Elle Yemek Yemenin Şaşırtıcı Faydaları

Afrika’nın, Orta Doğu’nun ve Asya’nın kuytu köşelerine gittiğinizde ortak bir nokta ile karşılaşacaksınız. Birçok kişinin çatal, kaşık ve bıçak yerine elleriyle yemek yediğini göreceksiniz.

Anne babanızın size kötü davranış biçimi olarak gösterdiği elle yemek yemek bu bölgelerde adet haline gelmiş bir şey.

Yemek, iştahlı ve dikkatli bir süreçtir. Tüm duyuları – görme, koku, işitme, tat ve dokunuş – gibi duyuları kullanmak bu tecrübeyi daha da tatmin edebilir bir hale getirir. Yemek için ellerinizi kullanmanız, vücudunuzun, zihininizin ve ruhunuzun yanı sıra yiyeceğinizle de dokunsal bir bağlantı oluşturur.

Ayrıca, kaliteli yemeklerin formalitesini yumuşatır. Batı ülkelerindeki pek çok lokantanın el ile yemek yemeyi cesaretlendirmesinin bir nedeni de budur.

Bazı insanlar elle yemenin hijyenik olmadığını ve iğrenç olduğunu düşünürken, bazıları rahat ve keyifli bir yemek tarzı olarak kabul eder. Artı, elle yemek yemenin birçok yararı var.

Elle Yemek Yemenin Şaşırtıcı Faydaları

Elle Yemek Yemenin Şaşırtıcı Faydaları

İşte ellerinizle yemenin faydalarından bazıları.

1. Duyusal Bir Deneyimi Yaşıyorsunuz

Yemek, duygu ve tutku uyandıran duyusal bir deneyimdir. Ayurveda’ya (eski çin tıbbı) göre, ellerin her parmağı beş elementin uzantısıdır. Özellikle:

  • Baş parmak alanı ile ilgilidir.
  • İşaret parmağı hava ile ilgilidir.
  • Orta parmak ateşle ilgilidir.
  • Yüzük parmağı su ile ilgilidir.
  • Küçük parmak ise toprak ile ilgilidir.

Yemeği ellerinizle yediğinizde, tüm süreç bu beş unsuru teşvik eder ve yemeye hazır olduğunuz yiyeceğe enerji vermeye yardımcı olur. Bu, tüm unsurları dengede tutmak ve sağlıklı kalabilmek için önemlidir.

Ayrıca dokunuş, koku, işitme, görme ve tat alma duyuları daha fazla aktif hale gelir. Beş duyunun harekete geçirilmesi, sizi gıdanın tadına, dokusuna ve aromasına daha çok duyarlı hale getirir.

2. Doğal bir Sensör Olarak Çalışır.

Bir kaşık veya çatalla yemek yiyip yemeğinizi doğrudan ağzınıza koyduğunuzda, zihniniz vaktinden önce yiyeceğin sıcaklığını veya dokusunu algılayamaz. Bu nedenle, ağzınızda çok sıcak olan yiyecekleri koyduğunuzda genellikle dilinizi yakıp durursunuz.

Ancak ellerinizi yediğinizde, parmaklarınızdaki sinir uçları gıdanın sıcaklığını algılar ve dilinizin haşlanmasını engeller.

Sinir uçları da beyninize ne yiyeceğinize dair bir sinyal gönderir. Bu da, yiyeceklerinizi daha iyi tatmanıza yardımcı olmak için uygun sindirim suları ve enzimlerinin salınmasını tetikler.

3. Sindirimi geliştirir.

Ellerinizin avuç içi ve parmaklarında “iyi” ve “kötü” bakteriler var. İyi bakteriler sizi çevredeki birçok zararlı mikroptan korur. Bir kaşık ve çatalla yemek yediğinizde, bu bakteri bağırsağınıza ulaşmaz.

Öte yandan, ellerinizle yerseniz, parmaklardan gelen flora ağzına geçer ve yutulur ve farklı vücut bölümlerine gider. Bu da, bağırsaktaki sağlıklı sindirimi destekler ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin oluşmasını önler.

Ayrıca, yemeğe ellerinizle dokunduğunuzda zihin için sindirim suları ve enzimlerin salınması için bir sinyal gönderilir. Yiyecek türüne bağlı olarak zihin, daha iyi sindirim için gerekli metabolizmanın buna göre ayarlanmasını sağlar.

Sağlıklı bir vücut ve zihin için sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir.

4. Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Çatalları ve kaşıkları kullanarak yemek yemeyi daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz. Ancak bu aynı zamanda kan şekeri dengesizliklerine yol açarak sonuçta Tip 2 diyabet riskini artırır.

Avrupa Endokrinoloji Derneği tarafından 2012’de yayınlanan bir araştırmada, yiyeceklerini hızlı yiyenlerin yavaş yavaş yiyenlere göre 2.5 kat daha fazla Tip 2 diyabet geçirme ihtimali vardır.

Dolayısıyla hızlı yeme diyabet riskini artırır, ancak ellerinizle yiyerek bu riski azaltabilirsiniz. Ellerinizi kullanırken, belirli bir zamanda ağzınıza daha az yiyecek koyarsınız.

Yavaş yeme de daha iyi sindirime yol açar ve midenin dolduğunu anlamak için zaman verir, böylece daha az yemek yersiniz.

5. Dikkatli Yemeyi Teşvik Ediyor

Çatal bıçakla yemek yemek bir çeşit mekanik işlemdir ve ne yediğinize çok dikkat edemezsiniz. Ayrıca, TV izlemek, cep telefonunuzu kontrol etmek veya gazeteyi okumak gibi yemek sırasında bir çok iş yapabilirsiniz. Yemeğe dikkat etmemek daha fazla yemek yenmesine neden olabilir.

İngiliz Tıp Dergisinde yayınlanan 2008 tarihli bir araştırma, kişinin doyana kadar yemesinin obezite riskini artırdığını bildiriyor.

Bununla birlikte, ellerinizle yediğinizde, yediğinize dikkat edersiniz ve ne kadar yediğinizin farkında olursunuz. Ayrıca, ellerinizle meşgul olduğunuz için yemek yerken farklı işler yapmakta zorlanırsınız; bu şekilde kilo almanın en büyük nedenlerinden biri olan çok fazla yemezsiniz.

6. Daha fazla Hijyenik

Ellerinizle yemek yemeğinizin hijyenik olmayan bir şekilde olduğunu düşünseniz de, gerçekte işleyiş tam tersi olur.

Yemek yemeyi pratik yapan insanlar yemekten önce, oturmadan önce ellerini yıkıyorlardı. Ayrıca, hepimiz günde birkaç kez ellerimizi yıkıyoruz. Hemen hemen herkes el hijyenine dikkat ediyor.

Fakat kaşık, çatal ve diğer mutfak gereçleri söz konusu olduğunda, çoğu zaman çabucak yıkanır ve her zaman iyice temizlenmezler. Bu yüzden elle yemek kaşık çatalla yemekten daha fazla hijyeniktir.

Ek İpuçları

  • Yemeğinizi yemeden önce ve yedikten sonra, ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.
  • Büyük parçaları elinizle kolayca alabilmeniz için, küçük küçük parçalara ayırın.
  • Ellerinizle yerken düz bir şekilde oturmak için gayret gösterin ve dirseklerinizi masanın üzerinde tutmayın.
  • Ellerinizle yerken, fazla büyük lokma almamak için küçük ısırıklar alın.

Yorumla