Evimizdeki Doğal Ağrı Kesiciler

Aspirin, ibuprofen ve naproksen – non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak bilinir – hemen hemen her evin ilaç dolabında olan yaygın ağrı kesicilerdir.

Baş ağrısı, diş ağrısı, karın ağrısı, sırt ağrısı veya başka tür bir ağrımız olur olmaz, başka bir şey düşünmeden, hemen bu ağrı kesicilerden birisine koşarız.

Ağrıyı dindiren ilaçların, doktorlar ve hastalar için değerli araçlar olduğu doğrudur. Ancak tüm ilaçlar gibi, ağrı kesici ilaçlarda döküntü, mide ekşimesi, mide bulantısı ve mide rahatsızlığı gibi birçok kısa süreli yan etkiler görülür.

doğal ağrı kesiciler

Daha da kötüsü, ağrı kesici ilaçların uzun süreli kullanımı, karaciğer hasarı, böbrek sorunları, mide ülserleri, inme ve kalp krizi riskini de içeren çeşitli zararlı yan etkilere neden olabilir .

Yakın geçmişte bizi bu tür ağrı kesicilerin düzenli kullanımına karşı uyarmış birçok olay oldu. Aslında, sağlık uzmanları, potansiyel yan etkileri olmadan ağrıyı geçirmek için doğal ağrı kesiciler kullanmasını önermektedir.

Doğal ağrı kesiciler için pazara gitmek zorunda değilsiniz. Evinizde zaten bulunan birçok ağrı kesici var.

İşte evimizde sahip olduğumuz doğal ağrı kesicilerden bazıları.

1. Buz Paketi

Bir buz paketi, mevcut en etkili ağrı kesici tedavilerden biridir. Aslında, ani bir düşme veya yaralanma nedeniyle çene ağrısı, sırt ağrısı veya ağrıdan muzdarip olsanız, bir buz paketi çok faydalıdır. Doğum sonrası ağrı için bile, bir buz paketi etkilidir.

Kadınlar ve Doğum’da 2016 yılında yayınlanan bir çalışmada, bir buz paketinin 20 dakika süreyle uygulanmasının, doğum sonrası görülen ağrının hafifletilmesi için etkili olduğu ve 1 saat 35 dakika ile 2 saat arasında etkili olmaya devam ettiğini bulunmuştur.

Bir buz paketi, ilk 48 saatte iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Soğuk hava dolaşımı kısıtlar ve şişme ve iltihaplanmanın azaltılmasında önemli rol oynayan sinirler üzerinde uyuşma etkisi sağlar.

Ağrıyı gidermek için kullanılabilecek birçok buz paketi vardır. Yeniden kullanılabilir soğuk paketleri kullanabileceğiniz gibi “evde soğuk kompres nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyup buradaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 1. Buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve bir havluya sarın.
 2. Ağrılı bölgeye tek seferde en fazla 20 dakika uygulayın.
 3. Bu yöntemi gerektiği gibi günde birkaç kez tekrarlayın.

2. Sıcak Kompres

Sıcak kompres her türlü akut veya kronik ağrı için etkilidir. Isı, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur, bu da kanın vücut boyunca besinleri dağıtmasını ve toksinleri temizlemesini kolaylaştırır. Bu da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Klinik ve Diagnostik Araştırmalar Dergisinde yayınlanan bir 2014 araştırması, farmakolojik tedavinin eşlik ettiği termoterapi ve kriyoterapi uygulamasının akut bel ağrılı hastalarda ağrıyı azaltabileceğini göstermektedir.

Isı terapisi için piyasadan sıcak paketler alabilirsiniz. Ama aynı zamanda “sıcak kompres nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyarak evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 1. Pamuklu bir bezi sıcak suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Sıcak bezi etkilenen bölgeye tek seferde 15 ila 20 dakika kadar uygulayın.
 3. Bu yöntemi gerektiğinde her 2 saatte bir tekrarlayın.

3. Zerdeçal

Mutfakların altın renkli değişmez baharatı zerdeçal da doğal bir ağrı kesici olarak çalışır.

Zerdeçal, vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olan bir antioksidan olan curcumin adlı bir bileşik açısından zengindir. Bu da ağrıyı yatıştırır. Aslında, zerdeçal, iltihapla sonuçlanan vücut ağrıları, eklem ağrıları ve iç vücut yaralanmaları için son derece iyidir.

Deneysel Tıp ve Biyoloji alanındaki ilerlemelerde yayınlanan bir 2007 çalışması, zerdeçalın antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde kanser, ateroskleroz, nörodejeneratif hastalıklar ve inflamatuar bozukluklar gibi farklı patolojik durumlara karşı tedavi edici kullanımını açıklamıştır.

2009 yılında Alternatif Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, curcuminin inflamatuar barsak hastalığı, pankreatit, artrit, kronik anterior üveit ve belirli kanser türleri gibi hastalıklarda terapötik bir ajan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

 • Zerdeçal kullanmanın en iyi yolu 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak süte karıştırıp günde 2 veya 3 kez içmektir.

Ballı zerdeçallı süt başlıklı yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

4. Karanfil

Karanfil bir ilaç olarak, güçlü bir ağrı kesici olarak çalışır.

Karanfil, diş ağrıları, baş ağrıları ve artritik iltihaplarla ilişkili ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Hem tüm karanfil hem de yağ formu, topikal ağrı kesici olarak kullanılabilir.

 • Bir diş ağrısı için, bütün bir karanfili çiğneyin ya da ağrıyı hafifletmek için bir pamuk topunu kullanarak diş ve diş eti üzerinde küçük bir karanfil yağı sürün.
 • Kas veya eklem ağrısı için, herhangi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla karanfil yağını karıştırın. Ağrılı bölgeye sürerek birkaç dakika masaj yapın.

5. Kırmızı Biber

Baharatlı yiyecekleri çok sevenler, dolaplarında bir şişe acı biberi olanlar doğal ağrı kesicinin tadını çıkarabilir.

Acı biber içindeki capsaicin bileşiği, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar etki gösterir. Aynı zamanda, beynin ağrı verici aktivasyonunu da engeller, bu da ağrı hissini azaltır.

Bu nedenle, neredeyse tüm ağrı kesici krem ve merhemlerin içinde bir miktarda kapsaisin vardır.

İngiliz Anestezi Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 araştırması, kapsaisin kreminin topikal uygulamasının ağrı yönetimi için etkili olduğunu belirtmektedir.

Acı biber kullanarak, ev yapımı ağrı kesici bir merhem yapabilirsiniz.

 1. 2 ila 3 çay kaşığı ılık zeytin veya hindistancevizi yağına bir çay kaşığı öğütülmüş acı biber katıp karıştırın.
 2. Ağrılı bölgeye uygulayın.
 3. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra durulayın.
 4. Ağrı gidene kadar günde bir kez tekrarlayın.

6. Zencefil

Eğer zencefil çayı içmeyi seviyorsanız veya yemek pişirirken zencefil kullanmayı seviyorsanız, ağrı kesici bir bitki kullandığınızı bilmekten mutluluk duyabilirsiniz.

Zencefil bileşiği gingerol formunda güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu bileşik, gut, romatoid artrit ve osteoartrit ile ilişkili ağrının tedavisine yardımcı olabilir.

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırmaya göre, zencefil hücresel düzeyde belirli enflamatuar süreçleri etkilemektedir. Bu, hem akut hem de kronik inflamatuar hastalıklar için etkili bir tedavi yapar.

Journal of Pain’de 2010 yılında yayınlanan bir başka çalışma da günlük zencefil tüketiminin de egzersizin neden olduğu kas ağrısını azalttığını bildirmektedir.

 • Tüketim için günlük olarak öğünlere 1 ila 2 çay kaşığı zencefil ekleyin.
 • Topikal uygulama için, etkilenen bölgeye günde iki kez zerdeçal ile karıştırılmış sıcak bir zencefil ezmesi uygulayın.
 • Ayrıca, 1 bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı zencefil dilimi katın, 1 dakika boyunca demlendirin, daha sonra ağrıyı hafifletmek için günde 2 veya 3 kez için.

7. Zeytinyağı

Yemek pişirmek veya salata sosu yapmak için kullandığınız popüler yağ aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için de faydalıdır.

2013 yılında Güncel İlaç Tasarımında yayınlanan bir başka çalışma, sızma zeytinyağındaki oleokanthal denilen bileşiğin vücutta iltihaplanmaya neden olan COX-1 ve COX-2 enzimlerinin üretimini engellediğini göstermiştir.

Hindistan Fizyoterapi ve Mesleki Terapi Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırmasında, sızma zeytinyağının topikal uygulamasının, diz osteoartriti tanısı alan hastaların ağrısını etkili bir şekilde azalttığını bildirmiştir.

Enflamasyonla mücadele söz konusu olduğunda, her zaman sızma zeytinyağını tercih edin.

 • Topikal kullanım için ağrılı bölgeye ağrı, şişlik ve artrit ve kas kramplarından kaynaklanan iltihapları azaltmak için ılık zeytinyağı ile masaj yapın.
 • Normal tüketim ve iltihapla savaşmak için günlük 1 ila 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı içebilirsiniz.

Yorumla