Aynısafa Bitkisinin Faydaları – Bilinmeyen En Önemli 10 Fayda

Pot marigolds olarak da bilinen parlak turuncu ve sarı aynısafa bitkisi, bütün bahçelere güzellik katar. Çok etkileyici sağlık yararları nedeniyle, tıp dünyasında da popülerdir.

Aslında, aysısafa bitkisi bir asırlık antifungal, antiseptik, anti-enflamatuar, anti spazmatik, yara iyileştirici özelliklerle doludur. Bu neşeli çiçeklerin yaprakları birçok tıbbi özelliklere sahiptir ve doğal kozmetik, bitkisel merhemler, bebek bezleri kremleri, çaylar ve tentürlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

aynısafa bitkisinin faydaları

2013 Farmakognozi İncelemesinde yayınlanan rapora göre, 200’den fazla farklı ticari ve tıbbi formülasyon şu anda konsantre aynısafa(calendula ) ekstresi içermektedir.

Açtığı çiçekler ile bahçenizin havasını değiştiren aynısafanın şifalı ve iyileştirici özelliklerini kullanmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyun. Küçük yara kesiklerinden kanserli tümörlere kadar çok sayıda problem için aynısafa bitkisi ile hazırlanan doğal ev ilaçlarını kullanabilirsiniz.

İşte aynısafa(calendula ) bitkisinin sağlık yararlarından bazıları.

1. Küçük Yaraları ve Kesileri İyileştirir

Aynısafa bitkisi küçük yaraların, kesiklerin ve cilt tahrişlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip olup, küçük yaraları ve kesileri dezenfekte etmek ve tedavi etmek için yararlıdır.

Ayrıca, kolajen üretimini uyararak hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olur.

 • Birkaç tane aynısafa bitkisini ezerek suyunu çıkarın. Bu suyu birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 defa yaranın üzerine sürün.
 • Alternatif olarak, iyileşmeyi teşvik etmek için etkilenen bölgeye günde birkaç kez aynısafa bitkisi kremi sürebilirsiniz.

2. Cilt Enfeksiyonlarını İyileştirir

Aynısafa, herhangi bir cilt enfeksiyonunu yatıştırmak ve cilt döküntülerini tedavi etmek için mükemmel bir bitkidir .

Kaşıntı, şişlik ve ağrıdan, cilt enfeksiyonlarının tüm yaygın semptomlarından rahatlama sağlar. Ayrıca iyileşme sürecine yardımcı olur.

 • 1 veya 2 adet aynısafa bitkisini ezin. Bu maskeyi etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin.

3. Ağız Sağlığını Geliştirir

Aynısafa bitkisi ağız sağlığınız için de iyidir. Aslında, bu bitki, güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle diş macunu ve gargaralar için de popüler bir katkı maddesidir.

Diş eti iltihabının azaltılmasına yardımcı olur ve diş eti iltihabına, kavitelere, plaklara ve diğer ağız problemlerine karşı savaşır ve dişleri korur.

Hindistan Periodontoloji Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 çalışmasında, aynısafa bitkisi ile hazırlanan gargaraların diş plağı ve diş eti iltihabının azaltılmasında etkili olduğu bildirilmektedir.

 1. 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa bitkisi yaprağı katın.
 2. Kapağını kapatın ve 10 dakika bekletin.
 3. Süzün ve soğumasını bekleyin.
 4. Günde bir kez ağız gargarası olarak kullanın.

4. Kas kramplarını azaltır.

Aynısafa bitkisi, kas kramplarının azaltılmasına yardımcı olabilecek bazı antispazmodik özellikler içerir. Aslında, ağrılı adet kramplarının da azaltılmasına yardımcı olur.

Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir 2006 çalışmasında, aynısafa bitkisinin ham ekstresinin hem spazmolitik hem de spazmogenik bileşenler içerdiği ve bu etkilerin kalsiyum kanal blokajı ve kolinerjik aktivitelerle arttığını göstermektedir. Bu çalışma, geleneksel kullanımı için abdominal krampları ve kabızlığı hafifleten bilimsel bir temel oluşturmaktadır.

 • Vücudunuzda kramplar oluşmaya başladığında 1 ila 2 bardak aynısafa çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için, 1 bardak sıcak suya 1 ila 2 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa bitkisi yaprağı katın ve 10 dakika boyunca demlendirin. Az ılıdıktan sonra bu yatıştırıcı çayın tadını çıkarın.
 • Diğer bir seçenek olarak, etkilenen bölgeye nergis yağı ile masaj yapabilirsiniz.

5. Pembe Göz Hastalığını Tedavi Eder

Pembe göz olarak da bilinen konjonktivit, gözlerde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilen konjunktivanın iltihaplanmasıdır.

Aynısafa bitkisi, antiviral ve antibakteriyel özelliklerle zengin olduğundan, enfeksiyonla savaşmaya ve konjunktiviti iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bir anti-inflamatuar olarak, göz rahatsızlığını ve tahrişi yatıştırır.

 1. Bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa çiçeğini koyun.
 2. Kapağını kapatın ve 10 dakika bekletin.
 3. Soğumaya bırakın, sonra tülbent kullanarak çözeltiyi süzün.
 4. Bu karışımla gözlerinizi gün boyunca birkaç kez yıkayın.

6. Kanserli Tümörlerin Tedavisine Yardımcı Olur

Aynısafa bitkisi, özellikle yağı, kanserin tedavisinde çok etkili kılan bazı antitümör özellikler içerir. Bazı temel yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere diğer önleyici tedbirler, bazı kanser türlerinin başlamasının durdurulmasına yardımcı olabilir ve potansiyel olarak hayatınızı kurtarabilir.

BMC Kanserinde yayınlanan 2006 tarihli bir hayvan çalışmasında, aynısafa bitkisinin tümörlerde kanserojen aktivite ile mücadeleye yardımcı olduğu ve hatta yabancı ve bulaşıcı istilacılara karşı savaşan lenfositleri harekete geçirdiği bildirilmektedir.

Kanserle savaşmanın yanı sıra kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavileriyle ilişkili yan etkilere de yardımcı olur.

Klinik Onkoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2004 çalışmasına göre, aynısafa bitkisi meme kanseri tedavisinde kullanılan radyasyonun neden olduğu dermatit insidansını azaltmada ve önlemede çok etkili görünmektedir.

7. Bebek Bezi Döküntülerini İyileştirir

Aynısafa bitkisi, genç bebeklerde sık görülen bebek bezi döküntüleri için güvenli ve etkili bir ilaçtır. Bebek bezi döküntüsünden kurtulmak için iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Flavonoidler bakımından zengin olan aynısafa bitkisi, cildi serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı da korur.

 • Günde iki veya üç kez etkilenen alana birkaç damla kalendula yağı uygulayın.
 • Alternatif olarak, 4 bardak su içinde bir fincan kurutulmuş aynısasfa çiçeğini kaynatın. Soğumaya bırakın, sonra süzün. Etkilenen bölgeyi temizlemek için kullanın.

Bunyonları tedavi eder

Büyük ayak parmağının tabanında doğal olmayan, kemiksi bir şişlik olan bunyon, yürürken aşırı ağrıya ve büyük parmağınızın esnekliğinin azalmasına neden olur. Bunyonlarla ilgili rahatsızlıkları azaltmak için, aynısafa bitkisini kullanabilirsiniz.

Anti-enflamatuar özellikleri, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca etkilenen alandaki nasır oluşumunu önler.

 • Bitkinin suyunu çıkarmak için nazikçe birkaç aynısafa bitkisi yapraklarını ellerinizle ezin. Etkilenen bölgeye suyu uygulayın ve kendi başına kurumaya bırakın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, eczanelerden aynısafa merhemi alabilirsiniz ve etkilenen alana birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Yorumla