Evde Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz Nedir?

Skolyoz omurganın anormal bir eğriliğidir. Normal şartlarda, omurganın şekli omuzların ortasından sırtın altına kadar uzanan bir eğri şeklindedir. Ancak skolyozlu insanlarda, omurga yan yana yada “S” veya “C” şeklinde kavisli olur.

Sorun genellikle ergenlik öncesi büyüme sırasında başlar, ancak her an ortaya çıkabilecek bir sorundur.

Skolyoz belirtileri nelerdir?

Skolyozun yaygın belirtileri arasında bir omuzun diğerinden yüksek olması, bel yada kalçanın normalinden farklı eğri durması gibi durumlar vardır.

Vücuttaki bu şekil bozukluğu ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca, sorun daha da kötüye giderse, omurgada dönme ve bükülmeler olabilir; bu da vücudun bir tarafındaki kaburgaların daha fazla dışarı çıkmasına neden olur.

skolyoz tedavisi nasıl yapılır

Skolyoz nedenleri nelerdir?

Uzmanlar, skolyoz hastalığına neyin yol açtığından kesin emin değillerdir. Amerikan Nörolojik Cerrahlar Birliği’ne göre, skolyoz vakalarının yaklaşık yüzde 80’inin belirlenebilir bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, uzmanlar, aile öyküsünün yani kalıtımın ortak bir faktör olduğuna inanıyorlar.

Skolyozun diğer nedenleri arasında nöromüsküler durumlar (beyin felci veya kas distrofisi), omurga kemiklerinin gelişimini etkileyen bir doğum kusuru, omurga hasarı veya omurga enfeksiyonu sayılabilir.

Skolyoz, yapısal veya yapısal olmayan olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Yapısal skolyoz hastalığı, bir çeşit hastalık, yaralanma veya doğum kusuru nedeniyle ortaya çıkan kalıcı bir problemdir. Yapısal olmayan skolyoz hastalığında, eğrilikler geçici olup zamanla düzelebilir sabitlenebilir.

skolyoz cesitleri nelerdir

Bu rahatsızlık hem kadınlarda hemde erkeklerde gelişebilir fakat kadınlar akciğer hasarı, kalp rahatsızlıkları ve sırt problemleri gibi komplikasyonlar nedeniyle daha fazla riski altındadır.

Vücut yapısındaki belirgin değişiklikler olduğu için skolyozlu insanlar görünüşleri konusunda genellikle bilgili olurlar.

Skolyoz vakalarının çoğu hafiftir ve eğriliğin daha fazla kötüleşmesini önlemek korse giyilmesi gerekebilir. Aslında, problem erken teşhis edildiğinde, korse giyerek tedavinin ilk satırını yerine getirmiş olursunuz.

Bazı durumlarda, omurilik eğriliğin kötüleşmesini önlemek ve ciddi durumlarda omurgayı düzleştirmek için ameliyat veya ortotik insertlere ihtiyaç duyulabilir.

Tıbbi müdahalenin yanı sıra, belirli egzersizler, besinler ve yaşam tarzı değişiklikleri, skolyozu olan bir kişinin genel sağlığını ve esenliğini artırabilir.

skolyoz nasıl geçer - skolyoz tedavisi - skolyoza ne iyi gelir

skolyoz tedavisi

Evde skolyoz tedavisi nasıl yapılır. İşte skolyoz hastalığını evde tedavi etmenin en etkili yöntemleri.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak, skolyoz olup olmamanızdan bağımsız olarak omurganızı güçlü tutmaya yardımcı olur. Fakat hedefli egzersizler yapmak omurganızı güvenli ve etkili bir şekilde yeniden düzenlemeye yardımcı olur.

2015 yılında “BioMed Research International’da” yayınlanan sistematik bir derlemede, araştırmacılar, orta düzeyde kaliteli bulgulara göre, bir egzersiz programının Cobb açısını, gövde rotasyon açısını, göğüs kifozu açısını ve bel omuz felci açısını azaltmada kontrollerden daha üstün olduğu sonucuna varmıştır, aynı zamanda ergenlik idiyopatik skolyozu (AIS) olan hastalarda yaşam kalitesinin iyileştirilmesi gibi faydalarının olduğu da bulumuştur.

Ayrıca, çalışma, düşük kaliteli kanıtlara göre bir egzersiz programının, ergenlik skolyozu olan hastalardaki ortalama yanal sapmayı azaltmada kontrollerden üstün bir etkisinin olduğunu göstermektedir.

Yürüyüş, koşu, futbol, yoga yapmak veya yüzmek gibi egzersizler çok yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu tarz fiziksel aktivite yapmadan önce doktorunuzla konuşarak en sağlıklı ve güvenli egzersizleri öğrenebilirsiniz.

2. Açma Germe Egzersizleri

Ama germe, skolyoz ağrıya neden olmaya başlarsa çok yardımcı olur. Bu egzersiz omurganın çevresindeki kasların içindeki gerilimi serbest bırakarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur, aynı zamanda esnekliği ve hareketi arttırır.

Artı, eklemlere olan kan akışını arttırır, bu da vücudun esnekliğini korumaya yardımcı olur.

2015 yılında Journal of Physical Therapy Science’da yayınlanan bir çalışmada, açma germe egzersizlerinin, Schroth ve güçlendirme egzersizlerinin art arda uygulanmasının, idiyopatik skolyozlu yetişkinlerde Cobb açısını ve kaburga kamburunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Skolyoz hastalığı için iki popüler açma germe egzersizi, göğüs gerdirme ve dik açılı duvar streçidir.

Göğüs germe egzersizi nasıl yapılır?

skolyoz egzersizleri

 1. Ayaklarınızı düz bir şekilde omuz genişliğinde açın.
 2. Kollarınızı göğsünüzün önüne getirin.
 3. Yavaşça, kollarınızı geriye doğru açın, son noktaya kadar gidin ve geri çekip göğsünüzde birleştirin.
 4. Elinizden geldiğince göğsünüzü gerdirmeyi deneyin.
 5. Birkaç saniye ara verin ve tekrarlayın.
 6. Bu yöntemi günde birkaç kez, tek seferde 10 dakika kadar yapın.

Dik Açılı Duvar Streçi

skolyoz egzersizleri

 1. Ellerinizi omuz seviyesinde açarak bir duvara yerleştirin, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
 2. Ayalarınız resimdeki gibi doğrudan kalçanızın altına gelene kadar geriye doğru yürüyün.
 3. Avuçlarınızla duvarı itin, omurganızın tam düz olmasını sağlayın.
 4. Sırtınızı ve kollarınızı düz tutmanız önemli.
 5. Bu hareketi molalar vererek tekrar edin.

3. Aktif Otomatik Düzeltme

Kendinizi aktif olarak düzeltme, bozulma seviyesine, morfolojik özelliklere ve duruşa göre gerçekleştirilen düzeltici bir harekettir.

Bu tekniğin temel amacı mümkün olduğunca fizyolojik açıdan normal konumuna yakın bir pozisyon sağlamaktır. Bu basit teknik, tüm uzamsal düzlemlerde (koronal, sagital, yatay) genel bir düşey yerçekimi karşıtı yönde gerçekleştirilen hareketleri içerir. Doğru yapıldığında, günlük yaşamdaki durumları ve hareketleri taklit eder.

2015 yılında “Skolyoz ve Omurilik Bozuklukları Dergisinde” yayınlanan bir çalışma skolyoz rahatsızlığından muzdarip kişilerde aktif kendini düzeltme tekniğinin yararlarını vurgular.

En iyi sonuçlar için bu tekniği uzmanlardan öğrenmeniz gerekir.

4. Akupunktur

Akupunktur, skolyoz rahatsızlıklarını hafifletmek için etkili bir seçenektir. Akupunkturda, bazı akupunktur noktaları uyarılarak skolyoz ağrısının iyileşmesini sağlanır.

2008 yılında “Skolyoz ve Spinal Bozuklukları Dergisinde” yayınlanan bir çalışmada, gerçek (verum) akupunktur ile yapılan bir seansta 35 dereceden fazla eğri olmayan hastalarda skolyozun deformitesinde etkili olduğu görülmektedir.

Bununla birlikte, skolyozlu hastaların tedavisinde akupunkturun etkisinin daha detaylı araştırılması gerekmektedir.

Akupunktur terapisi her zaman işinde uzman ve tecrübeli bir akupunktur uzmanı tarafından yapılmalıdır.

5. Kayropraktik Manipülasyon Tedavisi

Kayropraktik bakım, skolyoz rahatsızlığından muzdarip insanlar için gittikçe popüler olan bir tedavidir. Kayropraktik manipülasyon teorisi, skolyoz hastalığının doğal gelişimini önlemek için kullanılan bir egzersiz programına dayanır.

Bu yöntem fiziksel rahatsızlıkları azaltabilir, ayrıca pozitif fizyolojik yararlar sağlayabilir.

2006’da “Chiropractic & Osteopathy’de” yayınlanan bir araştırmada, skolyozdan mustarip insanlarda kayropraktik tedavilerin pozitif sonuçlar doğurduğu bildiriliyor.

Journal of Chiropractic Medicine’de” yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmada, multimodal bir kayropraktik rehabilitasyon tedavisinin tamamlanmasının ardından, 28 yetişkin skolyozlu hastanın tedavinin bitimini takip eden 24 ay sonraki ağrı, Cobb açısı ve sakatlıkta iyileşmeler olduğu bildiriliyor.

Doğru tedavi için uzman bir doktor ile görüşün.

6. Sıcak ve Soğuk Kompres

sıcak ve soğuk kompres

Değişken sıcak ve soğuk kompres uygulamak, skolyoz hastalığı ile ilişkili rahatsızlığı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak kompresin ısısı ağrıyı hafifletirken soğuk kompresin soğuğu iltihaplanmayı azaltacaktır.

 • Dondurulmuş bir bezelye paketini el havlusuna sarın. Benzer şekilde bir ısıtma pedini veya sıcak su şişesini küçük bir havluyla sarın.
 • Soğuk paketi 2 dakika boyunca ağrıyan alana koyun.
 • Soğuk paketi sıcak paket ile değiştirin ve 2 dakika daha bekletin edin.
 • 2 paketi 15 ila 20 dakika arasında değiştirmeye devam edin.
 • Süreci günde 3 defa veya gerektiği kadar tekrarlayın.

Not: Yöntemi her zaman soğuk kompres ile bitirin.

Bu yöntemler ile ilgili detaylı bilgilere “sıcak kompres nasıl yapılır” ve “soğuk kompres nasıl yapılır” başlıklı yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

7. Biofeedback tedavisi

Biofeedback-tedavisi

Biofeedback-tedavisi

Alternatif bir tedavi olan biofeedback tedavisi ile skolyoz belirtilerinden de kurtulabilirsiniz.

Bu tür bir tedavide, kişi vücudunun tepkilerinin farkına varır ve eylemleri yoluyla bu reaksiyonları yavaş yavaş kontrol etmeyi öğrenir.

2001 yılında “Protez ve Ortez International’da” yayınlanan bir araştırmada, AIS hastaları için biofeedback’in etkinliğini analiz etti ve uzun süren, aktif omurga kontrolünün hastanın kendi omurilik kasları yoluyla sağlanabileceğini buldu.

Biofeedback tedavisi için bir uzmana danışmanız şarttır.

8. Magnezyum

Vücuttaki magnezyum ve kalsiyum dengesizliğinden dolayı skolyoz kötüye gidebilir. Bu dengesizliği  magnezyum takviyesi alarak veya diyetinizden aldığınız magnezyum miktarını artırarak düzeltebilirsiniz.

Ayrıca, magnezyum omurganın güçlenmesine yardımcı olabilir. Kalsiyumun geri alımını uyararak kasları korumaya ve krampları önlemeye yardımcı olur.

Magnezyum takviyesini sadece doktorunuza danıştıktan sonra alın.

 • Badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, cips, yoğurt, siyah çörek pekmezi, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı gıdalar yiyerek günlük yeterli dozda magnezyum alabilirsiniz.

9. Zerdeçal

Zerdeçalın anti-inflamatuar özelliği skolyoz rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Zerdeçalda bulunan curcumin isimli aktif bileşen, kronik ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Doktorunuza danıştıktan sonra haftalık günde 3 defa 250 ila 500 mg zerdeçal takviyesi alabilirsin.
 • Ayrıca pişirdiğiniz yemeklere zerdeçal katabilirsiniz. Günde iki defa zerdeçallı süt hazırlayıp içebilirsiniz.

Zerdeçallı sütü hazırlamak için, 1 bardak süt içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu katın. Ayrıca içerisine birkaç tarçın ve bal katıp içebilirsiniz.

10. Sigarayı bırakın

Sigara içmek sağlığınızı olumsuz yönde çok kötü etkiler. Fakat eğer skolyoz da dahil olmak üzere herhangi bir rahatsızlığınız varda özellikle daha fazla etkilenirsiniz. Sigara içmek dokuların iyileşmesini geciktirir ve kemik iyileşmesini engeller.

Bu nedenle doktorlar omurga ameliyatına gitmeden önce sigarayı bırakmayı önerir. Buna ek olarak sigara içmek bağışıklık sisteminizden ödün verir ve post-operatif enfeksiyon gelişme riskini arttırır.

Omurganızın iyileşmesi ve genel sağlığınız için sigarayı bırakmaya çabalayın.

Konuyla iliği “sigara nasıl bırakılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Gerekirse profesyonel yardım alın.

Skolyoz nedir?,  Skolyoz belirtileri nelerdir?, Evde skolyoz tedavisi konulu yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla