Diş macununun 10 Doğal Alternatifi

Diş macununun yerine doğal olarak ne kullanabilirim diyenlerdenseniz doğru yere geldiniz. Dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için her zaman doğru araçları kullanmanız gerekir. Günlük diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, şeker alımını sınırlamak, ağız hijyenine dikkat etmek önemli unsurlarıdır.

Ancak diş macunu gibi bazı oral hijyen ürünleri titanyum dioksit, sodyum loril sülfat ve yapay tatlandırıcılar gibi ağız sağlığınız için kötü olabilecek birçok zararlı bileşen içerir.

Bu nedenle birçok kişi diş macunu için doğal alternatifler arıyor. Aslında, dişlerinizi fırçalamak ve onları yıllarca beyaz ve parlak tutmak için diş macunu yerine kullanabileceğiniz bazı basit ve ucuz doğal ürünler var.

İşte diş macunu için ilk 10 doğal alternatifler.

1. Karbonat

Karbonat  dişlerini temizlemek için düzenli olarak kullanabileceğiniz en iyi diş macunu alternatiflerinden biridir. Aslında, birçok ticari diş macununun ana maddelerin birisi olarak pudra içerir.

Karbonat aşındırıcı bir ajan görevi görür, dişlerinizi beyazlatıp parlak görünmesine yardımcı olur. Ağızda bulunan asitleri bile nötralize eder, bu da kötü ağız kokusu şansını azaltır.

2008 yılında yapılan bir çalışmada, karbonatın diş fırçalama, diş temizliğinde etkili olduğu ve plakları temizleyerek diş çürümesine karşı koruma sağladığını bildiriyor.

 • Islak diş fırçasını karbonata batırın ve dişlerinizi normal şekilde fırçalayın.
 • Bir çay kaşığı karbonatı biraz su ile karıştırarak pasta kıvamına getirin. İsterseniz, ağzınıza narin bir his vermek için suya birkaç damla nane nişastası ekleyebilirsiniz.

Not: Dişlerinizi karbonat ile fırçaladıktan sonra en az yarım saat bir şey yeyip içmeyin. Ayrıca, karbonat diş minesini aşındırabileceğinden sürekli kullanmayın.

2. Hint Lilası

Hint lilası, aynı zamanda neem veya margosa olarak da bilinir, kullanabileceğiniz en iyi diş macunu alternatiflerinden biridir. Onun antibakteriyel ve antiseptik özellikleri çürüklere neden olan bakterileri öldürür, plakları temizler, diş eti iltihabını ve diğer diş eti hastalıklarını tedavi eder.

2008 tarihli bir araştırma neemin diş eti iltihabı tedavisinde neredeyse mucizevi özelliklere sahip olduğunu bildirmektedir.

Aynı zamanda ağzınızın uzun süre güzel kokmasını sağlar.

 • Neem yapraklarının suyunu sıkın ve dişlerinize sürün. Birkaç dakika beklettikten sonra dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayıp ılık su ile durulayın.
 • Dişlerinizi fırçalamak için misvak çubuklarını da kullanabilirsiniz. Misvağın uçlarını dişlerinizi fırçalamaya yetecek yumuşaklığa gelene kadar suda bekletin.

Ökaliptüs, turuncu veya kireç ağacından, iki parça da diş temizliği için çiğneme çubuğu olarak kullanılabilir.

3. Zerdeçal

Zerdeçal genel ağız sağlığını geliştirir ve ayrıca bu sarı baharat tozunu zaman zaman diş fırçalamak için kullanabilirsiniz.

Antiplak, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, diş ağrısı ve diş eti iltihabı gibi diş problemlerini engellemeye yardımcı olur.

2012 yılında yapılan bir araştırmada, zerdeçallı gargaranın plak kontrolü ve diş eti iltihabının önlenmesinde etkili olduğu bildirildi.

 • ¼ çay kaşığı zerdeçal tozunu az hardal yağı ile karıştırın. Bu macunu diş fırçanızın üzerine koyun ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Fırçalama işleminden sonra ağzınızı iyice durulayın.
 • Ayrıca bir fincan zerdeçal tozuna ılık suya ekleyebilir ve bir gargara olarak kullanabilirsiniz. 30 saniye boyunca gargara yapıp tükürün.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, ağız temizliği için kullanışlı olan antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı başka bir harika doğal diş macunu alternatifidir.

Bu yağ, dişlerinizdeki plakların azalmasına yardımcı olabilir ve diş ağrısı, ağız kokusu ve diş eti hastalığı gibi sorunları önleyebilir.

Hint Periodontoloji Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmada, hindistancevizi yağının ağız sağlığını korumada ve iyileştirmede değerli koruyucu bir ajan olarak kullanılabileceği bildiriliyor.

2015 yılında Nijerya Medical Journal’da yayınlanan bir başka çalışma hindistan cevizi yağı kullanımının plak oluşumunu azaltmada etkili olduğu bildirildi.

 • Ağzınıza 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı koyun.
 • Yağ köpüklü ve süt beyazı olana kadar yaklaşık 15 dakika boyunca ağzınızda döndürün.
 • Ardından ağzınızı su ile iyice durulayın.
 • Son olarak, neemli diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın ve dişlerinizdeki parıltıyı seyredin.

Not: Bu yöntemi sabah aç karnına uygulamayın.

5. Aktif kömür

Bir diğer iyi diş macunu alternatifi de aktif kömürdür.

Aktif kömür, dişlerinizdeki lekeleri ve plakları azaltabilir. Mikro gözenekli kömür dişlerdeki lekelenen plak ve diğer maddeleri emmeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, ağzınızdaki pH dengesini geliştirir, toksinleri çıkarır ve ağız kokusu ile mücadeleye yardımcı olur.

 • Diş fırçanızı ıslatın ve toz haline getirilmiş aktif kömürün içine daldırın.
 • Normalde yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın.
 • Son olarak, ağzınızın içindeki siyahlık gidene kadar ağzınızı suyla yıkayın.

Not: Diş kaplaması olanlar aktif kömür kullanmamalıdır.

6. Bentonit Kil

Bentonit kil, dişlerinizi fırçalamak için kullanabileceğiniz mükemmel bir doğal maddedir. Mineraller bakımından zengindir, diş mineralizasyonunu destekler. Artı, dişeti hastalıklarıyla savaşarak nefesinizi tazelemeye yardımcı olan detoxifying özelliklere sahiptir. Ayrıca bu madde dişlerinizi güçlendirip direnç kazandırır ve çürümelere karşı koruma sağlar.

 • Bir kap içine 1 çorba kaşığı bentonit kil koyun.
 • Bir çorba kaşığı kabartma tozu ilave edin.
 • Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar 2 çorba kaşığı veya daha fazla Hindistan cevizi yağı karıştırın.
 • Birkaç damla nane ekstraktı ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak, daha iyi tatması için stevia gibi biraz yapay tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Bu karışımla dişlerinizi günde en az bir kez fırçalayın.

Ayrıca, karanfil tozu, tarçın tozu gibi malzemelerde ekleyebilirsiniz. Ev yapımı diş macunu kabuğu tozu diş çürümesiyle mücadele eder ve ağız sağlığını korur.

Yorumla