Aktif Karbon Diş Macunu ile Diş Beyazlatma

Aktif karbon diş macunu nasıl yapılır?

Çoğumuz güne dişlerimizi fırçalayarak başlıyor ve birçoğunun hangi diş macununu tercih edeceğine dair bir fikri yok.

Bazıları düz beyaz diş macunu tercih ederken, bazıları nane aromalı ve bazıları kabarcıklı-aromalı olanları tercih ediyor. Piyasada çok sayıda seçenek var.

Ancak kullandığınız diş macununun sağlıklı olduğundan emin misiniz? Mağazada satılan pek çok diş macununun bir takım zararlı maddeler içerdiğini ve dişlerinize ve genel sağlığınız için  yarardan daha fazla zarara neden olabileceğini öğrendiğiniz zaman şok olabilirsiniz.

Ticari diş macunlarında kullanılan zehirli katkı maddelerinden bazıları triklosan, sodyum lauril sülfat, propilen glikol, mikro boncuklar ve dietanolamin‘dir. Ayrıca, ticari diş macunları, aspartam gibi suni tatlandırıcılar ile tatlandırılır.

Peki, satın aldığınız ticari diş macunu sağlıklı değilse, dişlerinizi nasıl temiz tutacaksınız?

Sağlıklı bir diyet ve yağ çekme, ağız sağlığınızı korumada uzun bir yol olabilir. Ve diş macununu, evde kendiniz yapabilirsiniz. Bu yöntem basit ve ucuzdur ve güvenli maddeleri kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

aktif karbon diş macunu

aktif karbon diş macunu

Örneğin aktif karbon, organik hindistancevizi yağı ve yumurta tozu tozu ile yalnızca üç maddeyle doğal beyazlık veren diş macunu yapabilirsiniz. Bu ev yapımı diş macunu ticari beyazlatıcı diş macunlarından çok daha az aşındırıcıdır ve dişlerinize veya diş etlerine zarar vermez.

Aktif karbon , dişlerinizdeki lekeleri ve plakları azaltarak dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olur. Gerçekte, mikro gözenekli karbon, kahve ve kırmızı şarap da dahil olmaz üzere dişleri lekeleyen bileşiklerle tutunarak çalışır. Ayrıca, ağzınızdaki pH dengesini düzenler ve ağız kokusu ile mücadeleye yardımcı olur.

Bu ev yapımı diş macununun bir başka bileşeni de yumurta tozu tozudur. Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yumurta tozu tozu dişleri güçlendirmeye yardımcı olur. Zamanla dişlerinizi yeniden mineralize eder.

Bu tarife ait son madde, ağız sağlığı için son derece yararlı olan organik hindistancevizi yağıdır. Ağız ve diş hijyeninin korunmasına yardımcı olur ve ağız kokusu, diş çürümesi, boşluklar ve diş eti iltihabının önlenmesinde anahtar rol oynar. Ayrıca diş hassasiyetini de azaltır.

Bunu, ağzınızdaki zararlı bakterilere saldırarak yapar; bu da , birkaç ağız sorununun ardındaki ana neden olan plak oluşumunu azaltır . Ayrıca dişleri beyazlatır ve plakların temizlenmesine yardımcı olur.

Dikkat: Dişleriniz kaplama ise, bu ev yapımı aktif karbonlu diş macununu kullanmadan önce diş hekiminize danışın.

Evde Aktif Karbon Diş Macunu ile Diş Beyazlatma

İhtiyacınız olacak malzemeler:

aktif karbon diş macunu için gerekli malzemeler

aktif karbon diş macunu için gerekli malzemeler

 • ½ çay kaşığı aktif karbon
 • Yumurta tozu – 1 çorba kaşığı
 • Eritilmiş, organik hindistancevizi yağı – 1 çorba kaşığı

Hazırlanışı

 1. Bir kaba ½ çay kaşığı aktif karbon koyun.

 1. 1 çorba kaşığı yumurta tozu ekleyin.

 1. Sonra 1 çorba kaşığı eritilmiş, organik hindistancevizi yağı ekleyin.

 1. Pürüzsüz pasta benzeri bir kıvama gelinceye kadar maddeleri metal olmayan bir spatula veya kaşıkla karıştırın.

 1. Ev yapımı diş macunu kullanıma hazır. Karışımı hava geçirmez bir kaba aktarın.

Ev yapımı aktif karbonlu diş macunu nasıl kullanılır?

 1. Küçük bir spatula veya kaşık kullanarak diş fırçanıza az miktarda ev yapımı diş macunu koyun.
 2. Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın, dişlerinizin önüne ve arkasına eşit derecede dikkat edin.
 3. Fırçalamanın ardından, ağzınızı ılık suyla iyice yıkayın.
 4. Bu diş macununu her gün kullanabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Evde kullanılan diş macununun asitliğini test etmek için pH şeritlerini kullanabilirsiniz. Ph değeri 7 (nötr) veya daha yüksek olmalıdır, bu da bu diş macunu kullanım için sağlıklı olduğu anlamına gelir.
 • Bu ev yapımı diş macununun içinde karbonat yoktur, yani dişlerinizde aşındırıcı değildir.
 • Aktif karbon tabletlerini, kapsül veya toz halinde satın alabilirsiniz. Eğer kapsül alırsanız, tek yapmanız gereken onları açmaktır. Tablet kullanıyorsanız, tabletleri parçalayabilirsiniz.
 • Yumurta kabuğu tozunu evde de yapabilirsin. Tarifi için bu sayfayı kontrol edin.
 • Diş Macunu’na biraz tuz da ekleyebilirsiniz. Tuz bakterileri öldürmeye ve diş eti hastalığının riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Bu diş macununun hafif taneli bir dokuya sahip olması dişlerinizin lekesiz kalması için çeşitli maddelerin biyofilmini parçalamaya yardımcı olur.
 • Diş macunu ilaç dolabında saklanabilir. Soğutmaya gerek yoktur.
 • Diş macunu birkaç ay bozulmadan durabilir.
 • Kurumaya başlarsa, biraz daha eritilmiş, organik hindistancevizi yağı ekleyin ve kullanmadan önce iyice karıştırın.

Aktif Karbon Diş Macunu ile Diş Beyazlatma başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere sorabilirsiniz.

Yorumla

2 yorum

 • Merhaba. Akvaryumcuların kullandığı aktif karbonu kullanabilir miyiz? Yoksa bu iş için özel bir ürün mü almalıyız? Teşekkürler.