Ev Yapımı Böcek Kovucu Sprey Tarifleri

Eviniz kalbiniz gibidir, ancak istenmeyen haşereler ve böcekler evinizi istila ettiğinde size kalp ağrısı verebilir. Yaz yaklaştıkça, bahçe böcekleri, karıncalar, sinekler, pire ve hamamböcekleri süper aktif hale gelir ve bitkilerin, evcil hayvanlarınızın yanı sıra sizin üzerinizde de beslenmeye başlar.

Bu tarz haşereler çok fazla hasara yol açmadan önce, böcek ilacı ve böcek kovucu spreyler ile temizlenebilir. Ancak, hazır satın alınan spreylerdeki sert kimyasallar korkunç pis kokuyor ve güzel evinizi kimyasal gaz duman odasına dönüştürebilirler.

ev yapımı böcek spreyi

Evinizde ve bahçenizde ev yapımı, toksik olmayan böcek spreyleri kullanabilirsiniz.

Bu tarz spreyler sağlığınız için bir de büyük bir tehlike oluştururlar. Bu sıkıntı ile zehirsiz ev malzemeleri kullanarak başa çıkmak varken neden bu kadar taviz veresiniz!

Böceklerle uğraşmanın daha güvenli ve doğal yollarına geçmenize yardımcı olmak, evinizi ve bahçenizi zararlı haşerelerden korumak için size dört kolay ev yapımı böcek spreyi tarifi veriyoruz.

1.Yöntem: Sarımsak

Keskin sarımsak sağlığınıza herhangi bir tehdit oluşturmadan sinir bozucu davetsiz misafirlerle ilgilenebilir. Su ile ezilmiş sarımsak, arı ve kelebek gibi yararlı böcekleri rahatsız etmeden sinek ve sivrisinekleri sizden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bu sprey deri üzerine bir perde gibi tutunarak sizi acı veren böcek ısırıklarından da korur.

Dikkat : Sarımsak insanlar için güvenli olmasına rağmen, kediler ve köpekler için zehirlidir. Hayvanların karaciğeri sarımsağı işleyemez. Evcil hayvanlarınızı sarımsak spreyiyle temizlik yaptığınız bölgelerden uzak tutun.

1. Adım: Ezilmiş sarımsakları suda kaynatın

Ezilmiş sarımsakları suda kaynatın

 • Bir tencereye 2 su bardağı dökün.
 • 3 veya 4 diş sarımsağı soyun, ezin ve suya katın.
 • Suyu yüksek ısıda kaynatın, daha sonra orta-düşük ısıda 10 ila 20 dakika pişirin.
 • Sıvıyı bir cam kaseye veya başka bir kaba süzün.

2. Adım: Sıvıyı bir sprey şişesine dökün ve 7 gün boyunca kullanın.

Sıvıyı bir sprey şişesine aktarın ve bir hafta boyunca günlük kullanın.

 • İnfüze sıvı tamamen soğuyana kadar birkaç dakika bekletin.
 • Sıvıyı küçük bir sprey şişesine dökün ve ağzını kapatın.
 • Evdeki bitkilerin üzerine yada bahçenizde böceklerin istila ettiği yerlere püskürtebilirsiniz.
 • Ayrıca böcekleri kendinizden uzak tutmak için hafif kendinize de püskürtebilirsiniz.

Haşerelerden kurtulmak için bu çözümü bitkilerinizde ve iç mekanlarınızda en az 1 hafta boyunca kullanın. Bu böcek kovucu spreyinin raf ömrü, sürekli buzdolabında kalırsa 1 haftadır.

2. Yöntem: Boraks

Boraks, zararlı böcekleri, özellikle hamamböcekleri , pire ve gümüşbalığı uzaklaştırabilen, kimyasal tarım ilacına nispeten daha güvenli bir ilaçtır. Böcekler tarafından yutulduğunda zehir gibi çalışır ve onları öldürür. Ayrıca, larvaları ve yumurtaları öldürerek sayılarını kontrol altında tutar.

Boraks’ı ılık suda eritebilir, sprey olarak kullanabilir ya da elektrik armatürlerinin yanındaki haşereleri öldürmek için tozunu kullanabilirsiniz. Boraks ayrıca şeker ile karıştırılabilir ve saklanma yerlerindeki zararlı böceklerin kovulması için yem olarak kullanılabilir.

1. Adım: Boraks sıcak suda çözülür

Sıcak suya boraks katın ve karıştırın

 • 2 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı boraks ekleyin.
 • Boraks tamamen çözülene kadar iyice karıştırın.

2. Adım: Karışımı bir sprey şişesine dökün ve haftada bir kez kullanın

Karışımı bir sprey şişesinde saklayıp evinizi böceklerin istilasından kurtarmak için kullanabilirsiniz.

 • Çözeltiyi bir sprey şişesine dökün ve ağzını kapatın.
 • Davetsiz misafirleri temizlemek için solüsyonu bitki ve diğer istila edilmiş bölgelere püskürtün. Ancak, spreyi elektrik armatürlerinin yakınında kullanmayın. Elektrik armatürleri yakınında böcek öldürmek için biraz boraks tozu serpebilirsiniz.

Bu ev yapımı böcek spreyini haftada bir defa kullanabilirsiniz. Ayrıca bu spreyi direkt güneş ışığından koruyarak 1 yıla kadar saklayabilirsiniz.

3. Yöntem: Gargara

Ağzınızdaki mikropları öldürmek ve nefesinizi tazelemek için kullandığınız gargaralarınız bir böcek spreyi olarak çalışabilir. Gargaradaki güçlü esansiyel yağlar sivrisinekleri, sinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır.

Bu sprey tarifi ayrıca böcekleri kovmaya yardımcı olan ve yutulursa onları öldüren eski bir bira kullanır. Tarifdeki Epsom tuzu, bitkilerin büyümesini de artırır . Bu nedenle, bu DIY ev yapımı böcek spreyi kullanarak iki kuşu bir taşla öldürebilirsiniz.

Bu sprey zehirli değildir ve yaprakları yakmaz bu nedenle özellikle meyve veren bitkiler için yararlıdır. Ayrıca çocuklar ve evcil hayvanların olduğu yerlerde kullanmakta güvenlidir.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı ağız gargarası (böcekleri uzaklaştırır)
 • 6 gr kadar bayat bira (itici ve böcek öldürür)
 • Yarım fincan epsom tuzu (bitkinin büyümesini hızlandırır)

1. Adım: Üç malzemeyi de birbiriyle karıştırın

Tüm malzemeleri birleştirip iyice karıştırın

 • Farklı bir kaba 6 gr kadar bayat bira koyun.
 • Buna 4 yemek kaşığı gargara ekleyin.
 • Ayrıca yarım fincan Epsom tuzu da ekleyin.

2. Adım: İyice karıştırın, bir sprey şişesine dökün ve gerektiği yerlere püskürtün.

 • Tüm malzemeler iyice karışana kadar iyice karıştırın.
 • Çözeltiyi temiz bir sprey şişesine dökün ve ağzını kapatın.
 • Bu solüsyonu solmuş bitkilere püskürtün.

Açık havada vakit geçiriyorsanız, böceklerin sizi rahatsız etmesini önlemek için çimen, banklar ve yürüyüş yollarına da püskürtebilirsiniz.

Zararlıları kontrol altında tutmak için sezon boyunca sadece bir veya iki kez kullanmanız gerekebilir. Bu spreyin raf ömrü, serin ve karanlık bir yerde yaklaşık 1 ay kadardır.

4. Yöntem: Bulaşık Sabunu

Küçük böceklerden kurtulmak için üzerlerine sadece seyreltilmiş sıvı bulaşık sabunu püskürtebilirsiniz. Sabun cildinize zarar vermese de, sinekler, yaprak bitleri ve örümcekler için çok zehirlidir. Ayrıca, yağ bazlı pestisitlerin aksine, bitkilerinizi boğmayacaktır.

Malzemeler güçlü güneş ışığı altında yaprakları yakabilir, bu nedenle bitkiler üzerinde sadece akşam saatlerinde ya da sabah erken saatlerde kullanılması uygundur.

Ayrıca istilayı etkili bir şekilde durdurmak için bu sıvıyı yaprakların hem üstüne hem de altına püskürtmelisiniz. Ayrıca, bulaşık sabununu evinizde çok amaçlı bir temizleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu spreyi evinizin içindeki haşerelerle mücadele etmek ve temizlik yapmak için iç mekanlarda güvenle kullanabilirsiniz.

Tek Adımlık Yöntem: Zararlı haşerelerden kurtulmak için üzerlerine seyreltilmiş bulaşık sabunu çözeltisinden püskürtün.

 • Bir sprey şişesinde 1 bardak suya ½ çay kaşığı sıvı bulaşık sabunu ekleyin.
 • Sudaki sabunu çözmek için şişenin ağzını kapatıp iyice çalkalayın.
 • Böcekleri öldürmek için çözeltinin üstüne ve bitkilerin yapraklarının altına püskürtün.
 • Karıncaları öldürmek için tezgahların köşelerini de spreyleyebilirsiniz.

Bu ev yapımı böcek spreyini hazırlamak çok kolay olduğundan, önceden hazırlayıp depolamanıza gerek yoktur.

İpuçları

 • Kendinizi böcek mevsimi için hazır tutmak için nane, lavanta, kekik, fesleğen ve citronella gibi böcekleri uzak tutan bitkileri büyütebilirsiniz. Cilt üzerine sürülen bu bitkiler doğal böcek kovucu olarak iş görür.
 • Ayrıca köpekler üzerindeki pireleri temizlemek için için şafak sabunu

Yorumla