Bitter Çikolatanın Bilinmeyen 10 Sağlık Faydası

Bitter çikolata faydaları saymakla bitmiyor. Biz bu yazımızda kimsenin bilmediği 10 etkili faydayı sizler için listeledik. ‘Siyah çikolata’ olarak da bilinen bitter çikolata, kakao ağacı, yağ, şeker ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden yapılır. Bitter cikolata da sütlü çikolatanın aksine daha az süt bulunmaktadır. Ayrıca diğer çikolatalara göre daha tatsızdır. Bitter çikolatanın en kalitelisi içerisinde yüzde 70 ila yüzde 99 oranında kakao bulunanıdır. Yani çikolata ne kadar acı ise o kadar kalitelidir.

Bitter çikolata çoğu insan tarafından sevilerek tüketilir. Bu çikolatayı sade yiyebileceğiniz gibi evde hazırlayacağınız keklerin içine de katabilirsiniz. Bu çikolatayı akıllıca yemek yani aşırıya kaçmadan tüketmek sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

bitter çikolata faydaları

Kakao ağacının tohumundan yapılan bu çikolata dünyadaki en iyi antioksidanların kaynaklarından biridir. Bitter çikolata da bulunan diğer sağlıklı besinler; çözünür lif, potasyum, manganez, çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demirdir.

Bitter çikolatada bu besin maddeleri ile birlikte az miktarda şekerde bulunmaktadır.  Dünyanın farklı yerlerinden gelen çeşitli çalışmalar gösterdi ki koyu çikolata sağlık için faydalı bir tatlıdır.

Bitter çikolata faydaları – İşte bitter çikolatanın bilinmeyen en iyi 10 faydası 

1. Stresi hafifletir

Stresden Uzak Durun

Bitter çikolata faydaları denilince anlatılması gereken ilk önemli madde strestir. Stresten veya dağınık ruh halinden kurtulmak için daima bitter çikolataya güvenebilirsiniz. Bu çikolata nörotransmitter serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olan doğal bir antidepresandır.

Bir çok bilim adamı tarafından yapılan ve yayınlanan araştırmalarda, bitter çikolatada ki kimyasal bileşiklerin yüksek stres seviyelerini düşürmede anahtar rol oynadığını doğrulandı.

İki hafta boyunca günlük 1.4 gram bitter çikolata yiyen insanların vücudunda ki stres hormon seviyelerinin azaldığı belirlendi.

Ayrıca bitter çikolata da stres, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik ile mücadeleye yardımcı olan magnezyum vardır. Stres ile mücadele için çikolata yerken, içerisindeki kakaonun yüzde 85 veya daha fazla olduğundan emin olun.

2. Kolesterol seviyesini düşürür

Besinsel Kolesterol ve Doymuş Yağ Zararlı Değildir

Bitter  çikolata kandaki (kötü kolesterol) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

Koyu çikolatada bulunan güçlü antioksidanlar da kalp krizi veya inme riskini azaltır.

Klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlar da, kakaodaki HDL ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi kolesterol) seviyesini artırabilir olduğunu göstermektedir.

3. Kan basıncını azaltır (Tansiyonu düşürür)

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Bitter çikolata yemek yüksen tansiyonu düşürebilir. Kakaonun içerisinde bulunana flavonoid maddesi tansiyonun düşmesini ve kalbe giden kan akışının artmasını sağlar.

Düşük kan basıncının yanı sıra kalp yetmezliğine ve ateroskleroz gibi kalp hastalıklarına da iyi gelir. Hatta bilişsel gerileme, demans ve inme riskini azaltır.

Vücuttaki kan basıncını düşürmek için ufak bir parça bitter çikolata yemek yeterlidir. Yediğiniz çikolatanın orjinal bitter çikolata olduğundan emin olun.

4. İnmeyi Önler

Bu Faydalı İpuçları İle Felç Riskini Azaltabilirsiniz

Bitter çikolata faydaları denilince kimse felç hastalığına iyi gelebileceğini düşünemiyor. Düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketilen bitter çikolata ilerleyen yaşlarda meydana gelen inme riskini düşürür. Çikolatanın bu etkisinin kaynağı, içerisinde bulunan antioksidan maddeleridir. Bitter çikolatanın içinde bulunan flavonoidler kanın yapışkanlığını azaltır, kalp krizine, felçlere ve kan pıhtılaşmasına iyi gelir.

Stockholm’ün Karolinska Enstitüsü araştırmacıları yaklaşık 10 yıldır, 45 ve 79 yaşları arasında yaklaşık 37.000 kişiyi inceledi. Araştırmacılar felç geçirme riskinin haftalık 2.2 gram çikolata yiyenlerin hiç yemeyenlere göre yüzde 17 daha düşük olduğunu keşfetti.

Haftada bir kez bir tek bar koyu çikolata yemek, beyindeki kan akışını geliştirir ve inme riskini keser.

5. Beyin Gücünü Arttırır

Beyin Gücünü Artırır

Bitter çikolata da beyin fonksiyonlarını geliştirir . Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bitter çikolata tüketen insanların beynindeki kan akışı üç saat boyunca artmıştır. Bu da, kısa süreli bellek ve kısa süreli genel uyanıklık düzeylerini artırır.

Ayrıca, bitter çikolata bulunan flavanollerin yüksek miktarı da uyku sıkıntısı yaşayan insanların beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve hatta kan dolaşımını artırarak yaşlanma etkilerini yavaşlatır.

6. Kilo Vermenize Yardım Eder

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Bitter çikolata faydaları deyip kilo vermeyi ele almamak olmaz. Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, aşırıya kaçmadan bitter çikolata yemek insanda doygunluk hissi sağlar ve yağlı, tatlı ve tuzlu gıdalara duyulan isteği azaltır.

Kendinizi tok hissedeceğinizden dolayı bir sonraki öğünde de daha az yemek yersiniz. Ayrıca, antioksidan bakımından zengin olan, koyu çikolata sindirimi hızlandırabilir. Hatta daha fazla yağ ve kalori yakmak için metabolizmanızı canlandırabilir.

7. Cildinizi Sağlıklı Tutar

İyi bir Cilt Bakım Temizleme Kürü Uygulayın

Diyetinde orta miktarda bitter çikolata olan kişilerin ciltleri daha parlak ve kusursuzdur. Koyu çikolatada bulunan çeşitli antioksidanlar hücrelerde hasara neden olan serbest radikallerle savaşır ve cildi korur. Serbest radikaller yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Koyu çikolata da bulunan flavonoidler cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından, güneş yanığından ve cilt kanserinden korur.
Koyu çikolatada ki kakao özü cildin hidrasyonunu engeller ve cildi geliştirir. Cilt pürüzlerini gidermeye yardımcı olur.

8. Kalıcı Öksürüğe İyi Gelir

öksürük

Eğer öksürük hastalığına kolay bir çözüm arıyorsanız bitter çikolata yemeyi deneyin. Bitter çikolata öksürüğü tetikleyen sinirleri rahatlatıcı teobromine olarak bilinen bir kimyasal içerir.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi’nden Araştırmacılar, kronik öksürük hastası olan 300 kişiye iki hafta boyunca günde iki kez theobromine verdi. Bu bileşiği alanların  yüzde 60’ı öksürmekten kurtuldu. Londra’daki Imperial College‘de yapılan bir başka çalışmada da benzer bulgulara rastlandı.

Ayrıca, bitter çikolata kardiyovasküler ve merkezi sinir sistemini de etkilemedi. Bitter çikolatayı yediğiniz zaman, öksürük ilaçlarını içtiğiniz zamanki gibi uykunuz da gelmez. Eğer bir daha öksürük ile ilgili bir hastalığa yakalanırsanız ilaç almadan önce bitter çikolatayı deneyin.

9. İshale İyi Gelir

ishal için doğal çözümler

Oakland Çocuk Hastanesi ve Araştırma Enstitüsü bilim adamları bitter çikolatanın ishal semptomlarını azaltabileceğini doğruladı. Kakao çekirdeklerindeki bir özellik ishal belirtilerini hızlı bir şekilde rahatlatır.

10. Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar

kansızlık

Bitter çikolatada ki kakao ayrıca şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. 2005 yılında yapılan küçük bir İtalyan çalışmasında düzenli olarak koyu çikolata tüketimi diyabet riskini azaltarak, insülin duyarlılığını artırdığı bulundu.

Bitter çikolatada bulunan flavonoidler insülin direncini azaltmaya yardımcı olur ve vücudun verimli insülin üretmesine yardımcı olur.

Ayrıca, bitter çikolata diyabetik olan insanlar arasında kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ancak, şeker hastaları için piyasada kolayca bulunabilen şekersiz bitter çikolata tavsiye edilir.

Bitter çikolata faydaları sizi çok fazla cezbetse de yani bu kadar sağlık yararlarına rağmen, her gün tüketilmemelidir. Ayrıca, yüzde 70 veya daha yüksek kakao oranı sahip yüksek kalite ve organik bitter çikolata yemek gerekir.

Yorumla

1 Yorum