Diş Ağrısı Nasıl Geçer Kesin Çözüm

Diş ağrısı dişleriniz ya da çene etrafında dayanılmaz bir zonklama yada ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık hafif olabileceği gibi dayanılmaz bir hal de alabilir.  Diş ağrısının ana nedenlerinden bazıları; çürük, enfeksiyon, diş kökünün açıkta kalması, dişin kırılması, diş eti hastalığı, gevşek dolgu veya çene eklem hastalığıdır. 

Eğer diş ağrınız varsa, sorun kötüleşmeden önce bir diş hekimi muayene olmanız en iyisidir. Ayrıca geçici olarak ağrıyı azaltmak için bazı doğal ilaçları da deneyebilirsiniz.

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm – En etkili 10 kesim çözüm yöntemini sizin için hazırladık.

1. Biber ve Tuz

Biber ve tuz karışımı anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve en önemlisi olan ağrı kesici özellikleri ile ağrıyan dişler için şifa kaynağı olabilir.

 1. Bir macun oluşturmak için birkaç damla suya biraz biber ve biraz tuz katıp iyice karıştırın.
 2. Bu şifalı karışımı etkilenen dişe sürün ve birkaç dakika bekletin.
 3. Bu yönteme birkaç gün boyunca devam edebilirsiniz.

2. Sarımsak

Sarımsak kullanımı da diş ağrısından muazzam bir rahatlama sağlayabilir. Sarımsak antibiyotik ve diğer tıbbı özellikleri ile ağrıyı azaltmada çok etkili olabilir.

 1. Bir miktar sofra tuzu veya siyah tuz ile bir karanfil ezilmiş sarımsağı (ya da sarımsak tozunu) karıştırın ve ağrıyı hafifletmek için etkilenen dişin üzerine doğrudan uygulayın. Eğer sarımsağın tadını seviyorsanız, bir yada iki diş sarımsak da çiğneyebilirsiniz.
 2. Bu doğal tedaviye bir kaç gün devam edin.

3. Karanfil

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm arayanlar karanfil, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan özellikleri sayesinde diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonla mücadele etmek için size yardım eder.

 • İki diş karanfili ezin. Biraz zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırıp etkilenen dişin üzerine uygulayın.
 • Başka bir seçenek olarak, kürdana saracağınız bir pamuğu karanfil yağına batırıp fazla suyunu süzün. Bu pamuğu kürdan ile doğrudan dişinizin üzerine sürerek ovun. Veya, yarım bardak suya birkaç damla karanfil yağı karıştırın ve bu su ile ağzınızı çalkalayın. Karanfil yağını eczanelerden tedarik edebilirsiniz. Bu yağ genellikle dişinol olarak bilinir.

4. Soğan

Soğan diş ağrısını dindiren antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrıdan rahatlama sağlayabilir.

 • Bir dilim çiğ soğan çiğneyerek birkaç dakika içinde ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Bunu çiğnemek mümkün değilse, ağrıyan dişin üzerine doğrudan bir dilim çiğ soğan yerleştirin.

5. Şeytantersi

Diş ağrısı ve diş etlerindeki kanama gibi diş problemlerini şeytantersi ile evinizde tedavi edebilirsiniz.

 • İki çay kaşığı limon suyuna bir tutam veya bir buçuk çay kaşığı toz şeytantersi ekleyin ve az biraz hafifçe ısıtın. Bir pamuk yada ped kullanarak karışımı doğrudan etkilenen alana uygulayın. Bu yöntem ağrıdan hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.
 • Alternatif olarak, diş boşluğuna tereyağında kızartılmış asafetida koyarak anlık rahatlama sağlayabilirsiniz.

6. Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm: Sıcak Tuzlu Su

Ilık tuzlu su diş ağrısının tedavisinde kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Sıcak bir bardak suya karım kaşık tuz katın ve bununla ağzınızı iyice çalkalayın.

Bu yöntem şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, hem de enfeksiyona neden olan bakteriler ile mücadele eder.

7. Guava Yapraklar

Taze guava yaprakları da anti-inflamatuar, analjezik yani ağrı kesici ve antibiyotik özellikleri sayesinde diş ağrısını hafifletir.

 • Diş ağrınız geçinceye kadar ağzınıza bir yada iki tane guava yaprağı atın ve çiğneyin. Bu yaprağın suyu ağrıyı kesecektir. Aynı şekilde ıspanak yapraklarını da kullanabilirsiniz.
 • Başka bir yöntem olarak, dört yada beş tane guava yaprağını kaynatın. Çözeltinin soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra içerisine biraz tuz ekin. Bununla gargara yaparak diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

8. Vanilya Özü

Vanilya ekstresi acıyı uyuşturduğu için diş ağrısı tedavisinde kullanılan popüler bir ev çözümdür. Ayrıca, vanilyanın sakinleştirici bir etkisi de vardır.

 1. Pamuklu bir bezi vanilya özüne batırın ve hafifçe ağrıyan dişinize sürün.
 2. Diş ağrınız geçene kadar yöntemi günde birkaç defa tekrar edin.

9. Buğday çimi suyu

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm arayanlar buğday çimi diş çürümesi ile mücadele eden ve diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olan doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Buğday çiminin suyunu ayıklayın ve bununla gargara yapın.

Bu işlem, diş etlerindeki toksinleri absorbe eder, bakterilerin büyümesini engeller ve diş enfeksiyonunu kontrol altında tutar. Eğer isterseniz sadece buğday çimini de çiğneyebilirsiniz.

10. Buz Küpleri

Buz sinir uçlarını uyuşturarak diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Küçük bir buz küpünü ince pamuklu beze sarın. Bu bezi birkaç dakika boyunca ağrıyan dişin yakınındaki yanağınızın üzerinde tutun. Eğer diş sinirlerinde sorun varsa bu yöntem daha fazla ağrıya neden olabilir.
 • Diş ağrısını azaltmak için bir akupunktur tekniğini de deneyebilirsiniz. Birkaç dakika boyunca işaret parmağı ve başparmak arasına bir buz küpü koyup ovarak ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra ağrıyla ilgili bir diş hekimi ile görüşmenizde fayda vardır. Bu doğal ve bitkisel tedaviler bazı diş ve diş eti problemlerini daha agresif bir hale getirebilir.

Diş ağrısı nasıl geçer kesin çözüm konulu yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla