Avuç İçi ve Ayak Terlemesinin Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Elleriniz sürekli terlediği için birinin elini sıkmaya korkuyor musunuz ? Ayaklarınız aşırı ter nedeniyle kokuyor buda sizi utandırıyor mu ?

Evet, yalnız değilsiniz. Birçok kişi el, avuç içi ve ayak terlemesinden muzdarip.

Eğer ortamdaki sıcaklık fazlaysa yada yoğun bir şekilde çalışıyorsanız veya strese bağlı olarak aşırı terleme oluşur.

Tıbbi anlamda, aşırı terleme hiperhidroz olarak bilinir. Bu durum vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak yaygın olarak ellerin avuç içi, ayak, koltuk altı ve yüzde görülür. Bu rahatsızlık hastaların çoğusunda genetik olarak görülür yani ebeveyn ve kardeşleri gibi aşırı terlerler.

Aşırı terlemenin altta yatan nedeni ter bezlerini tetikleyen sinirlerin aşırı aktivitesidir.

Ayrıca bu rahatsızlık bazı ilaçların yan etkisiyle, menopoz dönemindeki sıcak basması nedeniyle, obezite, madde kullanımı, düşük kan şekeri, aşırı aktif tiroid, kalp krizi ya da sıtma veya tüberküloz gibi bulaşıcı bir hastalık tarafından da tetiklenebilir. Hatta beslenme yetersizliklerinin yanı sıra, sağlıksız beslenme ve hijyenik olmayan yaşam tarzı da aşırı terlemeye katkıda bulunabilir.

El ve ayak terlemesi genellikle tipik günlük aktivitelerinizi bozup anksiyete hastalığına veya utanmaya neden olarak rahatsız edici olabilir. Ancak, birkaç basit ev tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan rahatlama sağlayabilirsiniz.

İşte avuç içi ve ayak terlemesinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz 10 doğal ve bitkisel yöntem. 

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi avuç içi ve ayak terlemesi ile başa çıkmak için en etkili ev ilaçlarından biridir.

Doğal sıkılaştırıcı özellikleri ile derideki gözenekleri kontrol altında tutarak aşırı terlemeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi içildiği zaman vücuttaki pH seviyesini dengeleyerek bu rahatsızlığa çözüm olur.

Ayrıca, elma sirkesi vücudun metabolizmasını artırarak avuç ve ayak terlemesinin nedenleri arasında olan obezite ile mücadele eder.

 • El ve ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Ardından, bir pamuk kullanarak terleyen alanlara elms sirkesi sürün ve gece boyunca böylece bırakın. Ertesi sabah, bir banyo veya duş alıp ardından biraz bebek pudrası uygulayın. Eğer cildiniz çok hassas ise elma sirkesini eşit miktardaki su ile sulandırdıktan sonra uygulayın.
 • Alternatif olarak, elma sirkesi ve gül suyunu eşit miktarlarda karıştırın. Günde 2 veya 3 defa terleyen yerlerinize uygulayın.
 • Ayrıca, bir bardak ılık suya 1 yada 2 çay kaşığı bal katıp günde 2 defa içebilirsiniz.

2. Mısır nişastası

Hiperhidroz ile başa çıkmak için başka bir ev çaresi de mısır nişastasıdır. Mısır nişastası nemi emer ve antiperspirant olarak çalışarak ayaklardaki kötü kokuyu keser.

Mısır nişastasını özellikle seyahat edenler için oldukça uygun bir seçenektir. Yanınızda kolaylıkla taşıyıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

 1. Eşit miktardaki mısır nişastası ve kabartma tozunu karıştırıp eski bir pudra şişesi içinde saklayın.
 2. Temiz bir bez yada kağıt havlu ile terleyen bölgelerdeki aşırı teri çıkarın.
 3. Bu bölgelere bu karışım tozdan dökün.
 4. Bu yöntemi gerektiği zaman tekrar edin.

3. Limon Suyu

Limon el ve ayaktaki teri önleyen başka bir basit ve hazır ev çözümüdür. Limon doğal bir deodorant olarak çalışır.

Ayrıca, limon bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak cildinizin taze ve güzel kokmasını sağlar.

 • Bir tane taze limonun suyunu sıkın ve içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu katarak iyice karıştırın. Karışımı terleyen yerlerinize bol bol sürün. 10 dakika beklettikten sonra el ve ayaklarınızı durulayın.
 • Alternatif olarak, bir bardak suya 1 adet limonun suyunu sıkın. Bir bezi bu karışımın içinde ıslatın ve tüm vücudunuza sürün. 20 dakika boyunca bekletin, sonra bir banyo veya duş alın. Yöntemi günde bir defa tekrar edin.
 • Başka bir seçenek olarak, bir limon parçası üzerine biraz tuz serpin ve hafifçe terleyen yerlerinizi ovalayın. Bu yöntem ter bezlerinin aktivitesini yavaşlatarak aşırı terlemeyi önler.

Not: Limon suyu cildinizi geçici süreliğine ultraviyole ışığına karşı daha duyarlı bir hale getirdiği için limon suyunu kullandıktan hemen sonra dışarıya çıkmayın.

4. Hamamelis

Hamamelis terleme önleyici özellikleri sayesinde aşırı terlemeyi keser.

İçindeki tanik asit fazlalığı ile ciltteki gözenekleri kapatarak terlemeyi keser. Bu güvenli yöntem vücudun aşırı terleme eğilimli tüm bölgelerine uygulanabilir.

 • Hamamelis sıvı ekstresine bir pamuk batırın ve aşırı terleyen yerleri yavaşça ovalayın. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez tekrar edin.
 • Farklı bir seçenek olarak, 1 çorba kaşığı güvercin ağacı kabuğu tozu ile biraz suyu karıştırın. Bu maskeyi etkilenen bölgelere sürün ve 1 saat bekletin. Ardından soğuk su kullanarak macunu durulayın. Bu tedaviyi 1 ila 2 hafta boyunca günlük tekrarlayın.

Not: Hamamelis ilaçlarını fazla kullanmak cilt kuruluğuna neden olabilir.

5. Domates

Domatesin soğutucu ve sıkılaştırıcı özellikleri de el ve avuç içi terleme sorununu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Doğal sıkılaştırıcı olan domates gözenekleri küçülterek ter salgılayan kanalları bloke etmeye yardımcı olur. Hatta domates suyu içerek vücudunuzdaki sıcaklığı düşürüp terlemeyi önleyebilirsiniz.

 • Bir dilim domates kesip terleyen bölgelere sürebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, günde bir defa yeni çekilmiş domates suyu ile vücudun terli bölgelerini ovalayıp, 10 ila 15 dakika boyunca bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.
 • Ayrıca, bir hafta boyunca her gün 1 bardak taze domates suyu içebilirsiniz.

6. Aktif Karbon

Eller ve ayaklardaki terleme sorunu ile başa çıkmak için aktif karbonu deneyebilirsiniz.

Aktif karbon, iyi gelişmiş gözenekli yapı ve geniş dahili yüzey alanı olan karbonlu bir maddedir. Bu özellikler aktifkarbona güçlü adsorpsiyon özelliği kazandırmaktır. Aktif karbon genelde kömür, hindistan cevizi kabuğu ve odundan imal edilmektedir.

 Aktif karbon, vücuttaki nemi emerek aşırı terlemeyi önler.

Sadece sabahları aç karnına bir bardak ılık suya bir çay kaşığı aktif karbon katıp tüketin.

Eğer aç karnına içtiğinizde ağrı ve kusma yaşarsanız akşam yemeğinden sonrada tüketebilirsiniz.

Not: Eğer bağırsak sorunlarınız varsa aktif kömür kullanmayın. Ayrıca, aktif karbonu çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

7. Siyah Çay

siyah-cay-posetleri

Sabah içtiğiniz çay siz farkında olmasanız bile hiperhidroz için etkili bir çözümdür.

Siyah çay büzücü niteliklere sahip tanenler bakımından zengindir. Bu da gözeneklerin etkin bir şekilde tıkanıp aşırı terin dışarı sızmasını önlemek anlamına gelir.

Ayrıca, bu tanenler, vücudu serin tutmaya yardımcı olarak aşırı terlemeyi azaltır.

 • Nemli çay poşetlerini 5 dakika boyunca avuç içinde bekletin. Bunu günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, kullanılan çay poşetlerinde ki siyah çayı bir kasede toplayın. Günde iki defa el ve ayaklarınızı bu çayların içinde yaklaşık olarak yarım saat bekletin. Çayların soğuk olmasına dikkat edin.
 • Ayrıca, hergün en az 2 3 bardak çay içmeyi ihmal etmeyin.

8. Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı hiperhidroz için başka bir etkili çaredir. Doğal sıkılaştırıcı özelliği sayesinde aşırı terlemeyi kontrol altında tutar.

Artı, onun antifungal özellikleri aşırı terleme nedeniyle oluşabilecek mantar enfeksiyonları riskini azaltır.

 1. Bir kase ılık suya 4 veya 5 damla çay ağacı yağı katın.
 2. Karışıma bir pamuk batırın ve vücudunuzdaki terleyen alanlara sürün.
 3. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

Not: Cildinize çay ağacı yağı uygulamadan önce, küçük bir yama testi yaparak cildin hassasiyetini ölçün. Bazı insanlar bu uçucu yağa duyarlıdır.

9. Adaçayı

adacayi

Güçlü sıkılaştırıcı özelliklere sahip başka bir doğal ilaçta ada çayıdır. Aslında adaçayı el ve ayak terlemesi tedavisinde bir asırlık çaredir. Fazla yağların kurumasına yardımcı olur ve aşırı terleme engeller.

Ayrıca, adaçayı ter bezlerinin fazla aktivitesini azaltmaya yardımcı olan B vitamini ve magnezyum açısından zengindir.

 • Büyük bir kap su içine 2 ya da 3 adet adaçayı poşeti atın. Ağzını kapatın, 15 ilâ 20 dakika süre ile bekletin. Günde bir defa yaklaşık 20 ila 30 dakika boyunca el ve ayaklarınızı bu suda bekletin.
 • Buna ek olarak, maksimum fayda sağlamak için her sabah aç karnına bir bardak ılık adaçayı için. Çay yapmak için, bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı taze veya kurutulmuş adaçayı yaprağı katıp 5 dakika dinlendirin. Ardından süzün, tatlanması için limon suyu ve bal ekleyin.
 • Ayrıca, mümkün olduğunda gün içerisinde bu bitkiden tüketebilirsiniz.

Not: Çok fazla adaçayı içmek baş ağrısına neden olabilir.

10. Magnezyum Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

magnezyum-bakimindan-zengin-gidalar

El, avuç içi ve ayak terlemesinin nedenlerinden biriside vücuttaki magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum aşırı terlemeyi önlemek için ter bezi aktivitesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca koku üreten kimyasalları nötralize eder.

Bu nedenle, terlemeyi kontrol altında tutmak için ilk önce bir sağlık kuruluşunda vücudunuzdaki magnezyum düzeyini kontrol ettirin. Eğer sonuçlar düşük çıkarsa magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketin.

Magnezyum yönünden zengin besinler arasında yoğurt, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler ile badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, şeker pekmezi, tofu, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz ve patates vardır.

Ayrıca doktor kontrolünde magnezyum sitrat takviyesi (400 mg) alabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • El ve ayaklarınızı 30 ila 45 dakika süreyle soğuk suda bekleterek yaklaşık birkaç saat aşırı terlemeyi engelleyebilirsiniz.
 • El ve ayaklara talk pudrası sürerek aşırı terlemeyi azaltabilirsiniz.
 • Bakterilerden kurtulmak için düzenli banyo yapın ya da duş alın. Ayaklarınızı sadece su ile yıkayıp bırakmayın ayrıca bir fırça ile fırçalayın.
 • Çok terleyen yerlere doğal ter önleyici kremlerden uygulayabilirsiniz.
 • Banyodan sonra özellikle ayak parmaklarının arasını iyice kurulayın.
 • Doğal malzemelerden yapılmış ayakkabı ve çorap giyin.
 • Gün içerisinde zaman zaman ayaklarınızı ayakkabı ve çorapların içinden çıkararak nefes almalarını sağlayın.
 • Çoraplarınızı her değiştirin. 
 • Yanınızda sürekli kağıt havlu bulundurarak gerektiğinde ellerinizi silin.
 • Mümkünse çok sıcak ortamlara girmeyin.
 • Serin ve sulu kalmak için gün boyunca en az 3 litre su için.
 • El terlemesini artıracak olan eldiven gibi giysiler giymeyin.
 • Petrol bazlı losyonlar ve cilt ürünlerinden kullanmayın.
 • Aşırı terleme genellikle anksiyete ve stres ile tetiklenir, bu nedenle sakin ve rahat kalmaya çalışın.
 • Baharatlı gıdalar aşırı terlemeyi tetikleyebilir, bu nedenle bu tür yiyeceklerden uzak kalmayı unutmayın.

Ayrıca eğer tüm vücudunuz aşırı terliyorsa “Aşırı terlemeyi önlemenin doğal ve bitkisel yöntemleri” başlıklı yazımızı okuyun.

Yorumla