Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır

Eski nesil tarafından saçlarındaki akları kapatmak için kullanılan yapay saç boyama yöntemleri artık geride kaldı.

Günümüzde yaşlılar ve gençler, kadın ve erkekler arasında popüler olarak kullanılan, ölü ve yıpranan saçları onaran bir yöntem var.

Normalde ağaran saçları kapatmak yada saçın rengini değiştirmek için bir kuaförden yardım almanız gerekiyor.

Fakat bu saç boyama yöntemleri ile insanlar evlerinde kolayca saçlarına bakım yapabiliyor.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünya genelindeki evlerin yaklaşık yüzde 18.14’ü saç boyama ürünleri kullanıyor. 

Evde saç boyama yöntemleri size muazzam miktarda zaman ve para tasarrufu sağlar. Ancak, bu mutlu hikayenin diğer bir tarafı var. Mağazadan satın alıp kullanacağınız saç boyalarının çoğusu la sağlığınıza zararlı olan kimyasallar ile doludur.

2013 de 263 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada saç boyası kullanan kadınların 63 ünde baş ağrısı 38 inde kaşıntı olduğu ve bu ürünlerin hamile olan ve emziren 63 kadında olumsuz etkilere yol açtığı belirtildi.

Kimyasal saç boyalarının aşırı kullanımı saçları zayıflatır, saç kırılmalarına ve dökülmelerine neden olur. 

Ayrıca bazı saç boyaları gluten içerdiği için bu maddeye duyarlı kişilerde olumsuz bir alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Ayrıca 2005 yılında yapılan bir araştırmada kimyasal saç boyalarının düzenli kullanımının mesane kanseri riskini artırdığı bildirildi.

Evet şimdi işin en önemli kısmına geldi. Kimyasal katkı maddesi içermeyen doğal ürünleri kullanarak bu kaygıların çoğunu önleyebilirsiniz.

İşte size doğal saç boyası yapmak için bir kaç yöntem. 

Kınadan Yapılan Saç Boyası

İhtiyacınız olacak şeyler:

 • 150 200 gram organik kına tozu
 • 1-2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 kutu hindistan cevizi sütü
 • Ölçü kaşıkları
 • Karıştırma kaşığı (metalik olmayan)
 • Çanak
 • Plastik ambalaj
 • Eldiven

Kına

Kına Eski Mısır, Güney Asya, Avrupa, Arabistan ve Afrika kültürleri üzerinde binlerce yıldır doğal saç boyama maddesi olarak kullanılmaktadır. Dünyada üzerindeki en güçlü doğal renklendirici maddelerden biridir.

Saçın genel durumu ve kınanın kalitesine bağlı olmakla birlikte kına uygulamasından sonra ortaya turuncu, kırmızı veya koyu bordo bir renk çıkabilir.

Kınanın boyama özelliklerinin yanı sıra, inanılmaz kremsi özelliği ile saçları yönetilebilir hale getirir. Ayrıca saça güç ve canlılık sağlar ve kırılmayı önler.

Limon suyu

Toz kına yaprağı serbest bırakıldığında, kafa derisi ve saç nüfuz eder ve onları renklendiren boya molekülleri içerir.

Bununla birlikte, bu toz haline getirilmiş yaprak taneciklerin deki boya moleküllerini serbest bırakmak için asidik bir ürüne ihtiyaç vardır.

Limon suyu asidik bir üründür, kafa derisine uygulandığında daha etkili bir saç rengi sağlayacaktır.

Hindistan cevizi sütü

Şimdi sizlerle sadece uzun süreli kına boya kullanıcılarının bildiği bir yöntemi paylaşacağız. Kınanın içine hindistan cevizi sütü ekleyerek inanılmaz yararlara sahip olabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü saçı nemlendirir ve kına moleküllerinin yayılmasını hızlandırarak saçı besler ve ekstra güç sağlar.

Yeni başlayanlar için limon suyu karışımı tavsiye edilir. Özellikle kuru kafa derisine sahip olanlar bu yöntemi kullanabilirler.

Kına saç boyası için adımlar

saça kına yakma

Kına boyasının hazırlanışı:

 1. 150 – 200 gram kına tozuna 1 ile 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir kap hindistan cevizi sütü katın.
 2. Bir kaşıkla, kalın bir hamur haline gelinceye kadar malzemeyi iyice karıştırın ve kasenin ağzını streç film ile örtün.
 3. En etkili sonuçlar için karışımı oda sıcaklığında bir gece süreyle beklemeye bırakın, ya da en azından 4 yada 5 saat bekleterek boya moleküllerini serbest bırakın.

Kınanın saça uygulanması : 

 1. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırın ve saçlarınızın omuzlarınız hizasına gelmesini sağlayın.
 2. Tırnak ve parmaklarınızı boyamadan korumak ve kınayı saça sürmek için bir çift eldiven giyin.
 3. Sağ taraftan başlayarak saçınızı kına ile kaplayın. Bunun için sağ üst kısımdan 3 cmlik bir alanı tutun ve kınayı sürün.
 4. Kınalanan saçı parmaklarınızla bükerek yukarıda topuz haline getirin.
 5. Böyle 3 er cm lerle saçı kınalayın ve ilk yaptığınız topuz etrafına sarın.
 6. Saçınızın sol tarafı ile bu işlemi tekrarlayın. İşlem tamamlandığında, başınızın üstünde büyük bir kına höyüğü olmalıdır.
 7. Başınıza bir streç film ile sarın (veya daha kısa saçlar için bir duş başlığı kullanın) ve en az 5 ila 6 saat boyunca böyle bekletin. En iyi sonuçlar için kınayı gece yakın ve gece onunla uyuyun.

Durulama:

 1. Sabah saçlarınızı serin su ile durulayın.
 2. Sonraki 32 saat boyunca saçınızı şampuan veya saç kremi ile yıkamayın.
 3. Saçın rengi ilk etapta açık olabilir fakat 2 – 3 gün içinde koyulaşacaktır. Saça düzenli olarak kına yakıldığında hem saçın rengi güzelleşecek hemde saç büyüyüp gürleşecektir.

Ek İpuçları

 • Her zaman organik kına kullanın. Aynı zamanda bhringraj, amla, Shikakai ve Brahmi gibi otlar içeren kınalardanda tercih edebilirsiniz.
 • Saçınıza kına yakmadan önce iyice yıkayın ve uygulamadan önce saçınızı fırçalayın. Kına temiz saça daha iyi yapışır.
 • Eğer kafa deriniz aşırı yağlı ise hindistan cevizi kullanmayın, hindistan cevizi sütü saçtaki yağı artırabilir. Bunun yerine sadece su ekleyin.
 • Eğer kafa deriniz aşırı kuru ise ekstra nem için karışıma ¼ fincan kenevir tohumu yağı veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz.
 • Elma sirkesi limon suyu için uygun bir alternatiftir.
 • Düz yağlı süt hindistan cevizi sütü için uygun bir alternatiftir.
 • Kınanın kokusunu sevmeyenler kına kokusu ortadan kaldırmak için karışıma 1 ila 3 çay kaşığı karanfil, zencefil veya tarçın tozu eklesin.
 • Saçınızdaki kına yastıklarınıza iz bırakabilir bu nedenle yastıklarınızın üzerini bir havlu ile örtün.
 • Kınadan sonra günlük rutin kimyasal bazlı saç ürünleri kullanmaktan kaçının. Onlar kına gibi, doğal ürünlerin etkinliğini engelleyebilir.

Yorumla