Doğal Öksürük Şurubu Evde Nasıl Yapılır: 5 Farklı Tarif

Kullandığınız öksürük şurupları genellikle eczanelerden reçeteli veya reçetesiz olarak alınan şuruplardır. Bu şurupların öksürüğü azalttığı gözlemlenmiştir ancak eczanelerden alınan öksürük şuruplarının, zararlı olabilecek çeşitli kimyasal maddelerden oluştuğunu hepimiz biliriz.

Peki size evinizde yapabileceğiniz öksürük şurubu tarifini bu yazımızda verirsek… Evet siz de doğal ve işe yarar bir öksürük şurubunu evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

Öksürüğün tedavisinde bazı otlar ve baharatların işe yaradığı birçok bilimsel çalışmada da kanıtlanmıştır. Siz de evinizde doğal ve son derece sağlıklı öksürüp şurubu yaparak sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Ayrıca ev yapımı öksürük şurubu, solunum sistemine faydalı olan, solunum yollarının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı bazı anti-inflamatuar (doğal antibiyotik) bileşenler içerir.

Ev Yapımı 5 Farklı Bitkisel Öksürük Şurubu Tarifi

1. Bal, Limon ve Zencefil ile Yapılan Doğal Öksürük Şurubu

Balın, öksürüğe iyi geldiğini herkes bilir. Ayrıca doğal antibiyotik işlevi görür. Mikropları yok etmeye yardımcı olur, boğaz ağrılarını azaltır. Limon ise C vitamini bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zencefil ise balgam sökücü olarak bilinir ve dekonjestan (burun tıkanıklığını azaltan) özelliğe sahiptir. Balın anti-mikrobik ve anti-inflamatuar (doğal antibiyotik) özellikleri de vardır.

Hazırlanışı:

Bir tencereye bir bardak su dökün. Ardından suyun içerisine ¼ su bardağı kadar rendelenmiş zencefil ve ½ yemek kaşığı rendelenmiş limon kabuğu ilave edin. Sonrasında tencereyi 5 dakika kadar ısıtın ve karıştırın. Karışım biraz yoğunlaşacaktır. Ardından karışıma 1 fincan bal ekleyin ve tencere kaynayana kadar bekleyin.

Ardından karışıma 2 adet limonu sıkın. Karışım şurup kıvamına gelene kadar karıştırın. Doğal öksürük şurubu hazır! Yetişkinler için günde 1 yemek kaşığı, çocuklar için ise günde bir tatlı kaşığı alarak öksürükten kurtulabilirsiniz.

2. Bal, Papatya, Hatmi Kökü ve Zencefil içerikli Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Sıradaki ev yapımı öksürük şurubunda kullanacağımız papatya, boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca öksürmeye bağlı tahrişi azaltır. Hatmi kökü ise müsilaj (koruyucu sıvımsı tabaka) ile boğazı kaplar ve boğaz ağrılarını giderir, yumuşatır ve öksürüğü azaltır. Hatmi kökü, mükemmel bir şifa kaynağıdır. Zencefilin, balgam söktürücü özelliğinin yanında diğer faydaları saymakla bitmez…

Hazırlanışı:

Bir tencereye dört bardak su, 1/4 fincan kurutulmuş papatya çiçeği, hatmi kökü tozu ve rendelenmiş zencefil ekleyin. 1 yemek kaşığı da tarçın ekleyin. Sonrasında yüksek ateşte kaynatın, kaynadıktan sonra kısık ateşte 15-20 dakika boyunca kaynatın.

Karışım biraz yoğunlaşacaktır. Sonrasında ateşin üzerinden kaldırın. 5 dakika kadar karışımın soğumasını bekleyin ve ılık halde iken karışıma bir fincan bal ve iki adet sıkılmış limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın.

Ev yapımı öksürük şurubu hazır. Yetişkinler için günde 1 yemek kaşığı, çocuklar için ise günde 1 çay kaşığı tüketerek öksürükten kurtulabilirsiniz. Bu şurubu hava almayacak şekilde bir kabın içine koyup buzdolabında 2 ay boyunca saklayabilirsiniz.

3. Sarımsaklı Doğal Öksürük Şurubu

Sarımsağın güçlü bir anti-mikrobik özelliği vardır. Öksürmeyi tetikleyen akciğerlerde mukus birikimine neden olan enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur. Sarımsak, bal ve elma sirkesi birleştirildiğinde öksürüğe karşı etkili bir tedavi sağlar. Ayrıca güçlü bir balgam söktürücü oluşturur.

Hazırlanışı:

20-25 adet sarımsak parçasını bir kaba koyun. Ardından kaba 1/2 fincan bal, 1/4 fincan elma sirkesi ve yarım su bardığı su ekleyin. Kabı ağzını kapatarak bir gece boyunca beklemede bırakın şurup haline gelecektir.

4. Soğanla Yapılan Öksürük Şurubu Tarifi

Soğan, antihistamin (alerjik iltihap önleyici) gibi özel bir bileşen içerir. Üstelik soğan, mukusun seyrelmesine yardımcı olur, böylece akciğerlerden mukuslar kolaylıkla temizlenir. Doğal balgam sökücü işlevi görür. Çocuklar için günde 1 çay kaşığı, yetişkinler için 1 tatlı kaşığı alın.

Hazırlanışı:

1 Adet soğanı orta büyüklükte doğrayın. Doğradığınız soğan dilimlerini temiz ve kuru bir kavanozun içine koyun. Soğanın üstüne de 1 fincan kadar bal dökün. Kavanozun kapağını kapatın 8-10 saat bekletin. Soğan ile balın birleşimi şurup olacaktır. Kullanmadan önce soğan posalarını iyice süzün. Çocuklar için günde 1 çay kaşığı, yetişkinler için 1 tatlı kaşığı alın.

5. Kırmızı Biberli Tarif

Kırmızı biber mükemmel bir doğal dekonjestendir (burun tıkanıklığı giderici). Ayrıca anti-inflamatuar (doğal antibiyotik) bileşenine sahiptir. Ev yapımı öksürük şurubu tarifi için az miktarda kırmızı biber ekleyerek şurubun etkisini artırabilirsiniz.

Hazırlanışı:

Temiz bir kabın içerisine; 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı su, 1/4 çay kaşığı zencefil tozu ve 1/4 çay kaşığı kırmızı biber ekleyin. Ardından bütün malzemeleri blender yardımıyla karıştırın. Şurubumuz hazır! Gerektiğinde 1 çay kaşığı kadar tüketin.

Yorumla