Doğal Saç Nemlendirici Krem Evde Nasıl Yapılır?

İnsan hayatı için su ne kadar önemli ise saçlarımız için nem, o kadar önemlidir. Çoğumuz saç nemlendiricilere fazla para harcıyoruz. Üstelik nemlendiriciler geçicidir nemlendirme konusunda pek başarılı değildir.

Peki evinizdeki malzemelerle kendi doğal saç nemlendiricinizi yapabileceğinizi söylersek… Ayrıca yapacağımız bu nemlendiriciler, saçınızı nemlendirmekle kalmayıp, saçlarınızı daha parlak ve canlı gösterecektir.

Ev Yapımı Doğal Saç Nemlendirici Tarifleri

1. Karite Yağı (Shea Yağı) ve Kremalı Nemlendirici Krem

Karite yağı; saçlarınızı nemlendirmek le kalmayıp saçınızı besleyen harika bir yağdır. Ayrıca karite yağının saç dökülmesini önlediği de bilinir.

Hazırlanışı:

Öncelikle sıcak su dolu olan bir tencerenin içine cam kase koyun. Cam kasenin içine ise yarım fincan kadar karite yağını koyun. Ardından tencereyi ocakta kaynatın.

Kaynamış su yardımıyla cam kasedeki katı karite yağını eritmiş olacağız. Karite yağı biraz eridikten sonra ateşin altını kısın. Nemlendirici kremi yapmamız için erimiş olan karite yağının içerisine 3 yemek kaşığı krema ekleyin ve iyice karıştırın.

Oluşan karışıma birkaç damla zeytin yağı damlatın ve tekrar karıştırın. Nemlendiricimiz hazır! Kullandıktan sonra arta kalan karışımı kapalı bir kaba koyarak serin ve kuru yerde saklayın.

2. Kakao ve Hint Yağı ile Saç Nemlendirici Krem

Bu tarifimizde kullanacağımız malzemeler, hem saçlarınıza hem da saç derisine çok faydalıdır. Ayrıca saç köklerini canlandırır ve  saç büyümesini hızlandırır.

Hazırlanışı:

İlk tarifimizde uyguladığımız gibi sıcak su dolu olan bir tencerenin içine cam kase koyun. Cam kasenin içine ise 2 yemek kaşığı katı kakao yağını koyun. Ardından tencereyi ocakta kaynatın.

Kaynamış su yardımıyla cam kasedeki katı kakao yağını eritmiş olacağız. Eridikten sonra, cam kaseyi alın ve içerisine 1/4 fincan kadar hint yağı ve birkaç damla istediğiniz aromatik yağdan ekleyin.

Blender yardımıyla iyice karıştırdıktan sonra nemlendiricimiz hazır olacaktır. Kullandıktan sonra arta kalan kremi kapalı bir kaba koyarak serin ve kuru yerde saklayın.

3. Karite Yağı ve Üzüm Çekirdeği Yağından Saç Nemlendirici

Sıradaki doğal saç nemlendirici ,saçlarınızı parlatıp, daha hacimli ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca saç köklerini güçlendirdiği için saçlarınızı sıklaştıracaktır.

Hazırlanışı:

İlk tarifte verdiğimiz tencere içinde cam kase yöntemini burada da uyguluyoruz. Cam kasenin içine yarım fincan katı karite yağı koyup eritiyoruz. Tamamen eridikten sonra cam kaseyi alın ve iyice karıştırın. Sonrasında içine birkaç damla üzüm çekirdeği yağı damlatın ve tekrar karıştırın.

Nemlendirici kremimiz hazır! İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Arta kalan kremi tekrar kullanmak için kapalı bir kaba koyarak serin ve kuru yerde saklayın.

4. Jojoba yağı ve Aloe Vera Jel Nemlendirici

Bu tarifimizde ise jojoba yağı ve aloe vera jelin faydalarını göz önüne alarak nemlendirici krem yapacağız.

Hazırlanışı:

Bir kaba 1/4 fincan gül suyu koyun. Ardından içine bir yemek kaşığı aloe vera jel ve 2 yemek kaşığı  kayısı yağı ekleyin. Biraz karıştırdıktan sonra tekrar karışımın içerisine, 2 yemek kaşığı jojoba yağı ve birkaç damla istediğiniz aromatik yağdan ekleyin.

Nemlendirici kremimiz hazır! İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Artan kremi tekrar kullanmak için kapalı bir kaba koyarak serin ve kuru yerde saklayabilirsiniz.

5. Gliserin ve Aloe Vera Jel Nemlendirici Krem

Aloe vera, saç ve saç kökleri için oldukça faydalıdır. Buna gliserini de eklersek, ortaya muazzam bir doğal saç nemlendirici çıkacaktır.

Hazırlanışı:

Bir kap içerisine 1/4 fincan temiz su koyun. Sonra kabın içerisine 2 yemek kaşığı aloe vera jel, 2 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı zeytin yağı (isteğinize göre) ve 1 yemek kaşığı lavanta yağı (isteğinize göre) koyun. Ardından bütün malzemelerinizi karıştırın.

Nemlendirici kremimiz hazır! İstediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Fazla kremi tekrar kullanmak için kapalı bir kaba koyarak serin ve kuru yerde saklayın.

Yorumla