Çocuklarda Beyin Gelişimi Nasıl Artırılır | 10 Etkili İpucu

Doğumda bir bebeğin beyninde yaklaşık 100 milyar nöron bulunur. İlk birkaç yıl boyunca, bir çocuğun beyninde her saniye 1 milyondan fazla sinir bağlantısı üreten inanılmaz bir gelişme dönemi geçirilir.

Beynin bu gelişimi, çocuğun ilişkileri, deneyimleri ve çevresi gibi birçok faktörden etkilenir. Olumlu bir çevrede, beyindeki sinir bağlantıları ve yollarının etkileşimi daha iyi olur.

Bu da çocukluk çağından beri kelime dağarcığı (dil becerisi), akıl yürütme ve planlama becerileri sağlar. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun fiziksel ve beyin gelişimini artırmak ve hayatına güçlü bir başlangıç yapmasını sağlamak için birkaç basit ama önemli şeye dikkat etmelisiniz.

İşte çocuklarda beyin gelişimini artırmanın en iyi 10 yolu

1. Hamilelik sırasında kesinlikle sigara içmeyin

Bebeğinize doğmadan önce fiziksel olarak sağlıklı bir başlangıç ​​yapması için, sigara içmemelisiniz. Doğmamış çocuğunuzu içtiğiniz sigaranın dumanıyla dolu kanınızla beslemeyin.

Sigara, bebekler için olumsuz sonuçların bir numaralı nedenidir.

Sigara dumanı içindeki zararlı kimyasallar, doğmamış bebeğinizin beyni için çok yıkıcı olur. Gebelik esnasında sigara içtiğinizde, bu zehirli duman, bebeğinizin oksijen ve besin kaynağı olan kan dolaşımınıza bulaşır.

Bilimsel çalışmalar sonucu, hamilelik sırasında sigara içilmesinin, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.

Prenatal (doğum öncesi) dönemde sigara içilen çocuklarda beyin yapısında ve işlevinde değişiklikler görülmüştür. Bu, öğrenme bozukluklarına, davranışsal sorunlara ve IQ seviyelerinin nispeten düşük olmasına neden olabilir.

2. Bebeğinizi Emzirin

Anne sütü yeni doğan bebekler için çok önemlidir. Bebeğin hem bağışıklık sistemi, hem de beyin gelişimi için şarttır.

Anne sütünün içinde bulunan yağ ve kolesterol sağlıklı beyin gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun sağlığı için anne sütü gereklidir.

Emzirmenin, en azından erkekler için daha yüksek bir bilişsel seviyeyle ilişkili olduğu bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş.

2016 yılında Amerika’daki Journal of Pediatrics’de dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; doğumun ardından ilk 28 gün anne sütü ile beslenen preterm (erken doğum) bebeklerin, diğerlerine kıyasla beyinlerindeki belirli bölgelerde daha fazla gelişme olduğu ve daha yüksek IQ seviyesi, okul hayatında başarı, çalışma belleği ve kas gelişimine sahip oldukları tespit edilmiş.

Bebeğinizi emzirmenin ne kadar önemli olduğunu anlamanız için size bir bilgi daha… Doğumdan sonra ilk birkaç hafta sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin, zekâ ve kas becerilerindeki gelişme diğerlerine kıyasla çok daha fazladır.

3. Müziği Erken Tanıtın

Çocuğunuzu olabildiğince erken müzikle tanıştırarak beyin gelişimini artırabilirsiniz.

Müzik, bilişsel sağlığı geliştirir. Aslında, öğrenmeyi sürdürmek için motivasyonu artıran dopamin salınımına yol açar. Müzik, eğitimi eğlenceli hale getirebilir ve çocukların anlatılanları daha iyi anlamalarını sağlayabilir.

Genç yaşta müzik dersleri almak bir çocuğun beyin gelişiminde önemli bir fark yaratabilir.

Müzik eğitimi ve beyin gelişimi arasında güçlü bir bağlantı olduğu, çeşitli çalışmalarla ispatlanmış. Araştırmacılar, müzik eğitimi almış küçük çocuklarda beyin gelişiminin müzik eğitimi almayan çocuklara göre bir yıl daha hızlı olduğunu keşfetmişler.

2013’te Amerikan Journal of Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada, 7 yaşından önce yapılan müzik eğitiminin beyin gelişimine katkıda bulunduğu bildirildi.

Müzik dersleri almaya erken başlayan çocukların, beyin sol ve sağ hemisferlerini birbirine bağlayan korpus kallozum arasında daha iyi bağlar kurdulakları tespit edildi. Bu da göstermektedir ki, çocukların beyin gelişimi için müzik eğitiminin oldukça faydası var.

4. Televizyon İzleme Zamanını Kesinlikle Sınırlandırın

Ne kadar meşgul olursanız olun, çocuğunuzu televizyon karşısına oturtup saatlerce TV izletmeyin.

2 yaşından küçük çocuklara televizyon izletilmesi önerilmez. Daha büyük çocuklar için ise, en fazla birkaç saatle sınırlandırılmalı.

Çocukların çok fazla televizyon seyretmesi, yaratıcı oyunlar için daha az zaman ayırması demektir. Bu durum da obezite, şiddet, uyku sorunları ve davranış bozukluklarına yol açıyor.

Ayrıca, çocuğunuzla ilgilenmek yerine daha çok TV izletiyorsanız, çocuğunuzla aranızdaki etkileşim zarar görecektir. Bu etkileşim bir çocuğun genel (fiziksel, ruhsal ve zihinsel) gelişimi için önemlidir.

0-2 yaş aralığındaki çocukların televizyon izlemesinin bilişsel ve dil yeteneklerine faydası veya zararı olmadığı yönünde tespitler var. Ancak kesin olmayan bazı analizler; bebeklik döneminde daha fazla TV izleyen çocukların anne, çocuk ve ev halkı özelliklerine bağlı olarak bilişsel yeteneklerinde zayıflık olduğunu göstermiştir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzla daha çok vakit geçirmek, onlara televizyon izletmek, cep telefonunda veya tabletlerde oyun oynatmaktan çok daha önemlidir.

5. Çocuğunuza Kitap Okuyun

Ebeveyn olarak çocuğunuzun erken yaşlarda kitap okumaya başlamasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için, bebekliğinden başlayarak her gün çocuklarınıza kitap okumanız gerekir.

  • Yatmadan önce alışkanlık haline getirin ve çocuğunuz için ilginç bir şeyler okuyun. Bebekler kelimeleri tanımıyor olsa da, kitap, dergi ve gazetelerin bilgi kaynağı olduğunu anlamaya başlarlar. Bu, kitaplara ve okumaya ilgiyi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Küçük çocuklara kitap okuma, beyni farklı yönde çalışmaya yönlendirir. Hitabet ve okuma yazma becerileri konusunda yardımcı olacaktır. Çocuğun anlama kabiliyetini artırmak ve beynin dil gelişimini destekleyen bağlantılar oluşturmak için, bebekliğinden itibaren çocuklarınıza okumanız önerilir.

6. Egzersiz de Önemli Bir Etken

Yetişkinler, çocuklar, hatta bebekler için egzersiz çok önemlidir. Aslında, düzenli fiziksel egzersiz, çocuğunuzda erken yaşta daha iyi beyin gelişimi sağlamanın basit, ancak önemli bir yoludur.

Yaşamın sonraki aşamalarında bilişsel bozukluk ve bunama riskini de azaltırken hafızayı artırır ve öğrenme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

Egzersiz ayrıca beyindeki kan ve oksijen dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu, çocuğunuzun genel fiziksel, bilişsel ve psikolojik sağlığını geliştiren sinir fonksiyonlarının iyileştirilmesini sağlar.

Sistematik egzersiz programlarının hem okul hayatında hem de yaşam boyunca karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesi için önemli olduğu, pratik zekayı artıracağı da söylenmektedir.

2010 yılında Amerika’daki Brain Research dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; fiziksel olarak formda olan çocukların, daha büyük bir hipokampuse sahip oldukları ve hafıza testinde akranlarına göre daha iyi sonuçlar gösterdikleri tespit edilmiş.

7. Çocuğunuza Sağlıklı Yiyecekler Yedirin

Sağlıklı beslenme alışkanlığı bebeklikten itibaren aşılanmalıdır.

Büyüyen bedenler, yalnızca fiziksel gelişim için değil, iyi beslenmeye de ihtiyaç duyar. Zihinsel gelişme için de önemlidir.

Çocuğunuzun büyüyen vücuduna ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamak için, ıspanak, çilek, elma, yulaf ezmesi, brokoli, bitter çikolata, portakal, lahana, karpuz, süt, baklagiller ve her çeşit kuruyemiş tohumları yedirin.

Fast food, abur cubur, işlenmiş gıdalar, suni tatlandırıcı ve trans yağ içeren ürünlerden kaçının. Bu gıdalar çocuğunuza gerekli besin maddelerini sağlamaz ve hatta sağlığına büyük zarar verebilir.

Ayrıca, ince kas becerilerini geliştirmeye yardımcı olması için bebeğinizin elleriyle yemesine izin verin (yemeden önce ellerini yıkayın). Aynı zamanda bu, çocuğunuzun dokuları keşfetmesini, yiyeceklerin ne olduğunu anlamasını, el-göz koordinasyonunu geliştirmesini ve yemek yerken eğlenmesini sağlar.

Ne olursa olsun, çocuğunuz yemek yerken asla TV vb. izlenilen ve dinlenilen şeyler açık bulunmamalıdır. Çocuğunuza hayır demeyi bilin.

8. Kafeine Dikkat Edin

Kafein, enerji içeceği, alkolsüz içecekler, çocuklar ve genç yetişkinler için satılan sakızlarda bulunabilir. Aşırı kafein çocuğunuzun beyin gelişimine engel olur.

Kafein, beyindeki anahtar bağlantıların oluşumunu bozar. Artı, beyin olgunlaşmasının davranışsal ve yapısal belirteçlerini etkiler.

Bilimsel bir deneyde, kafein verilen laboratuvar farelerinin beyin gelişimlerinin yavaş olduğu ve derin uyku uyuyamadıkları tespit edilmiş.

Çocuğunuzun tükettiklerini yakından takip edin ve sağlıklı beyin gelişimini sağlamak için kafein içeren ürünlerden uzak tutun.

9. Yaratıcı Oyuncaklar Alın

Piyasada sayısız çeşit oyuncak var. Fakat çocuklarda iyi bir beyin gelişimi sağlamak için, seçici olmak ve yaratıcı oyuncaklar satın almak önemlidir.

Doğru oyuncaklarla oynamak çocuğa üstesinden gelme, dil ve iletişim, duygusal davranış, bilişsel esneklik ve sosyal beceriler gibi kazanımlar sağlar.

Yaratıcı oyuncakların pahalı olması gerekmez. Oyuncağın malzemesi basit ve güvenli olmalı, hayal gücünün gelişmesine, hareket özgürlüğüne ve karmaşıklığın çeşitliliğine izin vermelidir.

Çocuğunuzu meşgul edecek basit oyuncaklar alın. Ancak oyuncağın yapıcı ve yaratıcı olmasına özen gösterin. Küçük çocuklar basit sıralı oyunları oynamaktan hoşlanır. Ayrıca aldığınız oyuncağın çocuğunuzun ellerini kullanarak oynayabileceği bir şey olmasına da özen gösterin.

10. Küçük Çocuğunuzla Zaman Geçirin

Doğru beyin gelişimini sağlamak için çocuğunuza değerli zamanınızı ayırmalısınız.

Konuşma gelişimi doğumdan itibaren başlar, bu nedenle emzirme, bir şey hakkında konuşmak (bebeğinizin anlamadığını görseniz de) veya bebeğinize şarkı söyleyin. Dışarıya çıktığınızda, etraftakileri işaret edin ve adlandırın.

Çocuğunuzun ilk yıllarının tadını çıkarın, onlarla konuşun, onlarla birlikte yürüyün, birlikte parka çıkın, birlikte yemek yiyip birlikte okuyun.

Bu küçük etkileşimler, bir çocuğun beyin gelişimine, duygusal ve konuşma gelişimine inanılmaz düzeyde katkıda bulunur.

Ek İpuçları

  • Büyüyen çocuğunuzla anlamlı görüşmeler yapın.
  • Çocuğunuzun işaret ettiği veya söylediği şeylere yönelin, ilgilenin ve cevap verin.
  • Özenli ve ilgiyle yaklaşarak çocuğunuzda güven oluşturun.
  • Bebeğinizin gerginliğini azaltmak ve esenlik ve duygusal güvenlik duygularını arttırmak için zaman zaman vücuduna masaj yapın.

Yorumla