Çocuklardaki Krup Hastalığı Evde Nasıl Tedavi Edilir

Krup, büyüyen çocuklarda görülen yaygın bir sorundur. Genellikle bir parainfluenza virüsünün neden olduğu viral enfeksiyondur. Çocuklar bu hastalığı aynı havayı teneffüs etme yâda hapşırık ile birbirlerine bulaştırabilirler.

Krup genellikle 6 ay ile 3 yaş arasındaki küçük çocuklarda görülür ve genellikle ciddi bir sorun değildir.

Hastalık üst solunum yolu enfeksiyonuna, nefes borusu ve bronş çevresinde şişmeye neden olabilir.

Bu şişlik orta dereceli öksürüğe neden olabilir ve ağlamak, anksiyete ve ajitasyon gibi durumlarda daha da şiddetlenir. Ayrıca şişkinlik, yüksek perdeli bir ıslık sesi çıkarıyor gibi nefes alma zorluğuna da neden olur.

krup bitkisel tedavi

krup bitkisel tedavi

Öksürük ve hırıltılı nefes dışında ateş ve ses boğukluğu da yaygın belirtiler arasındadır. Belirtiler genellikle üç ila beş gün sürer. Bununla birlikte, zamanında tedavi edilmezse iyileşme süresi uzayabilir.

Bu süre zarfında, bazı basit ev ilaçları çocuğunuzu daha rahat hissetmesini sağlayabilir ve hastalığın tekrar etmesini önleyebilir.

Not: Çocuğunuzun belirtileri üç günden beş güne kadar sürebilir, daha uzun sürer yada daha ağır belirtiler oluşursa vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Ayrıca, çocuğunuz da ciddi nefes darlığı, yutma zorluğu, hızlı nefes alma, nefes alıp verirken ses çıkarma (stridor) veya burun, ağız veya tırnaklara yakın ciltte morarma gibi semptomlar geliştirirse derhal tıbbi yardım isteyin.

Krup bitkisel tedavi için en etkili 10 yöntem. 

1. Sıcak Buhar

Belirtileri hafifletmek ve krupadan kurtulmak için en iyi ev ilaçlarından biri sıcak buhardır.

Sıcak bir duşun yarattığı sıcak buhar tıkanıklığı hafifletir ve nefes almayı biraz daha kolaylaştırır. Nemin sıcaklığı, mukusun atılmasını kolaylaştıracak şekilde inceleştirir.

 1. Buharın çıkmasını engellemek için banyonun kapısını kapatıp çocuğunuza sıcak bir duş aldırın.
 2. Çocuğunuzu banyoda kesinlikle yalnız bırakmayın.
 3. Çocuğunuzun buharı en az 30 dakika boyunca solumasını sağlayın.

2. Havayı Nemlendirin

Nemli hava, solunumun rahatlamasına yardımcı olur, bu nedenle evinizdeki nemin seviyesini arttırmanız gerekir; özellikle de çocuğunuz uyurken.

Nemli hava tıkanıklığı açmaya yardımcı olabilir ve öksürük ataklarını azaltabilir.

 • Evinizde, özellikle de çocuğunuzun uyuduğu odada nemlendirici kullanın.
 • Başka bir seçenek olarak, havadaki nemi artırmak için odaya bir bardak sıcak su koyun. Ayrıca, çocuğunuzun odasındaki radyatör üzerine bir kap su koyabilirsiniz.

Kazaları önlemek için nemlendirici veya bir kase sıcak suyu güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun.

3. Vücudunu Sulu Tutun

Çocuğunuz krup hastalığına yakalanırsa, solunum sorunlarını azaltmak için, dehidrasyonu önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Sıvılar, krup veya diğer soğuk ve grip virüsleri ile ortaya çıkan aşırı mukusu inceltmeye yardımcı olabileceğinden, vücudun sulu tutulması çok önemlidir.

Çocuğunuz tek seferde büyük miktarda sıvıyı reddediyorsa, daha az miktarlarda verin.

 • Küçük bebekleri bol bol emzirin.
 • Daha büyük çocuklar için, suyun yanında çorba ya da dondurulmuş meyve suları da çok yardımcı olur.
 • Evde hazırlayacağınız kemik suyu veya kemik suyu ile hazırlayacağınız hafif çorba da faydalıdır.
 • Ayrıca elma suyu, limon suyu veya bitki çayları enfeksiyonla mücadelede ek bir fayda sağlayan hidrasyon sağlar.

4. Sünger Banyosu

Sünger banyosu ateşli çocukların ateşini düşürmeye yardımcı olabilir.

Serin bir suyla yaptırılan sünger banyosu, çocuğunuzun vücut ısısını düzenlemek ve ateşten hızlı bir rahatlama sağlamak için yardımcı olacaktır. Artı, çocuğunuzun rahatlamasına ve daha iyi uyumasına yardımcı olur.

 • Oda sıcaklığındaki suya bir sünger batırın, fazla suyunu sıkın ve çocuğunuzun koltuk altı, ayak, el ve kasıklarını bu süngerle yıkayın. Günde 2-3 kez sünger banyosu yaptırabilirsiniz.
 • Ayrıca, bebeğinizin alnına nemli bir bez yerleştirin ve ateşi düşürmek için birkaç dakikada bir değiştirin.
 • Büyük çocuklar serin su banyosu yapabilir veya duş alabilirler.

5. Uçucu Yağ Masajı

Esansiyel yağ karışımı ile yumuşak bir göğüs masajı, sıkı kasların rahatlamasına yardımcı olur ve rahatlamayı teşvik eder. Ayrıca, çocuğunuzun nefes almasını kolaylaştıracaktır.

 • Yarım su bardağı sızma zeytinyağına 10 damla okaliptüs esanslı yağı katıp karıştırın. Çocuğunuza bu aromatik yağla, özellikle yatmadan önce, daha iyi uyuması için hafif göğüs masajı yapın.
 • Başka bir seçenek olarak, 2 çorba kaşığı jojoba yağına 10 ila 15 damla kekik yağı katıp karıştırın. Bu karışımı çocuğun göğsüne masaj yaparak sürebilirsiniz. Geceleri öksürükten rahatlama sağlar.
 • Ayrıca çocuğunuzun ayaklarını yağ ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

6. Çocuğu Dik Tutun

Çocuğunuzu dik konumda tutmak nefes alıp vermeyi kolaylaştırabilir ve tıkanıklığı büyük ölçüde giderebilir. Öte yandan, yatmak öksürük uyuşmalarına neden olabilir, bu da durumun ağırlaşmasına neden olur.

 • Çocuğunuzu kucağınıza yaslayın ya da nefes alma zorlukları ve öksürmeyi azaltmak için onu sandalyeye veya bebek koltuğuna oturtun.
 • Ayrıca, bebeğinizin yatağının bir ucunu kaldırarak krup semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Yatak altına yüksek bir yastık yerleştirebilirsiniz.

7. Zencefil

Zencefil, krup tedavisi için başka iyi bir ev ilacıdır.

Krup semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olan anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiviral ve antitussif (öksürük bastırıcı) özelliklere sahiptir. Ayrıca, solunum yolu iltihabını azaltır.

Artı, bağışıklık sistemin güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Tencereye 6 su bardağı su koyun ve yarım fincan ince dilimlenmiş zencefil ve 2 çubuk tarçın ekleyin. 20 dakika kısık ateşte kalsın, sonra ocağı kapatın ve biraz bal ekleyin. Karışımdan günde birkaç kez çocuğunuza içirin. (1 yaşından küçük bebekler için, bu suyu biraz daha fazla ılık suyla seyreltebilirsiniz. Ayrıca bebeklere vereceğiniz suya bal katmayın.)
 • 1 yaş ve üzeri çocuklar için eşit miktarda zencefil suyu, nar suyu ve balı karıştırıp günde 3 defa 1 çorba kaşığı kadar verebilirsiniz.
 • Ayrıca, daha büyük çocuklara emmesi için zencefilli pastil verebilirsiniz.

8. Bal

Bal 1 yaş üzerindeki çocuklarda görülen krup hastalığı için etkili bir çözümdür.

Bal, antibiyotik, antioksidan ve bağışıklık kazandırıcı özellikleriyle bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olur ve krup semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Bir çay kaşığı ılık suya veya süte biraz bal katın. Bunu çocuğunuza günde 2-3 defa içirin.
 • Başka bir seçenek olarak, 2 tatlı kaşığı bala 1 çay kaşığı limon suyu katıp karıştırın. Çocuğunuza günde 2 veya 3 kez içirin.

Not: 1 yaşından küçük bebeklere bal vermeyin.

9. Zerdeçal

Çocuklarda krup için başka yararlı bir çözümde zerdeçaldır.

Zerdeçal, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olarak nefes almayı kolaylaştırır. Ayrıca, buruşukluk ve boğaz ağrısını önlemeye ya da yatıştırmaya yardımcı olabilecek uçucu yağlar içerir.

 • Bir bardak sıcak süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu katın. İltihaplı ses tellerini rahatlatmak için günde iki kez içirin.
 • Alternatif olarak, bir su bardağı suya 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu katıp karıştırın ve 2 dakika kadar kaynatın. İçine bal ve limon suyu katın. Çocuğunuza günde iki kez içirin. (Çocuğunuz 1 yaşından küçükse bal katmayın)
 • Çocuğunuz en az 1 yaşında ise, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve 2 çay kaşığı organik bal karıştırın. Günde birkaç kez çocuğunuza verin.

10. Dinlenin

Bedenler, uyku sırasında kendilerini iyileştirir ve onarırlar, bu nedenle çocuğunuzun mümkün olduğunca çok dinlenmesini ve uyumasını sağlayın.

Bununla birlikte, çocuğunuzun yatarken rahat nefes alması ve az öksürmesi için belden yukarısının yüksek bir pozisyonda olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzun dışarıda oynamasına ya da evde koşturmasına izin vermeyin, bu öksürmeyi daha da kötüleştirecektir.

Aynı zamanda, her türlü stres nefes alma güçlüğünü kötüleştireceğinden çocuk için sakin bir atmosfer oluşturmaya çalışın. Çocuğunuzun eğlenceli kitaplar ve oyunlarla sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Ek İpuçları

 • Doktorunuza danışmadan 2 yaşından küçük çocuklara soğuk algınlığı ilaçları vermeyin.
 • Çocuğunuzun krup hastalığını başka çocuklara bulaştırmaması için hapşırırken ağızlarını elleri yada dirsek içleri ile kapatmaları için teşvik edin .
 • Hasta çocuğun ve diğer aile bireylerinin sıkça ellerini yıkamaları önemlidir.
 • Çocuğunuzu krup hastası çocuklardan uzak tutun.
 • Güneş ışığı, vücudun D vitamini üretmesine yardımcı olur ve çocuğunuzun bağışıklığını geliştirir, bu nedenle çocuğunuzu günde 20 dakika kadar güneşe çıkarın. Tercihen sabahın erken saatlerinde çıkarın. Öğlen saatlerindeki sert güneş rüzgarı cildi tahrip edebilir.
 • Krup hastası çocukları sigara dumanından uzak tutmak önemlidir, bu da solunum sisteminde tahrişe neden olacaktır.
 • Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmek için çocuğunuza C vitamini bakımından zengin probiyotikler ve gıdalar yedirin.
 • Çocuğun birkaç dakika dışarıdaki havayı teneffüs etmesi öksürüğü rahatlatabilir.
 • Çocuğunuzu rahatlatın ve sakinleşmesini sağlayın çünkü ağlama ve ajitasyon havayolu tıkanmalarına neden olabilir.

Krup bitkisel tedavi ‘ başlıklı yazımızla ilgili her türlü sorunuzu yorumlar alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Yorumla