Ayak Mantarı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaklarda ve ayaklarda mantar oluşumunun ana sebebi kirli ayakkabı ve çoraplardır. Terleme ve ayakkabıların içindeki kirin birikimi de bu soruna neden olabilir. Ayaklarda bakteri üremesi de mantara neden olur.

Mantar oluşumunu önlemek için ayakları ve bacakları yıkamak önemlidir. Halka açık havuzlarda yüzmek, ayaklarda mantar enfeksiyonu oluşma ihtimalini artırır. Mantar, deride çatlama, soyulma, kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi ve ayaklarda su toplanmasına neden olur.

Mantar, vücutta yayılan ve diğer insanlara bulaşabilen, bulaşıcı bir hastalıktır. Mantardan kurtulmak için, kimyasal ilaçlar kullanmadan evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli tedavi yöntemleri var.

Bu yazımızda mantarın evde nasıl tedavi edileceğinden, mantara bağlı sorunlara hangi bitkilerin iyi geldiğinden, mantarın nasıl geçeceğinden bahsettik.

1. Hardal Tohumu 

Ayaklarda ve bacaklarda mantar enfeksiyonunun neden olduğu iltihap ve kaşıntıyı iyileştirmek için hardal tohumlarını kullanın.

Bunun için, bir miktar hardal tohumunu yarım saat suda bekletin. Sonra tohumları sudan çıkarın ve ezin. Sonra ezdiğiniz hardal tohumlarını mantarlı bölgelere sürün.

2. Vicks VapoRub’u 

Ayaklarınızda mantar enfeksiyonu ve yayılma varsa, iyileştirmek için Vicks VapoRub kullanın. Vicks, kafur ve mentol içerdiğinden, kılcal damarları genişletir, ağrıyı azaltır ve toksinleri uzaklaştırır. Pamuk yardımı ile Vicks’i etkilenen alanların üzerine sürtün.

Ayrıca “Vicks Kreminin Hiç Duymadığınız Faydaları” başlıklı yazımızı okuyarak vicks kreminin bilinmeyen diğer faydalarını öğrenebilirsiniz.

3. Uçucu Yağlarla Ayak Banyosu Yapın

Çay ağacı yağı, ıtır çiçeği yağı (sardunya yağı) gibi uçucu yağlar ve az miktarda tarçın ile ayak banyosu yapmak, ayak mantarına iyi gelir.

Bu yağlardan birkaç damla ılık suyla dolu bir kovaya veya leğene ekleyin. Ayaklarınızı bu suda bir süre bekletin.

4. Aloe Vera Kullanın

Ringworm, kırmızı cilt lekelerine neden olan mantar enfeksiyonudur. Aloe vera bu tür mantar enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Bunun için, aloe vera bitkisinin bir yaprağını kesip içindeki jeli çıkarmanız gerekir.

Jeli, bacaklardaki mantarlı bölgelere uygulayın. Gece uyumadan önce bunu yapın. Ertesi gün yıkanın.

5. Zencefil 

Zencefil ayak mantarını iyileştirmeye yardımcı olan antifungal özelliğe sahiptir. Birkaç doğranmış zencefil parçasını suya ilave edin ve yirmi dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra bu suya pamuk batırın ve mantarlı bölgelere uygulayın.

6. Elma Sirkesi 

Elma sirkesi, mantar yarası mantar enfeksiyonu nedeniyle bacaklarda ve ayaklarda oluşan kırmızı cilt lekelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Elma sirkesini pamuk yardımıyla mantarlı bölgelerine uygulayın. Bunu günde üç kez uygulayın.

7. Keklikotu Yağı 

Keklikotu yağı, antimikrobiyal özelliğinden dolayı ayak mantarlarının iyileşmesine yardımcı olur. Keklikotu yağına bir miktar su katarak seyreltin.

Bu karışımı bir sprey şişesi yardımıyla ayakkabılarınızın içine sıkın. Ayrıca, keklikotu yağını çoraplarınıza da püskürtebilirsiniz.

8. Zerdeçal Suyu 

Zerdeçal suyu antibiyotik özelliklere sahiptir ve mantar enfeksiyonlarına bağlı iltihaplanmaları iyileştirebilir. Zerdeçal suyunu,
mantarlı bölgelere uygulayın. Bunu yapmak için pamuk kullanabilirsiniz. Bunu günde üç kez yapın. Kullandığınız zerdeçal suyunun taze olmasına özen gösterin.

9. Ayak Bakımı Yapın

Ayak bakımı, ayaklarda mantar ve enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ayaklarınızı her fırsatta yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken ayak parmaklarının aralarını da iyice yıkayın. Ayrıca “Evde Ayak Temizliği Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım” başlıklı yazımızı okuyarak detaylı ayak temizliğinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Tırnaklarınızı kısa tutun. Hava alan ayakkabıları tercih edin. Yün gibi ter emici malzemelerden yapılmış çorap kullanın. Eskimiş ayakkabıları kullanmayın. Evlerde veya ortak kullanım alanlarında çıplak ayaklarla yürümeyin, terlik veya ayakkabı giyinin.

Yorumla

4 yorum

  • Vücuttaki tüm mantarlar için,kesin,kalıcı çözüm; doğadaki en güçlü antibiyotik,antiviral,antibakteriyel
    ve antifungal etkiye sahip madde olan Propolis ile mümkündür.Propolis bilinen en güçlü antibiyotik lerden 100 misli daha güçlüdür.
    Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
    kullanım yöntemleri için

  • Abimin ayak parmak uçlarından hava alıp iltihaplı mantar oluşuyor kemik erimesi olduğundan ayak bilekleri ince olduğundan ilaç süremiyoruz önerebileceğiniz bir ilaç varmı çok ilaç kulandık fayda etmiyor artık korkuyoruz lütfen yardım edin

    • evde yapılacak şeylerle geçmesi zor, kireçlenmeye bitkisel tedavi diye bir facebook sayfasi var orayı bir incele derim…