El Kırışıklığı Tedavisi – En Etkili 10 Yöntem – Kesin Çözüm

Hiç kimse genç yaşta el kırışıklığı ile uğraşmak istemez, hatta yaşınız da önemli değildir kimse cildinin kırışmasından hoşlanmaz.

Kırışıklıklar, cildinizin esnekliğini yitirmesi sonucu oluşur, ki bu genellikle yaşlanma süreciyle ilişkilidir.

Yüz ve boyunda kırışıklıklar yaygın olsa da, ellerinizde de kırışıklıklar oluşabilir. Eldeki kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecinin yanı sıra aşırı güneşe maruz kalma, aşırı bronzlaşma, çevre kirliliği, sigara, dehidratasyon, zayıf beslenme, vücuttaki hormonal değişiklikler, bazı ilaçlar ve genetik faktörler sonucu da olabilir.

el kırışıklığı tedavisi

el kırışıklığı tedavisi

El kırışıklığından tamamen kurtulmak istiyorsanız düzenli bir cilt bakımı için temizliğe, peelinge ve nemlendirmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca aşağıdaki yöntemleri uygulayarak el kırışıklığını tedavi edebilirsiniz.

1. Zeytinyağı

Zeytinyağının birçok kullanım alanı vardır, ancak bu sağlıklı yağ aynı zamanda ellerinizi pürüzsüz ve kırışıksız tutmanıza da yardımcı olabilir. El kırışıklığı tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu yağ cildinizi besler ve E vitamini yağı ile birlikte kullanıldığında kollajen üretimini teşvik ederek kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca cildi sıkılaştırarak erken yaşlanma belirtilerini önler.

 • Günlük kullanım için: Elinize zeytinyağı sürün. Ellerinize 5 ile 10 dakika boyunca masaj yapın, eğer varsa pamuk bir eldiven giyin. Bunu her gece yatmadan önce tekrar edip ertesi sabah ellerinizi ılık su ile yıkayıp durulayın.
 • Haftalık kullanım için: Yeterli miktarda zeytinyağı içine 1 çorba kaşığı şeker katın ve karıştırın. Bu maskeyi elinize uygulayın ve birkaç dakika dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika sonra ılık su ile durulayın. Ellerinizi kurulayın ve zeytin yağıyla masaj yapın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın.
 • Tüketim için: Zeytinyağını yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır, yani cildinizdeki boşlukları doldurur ve pürüzsüz hale getirir.

Ayrıca hindistancevizi yağındaki eşsiz yağ asitleri kombinasyonu kuru ciltler için iyidir. Bu yağ cildi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından da korur.

Dermatitte yayınlanan bir 2004 çalışması, hindistancevizi yağının nemlendirici olarak kullanıldığında mineral yağ kadar etkili ve güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

 1. Yatmadan önce ellerinize sıcak sızma hindistancevizi yağı uygulayın.
 2. Dairesel hareketlerle yaklaşık 5 dakika masaj yapın.
 3. En iyi sonuçlar bir eldiven giyin ve gece boyunca bu şekilde uyuyun.
 4. Bu basit yöntemi günlük olarak tekrarlayın.

3. Aloe Vera

El kırışıklığına faydalı bitkiler nelerdir diye arayanlara aloe verayı öneriyoruz. El kırışıklığı tedavisi için aloe vera da çok etkilidir.

Aloe vera, cildi nemlendirmeye yardımcı olan ve kırışıklık gibi erken yaşlanma belirtilerini önleyen doğal nemlendirici özellikler içerir. Ayrıca, bu jel, cilt yenilenmesini uyaran polisakkaritler içerir.

Ayrıca cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve cilt tonunu açar.

 • Günlük kullanım için: Taze aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkarın. Jeli ellerinize uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. 15 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Haftalık kullanım için: 1 tatlı kaşığı taze aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırın. Bu karışımı ellerinize uygulayın. 30 dakika bekletin, sonra ovalayın. Son olarak, ellerinizi soğuk su ile durulayın. Bu doğal ilacı haftada bir kez kullanın.

4. Bal

El kırışıklığı tedavisi için balı kullanabilirsiniz. Bal, kırışıklıklarla mücadelede iyi çalışan antioksidan ve nemlendirici özelliklere sahip doğal bir nemlendiricidir. Ellerinizi daha yumuşak ve pürüzsüz tutmak için nemlendirmeye yardımcı olur.

Kozmetik Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması, balın yumuşatıcı, nemlendirici, yatıştırıcı ve saç bakımı etkilerinin olduğunu; cildi genç tuttuğunu, kırışıklık oluşumunu yavaşlattığını, pH’i düzenlediğini ve patojen enfeksiyonlarını önlediğini bildiriyor.

 • Günlük kullanım için: Ellerinizin üzerine biraz bal dökün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Yumuşak ve pürüzsüz eller için bu yöntemi günde 1 veya 2 kez tekrarlayın.
 • Haftalık kullanım için: 2 şer yemek kaşığı bal ve avokado püresini karıştırın. Ellerinize uygulayın, az 30 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada bir veya iki kez kullanın.

5. Domates

Domates gibi antioksidan açısından zengin besinler, oksidatif stresin hücrelerinize verdiği hasarla savaşmaya yardımcı olabilir. Vücuttaki serbest radikal hasarı azaltarak, cilt yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıkları önler.

Zengin bir likopen kaynağı olan domatesler, cildinizin daha fazla oksijeni emmesine yardımcı olur.

İngiliz Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2016 araştırması, domatesin vücudu zararlı UV radyasyonundan korunmasına yardımcı bir antioksidan olan likopen bakımından zengin olduğunu bildirmektedir. Bu madde hem cilt kanserini önler hemde kırışıklıkların tedavisinde etkilidir.

El kırışıklığı için maske tarifleri:

 • Günlük kullanım için: Bir dilim domatesi 5 dakika boyunca ellerinize sürün. 5 dakika daha bekleyin, ardından soğuk su ile durulayın. Bunu günde iki kez yapın.
 • Haftalık kullanım için: Pürüzsüz bir maske hazırlamak için 1 domates ve 1 olgun avokadoyu ezin ve blendırda çekin. Elinize uygulayın ve en az 20 ila 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve ellerinizi kurulayın. Bunu haftada bir defa yapın.
 • Tüketim için: Cildinizi içten beslemek için her gün bir bardak domates suyu için.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan aktivitesi olan flavonoidler ve polifenoller açısından zengindir, ki bu maddeler anti-aging süreçleri için oldukça önemlidir.

 • Haftalık kullanım için: Bir kapta 1 yemek kaşığı yeşil çay yaprağı, 2 ila 3 yemek kaşığı sade yoğurt ve biraz zerdeçal tozunu karıştırın. İyice karıştırın ve ellerinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bunu haftada bir veya iki kez yapın.
 • Tüketim için: Günlük 2 veya 3 fincan yeşil çay için.

7. Muz

Bir adet olgunlaşmış muz, nemlendirici özellikleri nedeniyle el kırışıklığı için mükemmel bir ev ilacıdır.

Bu meyve, kırışıklarla savaşırken cildin gençleştirilmesine de çok yardımcı olan vitaminler (A, B ve E), demir, magnezyum, çinko ve potasyum gibi temel besinler açısından da zengindir.

 • Günlük kullanım için: 1 adet muzu ezin ve ellerinize uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bunu günde bir kez yapın.
 • Haftalık kullanım için: Olgun bir muzu ezin, biraz bal ve zeytinyağı katıp iyice karıştırın. Bu ezmeyi elinize uygulayın. 20 dakika bekletin. Önce ılık suyla yıkayın, ardından nemi kilitlemek için soğuk suyla yıkayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın.

8. Avokado

Ellerinizi yumuşak ve kırışıksız tutmaya yardımcı olabilecek bir başka meyve de avokadodur.

Avokado, antioksidanlar ve kırışıklıkları tersine çevirebilen ve ellerinizi pürüzsüz tutan güçlü anti-aging özelliklerine sahiptir.

Buna ek olarak, cildinizin elastikiyetini ve sıkılığını koruyan kollajen üretimini geliştirir.

 • Günlük kullanım için: Her gün yatmadan önce avokado yağı ile ellerinize masaj yapın. Gece boyunca bekletin, sabahleyin durulayın.
 • Haftalık kullanım için: 1 adet olgun avokadoyu çatal yardımıyla püre haline getirin. Biraz bal katın ve iyice karıştırın. Karışımı ellerinize uygulayın ve 20 ila 30 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın ve cildinizi kurulayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın.
 • Tüketim için: Diyetinize avokadoyu da ekleyin.

9. Hint Yağı

El buruşukluğu nasıl geçer diye arayanlar bu yağı kullanabilir. Hint yağı el kırışıklığı tedavisi için çok faydalıdır.

Mükemmel bir nemlendirici olarak çalışır ve cilde derinlemesine nüfuz eder, bu da cildinizin pürüzsüz ve kırışıksız kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu yağ, yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmeye yarayan ve cildinizin genç görünmesini sağlayan elastin ve kollajen üretimini desteklemektedir.

Ayrıca, içindeki yüksek yağlı asit konsantrasyonu, cildi sağlıklı ve parlak tutar.

Aşağıdaki doğal yöntemlerden birisini günlük olarak kullanabilirsiniz:

 • Gece yatmadan önce cildinize bir kaç damla hint yağı ile dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bunu her gün yapın.
 • Hint yağı ve hindistancevizi yağını eşit miktarlarda karıştırın ve cildinize masaj yapın. 20 ila 30 dakika bekleyin, ardından durulayın. Bu yöntemi günlük tekrarlayın.

10. Lavanta Yağı

El kırışıklığına kesin çözüm arıyorsanız lavanta yağı kullanabilirsiniz. Lavanta yağı el kırışıklığı tedavisi için çok etkilidir.

Lavanta yağındaki yüksek antioksidan içerik, cildi zararlı serbest radikallerden ve güneşin zararlı UV ışınlarından korur.

 1. 4 veya 5 damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı ılık sızma zeytinyağına karıştırın.
 2. Bu yağı sabah duş aldıktan sonra ellerinize uygulayın.
 3. Birde akşam yatağa girmeden önce tekrar edin.
 4. Bunu günlük tekrar edin.

Ek ipuçları

 • Ellerinizi yıkamak için sert sabun kullanmayın.
 • Ellerinizi çok sıcak veya çok soğuk suyla yıkamayın.
 • Islak ellerinizi kurutmak için sıcak hava kurutucularını kullanmayın. Ellerinizi her zaman yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Ev veya bahçe işi yaparken pamuk eldiven giyin.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenerek cildinize doğal bir ışıltı katabilirsiniz.
 • Hem vücudunuzu hemde cildinizi nemlendirmek için bol su için.
 • Cildinizi daha genç tutmak için şeker ve doymuş yağ açısından zengin yiyecekler tüketin.
 • Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için, 30’dan fazla koruması olan güneş kremleri sürünün. Bu kremi ellerinizi yıkadıktan sonra tekrar uygulayın.
 • Sigara içmek ellerde ve ciltte kırışıklıklara neden olur, sigara içiyorsanız vakit kaybetmeden bırakın.
 • Son olarak doktorunuza danıştıktan sonra beta karoten takviyesi alabilirsiniz.

Yorumla