Evinizde Doğal Yollarla Gebelik Testi Yapın

Evde hamilelik testi yapmak eski zamanlardan beri hamile olduğunuzu anlamanın en kolay yollarından biridir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ve biran önce öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre, evde gebelik testi yapabilirsiniz. Mutfağınızda, banyonuzda bulunan malzemelerle, gebelik testi kiti satın almadan bunu öğrenebilirsiniz.

Evde hamilelik testi kişinin hamileliğini tam olarak anlaması için ucuz ve etkili bir yöntemdir. Eski usul gebelik testleri sonucunuz eğer pozitif ise bir hekime görünmenizi öneririz.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Limonla gebelik testi nasıl yapılır 

limonla gebelik testi

Sevgili anne adayları diğer yöntemlerde olduğu gibi limonla gebelik testi yaparken de sabahleyin yaptığınız ilk idrarı kullanmanız alacağınız sonucun doğruluğu için oldukça önemli.

Bu yöntemi uygulamak için yarım adet limona ve temiz bir kaba ihtiyacımız var.

 • Sabahleyin yaptığımız idrarı temiz bir kaba alalım.
 • İçerisine yarım limonun suyunu sıkıp 5 dakika bekleyelim.
 • Eğer limonun tortuları idrarın dibine çökerse sevinin hamilesiniz.
 • Eğer tortular yüzeyde kalırsa emin olmak için aşağıdaki diğer yöntemlerimizi de deneyebilirsiniz.

Not: Limonla gebelik testi yapmanız için adet gününüzün geçmesi şarttır.

Sirke, Ton Balığı Suyu ve İdrar Yöntemi

Evde gebelik testi

 • 1/4 fincan ton balığının suyunu eşit miktarda sirke ile karıştırın. Bir gece oda sıcaklığında bekletin.
 • Ertesi sabah idrarınızı beklettiğiniz suyla karıştırın eğer çözeltinin rengi parlak yeşile dönerse testinizin sonucu pozitiftir.
 • Turuncu ve sarıya dönerse sonuç negatiftir.

Karışımı yaparken ağzınızı ve burnunuzu kapatınız oluşacak olan zararlı gazlar sizi etkilemesin.

Diş Macunu ile Gebelik Testi

Evde diş macunu ile hamilelik testi

Banyonuzda bulunan diş macunuyla da hamilelik testi yapabilirsiniz.

 • Bir kasenin içine beyaz renkteki diş macununu sıkın ve ardından idrarınızı ekleyin.
 • Köpüren diş macunun rengi maviye dönerse sonuç pozitiftir.
 • Karışımda köpürme olur yalnız renginde bir değişim olmazsa sonucunuz negatiftir.

Bu yöntemle ilgili detaylı bilgiler verdiğimiz ve resimlerle yöntemin nasıl yapıldığını anlattığımız “Diş macunu ile hamilelik testi nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İdrar Bekletme Yöntemi ile Gebelik Testi

evde hamilelik testi

Bu yöntem ile yapılan evde hamilelik testi dünya çapında pek çok kadın tarafından denenen basit ve güvenilir bir yöntemdir.

 • idrarınızı bir şişe veya kavanozda toplayın. Şişeyi düz bir yüzeye koyun ve test bitene kadar dokunmayın. 24 saat sonra, idrarın üstünde ince, beyaz bir tabaka oluşursa sonuç olumludur. Hiçbir değişiklik olmazsa, sonuç negatiftir.

Şeker ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır

evde hamilelik testi nasıl yapılır

Hamileliğinizi onaylamak için evde kendinizin yapabileceği bir başka yöntemde şeker testidir.

 • Bir kasenin içine biraz şeker tozunu koyun.
 • Sabah kalktığınızda yaptığınız ilk idrarınızı şekerin üzerine dökün ve biraz bekleyin.
 • Kasedeki şeker tamamen erir ise sonuç negatiftir.
 • Eğer idrarın içinde şekerler topaklanır ve erimez ise sonucunuz pozitiftir. Hamilelik durumunda idrarda bulunan HCG şekerin erimesine engel olur. Bu durum– ise yeni doğacak bebeğinizin habercisidir.

Karahindiba Yaprağı ile Evde Hamilelik Testi

Birkaç tane karahindiba yaprağı kesip plastik bir kaba koyun. Kabı kesinlikle güneş görmeyen bir yere koymayı unutmayın. Testten önce bolca su içerek mesanenizi iyice doldurun.

Yapraklar tamamen ıslanana kadar kabı idrar ile doldurun. 10 dakika sonra yapraklar üzerinde kırmızı bir tabaka oluşursa sonuç pozitif olabilir.

Çamaşır Suyuyla Gebelik Anlama

Bir bardakta çamaşır suyunu ve idrarınızı karıştırın. Karışım köpürmeye başlarsa hamilelik için sevinebilirsiniz.

Not- Bu yöntemi tuvalet gibi dar alanda yapmayın, çamaşır suyu solunum yollarını tahriş edebilir.

Ayrıca bu yöntemi tüm detayları ile anlattığımız ve video ile de görsel olarak hazırladığımız “çamaşır suyu ile gebelik testi nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sirke – Eski Usul Evde Gebelik Testi

Sirkede evde gebelik testi yöntemleri arasındadır. İdrar ve sirkeyi plastik bir kapta karıştırın. Karıştırma sırasında oluşan kabarcıklardan endişelenmeyin, herhangi bir zararı yoktur. Bir süre sonra karışımın rengi değişirse sonuç pozitif olabilir. Renk değişmezse diğer yöntemleri deneyin.

Buğday ve Arpa Testi

Buğday ve arpa tohumlarına biraz idrar dökün ve çimlenip çimlenmediğine bakın. Mısırlılara göre, buğday çimlenirse bebeğiniz olacak.

Sabunla Hamilelik Nasıl Belli Olur?

Bu test için normal bir sabun kullanabilirsiniz. Küçük bir sabun parçasının üzerine idrar dökün. Eğer köpüklenirse ve kabarcıklar oluşursa hamile olduğunuz belli olur.

Kırmızı Lahana ile Evde Gebelik Testi

Bu daha çok bebeğin cinsiyetinin ne olduğunun doğal bir testidir. Kırmızı lahananın yarısını doğrayın ve sıcak su dolu bir kaba koyun. Ocağa koyun ve 10 dakika kaynatın ve sonra soğumasını bekleyin. Suyu bir kavanoza veya fincana dökün.

Başka bir kavanoz veya bardağa aldığınız idrarla bunu eşit miktarlarda karıştırın. Renk aynı kalırsa, yani mor olursa, çocuğunuzun kız olma şansı yüksektir ve eğer renk kırmızı yada pembeye dönüşürse çocuğunuz erkek olacak demektir.

Kısa İpuçları

 • İdrarınızı bir kabın içine yapın, limonu ikiye kesin ve yarısını bu kabın içine sıkın. Limon tortularının dibe çökmesi hamile olduğunuza işarettir. Limon tortularının idrarın üzerinde kalması hamile olmadığınızı gösterir.
 • İdrarınızı bir kabın içine yapın. İdrarın üzerine biraz karbonat dökün. Eğer karbonat kabarır ve köpürürse hamile olabilirsiniz. Karbonatın kabarıp köpürmemesi hamile olmadığınızı gösterebilir.
 • İdrarınızı kullanmadığınız bir cezvede kaynatın, köpürmesi hamilelik belirtisidir, köpürmez ise gebelik negatiftir.
 • Bir bardak sütü kaynatıp içine aynı miktarda idrar koyun. 1 gün bekletin, süt kesilirse gebelik vardır, kesilmezse gebelik yoktur.

Gebelik Testi Yaparken Unutulmaması Gereken Hususlar

 •  Yukarıdaki testlerin sonuçlarına tek başına bağımlı olmayın. Emin olmak için bir jinekolog ziyaret edin.
 •  Hangi yöntemi kullanmak isterseniz kullanın, örnek ve test cihazınızın daima düz bir zemin üzerinde olmasını sağlayın.
 •  Testi yaparken kullandığınız herhangi bir plastik kap, kaşık veya herhangi bir şeyi atın.
 • Bildiğiniz gibi gebelik testlerinde de test güvenirliği % 80 dir. Bu yazımızda geçen testler için de geçerlidir.

Ayrıca aşağıdaki youtube videolarında da evde hamilelik testi nasıl yapılır konusu detaylı bir şekilde anlatılmış.

Çamaşır suyu ile yapılan evde gebelik testi videosu.

Karbonat ile yapılan evde gebelik testi videosu.

Ayrıca karbonat ile gebelik testi nasıl yapılır başlıklı yazımızda karbonat yöntemi ile hamilelik testinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde anlattık, dilerseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Evde hamilelik testi yapanlar yazımızdaki yöntemleri uyguladıktan sonra aldığınız sonuçları aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşırsanız diğer okurlarımıza da uygulayacakları yöntemlerde yardımcı olabilirsiniz.

Yorumla

83 yorum

 • Adetime 7gün vardı ama karbonat testini ve macun testini denedim.pozitif çıktı.acaba bu testler doğru mu?

  • Tuba hanım bu testleri yapıp doğru sonuçlar alan bir sürü bayan arkadaşımız var, fakat illaki doğru sonuç vermediği durumlarda olabiliyor.

 • Adetimde 6 gün gecikme oldu camaşır suyu testinide yaptım gecen ay adetimden 4 5 gün sonrada biraz kan geldi acaba hamilemiyim bu arada spiral da var

 • Benim adet düzensizliğin var ve 15 gün geciktim azonce karbonat testi yaptım anında kopurdu bu nedemek oluyor acil cvp lütfen

 • Ben bütün testleri yaptım evde hepsi pozitif cıktı. Eczaneden eldim negatif cıktı hastaneye gittim kan testi için hamile değil mişim. Çamaşır suyu kopurdu limon dibe çöktü dış macunu reng koyu oldu ve kopurdu idrarı beklettim beyaz tabaka alta çöktü. Şeker ile olanı yaptım karistirmama rağmen çözülmedi ama evde hep pozitif ti hastaneye de negatif cıktı. Yanı demem o ki inanmayın sonra üzülürsünüz

 • Şekeri denedim. Büyük bi çoğunluğu eridi ama birazda kaldı karıştırınca tamamı eridi. Sizce hamile miyim değilmiyim ?

 • İki gün adetim gecikeli camasır suyuyla olanı yaptım videodaki gibi oldu hatta biraz fazla köpük oldu ama domestosla yaptım ben

 • Merhabalar toz şeker erimedi toparlandı ama karıştırınca eridi çamaşır suyuda köpürdü adetime 3 gün var sonuç ne olabilir

 • Mrblar buradan okuduğum diş macunu ve karbonat testi yaptım negatif çıktı… Sonrasında eczaneden aldığım kaliteli bir gebelik testini kullandım sonuç pozitif. Diyeceğim o ki bu tarz şeylere inanıp boşuna stres yapmayın…

 • Ben karbonat ve diş macunu testi yaptım. İkisi de negatif…Ama eczaneden aldıgım kaliteli gebelik testi ile sonuç pozitif oldu. Diyecegim o ki doğru sonuç vermiyor üzülmenize gerek yok:)

 • Merhaba arkadaşlar biri bana acil yardımcı olabilirmi çünkü regl olmama 3 gün var ama aşırı şüpheleniyorum hamilelikten limonla olanı yaptım dibe çöktü bu 6 günlük erken gebelik testi aldım yaptım sonuç negatif sizce hamilemiyim

 • Şu an çamaşır suyu testi yaptım üstü bembeyaz köpük oldu ve alttan yukarı doğru kabarcıklar oluştu bu ne demek? (Spiralle korunuyorum)

 • Merhaba benim adetim 3gun gecikti ama dun kahverengi bi akıntı ile kan geldi az önce çamaşır suyu ile denedim ve çok fazla köpürdü kendimide çok halsiz hissediyorum sizce hamilemiyim?

 • Simdi yaptim adetim 6 gun gecikti ne o kadar cok kopurdu ki tasacak zannettim simdi hamilemiyim 🙂 dogum kontrol hapiyla korunuyordum ama antibiyoktikle beraber ictigim icin etkisi azalir diolar korumanin

 • 1 ay önce catlatma ignesi oldum 15 gun sonra adet olmam gerekiyodu olmadim limonla yapyim tortular dibe coktu hamilemiyim…

 • ben bide flagly antibiyotik kullanıyorum normalde 12 saatte bir ama ben bir haftadır sadece 4 tane kullandım adetim ondan geçikir mi yoksa hamile olma ihtimalim çok heycanlıyım en son adetliyken şüphelendim beta yaptılar negatif cıktı

 • merhaba çamasır suyu testini bende yaptım bu sac boyaları için 30 luk falan açıcı kapları varya onlara idrarımı yaptım birazda çamaşır suyu koydum acayip köpürüp taştı.fakat biz korunuyoruz tabi ben elimle vajinama spermi sürüyorumda sizce sonuc nedir 18- yada 19 yumurtlama dönemim en son akşam birlikte olduk ama dikkat korunuyoruz.

 • Benim adet düzensizliğin var ve 15 gün geciktim azonce karbonat testi yaptım anında kopurdu bu nedemek oluyor acil cvp lütfen

 • Ben karbonatın denedim köpürdü çamaşır suyunuda denedim oda köpürdü limonu denedim hepsi alta çöktü yani bu durumda ben hamilemiyim

 • Merhaba bende çamaşır suyuyla olanı denedim ama adetime daha var baya köpürdü adet gecmedende anlasilirmi bu sekilde yani hamilemi oluyorum suan:)

 • Bende denedim camasir suyuyla olani kopurdu ve sonra test yaptik tek cizgi cikti yani dogru sonuc vermiyor

 • Merhaba ben bir aydir adet olmadim dis macunu ile denedim bekledim ama ne kopurme nede reng deisti simdi ben hamile degilim yani ???

  • merhaba yasemin hanım , bu testler yüzde yüz doğru sonuçlar vermeyebilir. Kesin sonuçlar için bence ya bir test kiti alın yada doktorunuza görünün.

 • Dis macunu ile olani yapip 5 dk kadar bekledim. macun köpürmedigi gibi rengi maviye de dönmedi. Acaba napmaliyim ? Hamile degilim degil mi ??

 • Benim adetim gecen ayin 8 de oldum simdi olmadim gunum gecikti neden olabilir antibiyot ictim bide tarlusa ictim adet gormedim korkuyorum bana cvp verin ne olur

 • Merhaba bn bu testlerde ikisini denedi camasir suyuyla olani bide limonla olani camasir suyuyla olan baya bi kopurdu limonla olanda butun buturcukler dibe coktu yani galiba hamileyim

 • merhabalar, iliskimin uzerinden 2ay gecti. adet yerine lekeler geliyor. bende de sonuc verir mi acaba bu yontemler. hcg hormonu hamilelik suresince mi salgilanir?

  • Merhabalar, evet bu yöntemlerden istediğiniz birisi ile test yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu testler kesin sonuç değildir, genellikle %80 doğruluk oranı vardır. ayrıca gebelik hormonu (HCG) salgılandığında yumurta ile sperm döllenmiş demektir.

 • Merhaba 18inde adet olmuştum henüz vakti gelmedi ama hamilemiyim merak ettim diş macununu denedim köpürmedi rengi de beyaz kaldı hamile değilimdir demi?

 • Ben size bisey daha sormam gerek ben aylik igne kulaniuom 2senedir subat 3 de adet gordum 15 de kesildim igneye gittmedim adetim bittince nisanin 7 de gittim igne vuruldum ve ben gripin aspirin ictim ondan dolayi adet goremedim 17 gun sonra test yaptim negatif cikti simdi adet sokturucu iciyorum bana bi cvp verirmisinz lutfen bekliyom

  • Saziye hanım, anladığım kadarıyla sizin sıra dışı durumlarınız var. Sorunuzun ne olduğunu tam anlayamadım ama eğer bir kadın doğum uzmanı ile görüşürseniz sizin için daha iyi olacaktır. Tüm sorularınıza yanıt alırsınız. Ayrıca evde yapılan gebelik testleri doğruluk oranı genellikle %80’dir.

 • Benim 17 gunum gecti test yaptim negatif cikti simdi dis macunu yaptim kopurdu ama mavi olmadi beyaz simdi ne yapmam lazim adet gormem icin

 • Ben limonla yaptım ilk başta yarısı çöktü yarısı çökmedi 2 dk sonra gittim hemen hemen hepsi çökmüştü gebelikten şüphelerim vardı doğrumudur sizce reglimden 25 gün geçti kan vermedim hayal kırıklığına uğrarım diye bugün böyle çıktı sizce hamilemiuim ??

 • Mənim reglim düzensiz 25,26,27,28 və bəzən də 29 olur.bu gün 28 ci günüm hamikəlik testini nə zama edim.xahiş edirəm məlumat yazardınız.çox istiyirəm bəbiş