Domatesin Cilde ve Saça 10 Faydası | Maske Tarifleri

Domatesler her mutfağın temel unsurudur. Günlük domates tüketiminin, sağlığınıza çok faydaları vardır. Domates; göz sağlığına, mide sağlığına, kan basıncını düşürmeye, üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur.

Genel sağlığımıza yararlarının yanı sıra, domatesin cilde faydaları olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Ayrıca domatesin saça faydaları da çoktur.

Domates müthiş bir doğal güzellik ürünüdür. Yüksek seviyede likopen ve antioksidan içeriği, cildinize harika faydalar sağlar. Likopen, cildi ultraviyole (UV) ışınlardan korur ve böylece cildin yaşlanmasını geciktirir, cilt kanserine karşı korur. Ayrıca C ve A vitamini içeriği sayesinde cildinizi sıklaştırır, gençleştirir ve canlı tutar.

domatesin-faydalari

Domatesin Cilde Faydaları

1. Akne Tedavisinde Etkilidir

Domatesler akne tedavisinde etkili salisilik asit içerir. Salisilik asit sivilceyi kurutarak yok olmasını sağlar. Domatesin cildi sıkılaştıran yapısı akneleri azaltmaya yardımcı olur ve cildinizin aşırı yağlanmasını engeller. Ek olarak, domatesin akne izlerini temizlemeye yardımcı olabilecek doğal cilt güzelleştirme özelliği de vardır.

Domatesin cilde faydaları arasında en önemlisi cildinizi canlandıran ve yenileyen antioksidanlarla dolu olmasıdır. Bu sayede sivilce izlerini temizlemek için oldukça etkilidir.

Olgunlaşmış bir domatesi ezin ve etkilenen bölgeye sürün. Ilık suyla durulamadan önce 20-30 dakika bekleyin. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

 • Alternatif olarak, eşit miktarda domates suyu ve salatalık suyu karıştırın. Bu çözeltiye bir biktar pamuk batırın ve etkilenen cilde uygulayın. Kendi başına kurumasına izin verin, sonra ılık suyla durulayın. Her gün iki kez tekrarlayın. Bu yöntem sivilce lekelerinden kurtulmak için iyi bir seçenektir.

2. Ciltteki Büyük Açık Gözenekleri Azaltır

Büyük gözeneklerde kir ve mikroplar kolaylıkla barındığı için ciltte leke ve akne oluşumuna sebep olur. Yüzünüzde geniş gözenekler varsa, domates kullanın.

Domates, cildinizi sıklaştırmaya ve büyük gözenekleri küçültmeye yardımcı olan doğal bir büzücü olarak çalışır. Gözeneklerinizi azaltmanın yanı sıra, domates, cildinizin daha parlak ve daha genç görünmesini sağlar. Siyah noktaları ve lekeleri temizlemeye yardımcı olur. Domatesin cilde faydalarından birisi de budur.

 • Bir kap içine 1 çorba kaşığı domates suyu koyun.
 • Birkaç damla taze limon suyu ekleyin.
 • Yüzünüzü su ile yıkadıktan sonra, bu karışımı pamukla yüzünüze sürün.
 • Karışımı en az 15 dakika bekletin.
 • Ilık veya soğuk su ile durulayın, sonra cildinizi temiz, yumuşak bir havlu ile kurutun.
 • Bu tedaviyi haftada iki kez kullanın.

3. Ciltte Aşırı Yağlanmayı Engeller

Yağlı cildiniz varsa, yüzünüzdeki aşırı yağlanmaları domateslerle azaltabilirsiniz.

Domates, aşırı yağın cildinizden uzaklaştırılmasına yardımcı olan doğal yağ azaltıcı ve büzücü özelliklere sahiptir. Aşırı yağdan arındırmanın yanı sıra, domatesler akne ve lekelerle mücadelede etkilidir.

 • Bir domatesin yarısını kesin ve cildinize oval hareketlerle sürün. Yüzünüzü yıkamadan önce en az 15 dakika bekletin. Soğuk veya ılık su ile durulayın, sonra cildinizi yumuşak bir havlu ile kurutun. Bunu günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, 2 domates suyu ve 3 – 4 yemek kaşığı salatalık suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle ovun. 10 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Yatmadan önce günde bir kez tekrarlayın.

4. Güneş Yanığına İyi Gelir

Domatesler güneş yanıklarının tedavisinde bile etkilidir. Domatesteki yüksek likopen içeriği, cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur ve yüzünüzü nötralize eder.

Harici uygulamaların yanı sıra düzenli domates yemek dahi bu konuda faydalıdır.

Amerika’da 2001 yılında yapılmış bir araştırmada, domates tüketmenin, kişiyi ultraviyole ışık kaynaklı eritemden koruduğu tespit edilmiş.

 • 2 büyük boy domatesi ve ½ bardak yoğurdu miksere koyun ve bir macun haline getirin. Karışımı güneş yanıkları üzerine uygulayın. 10 – 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın. Günde bir kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek, 2 çorba kaşığı domates suyunu 4 çorba kaşığı ayran ile karıştırmaktır. Cildinize uygulayın, 30 dakika sonra yıkayın. Bunu günde bir kez yapın.

5. Lekeleri Temizler

Cilt lekeleri veya siyah noktalar şeklinde vücutta çeşitli lekeler oluşabilir. Domatesleri kullanarak cildinizdeki lekeleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Domatesler tıkanmış gözeneklerin neden olduğu siyah noktalar ve güneş ışınlarının neden olduğu lekeleri tedavi etmede çok etkilidir.

 • 2 tatlı kaşığı domates püresini, 1 çay kaşığı yulaf ezmesi ve yoğurt ile karıştırın.
 • Cildinize hafifçe ovarak uygulayın ve 20 dakika bekletin.
 • Soğuk su ile yıkayın.
 • Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

6. Ten Rengini Açar

Ten rengini açması da, domatesin cilde faydaları arasında sayılabilir. Domatesler doğal bir beyazlatıcı olarak bilinir ve ten renginizi açmak için çok yardımcı olurlar.
Buna ek olarak, C vitamini içeriği kollajen üretimine yardımcı olur ve hücreleri serbest radikallerden korur. Parlayan ve güzel görünen ciltler için bu önemlidir.

 • 3 çorba kaşığı domates suyu, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı süt kreması ile bir yüz maskesi hazırlayın. Bu maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekletin, sonra soğuk suyla yıkayın. Haftada iki kez kullanın.
 • Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı domates suyu ve 2 çorba kaşığı bal karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekleyin, sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Her gün veya günaşırı kullanın.

7. Ölü Cilt Hücrelerini Temizler

Cildin yüzeyinde biriken ölü cilt hücreleri cildinizin parlaklığını azaltır. Domates ölü cilt hücrelerini kolaylıkla yok edebilir ve cildinizi temiz ve ışıltılı hale getirir. Dometeste bulunan A, C ve K vitaminlerinin besleyici özellikleri cildinizi güzelleştirecektir. Aşağıdaki ev yapımı yöntemlerden birini haftada bir kez kullanın.

 • Taze bir domatesi 2 parçaya kesin. Parçalardan birine toz şekeri serpin ve dairesel hareketlerle yüzünüze sürün.
 • Başka bir seçenek 1 çorba kaşığı domates suyu, 2 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı bentonit kili veya başka bir kil tozunu bir kapta iyice karıştırmaktır. Bir spatula veya makyaj fırçası kullanarak cildinize yayın. Maskeyi cildinizde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra, ıslak parmaklarla ovun.

8. Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Domateslerin antioksidan özelliği, cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak için vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkisini azaltır.

Öğünlerde domates tüketmelisiniz. Likopenin zengin bir kaynağı olan domatesler, cildinizin daha fazla oksijen emmesini sağlar ve cildin yaşlanmasını geciktirerek kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

 • 1 domates ve 1 olgun avokadoyu bir mikserin içine koyun ve yumuşak bir macun haline getirin.
 • Karışımı yüzünüze uygulayın.
 • 20-30 dakika bekletin.
 • Ilık suyla durulayın ve yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kurutun.
 • Bu yaşlanma karşıtı yüz maskesini haftada bir kez kullanın.

Ayrıca sağlığınız için günlük bir bardak domates suyu için. Domatesin cilde faydaları elbette güzellik açısından önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki; sağlıklı bir yaşam, önceliğimiz olması gerekir. Bu yüzden domatesin diğer faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

9. Yağlı ve Kepekli Saçlar İçin Domates Saç Maskesi

Domatesin asidik yapısı aşırı yağlanmayı kontrol altına alır. Kafa derisinin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Yağlı saçların ortak sorunu olan kötü kokuyu ortadan kaldırmaya bile yardımcı olur.

 • Saçınızı yıkadıktan sonra, kafa derinize taze domates suyu uygulayın.
 • On dakika boyunca bırakın.
 • Saçınızı ılık su ile yıkayın ve kurulayın.
 • Bunu haftada bir veya iki kez yapın.

Bu domates saç maskesi, saçlardaki kepeklenmeyi de azaltır.

10. Sağlıklı ve Parlayan Saçlar için Domates Saç Maskesi

Daha sağlıklı ve parlayan saçlar için domates saç maskesi yapın. İçindeki vitaminler saçları güçlendirmeye yardımcı olur.

Sağlıklı saçlar için önemli olan kafa derisindeki pH düzeyini dengelemeye yardımcı olur. Donuk ve cansız saçlara bile doğal bir parlaklık kazandırabilir.

 • 2 domates, 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve 2 çay kaşığı aloe vera jelini karıştırarak macun haline getirin. Bu macunu saç derinize uygulayın. 30 dakika boyunca bir duş başlığı takın, sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bu saç maskesini haftada bir kez kullanın.
 • Başka bir seçenek: 1 domatesin ezilmiş halini 2 çorba kaşığı hint yağı ile karıştırmaktır. Saç derinize uygulayın. 30 – 45 dakika bekletin, sonra az şampuanla saçlarınızı yıkayın. Haftada bir kez bu saç bakımı uygulayın.