Astım Hastalığına İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

Astım, akciğerdeki hava yollarının daralması neticesinde meydana gelen bir solunum yolu hastalığıdır. Solunum zorluğu akut (çabuk ilerleyen veya ilerlemiş hastalık) olabileceği gibi kronik de (süreğen, uzun süredir devam eden hastalık) olabilir.

Akciğerde oksijen ve hava akışının tıkanması ile nefes alma ve diğer çeşitli problemlere meydana gelebilir. Astım hastalığını tedavi edebilecek çeşitli yöntemler vardır. Aşağıda yer alan yöntemler tamamen evde hazırlayabileceğiniz etkili doğal tedavi yöntemlerden bazılarıdır.

Astım Hastalığına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri 

Zencefil 

Zencefil astım tedavisinde en etkili ilaçlardan biridir. Zencefil bir çok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılan doğal ilaçlardandır. Zencefil akciğere hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltır ve oksijenin akciğerlere düzgün şekilde ulaşımını sağlar.

Rahat nefes almanızı sağlar. Zencefil çiğ olarak tüketilebilir veya ezilerek suda kaynatılmak üzere çayı hazırlanıp içilebilir. Her gün zencefil tüketimi astım hastalığının tedavi edilmesinde oldukça etkili yarar sağlar.

Hardal Yağı

Hardal yağı ile göğüs kısmına yapılacak masaj, solunum bozukluğunu azaltmaya yardımcı olur ve solunum yollarını temizlemeye ve normal nefes almaya yardımcı olacaktır.

Hardal yağını kafur yağı eklenip ısı ile yapılan masaj ise daha etkili sonuçlar doğurur. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapmak astım hastalığının tedavisinde önemli yol katetmenizi sağlar.

İncir

İncir solunum sağlığını geliştiren, ciğerlere daha fazla nefes ulaşmasına yardımcı olan bir meyvedir. Ayrıca balgamın azalmasına neden olduğundan rahat nefes alınmasını sağlar.

Kuru incir gece boyu suda bekletildikten sonra sabah erkenden aç karnına alınması hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.

Sarımsak 

Sarımsak, diğer hastalıklarda olduğu gibi astım rahatsızlığına karşı da oldukça etkilidir. Sarımsak, solunum bozukluklarına iyi gelir, astım semptomlarını giderir. Sarımsak solunum yollarını temizler, rahat nefes almamıza yardımcı olur.

Sarımsak çiğ haliyle tüketilebileceği gibi, tükettiğimiz diğer yemeklere de katılarak tüketilebilir. Sarımsak suyu da oldukça faydalıdır. Sarımsağı suda kaynatıp her gün bu suyu içerek astım ataklarını azaltabilirsiniz.

Kahve İçin

Kahvede bulunan kafein, astım ataklarını kontrol etmeye yardımcı olur. Hakiki kahve nefes alma ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarını gidermede etkilidir. Kahve günlük sınırının üzerinde alınmamalıdır. Ancak yeteri kadar kahve tüketimi astıma karşı etkili olacaktır. Aşırıya kaçmayın.

Ökaliptüs Yağı 

Saf okaliptüs yağı, astım rahatsızlığı ve solunum ile ilgili bozuklukların tedavisinde yardımcı olur. Astım semptomlarında (belirtilerinde) etkili bir tedavi yöntemidir.

Bir mendil veya kağıda dökeceğinin bir kaç damla Ökaliptüs yağını yastığınızın yanına koyun. Gece boyu siz uyurken, Ökaliptüs yağı solunum yollarının rahatlatmasını sağlayacaktır.

Yorumla

9 yorum

  • Arkadaşlar selamün aleyküm bende astım hastasıyım yakın arkadaşım önerdi faydalıymış 1inciri yatmadan zeytin yağına yatırın sabah açken yiyin çok iyi geliyormuş hergün 1tane bende denigcem inşallah Rabbim hepimize şifa verir ‍♂️☝️

  • Astıma bıldırcın yumurtası bal süt bilendir dan geçirilir öyle içilirse astım rahatsızlığına çok iyi gelir

  • Merhabalar benim eşim aştım hastası bu yukardaki söylediğin şeyleri gerçekten işe yarıyrmu lütfen yardımcı olurmusnz Allah razı olsun

  • Benim kizimda astim hastasi 9 yasinda ilaclar fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor bilgilerinizi benimlede paylasirsaniz sevinirim.

  • Benim kizim 9 yadinda ve astim hastasi inanin ilaclar fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor ne yedirsrm astimdan kurtulur varsa bildiginiz bnimlede paylasin lutfen.

  • Arkadaşlar astım olan gitsin andız pekmezi alsın andız pekmezi astıma karşı çok şifalı çok güçlüdür aklımda kaliteli olan jatkı olmayan 2 marka andız pekmez var nevalis bir de taç narkası internete yazın bu marka olanlar iyidir katkı yok günde 2 çorba kaşığı aç karınla yiyin iyleşirsiniz andız pekmezi astıma çok şifalı elhamdülillah bana dua edesiniz arkadaşlar

    • allah senden razı olsun abi ben astım hastasıyım cok dıkanıyorum andız bekmezi alacagım herkes sen gibi olsa bildiklerini bilmediklerine aktarsa kesekkürler memet allah afrinde savasan askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun selametle selamluyorum sizle eslelamün alüyküm