Beyaz Kan Hücresi Sayısı (WBC) Doğal Yollarla Nasıl Artar

Kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücreleri (lökosit) bağışıklık sisteminin hastalıkla mücadele ajanlarıdır. Sağlıklı bir vücutta organlar enfeksiyondan etkilendiği zaman lökosit sayısı artar.

Kandaki normal lökosit aralığı mikrolitre başına 4.500 ile 10.000 dir. WBC sayımı 4.500’ün altına düştüğünde endişeye neden olur. Bu duruma lökopeni denir.

Nötropeni olarak adlandırılan bir başka koşulda bir çeşit lökopeni türüdür, vücutta en bol olan beyaz kan hücrelerinin spesifik tipte bir eksikliği ile karakterizedir.

Lökopeninin bazı yaygın nedenlerinin arasında;

 • Beyaz kan hücrelerini yok eden antibiyotikler gibi ilaçlar
 • Beyaz kan hücrelerini üretebileceklerinden daha hızlı kullanan ciddi enfeksiyonlar
 • Beyaz kan hücrelerini veya kemik iliği hücrelerini yok eden otoimmün bozukluklar
 • Kanser (veya kemik iliğine zarar veren diğer hastalıklar)
 • Nezle ve grip,
 • Bakır ve çinko eksikliği,
 • Tifo, dang, sıtma, tüberküloz ve Lyme hastalığı gibi akut viral enfeksiyonlar

Beyaz kan hücresi sayısının düşüklüğünün spesifik nedenleri arasında:

 1. Aşırı kansızlık
 2. Kemoterapi
 3. Radyasyon tedavisi
 4. HIV / AIDS
 5. Hiperplazmizm – dalak tarafından kan hücrelerinin erken bir şekilde tahrip edilmesi
 6. Tüberküloz (ve diğer bulaşıcı hastalıklar)
 7. Kostmann sendromu – düşük nötrofil üretimi içeren konjenital bir bozukluk
 8. Lösemi
 9. Lupus
 10. Romatoid artrit ve diğer otoimmün bozukluklar
 11. Malnutrisyon ve vitamin eksiklikleri
 12. Miyelodisplastik sendromlar
 13. Myelokatheksis – nötrofillerin kan dolaşımına girmemesi konjenital bir bozukluk gibi etmenler vardır.

Vücutta yeterli sayıda lökositin üretilemediği durumlarda, bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalığa neden olan bakteri ve virüslere karşı daha hassas hale gelir.

İşte vücudunuzun beyaz kan hücresi sayımını artırmak için en etkili 10 doğal yöntem. 

1. Kedi Pençesi (Uncaria tomentosa)

Kedi pençesi inanılmaz bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Amazon yağmur ormanlarında bulunan bir Güney Amerika asmasıdır.

Çalışmalar düşük WBC sayımı sonrası kemoterapi alan hastalarda kedi pençesi tüketiminin etkinliğini göstermiştir.

Kedi pençesi, laboratuvar koşullarında lösemi hücrelerinin hayatta kalmasını sağladığı bilinmektedir. Ancak, kanser hastaları, bu bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Not: Eğer her hangi bir ilaç kullanıyorsanız bu bitkiyi tüketmeden önce doktorunuza danışın. Eğer kan inceltici ilaç alıyorsanız kedi pençesini dikkatli kullanın, kanamaya neden olabilir.

2. Astragalus

Ayrıca “huang qi” ya da “huang chi” olarak bilinen astragalus, membranaceus bitkisinden elde edilen bir çinli bitkidir. Bu bitki müthiş bir beyaz kan hücresi destekleyici özelliklere sahiptir, beyaz kan eksikliğinde kullanılabilir.

Astragalus kökleri kanseri ortadan kaldırmaz, fakat önemli ölçüde mevcut lökositi artırarak kanser hastalarının bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Astragalus bir tentür (alkol ekstresi) olarak, tablet veya kapsül takviyeleri olarak mevcuttur ve enjekte edilebilir bir formda bazı doktorlar tarafından reçete edilir.

Not: Herhangi bir olası yan etki ve ilaç etkileşimleri için bu bitkiyi almadan önce doktorunuza danışın.

3. Ekinezya

Ekinezya iyi araştırılmış, bağışıklığı güçlendirici kızıl derili bir bitkidir.

Ekinezya doğrudan bakterilere saldıran antibiyotikler ve aşıların aksine, hastalıklarla savaşmak için lökosit aktivitesini uyaran özelliklere sahiptir.

Not: Karaciğer bozukluğu ya da şeker hastası olanlar bu bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Kan inceltici ilaç ile birlikte kullanıldığında kanamaya yol açabileceği için kullanımından önce doktora danışın.

4. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri, vücudun fagositlerin üretimini artırarak vücuda giren zararlı yabancı zararlı maddelerin yutulmasını sağlar.

Balık yağı, keten tohumu, ceviz, somon, istiridye, ıspanak ve soya en yüksek omega-3 yağ asidi içeriğine sahip besinlerdendir.

5. B6, B12 Vitamini ve Folik Asit (Folat)

B6 ve B12 vitamini ve folik asit, vücuttaki lökosit üretiminden sorumludur.

2011 de Journal Tıp Olgu Sunumu dergisinde yayınlanan bir çalışmada, nötropeni hastalarında B6, B12 vitaminleri ve folik asit düzeylerinin azaldığı bildiriliyor.

Şiddetli anemi kansere neden olabilir. Uzmanlar nötropeni hastalarına B6, B12 vitaminleri ve folik asit eksiklikleri için kapsamlı bir tarama önermektedir.

B6 vitamini açısından zengin besinler arasında ayçiçeği tohumu, hindi, tavuk, kuru yemiş, avokado, muz ve ıspanak sayılabilir.

B12 vitamini açısından zengin besinler arasında kahvaltılık tahıllar, az yağlı süt ve yoğurt, tavuk, istiridye, somon ve alabalık bulunmaktadır.

Folik asit açısından zengin gıdalar arasında kurutulmuş fasulye ve bezelye, mercimek, brokoli, ıspanak, bamya ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgiller bulunur.

6. Bakır

Sağlıklı yetişkin insanların kanlarındaki bakır miktarı 50 ile 80 miligram olması gerekir. Bakır eksikliği lökopeni gibi hastalıklara yol açar.

İstiridye, ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünleri, lahana, mantar, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi tohumlar, brezilya fıstığı, ceviz, çam fıstığı gibi bakliyat, kuruyemiş ve avokado bakır açısından zengin gıdalardır.

7. Çinko

Çinko

çinko beyaz kan artırır

Bu bir sır değildir, çinko katı bir bağışıklık güçlendiricidir. Çinko eksikliği ve lökosit azaltılması arasındaki bir ilişki vardır.

Çinko eksikliği doğrudan kanser dahil, bağışıklık sistemi bozuklukları ile ilgili bir dizi hastalık ile ilişkilidir.

Bu nedenle, normal bir çinko alımı T hücrelerinin üretimini teşvik edebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler yüksek miktarda çinko içermektedir. Tavuk, süt, yoğurt, peynir gibi diğer hayvansal gıdalar da çinko bakımından zengindir.

Ayrıca 1 kase pişmiş ıspanakta yaklaşık 1.5 mg, 1 kase mantarda ise 1.3 mg gram çinko vardır. Bunlar dışında yeşil bezelye, bamya ve kuşkonmazda iyi birer çinko kaynağıdır.

8. Egzersiz

Egzersiz

beyaz kan eksikliği tedavisi için egzersiz

Egzersiz önemli ölçüde bağışıklık artırır. Vücudun çeşitli bölgelerine lökosit dahil olmak üzere kan dolaşımını teşvik etmektedir.

Ancak yapılan çalışmalar göstermişlerdir ki maraton koşma gibi yoğun sporlar vücuttaki lökosit miktarını azaltmaktadır.

Egzersizler abartılı olmamak koşulu ile genel sağlık için önemlidir.

9. Kişisel Hijyene Dikkat Edin

hijyen

Eğer beyaz kan eksikliği sorunundan muzdaripseniz, hijyen koşullarına dikkat etmek zorundasınız.  Temizliğinize dikkat ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Eğer WBC sayımı artırmak için yukarıda belirtilen önlemlerden herhangi birini uygulamaya çalışıyorsanız, kişisel hijyeninize dikkat etmek için özel çaba gösterin.

Kötü hijyen koşulları, bağışıklık sistemini baskılayarak vücudunuzun WBC üretimini azaltacak, enfeksiyon riskini artıracaktır.

Pastörize olmayan ve çiğ besinlerden uzak durun, sebzeleri yemeden ve yemek yapmadan önce soyun ve iyice yıkayın. Özellikle el temizliğinize çok dikkat edin.

10. Yogadaki Kobra Pozisyonu Beyaz Kan Hücresi Eksikliğine İyi Gelir

Beyaz kan hücresi sayısı nasıl artar

Her türlü yoga kan dolaşımı arttırırken vücudun WBC üretimini de teşvik eder, özellikle de Kobra Pozisyonu göğüs kemiğinin arkasındaki timüs bezini harekete geçirir. Timus bezi hastalıklara karşı savaşan T hücreleri üretir.

 1. Resimdeki gibi karnınızı uzatın, bacaklarınızı uzatın ve ellerinizi omzunuzun altına avuç içi aşağı ve dirsekler yukarı doğru gelecek şekilde hafifçe katlayın.
 2. Baldır, göbek ve ayaklarınızın üstlerine yere basın.
 3. Kollarınızı kullanarak üst bedeninizi (başınız, göğüs bölgenizi ve karnınızı) yavaşça kaldırın, omuz uçlarını birbirine yakınlaştırın.
 4. Bu konumu koruyarak, başınızı geriye doğru gerin.
 5. Bu pozisyonda 15-30 saniye bekleyin, teneffüs edin, gövdenizi yere geri koyun ve ellerinizi yanınıza koyun.
 6. Dinlenin ve egzersizi 5 ila 10 kez tekrarlayın.

 

Yorumla

3 yorum