Diyabet (Şeker Hastalığı) için Şifalı Baharatlar ve Bitkiler

Yaygın bir hastalık olan diyabet, vücudunuzun kan şekerini (glikozu) nasıl kullandığını etkileyen metabolik hastalıklar grubunu ifade etmektedir.

2014 Uluslararası Diyabet Federasyonu istatistiklerine göre, dünya çapında tahminen 387 milyon insan, şeker hastası. Bunların yaklaşık yüzde 90’ı Tip 2 diyabet hastası.

Diyabetin Tip 1, Tip 2 ve gestasyonel diyabet olmak üzere üç ana tipi vardır.

 • Tip 1 diyabetlinin pankreası yeterli miktarda insülin üretemez. Rahatsızlığın kesin nedeni belli değildir ancak aile öyküsü, genetik, Epstein-Barr virüsü gibi bazı virüslere maruz kalma ve D vitamini eksikliği gibi bazı faktörler hastalık riskini artırır.
 • Tip 2 diyabet insuline bağımlı olmayan diyabet”, “erişkin diyabet” veya “tip II diyabet” olarak da isimlendirilen hastalık, en yaygın görülen diyabet türlerindendir. Obezite, aşırı karın yağı, inaktif bir yaşam tarzı, aile öyküsü, yaş, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek trigliserid düzeyleri ve polikistik over öyküsü hastalık riskini artırır.
 • Gestasyonel diyabet, gebelik sırasında kadınları etkiler.

Yüksek kan şekerinin belirtileri arasında sık idrara çıkma, susama veya açlık, açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk, yavaş iyileşme süreci ve sık enfeksiyonlar sayılabilir. Tedavi edilmediği takdirde, birçok komplikasyonlara neden olabilir. 

Kan şekerini normal seviyelerde tutma genel sağlığınız için gereklidir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz, tütün ürünlerinden ve alkolden uzak durarak ve reçeteli ilaçlar ile bunu başarabilirsiniz.  Ayrıca belirtileri hafifletmek ve kan şekerini kontrol etmek için bazı şifalı otları ve baharatları deneyebilirsiniz.

İşte diyabet için en iyi 10 şifalı bitki ve baharat. 

1. Tarçın

Tarçının Kanıtlanmış 10 Faydası

Tarçın kan şekerini düzenleyici biyoaktif bileşenler içerir.

2013 Aile Hekimliği ve Diyabet Annals da yayınlanan bir çalışmaya göre tarçın Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır.

Bu çalışmaya göre, Tip 2 diyabet hastalarında besin almamış plazma glukoz, LDL-kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

 • Günlük çay şeklinde 1 ila 2 gram tarçın alabilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesinin, tatlıların üzerine serpin ya da pişirmelerde kullanabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, doktorunuza danışarak tarçın takviyeleri alabilirsiniz.

Not: Kan inceltici ilaç alıyorsanız tarçın almaktan kaçının.

2. Çemen

çemen

Çemen diyabetik insanların diyetlerinde olması gereken bir bitkidir.

Araştırmacılar çemen tohumunun Tip 2 diyabetli hastalarda kan glukoz ve lipid profili üzerindeki olumlu etkisi olduğu sonucuna varmışlardır.

 • 2 yemek kaşığı çemen tohumu bir gece suda bekletin. Ertesi sabah aç karnına suda beklemiş tohumları yiyin ve suyunu için. Bu yöntemi günlük takip edin.
 • Ayrıca çemen unu ile yapılan kek yiyebilirsiniz.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra çemen takviyesi alabilirsiniz.

3. Zencefil

Zencefil

Zencefilin, anti-diyabetik, hipolipidemik ve anti-oksidatif özellikleri, kan şekeri düzeylerini kontrol etmede yararlıdır. Zencefil aynı zamanda, insülin duyarlılığını artırır, oksidasyonu azaltır ve kolesterol düzeylerini artırabilir. Hatta kilo vermenize yardımcı olur.

 • Günlük 2 yada 3 bardak zencefil çayı için.
 • Ayrıca, yemeklerinize taze veya kuru zencefil katabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, doktorunuza danıştıktan sonra zencefil takviyesi alabilirsiniz.

4. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal, yüksek kan şekerini kontrol etmek için iyi bir baharattır. Zerdeçal kalbi korur, diyabetik insanların kan şekeri düzeylerini yönetir, hastalık komplikasyonlarını azaltır ve kilo vermenize yardımcı olur.

2014 de Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada zerdeçalın açıkça diyabetin yol açtığı böbrek ile ilgili komplikasyonların kontrolünde yararlı olduğu gösterildi.

 • Yemeklerinizi çiğ yada toz zerdeçal katabilirsiniz.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra zerdeçal takviyesi alabilirsiniz.

5. Sarımsak

sarımsak

Sarımsak diyabetik kişilerde anti-diyabetik ve hipolipidemik özellikleri sayesinde sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur.

2014 Diyabet ve Metabolik Hastalıklarda Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, sarımsağın diyabet ve ilişkili kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde etkili olduğu söylenmiştir.

 • Günde aç karnına 2 ya da 3 diş çiğ sarımsak yiyin.
 • Ayrıca, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

6. Köri Yaprakları

Aromatik köri yaprakları yüksek kan şekeri yönetiminde yararlı olabilir. Bu bitki içindeki çeşitli mineraller yardımı ile kandaki normal glukoz seviyesini korur. Ayrıca, oksidatif stres riskini azaltır.

 • Her sabah aç karnına birkaç adet köri yaprağı çiğneyebilirsiniz.
 • Ayrıca çorba ya da salatalarınıza köri yaprağı tozu katabilirsiniz.

7. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera jeli açlık kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, yüksek lif içeriği ile aşırı şekerin kandan temizlenmesine yardımcı olur.

 • Günde iki defa 2 yemek kaşığı aloe jeli ile hazırlanmış suyu içerek insülin akışını düzenleyebilir ve kan şekeri düzeylerini düzenleyebilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, doktorunuza danıştıktan sonra aloe vera takviyesi alabilirsiniz.

8. Karanfil

karanfil yağı

Bu bitki antioksidan özelliklerinin yanı sıra kan şekeri seviyesini düzenleyen anti-inflamatuar özellikler içerir. Böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, göz hastalıkları ve damar problemleri gibi diyabet ile ilişkili komplikasyonların bazılarını önlemeye yardımcı olur.

Basitçe tükettiğiniz gıdalara küçük miktarda ekleyerek veya günde birkaç karanfil çiğneyerek yukarıda ki faydalarından yararlanabilirsiniz.

9. Kore Ginsengi

gingseng

Kore ginsengi yemek sonrası kan şekeri seviyesini kontrol etmek için şifadır.  Komplikasyonları azaltır ve insülin duyarlılığını artırır. Hatta Tip 2 diyabeti olan insanlar arasında yaygın bir sorun olan karbonhidrat metabolizesine yardımcı olur.

 • Günlük 1 ila 2 bardak Kore Ginseng çayı içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bir kaç ay boyunca, günde 1 ile 3 tablet, 500 mg Kore Ginseng kapsülü alabilirsiniz.

Not: Hormonsal sorunları olan kişiler bu bitkinin kullanımından kaçınmalıdır.

10. Kekik

kekik

Kekik yüksek kan şekeri tedavisi etkili bir bitkidir.

Kekik içindeki polifenoller ve flavonoidler de iltihap ile mücadeleye yardımcı olur.

 • Bir bardak suya birkaç damla kekik yağı ekleyin ve günde bir kez için.
 • Alternatif olarak, günlük bir bardak kekik çayı için.
 • Ayrıca, çorba ve salatalarınıza kurutulmuş kekik serpebilirsiniz.

Yorumla