Boğuk Sesten Kurtulmak için Uygulanabilecek Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yüksek sesle uzun süre konuşmak, bağırmak ve uzun süre şarkı söylemek ses kısılmasına neden olabilir. Basit bir ifadeyle kendi ses tonunuzun dışındaki anormal değişikliklere ses kısıklığı yada ses boğukluğu denir. Bu gibi durumlarda ses derinden gelebilir, kalın yada çok zayıf çıkabilir. Bu değişikliğin nedeni ses tellerindeki ses üreten parçalarda meydana gelen sorunlardır.

Her yaştan insanlar zaman zaman bu ortak sorundan müzdarip olabilir.  Larenjit (üst solunum yolu viral enfeksiyonu), gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), alerjiler, solunum yolunu tahriş edici bir alanda nefes alma, aşırı kafeinli yada alkollü içecekler tüketmek, sigara içmek ses kısıklığı yada boğukluğunun ana nedenleri arasında yer alır.

Ses telleri üzerindeki poliplerin anormal büyümesi, boğaz kanseri, boğaz içi hasarlar, tiroid hastalıkları ve ses teli kaslarının zayıflaması da bu rahatsızlığın az yaygın nedenlerindendir.

Boğuk sesin tedavisi için yapmanız gereken ilk şey, konuşmayı ve şarkı söylemeyi kesmektir. Zorunlu kaldığınız zamanlarda bile mümkün olduğunca fısıltıyla konuşmaya özen gösterin. İyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç gün ses tellerini ve gırtlağı dinlendirmek son derece önemlidir.

Ayrıca kısa bir süre içinde iyileşmek için bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. İki haftadan uzun süren ses kısıklığı ve boğukluğu için kesinlikle bir KBB uzmanı ile görüşün.

İşte boğuk ses tedavisinde kullanabileceğiniz doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri. 

1. Zencefil

Zencefil boğuk bir sesle başa çıkabilen etkili bir bitkidir. Zencefil ses tellerini çevreleyen mukoza için çok yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltır. Zencefil üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonları önler.

 • Çiğ zencefili ince ince dilimleyin ve düzenli aralıklarda bir dilim yiyin. Eğer tadı hoşunuza gitmezse üzerine biraz tuz veya limon suyu serpebilirsiniz.
 • İkinci yöntem olarak ince kıyılmış bir yemek kaşığı zencefili bir fincan suda 10 dakika bekletin. Süzdükten sonra içerisine bal ekleyin ve günde 3 defa için.
 • Zencefil şekeri emmek de bu rahatsızlık için yararlıdır.

2. Bal

Bal boğuk sesin tedavisinde oldukça etkilidir. Bal tahrişi önleyerek boğaz yatıştırmaya ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

 • Boğazınızı nemli tutmak için günde birkaç kez 1 çorba kaşığı organik bal yiyin.
 • Başka bir seçenek olarak sıcak bir bardak su içine 1 kaşık bal ve bir tutam kara biber tozu atın. Günde bir kaç kez bu sudan için.
 • Alternatif olarak, eşit miktarlarda bal ve fesleğen yaprağı suyunu karıştırın. Günde 3 defa bu karışımı yiyin.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi boğaz ağrısını hafifletir. Ses kısıklığını tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, antimikrobiyal özellikleri boğuk sesin ana nedenlerinden olan larenjit hastalığına iyi gelir.

 • Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Günde bir defa için.
 • Ayrıca eşit miktarlarda karıştıracağınız elma sirkesi ve su ile günde en az iki defa gargara yapabilirsiniz.

4. Tuzlu Su ile Gargara

Normal sesinize kavuşmak için gende birkaç defa ılık ve tuzlu su ile gargara yapın. Bu yöntem oldukça etkilidir.  Tuz solunum yolundaki mukusun temizlenmesine yardımcı olur iken, sıcak suda boğazdaki tahrişi azaltır. Tuz aynı zamanda boğazda meydana gelen enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 1. Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 2. Tuz tamamen eriyene kadar, iyice karıştırın.
 3. Günde 2 ya da 3 kez bu su ile gargara yapın.

5. Buhar Tedavisi

Ses kısıklığı ve boğukluğunun ortak bir nedeni de boğazdaki kuruluktur. Bu nedenle buhar tedavisi rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tedaviyi daha etkili hale getirmek için, birkaç damla uçucu yağ kullanabilirsiniz.

 1. Bir tencere suyu kaynayıncaya kadar ısıtın.
 2. İçerisine birkaç damla lavanta, papatya veya kekik yağı ekleyin.
 3. Bir havlu ile başınızı örtün ve pota yükselen buhar soluyun.
 4. Bu yöntemi günde iki defa tekrar edin.

6. Kırmızı Biber

Kırmızı biber ses kısıklığını kısa bir sürede tedavi eder. Ayrıca boğazda meydana gelen tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur. Boğazdaki ağrı ve şişliği azaltır ve hatta boğaz enfeksiyonu ile mücadelede size yardımcı olur.

 • 1 yemek kaşığı bala yarım çay kaşığı kırmızı biber karıştırın. Karışımı yavaş yavaş yutun.
 • Alternatif olarak, ılık bir bardak su içine yarım çay kaşığı acı biber ve yarım çay kaşığı limon suyu ekleyip içebilirsiniz.

Yorumla

2 yorum