Bentonit Kil Saç Maskesi – Donuk Saçlarınıza Hayat Verir

“Saçların kötü olması demek o günün komple kötü geçmesi demektir.”

Saçımızın mükemmel bir şekilde şekillendirilmesini istiyoruz, çünkü saç kişinin görünüşünün önemli bir parçası ve tonu kişinin iç halini gösteriyor. Ayrıca saçınızın şeklide kişiliğinizi yansıtır.

Saçınıza iyi bakmanıza yardımcı olmak için, kuruluk, kirlilik ve diğer faktörlerden kaynaklanan saç hasarını önleyen ve saçları besleyen birkaç saç bakım ürünü bulunmuştur. Aslında, piyasa şampuandan saç kremi ürünlerine, serumdan, renklendiricilere ve spreylere kadar ürünlerle doludur.

Fakat doğal saç bakım ürünleri söz konusu olduğunda, akla gelen ilklerin arasında hemen hemen her evde bulunan bentonit kil gelir. Bu kil, suyun yardımı ile zamanla meydana gelen yaşlı volkanik küllerden oluşur.

Piyasadan alınan bentonit kili yumuşak beyaz tozlu bir madde olarak gelir. Çok ince, pürüzsüz ve kokusuz toz çeşitli besin ve minerallerden oluşur.

Saçta kullanıldığında saçlarınıza açıklık kazandırmaya yardımcı olur ve kuru kafa derisi, hasarlı saçlar, kıvırcık saçlar ve donuk görünümlü saçlar gibi sorunları tedavi eder.

Ayrıca, bentonit kili negatif yüklüdür, ancak sıvı ile aktive edildiğinde, pozitif yüklü iyonları, kirleri ve toksinleri çeker. Onlara bağlanır, böylece toksinler hızla bir şekilde temizlenir.

Bentonit kilinin bu özelliği aynı zamanda saç derisinden gelen fazla kir ve yağın temizlenmesine yardımcı olur , bu da kepek, kafa derisi yaraları ve diğer sorunların riskini azaltır.

Saç bakımı ve diğer dış kullanımlar söz konusu olduğunda, sodyum bentonit kil, su içinde kendi ağırlığının 10-15 katı kadar emdiği için, kalsiyum bentonit kilinden daha faydalıdır.

Bentonit kil saç maskesi hazırlamak için sadece 2 veya 3 malzemeye ihtiyacımız var. Biz bu tarifimizde elma sirkesi ve suyu kullandık.

Elma sirkesi saçlarınızdaki asitliği dengeleyerek daha iyi parlaklık ve genel saç sağlığı sağlar.

Bentonit Kil Saç Temizleme Maskesi Nasıl Yapılır

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • 1 bardak bentonit kil
 • 1 bardak su
 • Yarım fincan elma sirkesi
 • Metal olmayan kap ve kaşık

Hazırlanışı

Metal olmayan bir kaba 1 bardak bentonit kil koyun.

Kile yarım su bardağı su ekleyin.

 1. Metal olmayan bir kaşık kullanarak, kil ve suyu yumuşak bir kıvama gelene kadar karıştırın.Gerekirse biraz daha su ekleyin.

Daha sonra yarım fincan organik elma sirkesi katın.

Malzemeleri tekrar karıştırın.

Ev yapımı bentonit kil saç maskesi kullanıma hazır.

Bentonit Kil Saç Maskesi Nasıl Kullanılır

 1. Birikmiş kir ve yağı temizlemek için saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.
 2. Saçlarınız hala nemliyken, hazırlanan bentonit kil saç maskesini uygulayın. Yavaşça köklerden uçlara kadar sürün ve tüm saç tellerinin düzgün bir şekilde kaplandığından emin olun.
 3. Duş başlığı kullanın ve maskenin 20 dakikaya kadar saçınıza oturmasına izin verin. Çıkarılması çok zor olacağından maskenin tamamen kurumasını bekleyin.
 4. 20 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın ve tüm kili iyice yıkayın.
 5. İsterseniz, bir saç kremi uygulayabilirsiniz.
 6. Saçınızın kurumasını bekleyin, ardından saçınızı istediğiniz gibi şekillendirin.
 7. Bu saç maskesini ayda bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Bu bentonit kil saç maskesine elma sirkesi ile birlikte aloe vera suyu, bal, zeytinyağı veya birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.
 • Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak, malzemelerin miktarını değiştirebilirsiniz.
 • Bentonit kilini kullanırken metal kapların ve mutfak eşyalarının kullanılmasından kaçınmak önemlidir. Her türlü metal kili kirletir ve etkisini azaltır.
 • Sadece ahşap, plastik veya cam kase ve kaşık kullanın.

 

Yorumla