Diyabet (Şeker) Hastalığı için 7 Sağlıklı Gıda

Şeker hastası olan insanların kan şekerini kontrol altına alınabilmesi için diyetlerine özel dikkat etmeleri gerekir. Diyabet hastalarının tüketmemesi gereken bazı gıdalar var elbette.

Ancak kan şekerinin yükselmesinden muzdarip kişiler için yararlı daha fazla gıda var. Sağlıklı yaşamın sırrı, sağlıklı tüm besinleri azar azar ve düzenli olarak tüketmekten ve düzenli bazı egzersizleri yapmaktan geçiyor. Bu, kan şekerini kontrol altında tutmaya, sağlıklı ve zinde bir hayat sürmeye yardımcı olacaktır.

İşte Şeker Hastaları İçin 7 Sağlıklı Gıda Önerisi

1. Yulaf

Yulafın diyabet hastaları için süper bir gıda olduğu biliniyor. Yulaf, kötü kolestrol seviyesini düşürmede yardımcı olur ve vücuttaki insülin direncini geliştirir. Yulaf, vücutta karbonhidrat emiliminin yavaşlamasına yardımcı olan çözünebilir lif içerir.

Bu, kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Yulafı; kahvaltıda, kek veya krep yapımında kullanarak tüketebilirsiniz.

2. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Vücudun dengeli beslenmesine yardımcı olur. Bu sebzeler sağlıklıdır, kalori ve karbonhidrat oranı düşüktür.

Şeker hastalığına bağlı şişmanlık sorunu olan insanların kilo vermesine yardımcı olur. Diyetinize lahana, pazı, ıspanak ve diğer yeşil sebzeleri ekleyin. Bunları salatalarınıza katarak veya kavurarak da yiyebilirsiniz.

3. Domates

Domates likopen bakımından zengindir. Pişmiş veya çiğ olarak yenilebilir. Glisemik İndeks; karbonhidratların vücuttaki diğer yapılara dönüşümünü gösteren bir değerdir, 1 ile 100 arasında derecelendirilir ve bir gıdanın glisemik indeks değeri ne kadar yüksekse o kadar kan şekerini yükseltir.

Domateslerin ise glisemik indeks değeri düşük olduğundan şeker hastaları için harika bir sebzedir. Her gün 200 gram çiğ domatesin tüketmenin, tip 2 diyabet ile ilişkili kardiyovasküler hastalıklara ( kalp ve damar hastalıkları ) yakalanma riskini azaltır. Diyabet hastalarının öğünlerine domatesi eklemesi faydalı olacaktır.

3. Fasulyeler

Kuru ve taze fasulye çeşitleri en sağlıklı gıdalardan biridir, protein ve lif bakımından zengindir. Glisemik indeks değeri düşük, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindirler.

Taze fasulye tüketimi diyabetlilerde glisemik düzeyleri düşürür veya kontrol altına alır. Fasulyelerin kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Fasulye; yemeği yapılarak, salatalara katılarak, kavurması yapılarak ve daha birçok şekilde tüketilebilir.

5. Keten tohumları

Keten tohumlarının, harika bir şifa kaynağı olduğu biliniyor. Alfa-linolenik asit (ALA) ve lifin iyi bir kaynağı olup, kan şekeri seviyesini sabit tutmada önemli bir rol oynuyorlar .

Yulaf ezmesine, yağsız peynir gibi farklı gıdalara, hatta bazı yemeklere keten tohumlarını (öğütülmüş şekilde) ekleyerek tüketebilirsiniz.

6. Kavrulmuş Sebzeler

Diyabet hastalarının iyi bir diyet planına uyması gerekir. Şifalı otlar ile kavrulmuş sebzeler, sağlığa iyi gelir ve çok lezzetlidir. Her yemeğe lezzet ve renk katarlar. Brüksel lahanası, patlıcan, soğan, mantar ve kabak gibi düşük kalorili sebzeleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Mineral ve besleyici maddeler açısından zengin olan kavrulmuş sebzeler diyet dengelemeye yardımcı olur. En sevdiğiniz kavrulmuş sebzelerinizi öğlen yemeğinizin bir parçası olarak yiyin.

7. Tam Tahıllar 

Tam tahıllar çözünmez ve çözünür lif ile doludur. Antioksidanlar açısından da zengindirler. Tam tahılların tüketilmesinin vücudun yağlarını metabolize ettiği ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Arpa, buğday, kahverengi pirinç, bulgur, ve mısır gibi bazı tahıllar, şeker hastalarının diyetinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Bu tahıllar kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.  Tam tahıllar; protein, bazı karmaşık karbonhidratlar, demir ve çeşitli vitaminler içerir.

Yorumla