Epilepsi İçin Bitkisel ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Epilepsi tekrarlayan nöbetler şeklinde görülen bir nörolojik hastalıktır. Bu nöbetler bazen uzun, bazen de kısa süreli olabilmektedir. Nöbetler nedeniyle beyindeki elektriksel aktivite patlamaları meydana gelmektedir. Uzmanlar henüz epilepsinin nedenini bulamamıştır.

Epilepsinin ana belirtileri tekrarlayan nöbetlerdir. Kas kontrolü, hareket, konuşma, görme ve bilinç gibi konvülziyon sorunlarına yol açabilmektedir. Bazen ise kişide soluk ve bilinç kaybı da görülebilmektedir.

Epilepsi başlangıcı genellikle erken çocukluk döneminde ya da 60 yaş sonrasında olmaktadır. Ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Epilepsiye neden olan bazı faktörler genetik etkenler, kafa travması, felç ve diğer damar hastalıkları, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları, kurşun zehirlenmesi, prenatal beyin gelişimi problemleri ve alzheimer hastalığı gibi faktörlerdir.

Epileptik nöbetler korkutucu olabilir, ancak akıl hastalığı ve zihinsel açıdan bir engele neden olmaz. Bunun yanı sıra epilepsi  hastası olan herkeste bu nöbetler  vardır. Genel olarak 24 saat içerisinde en az iki ya da daha fazla epilepsi nöbeti görülüyorsa teşhis gereklidir.

Her şeye rağmen epilepsi nöbetleri yaşam tarzında bazı değişiklikler ve evde hazırlanabilen ilaçlarla kontrol edilebilir.

Sizlere bu yazımızda epilepsi ile başa çıkmanın 10 doğal yolundan bahsedeceğiz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu ilaçlar doktorunuz tarafından reçete ile önerilen ilaçların yerini tutmaz.

1.Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı epilepsi tedavisinde oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri beyin hücreleri üzerinde terapötik etkilere sahiptir. Ayrıca beyin hücreleri için enerji kaynağı olan bu asitler epilepsi belirtilerini azaltmaya da yardımcıdır.

 • Günde 3 kez 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı için. Bu miktarı yavaş yavaş birkaç gün içerisinde yemek kaşığı şeklinde artırabilirsiniz.
 • Ayrıca salata soslarına ve pişirdiğiniz yemeklere de hindistan cevizi yağı ekleyin.

2.Epsom Tuzu

Gerçekleştirilen çalışmalar sonucu magnezyum ve sülfatın insanlarda epilepsi nöbetlerini azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Epsom tuzu içerdiği magnezyum sülfat nedeniyle beyindeki fizikokimyasal hücre ilişkilerini geliştirerek epilepsi nöbetlerinin sıklığını azaltır.

 • Epsom tuzunu çok ince toz haline getirin. Her sabah portakal suyu yada bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı bu tuzdan ekleyerek için.
 • Ayrıca haftada 2 ya da 3 kez rahatlatıcı ve yatıştırıcı epsom tuzu banyoları yapabilirsiniz.

3.Limon

Epilepsi için bir başka doğal tedavi yöntemi de limondur. Limon beyindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı kalsiyum beyin işlevselliğini normale döndürmeye de yardımcı olur.

 • Bir bardak suya 2 tatlı kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Yatmadan önce günlük olarak bu çözümden içiniz.
 • Ayrıca başınızın üzerine taze limon suyu uygulayarak bir kaç dakika boyunca iyice masaj yapabilirsiniz. Bu yöntemi duş almadan önce yapabilirsiniz.

4.Sarımsak

Sarımsak da epilepsi tedavisinde oldukça faydalıdır. Sarımsak antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde vücutta bulunan serbest radikalleri yok ederek  sinir sisteminin düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Bu da epilepsi nöbetlerini ve diğer semptomları engelleri.

 • Yarım bardak süte 5 ezilmiş ile sarımsak karanfil 4 ekleyin ve karışım yarıya inene kadar kaynatın. Ardından süzün ve günde bir kez için.
 • Alternatif bir çözüm ise günlük olarak sarımsak takviyeleri almaktır. Doğru doz için mutlaka doktorunuza danışın.

5.Çarkıfelek

Çarkıfelek de epilepsi nöbetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çarkıfelek beyinde gama amino butirik asit (GABA)miktarını artırmaya yardımcı krisin olarak bilinen bir kimyasal içermektedir. Bu da nöbet sıklığının yanı sıra kaygıyı da azaltmaya yarar.

 • 1 ila 2 bardak çarkıfelek ile hazırlanan bitkisel çay içebilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için bir fincan kaynar suda 1 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfeleği 10 dakika kaynatın ardından süzün ve için.
 • Çarkıfelek kapsül, tablet, sıvı özsuyu ve tentür formları şeklinde de tüketilebilir. Ancak bu bitkiyi doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Not: Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız çarkıfelek kullanmaktan kaçının. Ayrıca anti-nöbet etkileri de artabilir. Bu nedenle bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

6.Kış Kavunu

Araştırmalara göre kül kabağı olarak da bilinen kış kavunu epilepsi için etkili bir çözümdür. Bu sebze sinir sistemini sağlıklı tutmanıza yardımcı olur ve beyin hücrelerinin düzgün bir şekilde işlemesini sağlar.

 • Sabahları aç karnına günlük olarak yarım bardak kış kavunu suyu içilmelidir. Tadını geliştirmek için içerisine biraz şeker de ekleyebilirsiniz.
 • Başka bir çözüm olarak bir kaseye ezilmiş kış kavunu suyu çıkarın. Ardından içerisine 1 ya da 2 çay kaşığı meyan tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Günde bir kez bu çözümden içiniz.

7.Egzersiz

Düzenli olarak fiziksel egzersiz ve spor yapmak kişiye enerji vererek ve ruh sağlığını koruyarak epilepsi nöbetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca egzersiz beyin hormonlarını koruyarak beyne oksijen ve kan akışını hızlandırır.

 • Isınmak ve kendinizi rahat hissetmek için günlük olarak germe egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Epilepsisi bulunan insanlar için kolay ve güvenli egzersizlerden biri de yürüyüştür. Haftada en az 4 kez 45 dakika boyunca yürüyün.
 • Yüzme ve diğer su sporları da harika bir egzersiz olacaktır.
 • Bahçecilik ve yoga diğer rahatlatıcı aktiviteler de büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

 

Not: Egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası dehidratasyonu önlemek su için. Bunun yanı sıra kendinizi yorgun hissediyorsanız dinlenin ve bir süreliğine ara verin.

8.Yoga

Yoga stresi azaltmada asırlardır uygulanan çözümlerden biridir. Sağlık açısından da faydaları bulunan yoga gevşeme sağlar ve epilepsi belirtilerini azaltarak epilepsi hastaları için nöbet kontrolü sağlar. Epilepsi için uygulanabilecek yoga pozisyonları vardır.

 • Balasana (Çocuk Pozu)
 • Nadi Shodhana (Burun deliğinden nefes alma)
 • Kapotasana (Güvercin Pose)
 • Sirsasana (Headstand)
 • Camatkarasana (Wild Thing)

Yogadan fayda sağlamak için doğru şekilde yoga  yapmak oldukça önemlidir ve yoga ile ilgili bir uzmandan bunları öğrenmek gerekir.

9.Gerekli Vitaminler Alın

Sağlıklı bir diyet uygulamak epilepsi tedavisi için son derece önemlidir. Birçok farklı vitaminler de epilepsi tedavisine yardımcı olmaktadır. Örneğin; E vitamini nöbetler ve anksiyete bozukluklarına neden olan nöronları kontrol eder.

Epilepsi nedeniyle B1 vitamin eksikliği oluşabilir. Bunun için B1 vitamini yüksek gıdalar tüketerek doktorunuza danıştıktan sonra ek takviyeler alabilirsiniz.

Epilepsi tedavisine yardımcı olabilecek diğer vitaminler ise B12, B6 ve D vitaminidir.

Ancak ek takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

10.Akupunktur

Çin tıbbında geleneksel olarak bilinen yöntemlerden birisi de epilepsi nöbetleri için iyi olduğu bilinen akupunktur tedavisidir. Akupunktur iğneler ile vücut üzerinde bazı noktalara basınç uygulama şeklindeki bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur vücuttaki enerji akışını restore ederek beyin aktivitesini geliştirmeye ve nöbetleri azaltmaya yardımcı olur.

Akupunkturdan yararlanmak için mutlaka bir uzmandan yardım alınız.

Ek Öneriler

 • Uyku eksikliği nöbetleri tetikleyebilir. Bu nedenle düzenli uykuya özen gösterin.
 • Eğer düzenli nöbetler yaşıyorsanız bir sağlık uyarısı bileziği takmanızda fayda var. Bu yöntem çevrenizdeki insanların durumu bilmesine yardımcı olur.
 • Stres ve strese neden olan durumlardan kaçının.
 • Günlük olarak yarım bardak üzüm suyu içilmelidir.
 • Alkol tüketiminizi sınırlayın ve sigara içmekten mutlaka kaçının.
 • Düşük kalsiyum ve magnezyum gibi nedenler de nöbetleri tetikleyebilir bu nedenle bu besinler açısından yüksek gıdalar tüketebilirsiniz.
 • Nöbetlerin yazılı kaydını tutarak doktorunuza güncel olarak kontrol ettirin.
 • Beyaz şeker, beyaz un, sofra tuzu ve beyaz pirinç dahil olmak üzere tüm “beyaz” ürünlerden kaçının.
 • Yapay tatlandırıcılar ya da katkı maddeleri tüketmeyin.
 • Yemekleri özellikle de kahvaltı öğününü atlamayın.
 • Kısıtlamalar her ne kadar zor olsa bile ketojenik diyet uygulayın.

Son olarak da doktorunuz tarafından önerilen reçeteli ilaçları zamanında ve doğru dozlarda alın. İlaçlar bittiğinde doktorunuzun onayı olmadan ilaç almayın.

 

Yorumla

20 yorum

 • Kardeşler,Allah hepimize şafii ismi hürmetine şifa versin.Bu hastalık gerçekten zor fiziksel zorluğu psikolojik zorluğu her şeyiyle zor yani bende 20 yılı aşkındır hastayım çok şükür sık nöbet gecirmiyorum bazen 2-3-5 yıl aralıklarla oluyor nöbetlerim.. banada juvenil miyoklonik idyopatik jeneralize teshisi kondu depakin ve lev-end kullaniyorum..umarim bu hastalıgında kesin tedavisi bulunur Allah a emanet olun

 • Ben 26 yaşındayım ve 15 senedir bu hastalık ile savaşıyorum. Belki benim için az sorun olabiliyor ancak ailem bunu birebir yaşayan ve benim neler yaptığımı bilen kişiler ben sadece bittiği zaman sadece uyanmış gibi oluyorum ancak onlar bana birşey olmaması için çabalıyorlar. Baş ağrısı gibi olduğu zaman anlıyorum ki bu hastalığı geçirmişim. Kaç ilaç değiştirdik vallaha unuttum. 15 yıl boyunca ne değişti derseniz hayatın bana bu hastalığın ders olduğunu ve bu dersten geçmenin zor olduğunu anladım. Benimle birlikte ailem de benim gibi bu imtihan ile savaşacağız asla vazgeçmek ve isyan etmek yok.

  • Helal olsun sana, çok harika düşünüyorsun, herşeyde bir hikmet var, Allah sabrını artırsın en yakın zamanda şifanı versin inşallah.

 • İyi günler yazınız çok güzel ve faydalı olmuş teşekkürler.benim kızım 11 yaşında 2017 Ocak ayında epilepsi dalgalanması teşhisi konuldu ve ilaç kullanmaya başladık.Ayni zamanda nistagmus rahatsızlığı var.Omega 3 u kullanarak faydasını görür mü?Bide yüzmeye göndermek istiyorum bı sakıncası olur mu? İyi gunler

 • Bende iki yıldır epilepsi hastası yim 30 yaşındayım ilk iki yıl önce nöbet geçirdim birdaha öyle nöbet hecirmedim keppra kullanıyorum acaba ne kadar daha kullanicam nisanliyim çocuğum olurmu hamilelikte ilaç kullanabilir miyim bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim çok endiseliyim cevabınızı bekliyorum teşekkü ederim şimdiden

 • Selam verdiyiniz bilgiler cok guzel ama limon ve sarimsagi deneyemeyeceyim ne yazikki tansiyon dusuklugum var yuruyusleride birakmak zorumda kaldim neden biraktigimi assagida cok ayri tili bir sekildeyazdim bende miyokiliniepilepisi hastasiyim depakin adinda bir ilac kullaniyordum yaklasik 16 sene yaninda keppra kullanmaya basladim mg yi dusurdukten sonra her sey normaldi normal insanlar gibi hayatima nobetsiz devam ettim taaki evlelip cocuk isteme dusuncesine kadar bu surede depakini birakmam gerektiyini soyledi dr yaklasik 16 senedir kullandigim ilaci birer hafta arayla birakana kadar bu kisa sure icinde yaklasik 16 yillik tedavim bosa gitti her azatlmada kotuye gitmeye basladi yaninda ek elac verdiler ama depakinin yerini tutmadi ne zamanki depakini tamamen biraktim bir gece uykuya daldim sanarken nobet gecirmisim onceden siçramalar vardi ama nobeti asla tahmin etmediyim icin kimseden yardim istemedim ablam kadar sevdiyim gorumcem fark etmis once odama girmeye cekinmis ama anormal sesler cikardigimi farketmis ve aile sok hic nobet geciren birini gormedikleri icin oluyorum felan sanmislar kendime geldiyimde uykudan uyandim sandim herkesi basimda gorunce otomatik olarak sabah oldu sandim nobet aklimin ucundan bile gecmedi sonrasi 1 hafta hastanede yattim sonra epilepisi merkezinde 1 ay yattim ama bir bucuk yil7x24 kucuklu buyuklu sicramalar nobetler sosyal hayatim neredeyse 0 a dustu bir ilaci birakmak ilk baslangic zamanlarimdan daha kotu oldu onda hic deyilse 6 ayda yada 1 yil gibi araliklarla oluyodum ve nobetin geleceyini anliyordum simdi ise nezama ne olcak bilmiyorum heran sicrama bilinc kayiplari oldugu icin buyuk nobet mi yoksa sadece anlik birsey mi bilmiyorum hâla devam ediyo piskolojim bozuldu aileme nobet gecirdiyimi hâla soyleyemedim benden once hasta olan insanlar nasil diyebilirdim ki dun dr a gittim ailem beni nobet gecirirken gormesin gecici bir sey yok mu diye sormaya bana iki secenek sundu ya depakine basliycam nobetler azalacak ya da aileme soyliycem cok zor iki arada bir derede kaldim cocuk istediyim icin mecbur aileme soylemeye karar verdim ama cok endiseliyim babamda annemde hastalar benim yuzumden inme iner diye korkuyorum

  • şimdi nasılsınız merak ettim iymisiniz.ben de sizin gibi epilepsi hastasiyim bu kadar uzun surebiliyormu ve sanırm dediginiz gibi ilerdede tekrar yineliniyor atak..

 • Çok sağolun oğlum otizm ve epilepsi hastası hindistan cevizi yağını tavsiyele rinize uyarak aldım inşallah faydası olur.

 • çok özel bi sorum olacak burdan anlatamam nasıl özelden ulaşabilirim lütfen yardımcı olur musunuz

 • Limonla kabartma tozunu durumunu pek anlayamadım kabartma tozu doğal değil ama sanki bir yerde daha okumuştum karbonat diye biliyordum emin olamadm.

  • Çiğdem hanım, haklısınız editörlerimizden birisi yanlış yazmış. O kabartma tozu değil karbonat olmalı. Gerekli düzenlemeyi yaptık. ilginiz için teşekkür ederiz.

 • kardeş copy paste yaptırda sana duacı olalım yada benim mail adresime gönder, bende epiepsi hastasıyım.

 • Güzel bilgiler, ama niye copy paste yaptırmıyorsunuz,epilepsi hastası olarak işime yarayacak bilgiler ama masaüstüne Word dosyası olarak atamıyorum.

  • Değerli ziyaretçim, kopyalamayı açık bıraktığım zaman insanlar izinsiz yazılarımı alıp kendi yazıları gibi web sitelerinde yayınlıyorlar.