya pelvis bölgesine sıcak kompres uygulamadan önce, sıcak, organik hint yağı uygulamaktır. Bu tedavi 20 dakika boyunca 3-4 kez yapılabilir.

2. Karbonat

Karbonat, ağrılı mesane sendromu için çok etkili bir ev ilacıdır. Doğada alkali olmak, vücudun asit seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Bu yanma hissini ve diğer belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.

Karbonat da idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.

2002 yılında Üroloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, karbonat veya potasyum sitrat ile idrar alkalinizasyonunun birçok ağrılı mesane sendromu hastası için etkili bir tedavi olduğunu bildirmektedir.

 • Bir bardak suya 1 çay kaşığı karbonat karıştırın, günde 2 veya 3 kez için.
 • Ayrıca, yarısı ılık su ile dolu bir küvete 1 bardak karbonat karıştırıp bir banyo hazırlayın. 10 dakika boyunca bu suda dinlenin. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

3. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, mesane sağlığınız için oldukça faydalıdır. Toksinleri vücudunuzdan atmaya ve idrar torbanızın fonksiyonunu düzgün bir şekilde yerine getirmeye yardımcı olur. Elma sirkesi de vücudun pH seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

Elma sirkesi içmek, idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin büyümesini önler. Elma sirkesi asidik olmasına rağmen, birçok ağrılı mesane sendromu hastası, günlük elma sirkesi tüketmenin bu hastalığın semptomlarını hafiflettiğini doğruladı.

Ayrıca, ağrılı mesane sendromunun belirtilerini kötüleştirebilen idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 1. Bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı organik elma sirkesi katıp karıştırın.
 2. Biraz bal katın.
 3. Belirtileriniz düzelene kadar günde iki kez için.

Not : Elma sirkesi, bazı bireylerde mide yanmasına neden olabilir. Çok kıvamlı içmeyin. Bu yöntem herkese uygun olmayabilir ve bireysel olarak kontrol edilmek zorundadır.

4. Pelvik Taban (Kegel) Egzersizleri

Pelvik taban kaslarınızı çalıştırmak, bu hastalığın belirtilerini kontrol etmek için yararlı bir yol olabilir. Mesane kontrolünü iyileştirmeye ve idrarın aciliyetini azaltmaya yardımcı olur.

Yanlış egzersizler belirtileri daha da kötüleştirebildiğinden hangi pelvik kasların güçlendirilmesi gerektiğini ve doğru pelvis egzersizlerini öğrenmek için fizyoterapistlere başvurmak önemlidir.

Terapistin önerdiği alıştırmalar evde yapılabilir.

2001 yılında yayınlanan bir çalışmada, pelvis basıncını azaltmaya yönelik pelvik taban manuel tedavisinin, ağır mesane sendromu hastalarında belirtilerin sıklığını azalttığı gösterilmiştir.

Egzersize başlamadan önce Kegel kaslarınızı bulmanız gerekir. Bu kaslar idrar yaparken idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslardır.

 1. Sessiz bir yerde oturun.
 2. Normal nefes alırken Kegel kaslarını 5 saniye süreyle gerin.
 3. 5 saniye dinlenin, sonra kas kasılmasını tekrarlayın.
 4. Seans başına 10 ila 20 kez tekrar yapın.
 5. Bunu günde en az 3 seans yapın.

Egzersizlere başlamadan önce mesanenizi boşalttığınızdan emin olun.

5. Su İçin

Ağrılı mesane sendromu yaşayanlar idrar yaparken ağrı yaşadıkları için, sık idrara çıkmak istemezler ve fazla su içmek istemezler. Sakın siz bu hatayı yapmayın. Yeterli miktarda su içmek idrarda bulunan tahriş edici maddeleri ve toksinleri seyrelttiği için yeterli miktarda su veya sıvı içmek şarttır.

Hastaların yeterli miktarda su veya sıvı alımı mesanenin yıkanmasına yardımcı olur, iltihabı azaltır, idrarın asitliğini azaltır ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu tedavi eder. Aynı zamanda, hastalığın belirtilerini şiddetlendiren bir faktör olan kabızlığı azaltmaya da yardımcı olur.

Sık sık idrara çıkma sorununu en aza indirgemek için, bir seferde çok fazla su içmeyin, gün boyunca yudum yudum su için. 

Su ile birlikte, meyve ve sebze sularının yanı sıra, sıvı alımını artırmak için düzenli olarak çorba veya et suyu içebilirsiniz.

6. Sigarayı Bırakın

Sigara içmek, mesane sağlığınız için son derece zararlıdır.

Sigaradaki zararlı kimyasallar, hastalığın belirtilerini kötüleştirebilir ve daha sonra mesaneyi tahriş edebilir. İdrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir, bu da belirtileri daha da kötüleştirebilir ve tedaviyi daha da zorlaştırabilir.

2005 yılında yayınlanan bir çalışmada, sigara içenlerin ağrılı mesane sendromuna yakalanma riskinin diğer insanlara göre 2.3 kat artmış olduğu ileri sürülmüştür.

7. Ağrılı mesane sendromu bitkisel tedavisi – zerdeçal

Zerdeçal, ağrılı mesane sendromu da dahil olmak üzere birçok hastalık için yararlıdır. Zerdeçalda ki ana bileşik kurkumin, doğada iltihap sökücüdür, dolayısıyla mesanedeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Zerdeçal, vücuttaki iltihaplanmanın karaciğer üzerindeki etkisini düzenler. Bu da, ağrılı mesane sendromunun belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, zerdeçal antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.

 • Zerdeçalı yemeklere, süte ve çorbalara katıp tüketebilirsiniz.
 • Vücuttaki iltihabı azaltmak için doktorunuza danıştıktan sonra kurkumin takviyesi alabilirsiniz.

8. Gıda Tetikleyicilerinden Kaçının

Mesane ağrısına ne iyi gelir biliyormusunuz, yiyip içtiklerinize dikkat edin. Ağrılı mesane sendromu yaşayanlar belirtileri daha da kötüleştirecek gıdalardan uzak kalmalıdır.

Bazı yiyecekler daha fazla ağrıya yol açabilir, ayrıca mesaneyi tahriş edebilir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Hastalar arasında yapılan anket temelli çalışmalar, belirtileri kötüleştiren bazı yaygın gıda tetikleyicilerinin, baharatlı yiyecekler, kahve, çikolata, meyveler (özellikle narenciye), domates, yapay tatlandırıcılar, sirke ve salamuralı yiyecekler, kafeinli, gazlı içecekler olan herhangi bir şey olduğunu bildirmiştir. Ayrıca alkol belirtileri daha da şiddetlendirir.

Diyetinizdeki bu yiyecekleri azaltmak, belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilir.

9. Stres Yönetimi

Stres, bu hastalığın bir nedeni olmasa da, belirtilerin alevlenmesini ve vücutta iltihaplanma tetiklemesine neden olabilir. Bu nedenle, belirtileri yönetmek ve daha kötüye gitmelerini önlemeye yardımcı olmak için stresi azaltmak önemlidir.

Hastalardaki stres düzeylerinin, ağrı ve idrara çıkma sıklığını ve hastalığın şiddetini artırdığı bulunmuştur.

Stresi azaltmak için, her gün rahatlatıcı bir şeyler yapın. Meditasyon, hafif egzersiz, sakin müzikler dinlemek hatta yüzme stresle savaşmaya yardımcı olabilir. Aslında, rahatlatıcı bulduğunuz her şeyi yapabilirsiniz.

10. Akupunktur

Geleneksel Çin tıbbının bir şekli olan akupunktur, idrar sistemini güçlendirerek ve mesanenin işleyişini iyileştirerek hastalığın belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Akupunktur ile ilgili en dikkat çekici şey ise bilinen bir yan etkinin olmamasıdır.

Akupunktur seansı sırasında, bir uygulayıcı vücudunuzdaki belirli noktalara çok sayıda ince iğne yerleştirir. Bu, vücudunuzdaki enerji akışını yeniden dengeleyerek ağrı ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

Akupunktur ayrıca vücudunuzun doğal ağrı kesicilerinin aktivitesini artırır.

Akupunktur tedavisini sadece uzman bir akupunktur uzmanına yaptırın.

Ağrılı mesane sendromu hakkında kısa bilgilendirme

Diğer alt üriner sistem semptomları ile birlikte 6 haftadan daha uzun bir süredir diğer enfeksiyon ve semptomlara neden olmadan idrar yolu ağrınız varsa, ağrılı mesane sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Ağrılı mesane sendromunun belirti ve bulguları kişiden kişiye değişir. İltihaplanma nedeniyle, mesane basıncı, mesane ağrısı ve bazen pelvik ağrı görülür. Durumun şiddetine bağlı olarak, ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Mesane basıncı, çoğu insanda daha sık ve daha az miktarda idrara çıkmaya neden olur.

Belirtilerin periyodik olarak alevlenmesi, menstrüasyon, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel aktivite gibi yaygın tetikleyicilere yanıt olarak fark edilebilir. Mesane ağrısı, mesane dolduğunda ağırlaşabilir. Bazı hastalar alt karın bölgesinde, sırtında, idrar yolunun diğer organlarında, pelvis bölgesinde, kadınlarda vulva veya vajinada ve erkeklerde skrotum, testis ve peniste ağrı hissederler. Acı sabit veya tekrarlayıcı olabilir.

Ağrılı mesane sendromunu kötüleştirebilecek birçok faktör vardır. İnterstisyel sistitiniz varsa ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçirirseniz semptomlar kötüleşebilir. Benzer şekilde fiziksel ve zihinsel stres de bu rahatsızlığın belirtilerini kötüleştirebilir.

Ağrılı mesane sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bazı faktörler bu rahatsızlığa yakalanma riskini arttırmaktadır.

İlk risk faktörü cinsiyettir. Hastalık kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Ayrıca ten, kızıl saç ve 30 yaşın üzerinde olanlar da bu duruma daha yatkındır.

Diğer risk faktörleri arasında mesane astarında travma, pelvik taban kaslarında zayıflama veya işlevsizlik, tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlar, otoimmün bozukluklar ve irritabl bağırsak sendromu veya fibromiyalji gibi kronik ağrı bozuklukları yer alır.

Ağrılı mesane sendromunu aynı zamanda bireyin yaşam kalitesini de etkileyebilir, uyku, sosyal yaşam, egzersiz, çalışma, evlilik hayatı gibi bireyin yaşamının neredeyse tüm alanlarını etkileyebilir. Tüm IC hastalarını tedavi edecek tek bir tedavi yoktur. Tedaviler, ilgili hastaların belirtilerine dayanmaktadır.

Neyse ki, sorunu tedavi etmeye ve belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilecek birçok ev çaresi ve yaşam tarzı değişikliği vardır.

Ek ipuçları

 • Düzenli egzersiz yapmak belirtileri yönetmenize yardımcı olabilir.
 • Mesane eğitimi yaparak sık idrara çıkma eğilimini azaltabilirsiniz. Tuvalete gitme ihtiyacını beklemek yerine saate göre gidin.
 • Mesane enfeksiyonları ve böbrek problemlerini azaltmak için düzenli aralıklarla idrar yapın. Mesane enfeksiyonları riskini azaltmak ve idrar torbasını çok uzun süre tutmaktan kaçınmak için daima seks öncesi ve sonrası idrar yapın.
 • Rahat kıyafetler giyin ve karnınıza baskı yapan kemer veya kıyafetlerden kaçının.
 • Kişisel hijyene dikkat edin. Bu, mesanenizin yanı sıra genel sağlığınız için de önemlidir.
 • Vajinal bölgenize sabun sürmeyin veya deodorant sıkmayın.
 • Banyonuzu temiz tutun ve kirli banyolara veya umumi tuvaletlere girmeyin.
 • Uzun süre ıslak bir maya içinde kalmayın.

Yorumla