Antibiyotik Yan Etkileriyle Nasıl Başa Çıkılır ?

Boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonu, üriner sistem enfeksiyonu veya diğer yaygın bakteriyel enfeksiyonlar geçirdiğinizde, doktorlar tarafından en çok kullanılan ilaçlar antibiyotiklerdir.

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Farklı bakteri türlerine ve bazı parazit türlerine karşı etkili olan farklı antibiyotik türleri vardır.

Düzgün bir şekilde kullanıldığında, belirli bir sağlık sorununa neden olan bakterilerin büyümesini durdurur, öldürür veya inhibe eder. Bu da doğal immün sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Ancak antibiyotiklerin çoğu zaman diğer geçici sağlık sorunlarına neden olan yan etkileri vardır. Bazı ortak yan etkiler ishal, bulantı, kusma, vajinal maya enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar ve iç kulak problemleridir.

Aynı zamanda, antibiyotiklerin aşırı kullanımı veya kötüye kullanımı etkilerini etkisiz hale getirebilir, bağışıklığınızı zayıflatabilir, kanser riskinizi artırabilir ve doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir.

Bir tur antibiyotik tedavisine karşı hafif bir advers reaksiyon (ilaçlara karşı reaksiyon) hissederseniz endişelenmeniz gerekmez. Sorunu kolayca doğal olarak tedavi edebilirsiniz. Fakat ciddi advers reaksiyonlar için hemen doktorunuza danışın.

İşte antibiyotik yan etkileri ile başa çıkmanın en etkili ilk 10 yolu.

1. Probiotik Yoğurt Yiyin

Antibiyotik kullanırken, yemeklerinize “iyi huylu bakteriler” içeren yoğurt eklemek kesinlikle önerilir.

‘Canlı kültürler’ (probiyotik yoğurt) içeren yoğurt yemek, antibiyotiklerin sık görülen yan etkilerinden biri olan ishalden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu canlı kültürler bağırsaklarda bir katman koruma sağlayan bağırsak dostu bakterilerdir ve vücuttan bakteriyel toksinler elde etmek için laktik asit üretmeye yardımcı olurlar.

2015 yılında BMJ Open’da yayınlanan çalışmada, probiyotik yoğurdun, çocuklarda antibiyotik ile ilişkili gastrointestinal rahatsızlıkların görülme sıklığını azaltmak için etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Antibiyotik kullanırken probiyotik yoğurttan günde birkaç kez yiyebilirsiniz.

2. Fermente Gıdalar Yiyin veya Probiotik Bir Supplement Alın

Yoğurt dışında pek çok fermente gıda da doğal olarak çok miktarda probiyotik içerir. Bu nedenle, yoğurtun yanı sıra, kombuçya, kefir, lahana turşusu, turşu, turşu pancarı, şalgam turşusu, havuç turşusunu da diyetinize ekleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra probiyotik takviyeler de alabilirsiniz.

Probiyotik yoğurt gibi, probiyotik takviyeler veya fermente gıdalar da antibiyotik kullanımından kaynaklanan gastrointestinal problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Bu tarz diyete antibiyotik tedavisini bıraktıktan uzun bir süre sonrasına kadar devam edin. Aslında, bu tarz beslenmeyi bir hayat felsefesi haline getirmek gerekiyor.

3. Sarımsak yiyin

Sarımsak, antibiyotik ilaçlara yan etkisi olmaksızın zararlı mikropları öldürmeye yardımcı olan doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca böbreklerinizi ve karaciğerinizi antibiyotiklerin potansiyel hasarından koruyan allisin olarak bilinen önemli bir bileşim içerir.

Vücudunuzu antibiyotiklerin zararlı tortusundan arındırmanızın etkili bir yöntemi de diyetinize sarımsağı almak ve doktorunuza danıştıktan sonra günde 500 mg sarımsak takviyesi almaktır.

4. Deve dikeni sütü

Karaciğer alınan ilaçların parçalanmasından sorumludur. Bu nedenle antibiyotik tedavisinin karaciğeriniz üzerinde zorlayıcı bir etkisi olabilir.

Deve dikeni bitkisi karaciğerinizi bir dizi antibiyotik hasarına karşı korumak için çok etkilidir. Bu bitkideki zengin antioksidanlar karaciğeri korumaya yardımcı olurlar.

Deve dikeni otunun, sıvı ekstraktı, kapsülü ve bir de tentür olarak ek formu vardır. Durumunuza uygun dozaj ve tür için doktorunuza danışın.

5. Zencefil Çayı

Reçeteli antibiyotikler nedeniyle ishal, mide bulantısı veya kusma rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Zencefil bu yan etkilerle başa çıkmada oldukça etkilidir.

Zencefilin doğal antibiyotik özelliği, bakterilerin neden olduğu birçok sağlık sorununu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Taze zencefilin, gıda kaynaklı patojenlere karşı solunum yolu ve periodontal enfeksiyonlara karşı antibiyotik etkisi vardır.

Zencefilin, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını hafiflettiği de bilinir.

Antibiyotiklerin yan etkileri ile başa çıkmak için günde 3 defa zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için:

  1. Taze bir zencefili dörde bölün ve bir parçasını rendeleyin.
  2. 10 dakika boyunca 1½ su bardağı suda kaynatın.
  3. Az soğumasını bekleyin, tatlandırmak için bal ve limon suyu katıp yavaş yavaş için.

6. Hafif ve Sağlıklı Gıdalar ile Beslenin

Antibiyotiklerin en çok bildirilen yan etkileri arasında ishal, bulantı ve kusma vardır.

Bu sorunları gidermek için, antibiyotik tedavisi sırasında ve sonrasında yalnızca hafif yemekler yenmesi önerilir.

Hafif gıdaların sindirimi kolaydır ve gastrointestinal sistemi yormazlar, böylece antibiyotiklerin güçlü etkilerinden kurtulabilirsiniz. Bu çok önemlidir, çünkü antibiyotikler kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterileri de yok eder.

Karbonhidrat açısından zengin, şekerli ve baharatlı yiyecekler yemeye devam ederseniz, daha fazla bulantı yaşarsınız ve kusarsınız.

7. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, vücudunuzdaki zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, antibiyotik tıbbının sık karşılaşılan yan etkilerinden biri olan ishal kontrolünde iyi bir çözümdür.

Dahası, vücudumuz için faydalı çeşitli besin maddeleri içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

  1. Bir bardak suya 1 ila 2 çorba kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın.
  2. Durumunuz iyileşene kadar bu karışımdan günde 2 kez için.

8. Bol sıvı alın

İlaçların neden olduğu ağız kuruluğunu gidermek ve ishalden veya kusma sırasında kaybettiğiniz suyu geri almak için daha fazla su için.

Gün boyunca bol miktarda su içtiğinizde vücudunuz sulu kalacaktır.

Daha ciddi bir su kaybı yaşarsanız, vücudun ihtiyaç duyduğu elektrolitlerin yerini doldurmak için su, şeker ve tuz içeren sıvıları için.

Yüksek su içeriğine sahip sebze ve meyvelerden yiyip sularını da içebilirsiniz. Aynı zamanda, şeker oranı yüksek veya alkol veya kafein, kahve, çay ve kola gibi içecekler belirtileri daha fazla kötüleştirir bu nedenle bu tarz içeceklerden uzak durun.

9. Sağlıklı kalmaya çalışın

Antibiyotiklerin yan etkileri ile başa çıkmanın bir diğer yolu da sağlıklı kalmaktır; böylece uzun süre antibiyotik almanız gerekmez. Antioksidan, lif ve diğer önemli besin maddeleri bakımından zengin sağlıklı bir diyet uygulayın.

  • Düzenli olarak egzersiz yapın. Önemli olan ağır egzersiz yapmak değil, hafifte olsa düzenli egzersiz yapmaktır.
  • Dinlenmeye özen gösterin. Stresten uzak durun ve rahat uyumaya çalışın.
  • Sigara ve alkolden uzak durun.

10. Antibiyotikleri Keyfi İçmeyin

Son olarak, en önemlisi, antibiyotik tedavinizi doktorunuzun talimatına göre yapın.

Örneğin, bazı antibiyotikler sadece su ile alınmalıdır. Diğerleri, vücudun emilimini artırmak ve antibiyotiklerin ortak bir yan etkisi olan mide rahatsızlığını gidermek için yiyecekle birlikte alınmalıdır.

Ayrıca hastalık belirtileriniz kaybolsa bile reçete edilen tüm antibiyotikleri bitirmelisiniz. İlaç tedavisi ortada kesildiğinde, enfeksiyon daha fazla artabilir ve daha fazla sorun yaşayabilirsiniz.

Doktorunuz gerekli olduğunu söylemedikçe antibiyotik kullanmayın.

Eğer çok ciddi bir rahatsızlığınız yok ise ‘en doğal 10 antibiyotik‘ başlıklı yazımızı okuyup buradaki doğal antibiyotikleri kullanabilirsiniz.

Yorumla