Gerçekten Etkili 10 Doğal Sivrisinek Kovucu

Sivrisinekler yaz yaklaşırken, pek çok ülkedeki insanların uğraşmak zorunda olduğu büyük bir sorundur. Sivrisinek kovucu doğal yöntemler ile bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

Sivrisinekler, sıtma, sarı humma, dang, ensefalit ve batı nil virüsü gibi çeşitli hastalıkları taşıyabilir ve hatta yayabilirler. Son zamanlarda, zika virüsünün yayılması, insanları sivrisineklerin neden zararlı olduğunu anlamasını dahada kolaylaştırdı.

İnsanlar koku, ışık, sıcaklık ve nem gibi faktörlerin birleşimi nedeniyle sivrisinek ısırığına daha yatkındır. Bu küçük canavarlar tarafından ısırıldığınız zaman, cildiniz kabarır ve kaşınmaya başlar.

Sivrisinekleri insanlardan uzak tutup bu hastalıklardan korunmak ve rahatsız edici ısırıkları önlemek için piyasada bir çok ticari sivrisinek kovucu ürün bulunmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda, böcek kovucularının sağlık üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri hakkındaki endişeler arttı.

Hem kendi güvenliğiniz hemde çevre güvenliği için doğal sivrisinek kovucuları kullanabilirsiniz.

Siz değerli ziyaretçilerimiz için gerçekten etkili en iyi 10 doğal sivrisinek kovucuyu derledik.

Sivrisinek kovucu doğal yöntemler

Not: Uçucu yağlar genellikle sivrisinekleri insanlardan uzak tutmada etkilidir fakat gebe ve emziren kadınlar için güvenli değildir. Ayrıca, kullanmadan önce bir yama testi yapın cildinizi tahriş ederse bu yağlardan hiçbirini kullanmayın.

Ayrıca sivirisineklerden kurtulmak için Doğal Sivri Sinek Kovucu Sprey başlıklı yazımızdaki spreyi de deneyebilirsiniz.

1. Limon Okaliptüs Yağı

Limon okaliptüs yağı, en etkili doğal sivrisinek kovucularından biridir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bile, ticari sivrisinek kovucu ürünlerinde etkili bir bileşen olarak limon okaliptus yağı kullanımını onaylamıştır.

2014 yılında Amerikan Sivrisinek Kontrolü Derneği Dergisinde yayınlanan bir araştırma, yüzde 32’lik limon okaliptüs yağı karışımının üç saat boyunca sivrisineklere karşı yüzde 95’ten fazla koruma sağladığını bildiriyor.

 1. Limon okaliptüs yağını cadı elması ile 1 e 10 oranında karıştırın.
 2. Solüsyonu bir sprey şişesine koyun.
 3. Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için bileklerinize püskürtün.
 4. Bunu her birkaç saatte bir tekrarlayın.

2. Lavanta

Güzel kokulu lavanta, sivrisinekler ve diğer böcekler için doğal bir kovucu olarak da çalışır.

2002 yılında Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, lavanta yağının yetişkin sivrisinekleri kovmak için etkili olduğunu buldu. Çalışma fareler üzerinde yapıldı.

Buna ek olarak, lavanta analjezik, böcek öldürücü, antiseptik ve sakinleştirici özelliklere sahip olduğundan, sivrisinek sokmalarını önleyebilir ve yatıştırabilir.

 • Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için dışarıya çıkmadan önce bileklerinize birkaç damla lavanta yağı sürün. Yağı doğrudan cildinize uygulamadan önce bir yama testi yapın.
 • Ayrıca, pamuk toplarının üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatın ve böceklerin evinizi istila etmesini önlemek için onları evinizin farklı alanlarına koyun.
 • Lavantayı saksılarda yada bahçenizde ekip büyütebilirsiniz.

3. Tarçın Yağı

Tarçın yağı, çok etkili ve çevre dostu bir sivrisinek kovucudur.

Sivrisinek yumurtalarını öldürebilir ve yetişkin sivrisineklere, özellikle Asya kaplan sivrisineklerine karşı kovucu etkisi vardır.

tarçın yağı

sivrisinekleri kovmak için tarçın

Yapılan çalışmalar tarçın yağının sivrisinek larvalarını kimyasal maddelerden daha etkili şekilde öldürme kabiliyetine sahip olduğunu da belirtiyor.

 • 1 su bardağı suya 4 çay kaşığı tarçın yağı (24 damla) ilave edin. Solüsyonu bir sprey şişesine boşaltın. Solüsyonu cildinize veya giysilerinize, evinizin çevresine ve sivrisineklerin bulunduğu başka herhangi bir yere püskürtün.
 • Alternatif olarak, birkaç damla tarçın yağıyla, herhangi bir taşıyıcı yağı 1: 4 oranında karıştırıp, sivrisinek sokmalarını önlemek için cildinize sürün.

Not: Tarçın yağını konsantre şekilde cilde sürmeyin, bu ciltte tahrişe neden olabilir.

4. Limon otu yağı 

Limon otu yağı, sivrisineklere karşı etkili etkili bir başka uçucu yağdır. Diğer bir ismi sitronella olan bitki birçok ticari sivrisinek kovucu spreyin ortak bir bileşenidir.

Sivrisinekler kokusundan nefret ettiği için sitronella bulunduğu yerlerden kaçarlar. Ayrıca insanlar ve hayvanlar üzerinde güvenli ve zehirsizdir.

Sitronella

2011 yılında Sıtma Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar dış mekanda kullanılan sitronella mumlarının, iki saat süreyle sivrisinek sokmalarına karşı yüzde 50’ye kadar ek koruma sağlayabileceğini bildirdi.

 • Sprey şişesinin yarısını su ile doldurun. Buna 10 ila 15 damla sitronella yağı damlatın. Güzelce sallayın. Sivrisineği fark ettiğiniz yerlere püskürtün. Bu spreyi cildinize de püskürtebilirsiniz. Yöntemi gerektiği gibi tekrarlayın.
 • Ayrıca, sivrisinekleri evinizden yada açık havada oturduğunuz ortamdan uzak tutmak için birkaç tane sitronella mumu yakabilirsiniz.

5. Kedi Nanesi (Katnip)

Sivrisinekleri kovmaya yarayacak bir başka bitkidir. İticiliğini içindeki aktif madde olan nepetalakton den alır. Ayrıca, bu bitki insanlar ve evcil hayvanlar için zararlı değildir (kediler hariç).

kedi nanesi

Yapılan araştırmalar sonucunda bu bitkinin ticari sivrisinek kovuculara göre 10 kat daha fazla etkili olduğu bulunmuştur.

2009’da Tıbbi ve Veteriner Entomolojisinde yayınlanan bir başka araştırmada, kedi yağının nispeten güvenli bir sivrisinek kovucu olduğu belirtilmiştir.

 • Az miktarda taze katnip yapraklarını küçük gözenekli torbalara koyun ve evinizin farklı bölümlerine bırakın. Yaprakları her 2-3 günde bir değiştirin.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı katnipi 2 fincan suda 5 dakika kaynatın. Süzün ve sıvının soğumasını bekleyin. Bu karışımı da evinizin farklı yerlerine serpiştirin.

6. Nane

Nane uçucu yağı, evinizde ki sivrisinek ve diğer böceklere karşı doğal bir caydırıcıdır.

Hata böcekler nane yağının güçlü kokusundan nefret ederler.

nane yağı

doğal sivrisinek kovucu nane

 • Dışarıya çıkmadan önce cildinize nane yağı sürün. Hatta elbiselerinize de biraz sürebilirsiniz.
 • Ayrıca ¼ su bardağı damıtılmış suyu küçük bir sprey şişesine boşaltın. 2 çay kaşığı cadı elması ve 20 ila 25 damla nane yağı katın, sonra tüm malzemeleri birleştirmek için çalkalayın. Evinizde minik böcekleri fark ettiğiniz alanlara bu karışımdan püskürtün.

7. Kekik

Sivrisinek kovucu doğal yöntemler denilince akla gelen diğer bir bitkide kekiktir. Bu aromatik bitki içeriğindeki fitokimyasal maddeler sayesinde tek başına veya kombinasyon halinde sivrisinekleri sizden ve ortamınızdan uzak tutar.

kekik yağı

doğal sivrisinek kovucu kekik yağı

2002 yılında Amerikan Sivrisinek Kontrolü Birliği Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, kekik yağının, kıl ve tüysüz bölgelere uygulanan kekik yağının % 5 oranında koruma sağladığı bildirildi.

 • Birkaç tane kekik yaprağını ellerinizin arasına sıkıştırın. Sivrisinekleri püskürtmek için morarmış yaprakları cildinize sürtün.
 • Birkaç damla kekik uçucu yağını 2 çorba kaşığı zeytin yağı veya jojoba yağı ile karıştırın. Bu karışımı dışarı çıkmadan önce cildinize sürün.
 • Dışarıda yaktığınız ateşe kekik yaprağı atarak sivrisinekleri bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırabilirsiniz.

8. Neem

Neem, aynı zamanda Hint lahanası olarak da bilinir; ticari sivrisinek kovuculara karşı doğal bir alternatiftir.

neem yağı

2015 yılında Sıtma Dergisinde yayınlanan bir çalışma neem yağının sivrisineklere karşı etkinliğini ortaya koyuyor. Neem yağının üç saat boyunca yüzde 70’den fazla koruma sağladığı bulundu.

 • Neem yağını, 1: 4 oranında herhangi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Dışarıya çıkmadan önce açık bölgelerinize sürün.
 • Ayrıca, 1 çay kaşığı neem yağını orta büyüklükte bir sprey şişesine koyun ve gerisini suyla doldurun. Bu karışımı küçük böcekleri fark ettiğiniz alanlara püskürtün.
 • Başka bir seçenek olarak, kuru neem yapraklarını bir tas içinde yakabilirsiniz, bunun dumanı kısa sürede ortamdaki sivrisinekleri öldürecektir.

9. Limon otu

Limon otu etkili bir sivrisinek kovucu olarak çalışır. Bu hoş kokulu bitki, sivrisineği iten doğal citronella yağı içerir.

limon otu

 • Bir limonata sapını ayırın ve dış yaprakları soyun. Sivrisinekleri kovmak için bu yaprakları cildinize sürün.
 • Başka bir seçenek olarak, bir sprey şişesine 100 gr kadar cadı elması koyun. Birer çay kaşığı okaliptüs ve limon özü yağı ekleyin. Çalkalayın ve birkaç saatte bir cildinize püskürtün.

10. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı başka bir iyi doğal böcek kovucudur. Kafur gibi böceklerin sevmediği bir kokusu vardır. Aslında, birçok kimyasal sivrisinek kovucunun ana maddelerinden birisidir.

çay ağacı yağı

Bu esans yağın antiseptik, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için, sivrisinek ısırmalarında da etkilidir.

 • Çay ağacı yağını 4 de 1 oranında inceltin. Bir pamuk topu ile karışımı cildinize uygulayın.
 • Ayrıca, pamuk toplarını seyreltilmiş çay ağacı yağına batırarak evinizin farklı odalarına koyabilirsiniz.

İlave İpuçları

 • Sivrisineklerin beslenme zamanlarında, yani şafak vakti, akşam karanlığı ve geceleri birkaç saat dışarı çıkmayın. Bu ısırılma riskinizi azaltacaktır.
 • Koyu renkli giysiler, sivrisinekler için açık renk kıyafetlerden daha caziptir. Bu nedenle, açık renk tonlarda giysiler giymeye çalışın.
 • Evinizin çevresinde su birikintilerini sonlandırın. Sivrisinekler yumurtalarını durgun sulara bırakır.
 • Sivrisinek kovucu kullanmanıza rağmen ısırılabilirsiniz. Ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için, ısırılan bölgeyi elma sirkesiyle ovun.

Sivrisinek ısırığını rahatlatmak ve enfeksiyona karşı koruma sağlamak için ısırık üzerine bir parça soğan koyun veya soğuk kompres uygulayın.

Sivrisinek kovucu doğal yöntemler konulu yazımızla ilgili her türlü yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumla