Burun Kanaması İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Burun kanaması iç burunda görülen en yaygın sorunlardan biridir. İç burun küçük kan damarlarının olduğu bir yerdir ve çok hassastır. Buradaki dokular zarar gördüğünde bazen her iki burun deliğinden de kan akmaya başlar. Kanama bazen hafif bazende ağır olabilir. Hatta bazen 10 dakikadan fazla süren kanamalar da görülebilir. Bununla birlikte kanamaya baş dönmesi, halsizlik, konfüzyon ve bayılma gibi belirtiler de eşlik edebilmektedir. Burun kanaması herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Burun kanaması birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Kuru hava ve burun deliklerinin kuruması en yaygın olarak karşılaşılan nedenlerdendir. Diğer nedenler ise kimyasallar nedeniyle tahriş, alerjik reaksiyonlar, burunda yaralanma ya da sert bir darbe oluşumu, alkol bağımlılığı, aşırı sigara kullanımı, aşırı dozda aspirin kullanımı, aşırı sıcaklar ve çok fazla hapşırma gibi etkenlerdir.

Burun kanaması aynı zamanda dengesiz beslenme, hamilelik sürecinde hormonal değişiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonları, yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması ve kanser gibi etkenlerden de kaynaklanabilir. Burun kanamaları her ne kadar korkutucu olsa da aslında ciddi bir sorun değildir. Çoğu kişi evde uygulayabileceği basit ve kolay tedavi yöntemleri ile bu sorunu aşabilir.

Burun kanaması için evde uygulayabileceğiniz en iyi 10 tedavi yöntemi şudur;

1. Burnu Sıkın

burnu sıkın

Burun kanamasını durdurmanın en kolay yolu burnu parmaklarla sıkıştırmaktır. Burnu sıkıştırmak burun septum kanama noktasına basınç göndererek kan akışını durdurmaktadır.

 • Dik oturarak başınızı hafifçe öne eğin.
 • Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzun kemik köprü altını hafifçe sıkın.
 • 5-10 dakika kadar aynı işlemi yapmaya devam edin. Bu süre zarfında ağzınızdan nefes alın.
 • Hafifçe basınç uygulayarak geri bırakın ve 5 dakika sessizce oturun.
 • Kanama durana kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Not: Düz yatmaktan, başınızı geriye doğru eğmekten, başınızı bacaklarınızın arasına koymaktan ve burnunuza herhangi bir darbeden koruyun.

2. Soğuk Kompres

burun kanaması için soğuk kompres

Soğuk kompres uygulamak burun kanamasını durdurmak için başka bir çaredir. Soğuk kan damarlarını daraltarak kan akışının hızını azaltır. Ayrıca bu yöntem birkaç dakika içerisinde kanamayı durdurmaktadır.

 • İnce bir havluya birkaç buz küpü sarın.
 • Dik bir pozisyonda oturun ve başınızı eğin.
 • 5-10 dakika boyunca buz küplerini burun köprüsüne bastırın.
 • Gerektiği kadar aynı işlemi uygulamaya devam edin.

Not: Burnunuzun üzerine doğrudan buz koymayın. 

3. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Diyabet Hastaları İçin Faydalı

Elma sirkesi kanamanın şiddetini azaltmakta oldukça etkilidir. Vücudu aşırı kan kaybından korur ve kırık kan damarı duvarını kapatmaya yardımcı olur.

 • Küçük bir pamuk topunu elma sirkesine batırın ve pamuğu burun deliğine hafifçe yerleştirin. Pamuk en az 10 dakika boyunca orada kalsın ve kanama duruncaya kadar çıkarmayın. Ayrıca bu işlem için beyaz sirke de kullanabilirsiniz.
 • Elma sirkesini burun kanamalarını önlemek için sık sık kullanabilirsiniz. Ilık bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırın ve bunu günde 3 kez için.

4. Kırmızı Biber

kırmızı biber

Kırmızı biber burun kanamasını durdurmak için başka bir etkili yöntemdir. Bir hücre uyarıcı olarak çalışır ve kan akışını düzenler. Kanama alanında oluşan ağır baskıyı kaldırır ve hızlı bir koagülasyon sağlar.

 • Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı kırmızı biber ekleyin ve için. Kanamayı kısa sürede kesecektir.
 • Burunları sık sık kanayanlar doktorlarına danıştıktan sonra acı biber kapsülü kullanabilir.
 • Ayrıca düzenli olarak kırmızı biberli ve baharatlı gıdalar tüketin.

5. Soğan

soğan

 • 1 soğanı kalın dilimler halinde kesin. Burnunuzun altına 1 dilimini bastırın ve nefes alın. Birkaç dakika içerisine kanama duracaktır.
 • Başka bir seçenek olarak her burun deliğinize yeni çekilmiş soğan suyundan 2-3 damla damlatın. Kanama duruncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

6. Tuzlu Su

tuzlu su

Burun kanamasının en yaygın olarak görülen nedenlerinden birisi, kış mevsimlerinde burun zarlarında oluşan kuruluktur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için burun deliklerinizi tuzlu su ile nemlendirip tahrişi önleyebilirsiniz.

 • Yarım fincan suya bir miktar tuz ekleyerek iyice karıştırın. Burnunuza birkaç damla damlatın.
 • Ayriyeten piyasada bulunan tuzlu su spreylerinden de kullanabilirsiniz.

Soğuk kış aylarında ve kuru iklimlerde günlük olarak bu yöntemlerden birini 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

7. Isırgan Otu

Isırgan otu burun kanamaları için oldukça etkili bir çözümdür. Pıhtılaşmayı önler ve kan akışını durdurmada son derece etkilidir. Ayrıca ısırgan otu kılcal damarları güçlendirir ve burun kanamasına neden olan alerji tedavisi için de oldukça faydalıdır.

 • Burun kanamasını durdurmak için kuru ya da toz ısırgan yapraklarını kullanabilirsiniz.
 • Ayriyeten birkaç ısırgan yaprağını ayıklayarak suyunu çıkarabilir ve burnunuza birkaç damla damlatabilirsiniz. Burun kanamasını kısa sürede durduracaktır.
 • Günlük 1-2 bardak ısırgan çayı içerek kuru mevsimlerden kaynaklanan kanamaların önüne geçebilirsiniz.

8. Maydanoz

maydanoz

Maydanoz  burun kanamalarını durdurmak için tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Kısa süre içerisinde kanamayı durdurma özelliğine sahiptir. Ayrıca doğal antihistaminik özelliğe sahip olan maydanoz burun kanamalarına neden olabilecek alerjileri de önlemektedir.

 • İç burun astarına birkaç damla maydanoz yağı ya da maydanoz suyu damlatın. Bu kısa sürede kanamanın durmasını sağlayacaktır.
 • Ayrı bir yöntem olarak maydanoz ile bir maske hazırlayarak alnınıza koyabilirsiniz.

9. Fesleğen

fesleğen

Burun kanamasını durdurmak için başka bir popüler yöntem ise fesleğen yapraklarıdır. Burun kanaması yaşayan kişilerde sinirleri yatıştırmak için harika bir etkiye sahiptir.

 • Birkaç fesleğen yaprağını iyice çiğneyin. Bu bedeninizi sakinleştirerek kanamanın durmasını sağlayacaktır.
 • Başka bir seçenek olarak, fesleğen yaprağının suyunu çıkararak burun deliğine 2 damla akıtın. Kanamanın kısa sürede durması için etkili olacaktır.

10. Vazelin

vazelin

Kuru mevsimlerde burun kanamalarını önlemek için burun deliklerini nemli tutmak gerekir. Vazelin ile bunu kolayca sağlayabilirsiniz. Vazelin geniz yolunu tahriş etmez ve nemlendirmeyi sağlar.

 • Parmağınıza az miktarda vazelin alarak burun deliğine sürün.
 • Burnu nemli tutmak için bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Yutma riskini önlemek için vazelini çok fazla sürmeyin.

11. Başınızı Düz Tutun Geriye Doğru Eğmeyin

Burnunuz kanadığında başınızı öne veya geriye doğru eğmeyin. Burnun içinde kalan kanların çıkması için hafifçe öne doğru eğebilirsiniz. Ancak geriye doğru durursanız kan midenize gidip bulantıya ve kusmaya neden olabilir.

12. Burun Kanamalarında Madeni Para Yöntemi

Madeni bir parayı ağzınıza alın. Öncesinde parayı yıkayın. Dilinizle ağzınızın tavanı arasında birkaç dakika bekletin. Bunu yapmak burun kanamasının durdurulmasına yardımcı olur.

13. Burun Kanamalarında Madeni Para Yöntemi – 2

Kanamayı durdurmak için madeni parayı üst dişleriniz ile diliniz arasına sıkıştırın. Birkaç dakika sonra kanama iyice azalır veya tamamen durur.

14. Buz Yöntemi

Bir iki tane buz küpünün ağızda tutularak ağız tavanına temas ettirilmesi kanamanın durdurulmasına yardımcı olur. Veya para yöntemindeki gibi bir buz parçasını üst dişlerinizle diliniz arasında bir süre bekleterek kanamayı durdurabilirsiniz.

15. Soğuk Kompres Yöntemi

Burun üzerine uygulanan soğuk kompresin kanamayı azalttığı bilinmektedir. Burun kanamaları genellikle vücut sıcaklığı ya da çevre sıcaklığından kaynaklanır. Soğuk kompres, kanamayı azaltır ve rahatlatıcı bir etki yapar.
Sıcaklığın azalmasına bağlı olarak kanama da azalacaktır.

16. Soğuk Su Yöntemi

Bu yöntem çok garip gözükse de, ellerinizi birkaç dakika soğuk suyla yıkamak vücut ısısını düşürerek kan akışını yavaşlatacak ve kanamayı azaltacaktır.

17. Soğuk Metal Yöntemi

Bu yöntem, burun kanamalarında yaygın olarak kullanılan bir tedavidir ve burun kanamasının durdurulmasında çok etkilidir. Enseye koyulan bir metal, kanamanın durdurulmasına ve rahatlamaya yardımcı olur. Bu, bir makas, soğuk bir bıçak, anahtar veya buz olabilir. Temel mantık ensemizi soğutmaktır.

18. Soğuk Terapi Yöntemi

Bu da, burun kanamasını durdurmak için göğüs bölgesine bir metal bıçak veya anahtar koyulan başka bir doğal tedavidir. Bu, kanamayı durdurmaya ve rahatlamaya yardımcı olur.

19. Tereyağı Yöntemi

Burnun iç kısmına tereyağı sürerek burun kanamasını tedavi etmek, Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin kanamayı hemen durdurduğu söylenir.

20. Kağıt Yöntemi

Bir kağıt veya peçeteyi katlayın, üst dudağınız ile damağınız arasına yerleştirin. Bir süre bu şekilde bekleyin. Bu yöntem de burun kanamasını durdurmada etkilidir.

21. Sigara İçmeyin

Burnunuz kanadığında kesinlikle sigara içmeyin. Burun kanarken sigara içmek, burun kanallarını etkileyerek daha da rahatsız eder ve durumu kötüleştirir.

Ek Öneriler

 • Burnunuz kanarken asla yatmayın. Bunun yerine kafanızı kalpten yukarda ve mümkün olduğunca yüksek tutun. Ağzınızdan nefes alın.
 • Kanama durduktan sonra dik oturun ve başınızı hafifçe öne eğin. Ayrıca burnunuzu temizledikten sonra birkaç saat için efor sarf etmeyin.
 • Kuru mevsim dönemlerinde yatak odanızda nemlendirici bulundurun.
 • Mukoza zarlarını nemli tutmak için her gün bol miktarda su için.
 • Ilık bir duş alın ve burnunuzu nemli tutmak için derin nefes alın.
 • Burun tahrişini önlemek için sigaradan ve dumanlı ortamlardan uzak durun.
 • K vitamini açısından zengin gıdalarla beslenin. Çünkü K vitamini eksikliği burun kanamalarına neden olabilir.
 • Hemoglobin seviyesini artırmak için demir bakımından zengin gıdalar ile beslenin.
 • Kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği ve patlamış mısır gibi vücutta bulunan kan damarlarını korumaya yarayan çinko içerikli besinler tüketin.
 • Baharatlı ve kızartılmış yiyeceklerden kaçının.
 • Burun kanamasını önlemek için burnunuza sert darbeler almaktan kaçının.
 • Kan sulandırıcı maddeleri fazla kullanmayın. Eğer kullanmanız gerekiyorsa bunu burun doktorunuza danışarak kullanın.

20-30 dakika boyunca durmayan kanamalarınız varsa derhal tıbbi destek alın.

Kaynak: https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-nosebleeds.html

Yorumla

2 yorum

 • Sabahtan beri burnum kanıyo tam bildiğin aşırı kanama dil peçeteye sumkuryosun kan geliyo tansiyonun 150-10 acaba sebebi olabilirmi,ara ara bir baş ağrısı geçiyo yada kac gecedir hastanede kalma sebebim olabilirmi acaba yani uyku dengesizligi ve kötü beslenme,Teşekkürler