Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir – Evde Tedavi Yöntemleri

Boğaz kuruması gerçekten rahatsız edici olabilir! Geceleri uykunuzu bölebilir ve hatta gündüz saatlerinde çalışmayı zorlaştırabilir. Hadi bu hastalığa neler iyi geliyormuş bir göz atalım.

Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir – İşte boğaz kuruması  için en iyi 10 ev ilaçları.

1. Tuzlu Su Gargarası

Boğaz kuruluğu ile etkili bir şekilde baş etmenin en basit yolu tuzlu su ile gargara yapmaktır.

Tuz, büyümesini kısıtlayarak mikrobiyal enfeksiyonu temizlemeye yardımcı antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca, mukus ve balgamı boğazdan çıkarmaya ve ağzı nemlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, sıcak tuzlu su boğazınızıda yatıştırıcıdır.

 1. 1 fincan ılık suya ½ çay kaşığı tuz ekleyin.
 2. Tuzu çözmek için iyice karıştırın.
 3. Birkaç saniye boyunca bu karışım ile gargara yapın, sonra tükürün.
 4. Bu yöntemi boğaz kuruluğu geçene kadar düzenli aralıklarla tekrarlayın.

2. Bal

Bal, nemlendirici özellikleri nedeniyle boğaz kuruluğu belirtilerini giderebilir. Ayrıca enfeksiyona neden olabilecek ve boğaz kuruluğuna yol açabilecek mikroplara karşı mücadele eden antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiseptik özellikler içerir.

Ayrıca hipertonik ozmotik gibi çalışır, bu da iltihaplı dokudan su çekilmesine yardımcı olur ve böylece şişmeyi azaltır.

Bal, bağışıklık sisteminiz için de iyidir.

 • Bir bardak suya 1 çorba kaşığı organik bal katıp karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra günde 2 veya 3 kez için.
 • Alternatif olarak, bir bardak ılık suya birer çorba kaşığı bal ve limon suyu katıp karıştırın. Karışımı yavaşça yudumlayın. Bunu günde birkaç kez için.
 • Yatmadan önce bir bardak ılık süte 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Boğaz kuruluğunu yatıştırmak ve daha iyi uyuk için bu karışımı için.

Dikkat: Bal, bebek botulizmine neden olabilecek zararlı bakterileri taşıyabileceği için, 1 yaşın altındaki bebeklere asla verilmemelidir.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi bir gargara olarak kullanılmak üzere seyreltilebilir veya bir enfeksiyonla savaşmak ve vücudu alkalize etmek için sıcak çay veya bir bardak suya eklenebilir. Bu basit ilaç, alerjinin veya enfeksiyonun neden olduğu boğaz kuruluğu ve boğaz ağrısı tedavisine yardımcı olur.

 • 1 bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi katıp karıştırın. Boğaz kuruluğundan kurtulmak için günde iki kez için.
 • Ayrıca, elma sirkesi ile gargara da yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı organik elma sirkesini 1 su bardağı sıcak suya karıştırın. Bu karışımla günde birkaç kez gargara yapın.

4. Sakız

Bir parça şekersiz sakız çiğnemek, boğaz kuruluğu ile başa çıkmak için basit ama etkili bir yoldur. Çiğneme eylemi ağzınızda ve boğazda tükürük akışını uyarır. Tükürük üretimi arttıkça, boğaz nemli hale gelir ve bu da kuruluktan kurtulmayı sağlar.

Şeker içermeyen sakız çiğnemek, aynı zamanda, boğaz kuruluğunun bir başka yaygın nedeni olan asitliğe karşı mücadele eder.

Mümkünse, boğazınızı yumuşatmak için şekersiz sakız çeşitlerini seçin.

Aynı şekilde, boğazınızı yeterince nemli tutmak için buz parçaları veya boğaz pastilleri emebilirsiniz.

5. Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç, boğazı kaplayan jel benzeri bir madde olan müsilaj içerir, acıyı ve tahrişi azaltır. Bu da boğazınızdaki kuruluğu azaltır.

Ayrıca boğaz kuruluğunun belirtileriyle savaşmak için önemli olan tükürük üretimini de uyarır.

 1. 2 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı kaygan karaağaç kabuğu katın.
 2. Birkaç dakika bekletin, sonra çözeltiyi süzün.
 3. Biraz bal katıp daha sıcakken, yavaşça için.
 4. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca piyasada kolayca bulabileceğiniz kaygan karaağaç pastillerini de alabilirsiniz.

6. Meyan kökü

Meyan, boğaz kuruluğunu geçirmeye yardımcı olan bir başka çaredir. Boğazda kuruluğa neden olabilecek herhangi bir enfeksiyondan kurtulmayı sağlayan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda boğazda tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

 • 1 su bardağı kaynar suya 1 çorba kaşığı meyan tozu ekleyin. Ağzını örtün ve birkaç dakika bekletin. Çayı süzün ve günde 2 veya 3 kez için.
 • Ayrıca, biraz bal ile yarım çay kaşığı meyan kökü tozunu karıştırın ve birkaç günlüğüne günde iki kez alın.
 • Boğazınızı yatıştırmak için meyankökü şekerleri de emebilirsiniz.

7. Kırmızı biber

Boğaz kuruluğuna hangi ilaç iyi gelir diye aramaya son! Boğaz kuruluğunu yatıştırmak için acı biber de çok etkilidir.

Acı biber, antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklerle zengin bir bileşik olan bol miktarda kapsaisin içerir. Bu bileşik boğaz dokularındaki şişliğin azaltılmasına yardımcı olur ve altta yatan enfeksiyonu tedavi eder. Ayrıca, ağrınızı da hafifletir.

Ayrıca kapsaisin, toksinleri ve diğer enfeksiyona neden olan ajanları vücuttan dışarı atmaya da yardımcı olur.

 • 1 çay kaşığı toz biber, 1 yemek kaşığı bal ve 3 diş rendelenmiş sarımsağı karıştırın. Her gün bu karışımdan yarım çay kaşığı alın. Daha fazla yemek isteyenler dozlar arasında en az 1 saat bekleyin. Bu karışımı aldıktan hemen sonra su içmeyin.
 • Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı acı biber tozu ve 1 çorba kaşığı limon suyu katıp karıştırın. Bu karışım ile günde birkaç kez gargara yapın. Bu doğal ilacı 1 veya 2 gün boyunca kullanabilirsiniz.

8. Hatmi Kökü

Hatmi kökü, kuruyan ve ağıran boğazı kaplayacak ve yumuşatacak olan müsilaj içerir. Ayrıca bademcik iltihabı veya boğazda iltihaplanmayı tedavi etmeye yardımcı olur.

 1. Bir buçuk su bardağı kaynar suya 1 yemek kaşığı kuru hatmi kökü ekleyin.
 2. Kapağını kapatın ve 20 dakika pişirin.
 3. Çözeltiyi süzün, biraz bal ekleyin ve için.
 4. Bu bitkisel çaydan günde 3 bardak içebilirsiniz.

Dikkat: Hamilelik ya da emziren kadınlar ya da diyabetli insanlar için hatmi kökü önerilmez.

9. Sıvılar

Çoğu zaman, boğazınızdaki kuruluk sadece bir dehidrasyon(vücudun susuz kalması) belirtisi olabilir, bu da yeterli su içmediğiniz anlamına gelir. Susuz kaldığında, vücudunuz normal olarak ağzınızı ve boğazınızı nemlendiren tükürüğün çoğunu üretmez.

Öte yandan, vücudu doğru bir şekilde nemlendirmek, boğazınızı nemli tutmak için gereken tükürük miktarını üretmek için ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlar. Boğazda kuruluk ve balgam olanlar bu yöntem bunlara ek olarak, mukusu inceltir ve gevşetir, böylece boğazınızın iç duvarlarına yapışmasını ve tahrişe neden olmasını önler.

Susuzlukla mücadele etmek için, gün boyunca ekstra sıvılar için. Genel olarak, günde 8 ila 10 bardak su içmek iyidir. Ancak yaşınıza, aktivite düzeyinize, iklim koşullarınıza ve sağlık durumunuza bağlı olarak, daha az veya daha fazla gerekebilir.

Diyetinize su içeriği açısından zengin olan meyveleri, sebzeleri ve diğer yiyecekleri de eklemelisiniz. Vücudunuzun daha fazla su kaybetmesine neden olabilecek kafeinli, gazlı içecekleri ve kahve kullanımını sınırlayın.

10. Nemlendirici kullanın

Uygun bir dinlenme ve uyku, boğaz kurumasından hızlı iyileşme için önemlidir. Ancak boğaz kuruluğu gece daha da kötüleşip uykunuzu bozabileceğinden, kapalı ortamlarda bir nemlendiricinin çalıştırılması tavsiye edilir.

Serin havalarda nemlendirici özellikle önemlidir. Havaya nemlendirmek boğaz kuruluğunu yatıştırarak daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

Yatak odanıza yada fazla zaman geçirdiğiniz odaya kaliteli bir nemlendirici yerleştirin.

Nemlendiricinin yerine derin bir tencereyi ılık suyla doldurup ısı kaynağının yanına yerleştirebilirsiniz. Su ısındıkça yavaş yavaş odadaki havayı nemli hale getirecektir.

Boğaz kuruluğu hakkında kısa bilgi

Boğaz kuruması ve boğaz yanması genellikle farenksin iltihaplanması, burun ve ağzın arkasından mide yol açan özofagusa uzanan bir tüpün neden olduğu yaygın bir sorundur.

Boğazdaki bu rahatsızlık ve yanmaya birkaç faktör yol açabilir.

Bu rahatsızlık genellikle havanın kuru olduğu ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın olduğu soğuk kış aylarında ortaya çıkar. Ayrıca mononükleoz, bademcik iltihabı, asit reflü veya GÖRH, grip, soğuk algınlığı ve saman nezlesi veya alerjiler gibi diğer durumların bir belirtisi olabilir.

boğaz kuruluğuna ne iyi gelir

Bazen, boğaz kuruması  ağzınız açıkken uyuma, aşırı konuşma, sigara içme, dehidratasyon veya havada kirletici maddelere maruz kalma gibi küçük bir şeyin işareti de olabilir.

Boğaz kurumasının belirtilerinden bazıları özellikle sabahları kötüleşen öksürük, yutma zorluğu, boynun kenarlarındaki bezelerin kabarması ve şişmesidir.

Bu belirtilere zaman zaman baş ağrısı, vücut ağrıları, ateş ve genel yorgunluk yapan bir enfeksiyon eşlik edebilir.

Bu soruna bir çözüm aramadan önce boğaz kurumasının nedenini tanımlamanız şarttır. Bu arada, belirtileri hafifletmek ve bu rahatsız edici problemden kurtulmak için kullanabileceğiniz birçok etkili ev çaresi vardır.

Not: Belirtiler birkaç günden fazla devam ederse, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ek İpuçları

 • Sıcak bir duş almak ve buharda birkaç dakika nefes almak, boğaz kuruluğundan geçici olarak rahatlama sağlayabilir.
 • Günlük aktivitelerinizi azaltarak dinlenin ve boğaz kurumasından muzdaripken mümkün olduğunca az konuşun.
 • Kuru ve tahriş olmuş boğazınızı yatıştırmak için ılık su, bitkisel çaylar veya ılık içecekler için.
 • Tütün ürünlerini kullanmayın, bu ürünler boğaz dokularını tahriş eder ve uzun süreli bir boğaz kuruluğuna neden olabilir.
 • Her sabah ağız kuruluğu ile uyanıyorsanız, sorun gece ağzı uyumaktan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda, uyurken burnunuzu açık tutmak için burun kemiğinin üzerine yapışkan bir bant yapıştırabilirsiniz.
 • Alerji belirtilerini önlemek için, alerji mevsimlerinde pencereleri kapalı tutun.
 • Sigara içmeyin ve sigara dumanından kaçının, sigara belirtileri daha da kötüleştirecektir.
 • Baharatlı veya yağlı yiyecekler, alkol, kafein, çikolata, nane ve sarımsak gibi mide ekşimesini tetikleyebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Eğer bademcik iltihabına neden olan bakterilerden dolayı boğaz kuruluğunuz varsa, tedavi etmek için reçete edilen antibiyotikleri kullanın. Viral tonsillit 7 ila 10 gün içinde kendi kendine iyileşir.
 • Boğaz kuruluğu mononükleozdan kaynaklanıyorsa, antibiyotikler bunu tedavi etmez. Bağışıklık sisteminize virüsle savaşma şansı vermek için bol bol dinlenin.

Yorumla