Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda, en çok kadınların buna eğilimli olduğunu düşünürüz. Ancak gerçekte, küçük çocuklar da bu tür enfeksiyonlardan muzdarip olabilirler.

Yapılan çalışma sonucunda çocuklarda İYE’lerin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan en yaygın patojenin Escherichia coli (E. coli) bakterisi olduğunu bulunmuştur.

Enfeksiyon, idrar yoluna giren bakteriler dışarı çıkmadığı zaman ortaya çıkar, idrar yolunda büyümeye başlar ve enfeksiyona neden olur. Çocukları etkileyebilen iki tip idrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu özellikle kızlarda tuvalet eğitimi başladığında daha sık görülür. Ayrıca, 1 yaşın altındaki sünnetsiz erkek çocuklarda da risk daha yüksektir.

Bir çocukta idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilecek diğer faktörler arasında, idrar yolunun organlarından birinde yapısal deformite veya tıkanıklık, idrar yolunun anormal işleyişi, bir tür doğum kusuru, sıkı giysiler, sağlıksız banyo alışkanlıkları, seyrek idrara çıkma veya uzun süre idrara çıkmama sayılabilir.

Bebekler ve çok küçük çocuklar idrar yolu enfeksiyonu geçirirken herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bununla birlikte, biraz daha büyük çocuklarda görülen belirtiler arasında ateş, iştahsızlık, kusma, ishal, sinirlilik ve genel bir hastalık hissi olabilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için herhangi bir gecikme olmaksızın tedavi etmek önemlidir.

Çocuğunuza doktorunuzun önerdiği süre boyunca reçeteli ilaçlar vermek gerekli olsa da, gelecekte enfeksiyonun tedavisi ve önlenmesi için bazı ev ilaçları ve yaşam tarzı ipuçlarını da deneyebilirsiniz.

Not: 1 yaşın altındaki çocuklar için doktorunuzun tavsiyesine uymanız önerilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarını (ÜSİ) tedavi etmek ve önlemek için en iyi 10 yöntem.

1. Sıvı Alımını Artırın

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için çocuğunuzun bol sıvı aldığından emin olmanız gerekiyor. Daha fazla sıvı içmek, bakteri konsantrasyonunu seyreltmeye yardımcı olur ve zararlı mikropların daha etkili şekilde “dışarı atılmasını” sağlar.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

 • Çocuğunuzun düzenli aralıklarla su içmesini sağlayın.
 • Buna ek olarak, çocuklara süt, taze çekilmiş meyve veya sebze suyu ve ev yapımı çorbada verebilirsiniz.
 • Çocuğunuza kafeinli veya gazlı içecekler vermeyin, bu da mesaneyi tahriş edebilir.

2. Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi – Kızılcık Suyu İçirin

Şekersiz kızılcık suyu, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için başka iyi bir doğal ilaçtır.

Kızılcık, bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önler, böylece idrar yolu enfeksiyonlarını önlemektedir.

2011 Brezilya’da yapılan bir araştırma, kızılcığın bugün güçlü bir enfeksiyonda kullanılan geleneksel antibiyotiklere geçerli bir alternatif olabileceğini bulmuştur.

 • Çocuğunuza günde bir bardak şekersiz kızılcık suyu verin.
 • Çocuğunuz kızılcık suyunu sevmiyorsa, kızılcık suyu konsantresini tablet şeklinde deneyebilirsiniz.

3. C vitamini alımını artırın

Çocuğunuzun C vitamini alımını arttırmak İYE’lere karşı koruyabilir.

C vitamini idrarın asitliğini arttırdığından, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca, C vitamini çocuğunuzun bağışıklığı için de iyidir.

 • Çocuğunuzun diyetine özellikle C vitamini bakımından zengin olan daha fazla meyve ve sebze katın. Bunun için kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi yedirebilirsiniz.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra çocuğunuza bir C vitamini takviyesi verebilirsiniz.

4. Uygun Tuvalet Eğitimini Sağlayın

Hem Amerikan Pediatri Akademisi hem de Kanada Pediatri Derneği, çocuk 18 aylıkken tuvalet eğitimi sürecine başlamayı önermekte ve çocuğun sürece ilgi duyması gerektiğini önermektedir.

Yani, çocuğunuz 18 aylık olduğunda, lazımlık eğitimi zamanı geldi demektir. Lazımlık eğitimi sırasında çocuğunuza hijyen kuralları eğitimini de verdiğinizden emin olun.

Çocuğunuza arkadan önde değil, önden arkaya doğru silinmesini öğretin. Bu mikropların rektumdan idrar yoluna yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca, çocuğunuza tuvalet kağıdının temiz çıkana kadar silinmeye devam etmesini öğretin. Ayrıca daha büyük çocuklara tuvaleti nasıl kullanmaları gerektiği ve tuvalet temizliği de öğretilmelidir.

5. Probiyotik Yoğurt Yedirin

Çocuğunuza her gün biraz probiyotik yoğurt vermek, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için başka bir önleyici adımdır. Probiyotik yoğurt, enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmaya yardım eden milyarlarca dost bakteri içerir.

Benign bakteriyel floranın düzenli olarak alınması ayrıca sağlıklı bir pH seviyesinin korunmasına ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

İran Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda probiyotiklerin enfeksiyonu azaltmada güvenli ve etkili olduğunu bulmuştur.

 • Çocuğunuza günlük 1 bardak canlı kültürlü probiyotik yoğurt alabilirsiniz. Ayrıca probiyotik yoğurt ile yapılan bir meyve suyunu da deneyebilirsiniz.
 • Yoğurt ile birlikte çocuğunuza kimchi, lahana turşusu ve ekşi turşu gibi başka fermente gıdalar da verebilirsiniz .

6. Köpüklü Banyo Yaptırmayın

Özellikle kızlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için, köpük banyosu yapmaktan kaçının. Köpüklü banyo, bakteri ve sabunun üretraya girmesine ve ayrıca tahrişe neden olabilir.

Çocukluk Çağı Hastalıkları Arşivi’nde yayımlanan 2006 tarihli bir çalışmada, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için köpük banyosu yapmamayı, köpük banyolarının çocuğun idrar yolunda tahriş edici olduğunu bildirilmektedir.

Küçük çocukları duş aldırmak banyodan daha iyidir.

7. Gerektiğinde Çocuğu Tuvalete Gitmek İçin Teşvik Edin

Mesanenin uzun süre dolu kalması idrara çıkma isteğine karşı dirençli olması idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.  Ayrıca bakteri büyüme riskini de artırır. Ayrıca idrarı sıkmak böbreklerin üzerindeki baskıyı artırır, ki bu da çocuğunuzun sağlığı için iyi değildir.

Çocuğunuzu sık sık idrar yapmaya ve her seferinde mesanesini boşaltmaya teşvik edin. Bu, bakterileri idrar yolundan temizlemeye yardımcı olacaktır.

Gerekirse, bir hatırlatma ayarlayın ve çocuğunuza banyoyu daha sık kullanmasını söyleyin. Özellikle yatmadan önce, çocuğunuzu banyoya götürüp çişini yaptırın.

8. Bezini sık sık değiştirin

Küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek ve önlemek için çocuk bezlerini sık sık değiştirmek önemlidir. Çocuk bezlerini değiştirmemek çoğu zaman İYE’ye neden olan bakterilerin yayılmasına yol açar.

Çocuk bezlerini değiştirmekle birlikte, çocuğunuzun genital bölgesini temizlemek önemlidir. Cildi tahriş etmeyen nazik temizleyiciler kullanmaya özen gösterin.

Endonezya Pediatri ve Perinatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, günlük kullanılıp atılabilir bebek bezi değişiminin daha az yapılmasının, çocuklarda daha yüksek bir idrar yolu enfeksiyonuna neden olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca, çocuğunuz için kullandığınız bebek bezi türü de idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir.

Bu riski ortadan kaldırmak için çocuk doktorundan marka bez kullanmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

9. Kabızlıktan Kaçının

Dışkının sertleşmesi, idrar yoluna karşı baskı yapabilir ve bakterinin büyümesine neden olarak idrar akışını engelleyebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın önlemesine yardımcı olmak önemlidir.

Çocuklarda kabızlığı önlemek içindiyetlerine yüksek lifli yiyecekler ekleyin, böylece dışkıları yumuşar ve bağırsaklardan rahatça geçer.

 • Çocuğunuza brokoli, armut, şeftali, bezelye veya elma gibi yüksek lifli meyveler yedirin. Bunları püre veya haşlanmış olarak da yedirebilirsiniz.
 • Ayrıca çocuklara arpa, yulaf veya kuinoa gibi tahıllar da pişirebilirsiniz.

10. Doğru Giysiler Seçin

Çocuğunuz için seçtiğiniz kıyafetler de idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmada önemli bir rol oynar.

Pamuklu iç çamaşırı ve gevşek kıyafetleri seçmek önemlidir, böylece hava üretra etrafındaki alanı dolaştırabilir ve tutabilir.

Çocuğunuza sıkı kot pantolon giydirmeyin, ısı ve nemi hapseden diğer dar pantolonlardan da uzak durun. Hava sirkülasyonunu sağlamak için ve bakteri büyümesi riskini azaltmak için bol pantolon veya etek giydirin.

Çocuğunuzun iç çamaşırını her gün değiştirin. İç çamaşırlarını hafif bir deterjan kullanarak sıcak suda yıkayın. Ayrıca, çocuğunuzu uzun bir süre ıslak bir mayo içinde bırakmayın.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla