El Terlemesi Nasıl Geçer – El Terlemesine Bitkisel Çözüm

Elleriniz sürekli terlediği için başkalarıyla el sıkışmaktan korkuyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, yalnız değilsiniz. Birçok kişi el terlemesinden kurtulmak için yanlarında mendil taşıyıp defalarca ellerini siliyorlar.

El terlemesi, basit terimlerle, ellerinizin normalden fazla ter atıyor olması demektir. Terleme, vücudun sıcaklığını düzenlediği normal bir süreçtir. Terleme ortaktır, ancak ellerin sürekli terlemesi, yazı yazarken, kapı açarken, araba sürerken, önemli belgeleri imzalarken vb. sorunlara neden olabilir.

Teknik olarak, bu problem palmar hyperhidrosis olarak bilinir ve genellikle panik atak, endişe, stres, sinirlilik ve depresyon ile tetiklenir. Aynı zamanda kalıtsal bir sorun da olabilir.

El terlemesi bazen kan şekerinin düşmesi, tiroid sorunları, kalp krizi, sinir sistemi rahatsızlıkları, menopoz ve alkol yoksunluğu sendromu gibi daha ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabileceğinden, bu sorunu ciddiye almalısınız. Bazı ilaçlar vücutta eller de dahil olmak üzere aşırı terlemeye neden olabilir.

El terlemesi ile birlikte, hafif baş dönmesi, göğüs ağrısı veya bulantı gibi belirtiler de yaşarsanız derhal tıbbi yardım isteyin.

el terlemesi nasıl geçer , el terlemesine bitkisel çözüm

el terlemesi nasıl geçer

El Terlemesi Nasıl Geçer – El Terlemesine Bitkisel Çözüm

1. Bebek Pudrası

El terlemesiden hızlı bir şekilde kurtulmanın en basit ve etkili ilaçlarından biri bebek pudrasıdır. Pudranın nem emici ve terlemeyi önleyici özellikleri vardır. Ayrıca hoş olmayan kokuları nötralize etmeye yardımcı olur.

el terlemesine bebek pudrası

Elinize bir miktar bebek pudrası serpip eşit bir şekilde yayın. Bu yöntemi gerektiği zaman tekrarlayabilirsiniz.

Kolaylık sağlamak için, çantanızda veya sırt çantanızda küçük bir şişe bebek pudrası taşıyabilirsiniz, böylece terleyen avuç içini kıyafetlerinizle ovmak zorunda kalmazsınız.

2. Elma Sirkesi El Terlemesi

El terlemesini durdurmak için elma sirkesini de deneyebilirsiniz. Sirke vücudunuzdaki pH seviyesini dengeleyerek terlemeyi durdurur.

el terlemesine elma sirkesi

el terlemesine elma sirkesi

Ayrıca sirkenin büzücü özelliği cildinizin gözeneklerini sıkarak aşırı terlemeyi kontrol etmenize büyük ölçüde yardımcı olur.

Elma sirkesi iki türlü kullanabilirsiniz.

 • Organik elma sirkesine kâğıt havluyu batırın ve ellerinizi silmek için kullanın. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek olarak, eşit miktarda organik elma sirkesi ve suyu karıştırarak ellerinizi yıkayabilirsiniz. Ellerinize 5 dakika kadar ıslatın, sonra sabun ve su ile yıkayın.
 • Ayrıca, aşırı terleme ile mücadele etmek için 2 çay kaşığı organik elma sirkesi ile bir bardak ılık suyu karıştırıp biraz bal katarak günde bir kez içebilirsiniz.

3. Adaçayı

El terlemesi nasıl geçer biliyormusunuz, adaçayı ile! Adaçayı el terlemesine bitkisel çözümdür. Sıkılaştırıcı yapısı, fazla cilt yağlarını yok etmeye yardımcı olur ve terlemeyi engeller. Terleme sonucu oluşan kokuyu azaltmaya bile yardımcı olur.

el terlemesine adaçayı

el terlemesine adaçayı

Ayrıca adaçayı çayı B vitamini ve magnezyum bakımından zengindir ve bu da ter bezlerinin fazla aktif olmasını engeller.

 • 1 veya 2 adaçayı çay poşetini büyük bir kase sıcak suya koyun. Kapağını kapatın ve 15 dakika kadar demlendirin. Aşırı el terlemesi tedavisi için ellerinizi günde 1 veya 2 kez 30 dakika boyunca bu suya batırın.
 • Ayrıca, cebinizde veya çantanızda küçük bir poşet içinde kurutulmuş adaçayı taşıyabilirsiniz. Eliniz aşırı terlemeye başladığında bunu elinizle ezip avuç içinde gezdirebilirsiniz.
 • Buna ek olarak, her gün bir fincan adaçayı içerek avuç içi terlemesinden kurtulabilirsiniz.

4. Siyah Çay

Kendinize bir fincan çay yapmak için kullandığınız siyah çay poşetleri, el terlemesi sorununun tedavisinde size çok yardımcı olabilir.

el terlemesine siyah çay

el terlemesine siyah çay

Çayda bulunan tanik asit ter bezlerini daraltan antiperspirant ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu da bezlerin aşırı ter oluşturmasını engeller.

 • Her gün elinizde hafif nemli siyah çay poşetlerini birkaç dakika tutun. Ya da elleriniz terlediği zaman elinizi nemli çay poşetleri ile silin.
 • Alternatif olarak, bir fincan sıcak suya 3 veya 4 adet siyah çay poşeti koyun, 5 dakika kadar demlendirin ve ardından her gün 30 dakika boyunca avuç içinizi bu suda bekletin.

5. Karbonat

Karbonat el terlemesini tedavi etmek için hızlı ve ucuz bir çözümdür. Aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olan alkalik bir yapıya sahiptir ve aynı zamanda terin çabucak buharlaşmasını sağlar.

el terlemesine karbonat

el terlemesine karbonat

Üstelik, ter önleyici ve deodorant olarak iş görür ve nemi etkili bir şekilde emebilir.

 • Bir kase ılık suya 2 ila 3 çorba kaşığı kabartma tozu katın .Ellerinizi 10 dakika bu suya batırın .Daha sonra, ellerinizi iyice kurutun .Bunu günde bir kez yapın .
 • Alternatif olarak, eşit miktarda kabartma tozu ve mısır nişastasını karıştırın. Karışımı bir şişeye aktarın. Bu karışımın bir kısmını terli avuç içine serpebilirsiniz.

6. Hamamelis

Hamamelisin sıkıcı ve terlemeyi önleyici özellikleri aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olur, bu da hamamelisi avuç içi terlemesinden kurtulmak için mükemmel bir çare haline getirir.

el terlemesine hamamelis

el terlemesine hamamelis

İçindeki tanik asit gözenekleri kapatır ve aşırı terlemeyi engeller.

 1. Bir top pamuğu hamamelis suyuna batırın.
 2. Günde 2 veya 3 kez veya gerektiğinde elinize sürün.

7. El Terlemesine Bitkisel Çözüm: Domates suyu

Domates suyu de el terlemesini kontrol etmek için kullanılabilir. Vücutta soğutma etkisi vardır, bu nedenle terlemeyi azaltır.

el terlemesine domates suyu

el terlemesine domates suyu

Ayrıca, sıkılaştırıcı olması nedeniyle, gözenekleri daraltır ve ter salgılayan kanalları tıkar.

 • Elinize bir dilim domates veya bir miktar domates suyu koyun. 15 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın .Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.
 • Ayrıca, vücut sıcaklığını dengelemek için her gün bir bardak veya iki taze domates suyu içebilirsiniz.

8. El terlemesi nasıl geçer: Stresi azaltın

Bazı insanlarda, el terlemesi stres ve kaygıdan kaynaklanabilir. Aslında, el terlemesi stres veya sinirlilik kaynaklarına bir tepkidir.

el terlemesinden kurtulmak için stresten uzak durun

el terlemesinden kurtulmak için stresten uzak durun

Bu nedenle, yüksek stres ile bağlantılı olan el terlemesi ve diğer sağlık sorunlarını çözmek için stres seviyenizi kontrol etmek önemlidir.

Stresinizi azaltmak ve ter bezlerinin aşırı aktifleşmesini önlemek için yoga ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, derin nefes alma, müzik dinleme veya bir hobi edinme stres azaltmaya yardımcı olabilir.

Stres seviyenizi kontrol edemiyorsanız, tavsiye almak için doktorunuzla veya lisanslı bir terapistle konuşun. Ayrıca stres ile etkili bir şekilde başa çıkmak için “Stresi azaltmak için kanıtlanmış 10 alışkanlık” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

9. Terlemeye neden olan yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Aşırı terlemenin arkasında ne olabilir. Yani, aniden el terlemesi yaşıyorsanız, diyetinizi kontrol etmeniz önerilir.

Bazı gıdalar fazla terlemeyi tetikleyebilir. Örneğin, baharatlı yiyecekler yemek vücudunuzdaki gerçek fiziksel ısıdan kaynaklanan terlemeyi tetikleyebilir.

Baharatlı gıdalarla birlikte, sıcak kafeinli içecekler, alkollü içecekler, soğan ve sarımsak ile yapılan yemeklerden ve kalorili ve tuzlu işlenmiş gıdalardan uzak durun.

10. Magnezyum ve B Vitaminleri Bakımından Zengin Gıdalarla Beslenin

Tıpkı terlemeyi tetikleyen gıdalar olduğu gibi, aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olan bazı gıdalar da vardır. Elleriniz aşırı terliyorsa, magnezyum ve B vitaminleri bakımından zengin gıdalar tüketin.

el terlemesini önlemek için magnezyum ve b 12 vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin

el terlemesini önlemek için magnezyum ve b 12 vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin

B vitaminleri bakımından zengin besinler vücudun aşırı ısınmasını engeller, bu da ter bezlerinin vücut sıcaklığını düzenlemek için ekstra çalışması gerekmediği anlamına gelir. B vitamini bakımından zengin olan gıdalar arasında kümes hayvanları, balık, tam tahıllı tahıllar, yumurta ve yeşil sebzeler bulunur.

Avuç içi terlemesinin nedenlerinden biri de vücuttaki magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum, ter bezi aktivitesini kontrol etmeye yardımcı olur, bundan dolayı diyetinizdeki magnezyum bakımından zengin besinler size yardımcı olabilir.

Magnezyum bakımından zengin gıdalar arasında badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, siyah çörek pekmezi, tofu, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler vardır.

Ek İpuçları

 • Ayrıca, ter gözeneklerini geçici olarak bloke etmek için alüminyum bazlı bileşikler içeren reçetesiz antiperspiranterleri de kullanabilirsiniz. Bunun sadece bir deodorant değil terleme önleyici olduğundan da emin olun.
 • Elleriniz terlediği zaman silmek için her zaman bir mendil veya ıslak mendil bulundurun.
 • Ellerinizi sık sık yıkayarak kuru kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cildinizdeki bakterileri kontrol altında tutmak için günlük olarak yıkanın. İyice kurulanın, özellikle de elinizi ve parmak aralarını iyice kurutun.
 • Ellerinizi saran, eldiven veya başka herhangi bir şey giymeyin. Bu tür maddeler hava akışını engeller, nem ellerinizde kalır ve terlemeye neden olur.
 • Ellerinizi açık kaldığında üşüyorsa parmaksız eldiven veya daha hafif bir materyalden yapılmış eldiven kullanın. Eldivenlerinizi temiz tuttuğunuzdan emin olun, bu nedenle onları tekrar giymeden önce yıkayın.
 • Daha fazla terlemeye neden olabilecekleri için, petrol bazlı losyonları kullanmayın.
 • Dışarısı sıcak olduğunda, terlemeyi yavaşlatmak için klimalı bir yerde dinlenin.
 • Vücudunuzu sulu tutmak için su bol için, böylece ter bezlerinin vücut sıcaklığını düzenlemek için fazla çalışması gerekmez.

Ayrıca vücudunuz aşırı bir şekilde terliyorsa “aşırı terleme nasıl önlenir” başlıklı yazımızı ayaklarınız aşırı terliyorsa “el ayak terlemesi bitkisel çözüm” başlıklı yazımızı okuyup buradaki yöntemleri uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

El Terlemesi Nasıl Geçer – El Terlemesine Bitkisel Çözüm başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla