Evde Diş Hassasiyetinden Nasıl Kurtulabilirsiniz – Diş Hassasiyeti Bitkisel Çözüm

Bazen soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalar, dişlerin sinir uçlarına derinlemesine nüfuz eden keskin, ani bir ağrıyı tetikleyebilir. Bu rahatsızlık diş hassasiyeti olarak bilinir. Diş hassasiyeti bitkisel çözüm yöntemlerini detaylı incelemeden önce kısa bir bilgi edinelim.

Dişlerin kökleri dişin sinir merkezine giden binlerce minik tüp (kanal) içerir. Sıcak, soğuk veya tatlı uyaranlar, diş kökünü örten dokunun hasar görmesi ile dişlerinizdeki sinirlere ulaşmak için bu tüpleri dolaşabilir.

Diş hassasiyeti diş çürümesi (boşluklar), diş kırılması, yıpranmış dolgular, sakız hastalığı, diş minesinin aşınması ve diş kökü rahatsızlıklarından kaynaklanabilir.

diş hassasiyeti nedenleri

diş hassasiyeti nedenleri

Ayrıca  yaşlılık, yanlış ağız bakım ürünleri kullanmak ve aşırı asitli gıdalar tüketmek de bu soruna katkıda bulunabilir.

Neyse ki, her ne olursa olsun diş hassasiyeti tedavi edilebilir. Durumu kontrol altına almanıza ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz bazı çözüm yollarını şöyle sıralayabiliriz.

İşte diş hassasiyetinden hızlı bir şekilde kurtulmanın en etkili 10 yolu – Diş hassasiyeti bitkisel çözüm

diş hassasiyeti bitkisel çözüm

diş hassasiyeti bitkisel çözüm

1. Hindistan cevizi yağı ile gargara

Hindistan cevizi yağı ile gargra yapmak, ağızda bulunan Streptococcus mutans bakterilerinin sayısını ve diş hassasiyetini azaltmanıza yardımcı olabilir. Doğal bir antibakteriyel madde olan hindistancevizi yağı dişlerinizdeki plakların azaltılmasına da yardımcı olur.

Aslında, gargara ağız sağlığını geliştirmeye, diş ağrısı, ağız kokusu ve diş eti hastalığı gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.

 1. Ağzınıza 1 çorba kaşığı organik hindistan cevizi yağı koyun.
 2. 20 dakika boyunca ağzınızda çalkalayın.
 3. Yağı tükürün ve ağzınızı ılık suyla iyice yıkayın.
 4. Duruladıktan sonra dişlerinizi her zamanki gibi hafifçe fırçalayın.
 5. Bu yöntemi her gün yemeklerden ve dişlerinizi fırçalamadan önce uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu gargara işlemini susam yağı ile de yapabilirsiniz.

Not: Bu yağ ile ağzınızdaki zararlı bakteriler birleştiği için bu yağı yutmayın ve gargara yapmayın.

2. Tuzlu Su

Tuzlu su aynı zamanda diş hassasiyetini hızlı bir şekilde rahatlatmaya yardımcı olabilir. Tuzlu su, ağızdaki pH dengesini geliştirir ve böylece zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı bir alkalin ortam yaratır.

Diş ağrısının azalmasına yardımcı olur, aynı zamanda diş eti yaralarının ve son diş hekimliği işlemlerinin yan etkilerinin tedavisine de yardımcı olur.

 1. 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz karıştırın.
 2. Bu tuzlu su çözeltisiyle ağzınızı durulayın.
 3. Eğer ağzınızda çok ağrı olmuyorsa bu karışımı birkaç dakika ağzınızda tutmaya çalışın.
 4. Çözümü tükürüp ağzınızı suyla durulayın.
 5. Bunu sonuçtan memnun kalana kadar günde iki kez tekrarlayın.

3. Karanfil ve Karanfil Yağı

Karanfil, diş ağrısını azaltmaya ve oral enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan anti-inflamatuar, anestetik ve antibakteriyel özellikleri için diş hekimliğinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini birkaç gün boyunca günde iki kez kullanın:

 • 2 adet bütün karanfili ezin, biraz zeytinyağıyla karıştırın ve bu karışımı etkilenen dişinize sürüp en az 30 dakika boyunca bekletin.
 • Küçük bir top pamuğu karanfil yağına batırın ve doğrudan etkilenen dişinizin üzerinde 20 ila 30 dakika boyunca bekletin.
 • Yarım bardak ılık suya 5 ya da 6 damla karanfil yağı karıştırın. Bu karışımla ağzınızı durulayın.

4. Diş hassasiyeti bitkisel çözüm: Guava Yaprakları

Ayurveda (eski çin tıbbı), diş ağrısı için guava yapraklarını kullanmanızı öneriyor. Diş hassasiyetinden dolayı keskin bir ağrı yaşadığınıza, rahatlamak için bu eski çareyi deneyebilirsiniz.

Guava yaprakları anti-inflamatuar, analjezik özelliklere sahiptir ve serbest radikal süpürme aktivitesi sayesinde diş hassasiyetini ve diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Aşağıdaki ilaçlardan birini günde 2 veya 3 kez kullanın:

 • 1 yada 2 adet guava yaprağını birkaç dakika çiğneyin sonra tükürün.
 • 4 su bardağı suya 5 adet guava yaprağını koyun ve 5 dakika boyunca kaynatın. Soğutun, biraz tuz ekleyin ve bu karışımla gargara yapın.

5. Sarımsak

Diş hassasiyeti bitkisel çözüm olan sarımsak da diş hassasiyetiyle başa çıkmaya yardımcı olur. Allicin bakımından zengin olduğu için güçlü bir antibakteriyel maddedir ve doğal anestezi görevi görür.

Diş hassasiyetinin yanı sıra apse enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca oral enfeksiyonlara ve çürüklere neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olur.

 • 1 diş sarımsağı ezin, 2 veya 3 damla su ve az tuz karıştırın. Doğrudan etkilenen diş üzerine uygulayın. Birkaç dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir diş sarımsağı ortadan ikiye kesin, kesilen tarafla etkilenen dişi 7-10 dakika boyunca hafifçe ovun. Ardından ılık su ile durulayın. Ağrıyı hafifletmek için günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

6. Soğan

Soğan, anti-inflamatuar özelliklere sahip quercetin flavonoidleri içerir. Bu da, diş hassasiyetinin neden olduğu ağrıdan kurtarmaya yardımcı olur.

Ayrıca, soğanın anti mikrobiyal özellikleri, oral enfeksiyonlara neden olan ağızda bulunan zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

 1. Bir parça soğanı ağzınıza rahatça sığacak küçük bir boyutta kesin.
 2. Kesilen dilimi etkilenen diş üzerine koyun.
 3. 5 ila 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin.
 4. Ağzınızın soğan kokmaması için ağzınızı tuzlu suyla iyice yıkayın.
 5. Bunu birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

7. Kekik Yağ

Diş hassasiyetinden kurtulmak için, kekik yağı, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı çok etkilidir.

 • Temiz parmağınıza 2 ya da 3 damla kekik yağ damlatın ve etkilenen diş üzerine hafifçe uygulayın. Ağzınızı ılık suyla durulamadan önce 10 ila 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Bunu birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, ¼ su bardağı ılık suya 4 veya 5 damla kekik yağı koyun. Bu karışımla birkaç günde bir günde 2 veya 3 kez gargara yapın.

8. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit diş ağrısıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Antibakteriyel özelliği, diş ağrısı ve diğer oral problemlerden sorumlu olan mikropları öldürür. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmaya da yardımcı olur .

Ağız sağlığı için, sadece gıda oranlarıyla, yüzde 3 hidrojen peroksit çözeltisi kullanın.

 1. Eşit miktarlarda% 3 hidrojen peroksit ve suyu karıştırın.
 2. Bu ev yapımı çözümü gargara olarak kullanın.
 3. Bunu sadece haftada 2 veya 3 kez yapın.

Not: Yöntemi uyguladıktan sonra ağzınızı iyi yıkayın.

9. Asitli Gıdaları Fazla Tüketmeyin

Yüksek miktarda asit içeriği bulunan yiyecek ve içeceklerin sık tüketilmesi, diş minesini eritebilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.

Asitli yiyecek ve içeceklerin neden olduğu emaye erozyonunu ve diş hassasiyetini azaltmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 • Köpüklü içecekler, narenciye ve şarap gibi asitli içecekleri çok fazla tüketmeyin.
 • Asitli yiyecek veya içecekleri yedikten veya içtikten sonra, ağzınızdaki asit seviyesini dengelemek için bol su için.
 • Diş minesine zarar verebileceğinden asitli şeyleri yiyip içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Dişlerinizi fırçalamadan önce 30 dakika bekleyin.

10. Ağız Hijyenine Dikkat Edin

İyi ağız hijyeninin korunması, diş hassasiyetine neden olan iltihabı, diş eti dokusunu, diş çatlamasını ve plak oluşumunu önlenmeye yardımcı olur.

Dişlerinizi, ağzınızı, diş etlerinizi ve dilinizi uygun fırçalama yöntemi ve diş ipi teknikleri ile iyice temizlemek esastır.

 • Dişlerinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak hafifçe fırçalayın. Sert fırçalı diş fırçası kullanmayın.
 • Duyarlılığın azaltılmasına yardımcı olması için hassasiyetsizleştirici diş macunu kullanın.
 • Tartar önleyici diş macunu kullanmayın.
 • Dişlerin arasını günde iki defa diş ipi ile temizleyin.

Ek İpuçları

 • Geceleri uyurken diş gıcırtdatması varsa, dişlerinizi korumak için ağız koruyucu kullanın.
 • Diş beyazlatıcı ürünleri çok kullanmayın, çünkü içerdikleri sert kimyasallar dişleri aşındırıp hassasiyete neden olabilir.
 • Tütün çiğnemek de sigara içmek kadar zararlıdır. Hemde diş hassasiyetine neden olabilir.
 • Diş aşınmasına ve diş hassasiyetine neden olabilecek şekerlemeleri çok fazla tüketmeyin.

Diş hassasiyeti bitkisel çözüm başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu ile bizlere diğer okurlarımıza ulaştırabilirsiniz.

Yorumla