Bebeklerde Huzursuzluk Nasıl Giderilir?

 Bebek-huzursuzluğu-giderme-yöntemleri

Bir bebek doğduğunda aile fertleri yeni bir sorumluluk üstlenmiş olurlar. Dünyaya gelen her bebek ebeveynleri için farklı bir deneyim demektir. Bebek ailenin her zaman ilk önceliği olur. Ancak bebeklerde huzursuzluk çoğu anne-babanın ortak sorunudur.

Bebeklerin bizlerle iletişimi ilk başlarda sadece ağlama ve bağırmadan ibarettir. Anne ise bebeğin ağlamasından acıkıp acıkmadığını, hasta olup olmadığını, ağrısının olup olmadığını çok rahat anlar.

Bebeklerde huzursuzluk sorunu için aşağıdaki yolları izlemeniz siz ve bebeğiniz için oldukça faydalıdır.

Bebeklerde Huzursuzluğu Gidermenin 7 Yolu

Bebeği Sık Sık Emzirin

Bebeğin sık aralıklarla beslenmesi ve asla aç kalmaması çok önemlidir. Bebek aç olduğunda huzursuz olmaya başlar. Bekek midesinin doyurma ihtiyacını bildirmek için ağlamaya başlar. Sık sık besleyerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bebeklerde huzursuzluk sebeplerinden biri de açlıktır.

Sancı ve Gaz Oluşumunu Engelleyin

Bebeğinizin midesinde sindirime giren ve sindirim sırasında gaz veya sancı oluşmasına neden olan tüm etkilerden kurtulmak için sancı ve gaz şurubu hazırlanabilir.

Dereotu ve rezene tohumunu kaynar suda kaynatın.

Soğumaya bırakın ve sonra bebeğinize içirin. Sindirim sürecinde bebeğin daha rahat olmasını  sağlamış olursunuz. Ayrıca mide problemi veya herhangi bir rahatsızlık durumu var ise hazırladığınız bu şurup rahatsızlıkları giderecektir.

bebek-huzursuzluğunda-gaz-ve-sancı-giderilmesi

Karnabahar Tohumu Deneyin

Bebekler soğuk algınlığı ve akciğerlerde meydana gelen tıkanma nedeniyle nefes almakta güçlük çekebilirler. Bu durumu bebeğin hırıltılı nefes alış verişinden anlayabilirsiniz.

  • Sıcak bir tencereye bir miktar karnabahar tohumu koyun ve ısıtın.
  • Sonra ısınmış olan tohumları alın ve pamuklu bir beze koyun.

Akciğer tıkanıklığını gidermek için bu bezi bebeğin göğsüne ve arkasına uygulayın. Ayrıca bebeğin koklamasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede solunum sistemindeki tıkanıklığı gidermiş ve bebeğin o an rahatlamasını sağlamış olacaksınız.

Beşikte Sallamayı Deneyin

Bebek beşikte iken kendini rahat hisseder. Huzursuzluğu azalır. Sallanan beşikte bebek kendini anne rahmindeymiş gibi güvende hisseder. Bu yüzden beşikte bebekler çok rahat uykuya dalarlar.

Sıcak Banyo Yaptırın

Bazen bebekler ciltlerinde meydana gelen tahrişten veya yorgunluktan kendilerini huzursuz hissederler. Bebekler uyanıkken ellerini ve ayaklarını sürekli hareket ettirmeye severler. Bu nedenle hem ciltlerinde tahrişler oluşur hem de sürekli hareketten dolayı ağrı ve yorgunluk meydana gelir.

Sıcak bir banyo ise tüm bu dertlere hoş bir çare.. Banyodan sonra bebek rahatlar ve yorgunluk hissi gider. Hemen uyku moduna geçer ve rahat bir uyku çeker. Ayrıca bebeklerde uykusuzluk problemi için Ferber Metodu ile çözüm bulabilirsiniz.

bebek-huzursuzluğunda-sıcak-banyo

Masaj Yapın

Saf zeytinyağı veya bebek yağları ile bebeğin vücuduna yapacağınız masaj bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ellerin ve parmakların hareketi bebeğin oldukça hoşuna gidecektir. Masaj, bebeğin uyku hormonlarını harekete geçirir ve rahatlamasını sağlar.

Bebeğe masaj yapmak için nemlendirici kremlerden de kullanabilirsiniz.

Masajın bir diğer faydası ise; bebeğin vücudunun her yerine dokunmamız sayesinde vücutta olabilecek anormallikleri anlamamızı sağlar.

Rahatlatıcı Müzikler Açın

Bebeğiniz herhangi bir nedenden ötürü huysuz ise; rahatlatıcı müzik dinletmek, bebeğin dikkatini dağıtmaya ve kendisini rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. Ses titreşimlerinin çok fazla etkiye sahip olduğu bilinir.

Rahatlatıcı enstrümantal müzikler, bebeğin zihnini sakinleştirip rahat etmesine yardımcı olacak pozitif enerji sağlar.

Yorumla