Evde Akne Tedavisi – Akneye Kesin Çözüm – En Etkili 22 Tedavi Yöntemi

 Akne her ne kadar ergenlik döneminde sık görülse de her yaştaki insanın yaşayabileceği yaygın bir cilt sorunudur.

Aknenin nedenleri nelerdir ? 

Aknenin çıkma nedenleri arasında vücudun aşırı yağ üretimi,  ölü deri hücrelerinin birikimi, tıkanmış gözenekler, bakteriler, hormonal değişiklikler, bazı ilaçların kullanımı,  sağlıksız beslenme, kötü hijyen ve aşırı stres vardır.

Akne nerelerde görünür ? 

Akne genellikle yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuz  gibi bölgelerde görülür. Zamanında tedavi edilmez ise akne cilt üzerinde izler ve koyu lekeler bırakabilir.

Bu yazımızda sizlerle akne tedavisinin doğal ve bitkisel yöntemlerini paylaşacağız. Aşağıdaki yöntemleri denemeden önce cildinizi iyice temizleyin. Sorununuzun geçme süresi uzarsa veya akneler de artış görülürse bir dermatoloğa gitmenizi öneririz.

evde akne tedavisi

Evde Akne Tedavisi – Akneye Kesin Çözüm – En Etkili 22 Tedavi Yöntemi

1. Elma sirkesi

Organik elma sirkesi akne tedavisi için en iyi mutfak malzemelerinden biridir. Elma sirkesi içeriğinde anti bakteriyel ve antiseptikler sayesinde gözenekleri temizleyerek bakterileri yok eder.

 • Birer tatlı kaşığı organik elma sirkesi ve hazır suyu karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karışımı aknenin üzerine sürün. 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi bir pamuk topu yardımı ile yapabilirsiniz. Yöntemi birkaç gün boyunca günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

2. Karbonat

Karbonat cilt döküntüleri ve sivilceler gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkili bir yöntemdir.

 1. 1 çay kaşığı karbonatı su ile maske kıvamına getirin.
 2. Pamuklu çubuk yardımıyla aknenin üzerine sürün.
 3. 1 dakika bekletip durulayın.
 4. Yöntemi haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

3. Evde akne tedavisi: Limon suyu

 • Taze sıkılmış limon suyunu pamuk yardımı ile sivilceli bölgeye sürün. 10 dakika bekletip durulayın. Sivilcelerden tamamen kurtulana kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak; limon suyu ve gül suyunu karıştırın. Bir pamuk ile sivilceli bölgeye sürün. 15 ile 30 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Yöntemi gerektiği süre boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Akne, leke ve diğer cilt sorunlardan korunmak için günde bir bardak limon suyu için.

Not: Cildi hassas olanlar bu yöntemi uygulamasınlar.


4. Zerdeçal

Zerdeçal, akne belirtilerini azaltmak için faydalı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliğe sahiptir. Aynı zamanda akne izlerinin geçmesine de yardımcı olur.

 • 1 çay kaşığı zerdeçalı su ile macun kıvamına getirin. Sivilceli bölgeye uygulayın. Zerdeçal yüzünüzde kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Sivilce problemi giçene kadar günde 2 kez tekrarlayın.  
 •  Ciltte oluşan döküntüleri gidermek için, küçük bir tas yoğurdun içine 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 çay kaşığı balı karıştırarak bir yüz maskesi hazırlayın. Maskeyi yüzünüze uygulayın. 20 ile 30 dakika bekletip, soğuk su ile durulayın. Yüz maskesini hafta da 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

5. Aloe Vera

Aloe veranın yapraklarında bulunan jel, akneye neden olan bakterilerin öldürülmesine ve hasarlı derininin iyileşmesine yardımcı olur.

 • Alo veranın yapraklarını ikiye bölerek jelini çıkarın. Bir hafta boyunca günde iki kez bu jeli sivilceli bölgeye sürün.
 • Başka bir seçenek olarak, aloe vera jelini yarım çay  kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı zerdeçalla karıştırın. Karışımı sivilceli bölgeye sürüp 15 ile 20 dakika boyunca bekletin ve daha sonra suyla iyice durulayın. Bu karışımı  günde bir defa kullanabilirsiniz.

6. Hindistan cevizi yağı

Özellikle akne tedavisi için sızma hindistan cevizi yağı çok etkilidir.

 •  Cildinizi güzelce yıkayıp yumuşak bir bezle kurulayın. Yatmadan önce etkilenen alana bir miktar sızma hindistan cevizi yağı sürün ve sabah yıkayın.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı çay  hindistan cevizi yağına 2 ya da 3 damla çay ağacı yağı  ekleyin. Sivilceli bölgeye sürüp 10 dakkika bekletip ılık su ile durulayın. Bu yöntemi sivilcelerden tamamen kurtulana kadar günde iki kez tekrarlayın.

7. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cildin gözeneklerini temizler, aşırı yağı emer ve akne tedavisine yardımcı olur. Buna ek olarak, cildi ölü derilerden kurtulmasını ve akne izlerinin kaybolmasına yardımcı olur.

 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesini süt ile maske kıvamına getirin. Daha sonra, gözenekleri açmak için dairesel hareketlerle etkilenen bölgelere bu karışım ile masaj yapın. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
 • Alternatif olarak, yulaf ezmesini yarım fincan suda pişirin ve içerisine 1 çorba kaşığı bal katın. Cildinize uygulayın ve 10 ile 20 dakika boyunca bekletin. Ardından ılık suyla durulayın.
 • Bu maskeyi haftada bir veya iki defa uygulayabilirsiniz.

8. Salatalık

Evde akne tedavisi için kullanılacak en etkili ugulamalardan biriside salatalık uygulamasıdır.

 • Salatalığın suyunu sıkın ve yirmi dakika boyunca buzdolabında soğutun. Bu soğuk salatalık suyunu pamuk yardımı ile cildinize sürün. 15 ile 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkanın. Yöntemi günde 2 yada 3 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Akne döküntülerini önlemek için salatalık suyu içebilir ya da günlük taze salatalık yiyebilirsiniz.

9. Bal

 • Etkilenen alana küçük bir miktar bal sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanın. Yöntemi yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek olarak, balı ve toz haline getirilmiş hindistan cevizini eşit miktarlarda karıştırın. Karışımı etkilenen alan üzerine sürün. Yarım saat beklettikten sonra su ile durulayın. Yöntemi bir kaç gün boyunca günde bir defa uygulayabilirsiniz.

10. Domates

Akneye kesin çözüm arayanlar bu yönteme devam edebilirler.

 • Etkilenen alanı sadece birkaç dakika boyunca bir dilim domates ile ovun ve ardından ılık su ile durulanın. Doğal akne tedavisi için yöntemi birkaç gün boyunca günde iki defa tekrar edin.
 • İnatçı aknelerden kurtulmak için 1 çorba kaşığı domates suyuna birkaç damla limon suyu ve yarım çay kaşığı bal katın. Karışımı pamuk yardımı ile etkilenen bölge üzerine sürün. Beş dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanın. Yöntemi bir kaç günde bir tekrar edebilirsiniz.

11. Kabartma Tozu

Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat cildiniz için nazik bir peeling olarak çalışmaktadır . Böylece, gözenekleri açar ve ölü deriyi temizler.

Ayrıca, cildin pH dengesini düzenlemeye yardımcı hafif bir anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Tüm bu özellikleri akneyi temizlemek için mükemmel bir ev yöntemi olur.

 • Bir ya da iki çay kaşığı kabartma tozuna az miktarda su katarak bir maske hazırlayın. Bu maskeyi etkilenen bölgeye sürün ve bir kaç dakika beklettikten sonra durulayın.
 • Ayrıca iki yemek kaşığı kabartma tozuna bir tatlı kaşığı tarçın tozu, yarım limon suyu, ve beş yemek kaşığı bal katıp karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve beş dakika sonra yıkayın.

Cildiniz için haftada bir veya iki kez kabartma tozu kullanabilirsiniz.


12. Ağartma Toprağı

Fuller toprağı olarak bilinen ağartma toprağı yağlı ve akne eğilimli ciltler için iyidir. Bu toprak aşırı yağı emer (cildinizi fazla kurutmadan) ve gözenekleri açar.

Ağartma toprağı cildinizi artırmaya yardımcı olur.

 1. Fuller toprağı (multani mitti) ile eşit oranlarda su ve sandal ağacı tozunu karıştırın. Karışımın kıvamını tutturmak için içerisine gül suyu da katabilirsiniz.
 2. Bu şifalı çamur paketini yüzünüze sürün.
 3. Çamur yüzünüzde kuruduktan sonra yıkayın.
 4. Bu yöntemi haftada bir defa tekrar edin.

13. Diş macunu

Dişlerinizi temizlemek için düzenli olarak kullandığınız diş macunu da sivilce sorununun temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu aslında akne için kullanabileceğiniz en kolay ev ilaçlarından biridir.

Yatmadan önce etkilenen alana küçük bir miktar beyaz diş macunu sürün. Diş macunu şişliği azaltır ve sivilceleri kurutur. Bir veya iki gün içinde belirgin bir iyileşme göreceksiniz.


14. Çay Ağacı Yağı

Sivilce için başka popüler doğal arıtma yöntemi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı antiseptik özellikleri ile gözenekleri temizler .

Buna ek olarak sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sadece etkilenen bölgeye günde üç kez bir damla çay ağacı yağı uygulayın.

Sulandırılmamış çay ağacı yağı cildinizde tahrişine, kızarıklık veya aşırı kurumayı neden olursa o zaman suda seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanın veya aloe vera jeli ile karıştırarak kullanmayı deneyin.


15. Akneye kesin çözüm: Portakal Kabuğu

Yüksek C vitamini ve asidik özelliği olan bu turuncu hediye, mevcut akne için mükemmel bir çözümdür. Akne tedavisi için hem portakal suyunu hemde kabuklarını kullanabilirsiniz. Ancak kabuğu daha etkili olabilir.

 1. Portakal kabuklarını güneş alan bir yere koyup tamamen kurumasını sağlayın.
 2. Kuruyan kabukları toz haline gelene kadar öğütün ve bir maske hazırlamak için içerisine su katın.
 3. Bu güzellik maskesini etkilenen bölgeye sürün ve 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

16. Çemen

Ot çemen anti-inflamatuar, antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde akne tedavisinde kullanılabilir.

 • Pürüzsüz bir maske hazırlamak için su ile taze çemen yapraklarını karıştırın. Bu maskeyi etkilenen alan üzerine sürün ve yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Akne iyileşene kadar, üç ya da dört gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir çay kaşığı çemen tohumunu ezerek ince bir toz haline getirin. Bir maske hazırlamak için biraz sıcak su ekleyin. Bu maskeyi etkilenen alana sürün. Maskeyi bir gece boyunca yada en az 20 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra durulayın. Bu yöntemi haftada iki yada üç kez tekrarlayın.

17. Hint Leylağı

Ayrıca neem olarak bilinen hint lilası çeşitli cilt problemlerinin tedavisi için de kullanılabilir. Bu bitki sivilceye neden olan bakterileri öldüren antiseptik ve antimikrobiyal özellikler içerir. Ayrıca, deri döküntülerini, kızarıklık ve iltihabı yatıştırır.

 • Hint lila yapraklarını ezin içine biraz su ekleyerek bir maske hazırlayın. Bu maskeye biraz zerdeçal tozu ekleyin ve sonra etkilenen alan üzerine uygulayın. 20 dakika boyunca bekletin ve sonra yıkayın. Yöntemi haftada en az iki kez tekrarlayın.
 • İyileşme görene kadar günde birkaç kez sivilceli bölgeye neem yağı sürebilirsiniz.

18. Şifa Maskeleri kullanın

Cildinizi nemlendirmek ve iyileştirmek için, haftada birkaç kez maske sürmeyi deneyin. Yoğurt, bal, tarçın, uçucu yağlar ve diğer maddeler cildi nemlendirmeye ve akne ile ilgili genel nedenlerle savaşmaya yardımcı olan rahatlatıcı maskeler oluşturmak için kullanılabilir.

 • Yoğurt ve Bal Maskesi: Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı yoğurtla karıştırın. Saç çizgisine, çene çizgisine ve diğer sivilce eğilimli bölgelere özellikle dikkat ederek yüzünüze uygulayın. 10 dakika dinlendirin ve nemli bir bezle hafifçe silin.
 • Tarçın ve Bal Maskesi : İki yemek kaşığı bal, bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırın. Yüzünüze sürün. Tarçın tahriş edici olabileceğinden, gözlerden uzak tutun. 5-10 dakika dinlendirin ve nemli bezle hafifçe silin. Bal ve tarçın birlikte kullanıldığında, anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle sivilce ile savaşmaya yardımcı olur.

Eğer akne patlamış ise yukarıdaki karışıma birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Çay ağacı yağı sivilce için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir.


19. Çinko Takviyesi Alın

Çinko, hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizması ve bağışıklık işlevi için gerekli olan önemli bir besindir.

Aynı zamanda sivilce için en çok etkili doğal tedavilerden biridir. Araştırmalar, akneli kişilerin kanındaki çinko seviyesinin, açık tenli olanlara göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Birkaç çalışma sonucunda çinko takviyesi kullanmanın akneyi azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Yapılan bir çalışmada 48 akne hastasına günde üç kez oral çinko takviyesi verildi. Sekiz hafta sonra, 38 akne kişinin aknelerinin % 80-100 oranında azalma yaşadığı gözlemlenmiştir.

Akne için en uygun çinko dozu belirlenmemiştir, ancak birkaç çalışma günde 30-45 mg elementel çinko kullanarak aknede belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir.

Not:  Çok fazla çinko almak mide ağrısı ve bağırsak tahrişleri gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Lütfen çinko takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.


20. Cildinize Yeşil Çay Uygulayın

Yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengindir ve düzenli içilmesi sağlığımız açısından faydalıdır.

Yeşil çayda bulunan flavonoidlerin ve tanenler, aknenin iki ana nedeni olan bakteriler ve iltihaplanma ile savaşarak size yardımcı olur.

Yeşil çay içeren kremler ve losyonlar satın alabilirsiniz, ancak evde kendi karışımınızı yapmak daha kolaydır.

Yeşil çay akne tedavisinde nasıl kullanılır

 1. Yeşil çayı 3–4 dakika kaynar suda demlendirin.
 2. Çayı soğumaya bırakın.
 3. Bir pamuk topu kullanarak cildinize çayı sürün veya püskürtmek için bir sprey şişesine dökün.
 4. Kurumasını bekleyin, daha sonra su ile durulayın ve kurulayın.

Kalan çay yapraklarını ezip maske yapabilirsiniz.

Ayrıca yeşil çay içmenin akne gelişmesine katkıda bulunabilecek faktörler olan kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.


21. Akneye kesin çözüm: Hamamelis

Hamamelis güçlü antibakteriyel ve anti inflamatuar özelliklere sahip tanenler içerir.

Bu yüzden kepek, egzama, varis, damarlar, yanıklar, çürükler, böcek ısırıkları ve akne gibi geniş bir yelpazedeki cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Nasıl kullanılır

 1. Küçük bir tencereye 1 su bardağı su ve 1 çorba kaşığı hamamelis katın.
 2. Karışımı yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra ocağın üzerinde kaynatın.
 3. 10 dakika boyunca kaynatmaya devam edin.
 4. Karışımı ocaktan alın ve 10 dakika daha bekletin.
 5. Sıvıyı sızdırmaz bir kapta süzün ve saklayın.
 6. Pamuklu top kullanarak günde 1–2 kez veya istediğiniz kadar cildinize uygulayın.

22. Düzenli Egzersiz

Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder. Kan akışındaki artış cilt hücrelerini beslemeye yardımcı olarak aknenin önlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

Egzersiz ayrıca hormon regülasyonunda da rol oynar.

Bazı çalışmalar, egzersizin akne oluşumuna katkıda bulunabilecek faktörler olan stres ve endişeyi azaltabildiğini göstermiştir.

Sağlıklı yetişkinlerin haftada 3-5 kez 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir.

Ek İpuçları

 • Yüzünüzü günde iki defa yumuşak bir bezle temizleyin.
 • Cildinizi kesinlikle fırçalamayın.
 • Sivilceleri sıkmak iyileşme sürecini geciktirebilir.  
 • Güneşten uzak durun ve bronzlaşmaktan  kaçının.
 • Çok fazla makyaj yapmayın ve yatağa girmeden önce makyajınızı çıkartın.
 • Yorucu aktivitelerden sonra bir duş alın.
 • Gün boyunca bol su içerek cildinizi nemli tutun.
 • Cildinizin durumunu iyileştirmek için A vitamini ve çinko alımını artırın.

Evde Akne Tedavisi – Akneye Kesin Çözüm – En Etkili 22 Tedavi Yöntemi başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla

1 Yorum

 • Uygulamasını yapmadım ama çok mantıklı çözümler olduğunu düşünüyorum.Teşekkür ederim.