Sivilce Karşıtı 7 Sağlıklı Gıda

Sivilceler çoğunlukla genç yaşlarda görülen sorunlardan biriyken, orta yaştakiler de kimi zaman bu durumdan şikayetçi olabilir. Sivilceleri kontrol etmek zordur ve cildinizde rahatsız edici izler bırakırlar.

Oluşma sıklıklarının azalmasına yardımcı olabilecek birkaç süper gıdayı diyetinize ekleyerek bir yeniliğe adım atabilirsiniz. Bu süper gıdalar, sağlıklı bir cilt için gerekli tüm besin maddelerini vücuda sunarken sivilcelerin oluşum sıklığını azaltmaya da yardımcı olacaktır.

1. Esmer Pirinç

Esmer pirinç, sivilcelerin başlıca nedenlerinden biri olan stres ve kaygıyı azaltan iyi bir B vitamini kaynağıdır. Esmer pirinç aynı zamanda vücudun hormonal dengesinin korunmasına yardım eden antioksidan, protein ve magnezyum içerir. Böylelikle sivilce ve aknelerin oluşma sıklığında azalma görülmesini sağlar.

2. Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzüm; döküntü, enfeksiyon ve sivilceleri yok etmesi için güzellik ürünlerinin birçoğunda kullanılır. Bu üzümler antioksidan bakımından zengin olup tahriş, egzama ve kızarıklık gibi riskleri azaltmada rol oynar.

Kırmızı üzümü meyve salatasının bir parçası haline getirin. Canınız istediğinde de suyundan bir bardak içebilirsiniz.

3. Avokado

Avokado, birçok cilt problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olan süper bir gıdadır. E vitamini bakımından zengindir; ciltte çevresel toksinler ve zayıf beslenme nedeniyle oluşan radikal hasarlardan koruma görevi görür.

Düzenli avokado tüketimi, bağışıklığın güçlenmesinde ve sivilce ile aknelerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı savaşmada etkili olacaktır.

Avokadoyu meyve salatasında kullanarak sivilcelerden arınmış pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

4. Balık

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ringa, somon veya sardalya türündeki balıkları diyetinize ekleyebilirsiniz. Bu balıklar cildi nemlendirme görevi görürken akne ve sivilce oluşumunu da engeller. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından cildinizin korunmasına yardımcı olabilirler.

Tercihinize göre fırında veya buharda pişirebilirsiniz.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, vitamin ve minerallerle dolu, sağlıklı ve besleyici bir gıdadır. Yulaf, vücuda çok miktarda çinko sağladığı için sebum (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) oluşumunu azaltır.

Vücut, protein sentezi ve beta-karoten’in (A vitamininin birincil maddesi) A vitamini haline dönüştürülmesine yardımcı olan kollajenin (bir tür protein) üretilmesi için çinkoya ihtiyaç duyar. Yeterli miktarda çinko alındığında sivilce oluşum sıklığı azalır.

Sabah erkenden bir kase yulaf ezmesi tüketin.

6. Kivi

Kivi, çeşitli antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olduğundan cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. C vitamini, kollajen üretimini artırma görevi görür. Böylece Kivi, akne oluşum riski düşük, kusursuz ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Kiviyi diğer meyvelerle birlikte tüketebilir ya da tatlı tariflerinde kullanabilirsiniz. Veya kiviyle yüz maskesi yaparak cildinizi parlatıp güzelleştirebilirsiniz.

117. Havuç

Havuç, cilt dokusunu iyileştirmek için gerekli olan A vitamininin başlıca kaynağı beta-karoten ile yüklüdür. Havuç aynı zamanda sağlıklı cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olan antioksidanlar içerirken, sivilce oluşumunu azaltma görevi de görür.

Havucu salata ve yemeklerde kullanabilir, ayrıca suyunu içmeyi de tercih edebilirsiniz.