Diş Minesi Aşınmasını Önleyen ve Dişleri Güçlendiren 8 Süper Gıda

Diş minesinde aşınma ve dişlerinizin kötü görünümü kişiyi oldukça itici gösterir. Bunun asıl nedeni karşınızdaki çoğu kişinin ilk dikkat ettiği bölge dişleriniz olmasıdır. Dişlerinize bakmak ve diş minesindeki aşınmaları önlemek, güçlü ve beyaz dişler için önemlidir.

Düzenli diş ipi kullanma ve fırçalama gerekir. Ayrıca yediğiniz şeylere de dikkat etmelisiniz; çünkü bunlar, ağız sağlığınız üzerinde büyük rol oynamaktadır.

İşte dişlerinizi güçlendirmek ve çoğu kişinin muzdarip olduğu diş aşınmasını önlemek için 8 süper besin.

Bitter çikolata

Çikolata yemek normalde diş sağlığınız için önerilmese de, mükemmel bir diş koruması sağlayan tanen içerir. Tanen, diş aşınmasını önler ve aynı zamanda dişeti iltihaplarını en aza indirir. Bir başka yararı da, bitter çikolata içindeki antioksidanlar, ağzınızda bulunan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Kereviz

Kerevizin içerdiği lif, dişlerinizin temizlenmesine yardımcı olur ve daha uzun süre boyunca ağızdaki pH seviyesini düzenler. Sonuç olarak, diş minesi plak oluşumundan korunacaktır. Üstelik yüksek lif içeriği, diş etlerini koruyan ve nefesinize tazelik katan bir etkisi vardır.

Süt ve Peynir

Süt, diş minesi erozyonunu önlemek için gerekli olan ve dişlerinizi sağlıklı tutan D vitamini, kalsiyum ve fosfor içerir. Süt, yeniden mineralizasyonu sağlar. Aynı zamanda tükürük salgısını artırarak dişleri bakterilere karşı korur ve ağızdaki pH seviyesini düzenler

Peynir, diş aşınmasına karşı savaşır. Tatlılar, ekmek, gazlı içecekler veya narenciye içeren bir yemek yediğinizde dişleriniz, çürümeye neden olan asitlere maruz kalır.

Yemeklerden sonra peynir yemek, ağızda kalan asidi nötralize etmeye yardımcı olur, böylece dişlerin çürümesini engeller. Keçi ve koyun sütü peyniri, inek sütü peynirine kıyasla daha kolay sindirilir.

Elma

Mükemmel bir vitamin kaynağıdır ve dişlerinizi temizlemenin doğal yollarından biridir. Elmalar, diş fırçasına benzer şekilde çürümeyi önlemek için ideal olan lif içerir ve ekstra çiğnemeye bağlı olarak tükürüğün üretimini de uyarır.

Bu, yemek yedikten sonra dişlerinizde biriken yiyecek miktarını en aza indirir. Tükürük üretimi diş minesine zarar veren asitleri etkisiz hale getirir. Elma diş aşınmasına karşı etkili olsa da, ağız hijyenine zararlı olabilecek asit içerdiğinden aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Portakal

Portakallar, dişleriniz için doğal bir diş ipi ve temizlik maddesi olarak görev yapan vitaminler ve asitler içerir. Sağlık uzmanları diş minesinin zarar görmesine karşı asitli gıdalar tüketmemenizi söyler.

Fakat, portakal ve elma gibi şeyleri yedikten sonra dişlerinizi yıkamayı ihmal etmezseniz sorun olmayacaktır. Turunçgillerde bulunan C vitamini, iltihabı en aza indirip doku ve kan damarlarını güçlendirerek diş eti hastalıklarını önler.

Maydanoz

Maydanozun, diş sağlığınız için olağanüstü faydaları vardır. Bakterileri önleyen ve nefesinizi tazeleyen doğal içeriği vardır. Araştırmalar, sakız çiğnemek yerine maydanoz çiğnemenin çok daha faydalı olduğunu gösteriyor. Maydonoz tükürük üretimini artırarak, kötü nefes kokusu ve diş çürümelerini önler, yani çift yarar sağlar.

Mantarlar

Dişlerinizi güçlendiren ve diş eti hastalıklarının önlenmesinde önemli bir etken olan, kalsiyumun emilimine izin veren D vitamininin mükemmel kaynağıdır. Diyetinizde yeterli miktarda D vitamini bulunması önemlidir, çünkü yeterli miktarda yoksa vücut tüm kalsiyumu ememez.

Mantarlar, bakterilere neden olan oyukları temizlerken yararlı bakterilere zarar vermezler. Aynı zamanda şişlik, kızarıklık, kanama ve bakteri oluşumu ile karakterize dişeti iltihaplanmasını önler.

Yeşil ve Siyah çay

Yeşil ve siyah çaylar, dişlerinizde plak oluşturan bakteri enfeksiyonlarını öldüren veya bastıran polifenoller içerir. Bakteriler şekerlerle beslenirler ve ağızda dişlerin üzerine asit salgılayarak çürümeye neden olurlar.

Ağızda bakteri üreten asitleri uzaklaştırdığı için yemekten sonra veya yemek sırasında çay içilmesi önerilir. Çaydaki polifenoller diş çürümesini önler. Yeşil çay da dişlerin güçlenmesi için iyi bilinen florür bakımından zengindir.

Sonuç

Bu tavsiyeler, ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. Bu basit gıdaları anlatıldığı üzere tükettiğinizde, dişlerinizi daha beyaz, daha güçlü olacak ve ayrıca tükürüğün uygun pH seviyesini koruyacaktır. Diş çürüğü ve mine aşınması büyük oranda ağızda bulunan asitlerden kaynaklanmaktadır.

Uygun gıdaları tüketerek ve gerekli önlemleri alarak, diş aşınması problemini durdurabilir ve diş minesini güçlendirebilirsiniz. Bu 8 süper gıdayı normal diyetinize katarak düzenli tüketmek, diş minesi aşınmasını önlemek ve dişlerinizi kuvvetlendirmek için mükemmel bir yoldur.

Yorumla