Göz Altı Torbaları ve Göz Şişmesi İçin Evde 8 Tedavi Yöntemi

Çeşitli nedenlere bağlı olarak, göz altındaki alanda, göz altı torbalanması diye tabir edilen şişkinlikler oluşur. Göz altı torbalarının şişmesi yüzün güzelliğini bozmaktadır. Ağlama, stres, kötü hava şartları, sağlıksız yiyecekler ve uykusuz kalma nedeniyle gözler şişebilir.

Uykusuzluk, uyku yetersizliği ve gece boyunca uyuyamama durumlarında, ertesi gün uyanıldığında gözler şişebilir. Göz altlarında şişmeye bağlı sarkma olabilir.

Göz altı torbalarının oluşmasının nedeni sıvı birikmesidir. Bu sorundan kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz çeşitli tedaviler var. Bu yazımızda göz altı torbaları ve şişme sorunu için 8 tedavi yöntemini anlattık.

1. Soğuk Su ve Buz Kullanın 

Soğuk su, şişkinliğe ve göz altı torbalanmasına karşı iyi gelir. Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su  için suyun içerisine buz katabilirsiniz. Ayrıca göz altlarına buz koyarak da gözlerdeki şişme ve torbalanmayı azaltabilirsiniz.

2. Salatalık Kullanın

Gözlerdeki şişkinliği azaltmak için salatalık kullanın. Bunun için soğutulmuş salatalık kullanmalısınız. Yuvarlak şekilde dilimlenmiş salataları soğutmak için bir süre buzdolabında bekletin. Yatağa uzanın, gözlerinizi kapatın ve salatalık dilimleri gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Bu yöntem göz altı torbalanmasına karşı iyi gelecektir.

3. Kullanılmış Çay Poşetlerini Gözlerinizin Üzerine Koyun

Genellikle sallama çay içtikten sonra, çay poşetlerini çöpe atarız. Ancak, çöpe attığımız bu çay poşetlerini birçok alanda kullanabiliriz. Bunlardan bir tanesi de, gözlerdeki şişlik ve göz altı torbalarını azaltmaktır. Kullanılmış çay poşetlerini sıkın ve fazla sıvıyı çıkarın. Çay poşetlerini soğutmak için buzdolabına koyun.

Yatağa uzanın, gözlerinizi kapatın ve çay poşetlerini gözlerinizin üzerine yerleştirin. Bu şekilde 20 dakika bekleyin. Bu yöntem hem gözlerinizi rahatlatacak, hem de göz altı torbalarını azaltacaktır.

4. Kahve Telvesi Kullanın

Göz altı torbaları ve şişkinlik için kahveyi kullanın. 1 fincan keyif kahvesi için. Fincanın dibinde kalan telvenin üzerine birkaç damla badem yağı dökün ve karıştırın. Bunu gözlerinizin altına sürün. Gözlerinizdeki şişmeyi azaltacaktır.

5. Üzüm Kullanın 

Gözlerin altındaki şişkinliği azaltmak için üzüm kullanın. Bunun için siyah üzümleri buzdolabında 1 saat soğutun. Bundan sonra, birkaç tanesinin kabuğunu soyun ve hafifçe ezin.

Yatağa uzanın ve  gözlerinizin altına soyulmuş üzümleri koyun. Ayrıca, soyduğunuz üzüm kabuklarını da aynı şekilde kullanabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat bekleyin ve sonra yüzünüzü yıkayın.

6. Patates Kullanın 

Gözlerdeki şişkinlik için patates de kullanabilirsiniz. Patatesleri soğutmak için buzdolabında tutun. Ufak  küpler şeklinde doğrayın. Bir parça bezle sarın. Gözlerinizin üzerine koyun ve on dakika sonra çıkarın.

Bir başka yöntem de patatesi ince dilimler halinde kesmektir. Dilimlenmiş patatesleri soğuk su dolu bir kaba koyun. Sonra dilimleri sudan çıkarın gözlerinizin üzerine yerleştirin. Ayrıca göz şişmesi için patates suyu kullanabilirsiniz.

Patatesin suyunu gözlerinizin çevresine uygulayıp bir süre bekledikten sonra yıkayın. Tüm bu yöntemler göz şişliklerini azaltacaktır.

7. Hint Yağı Kullanın 

Hint yağı göz altı torbalarındaki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Gözlerinizin altındaki alana 1–2 damla Hint Yağı damlatmanız yeterli olacaktır.

8. Soğuk Kaşık Kullanın

Gözlerdeki şişlik için soğuk kaşık yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için, iki tane kaşığı dondurucuda yarım saat boyunca soğutmanız gerekir. Kaşıkları çıkarın ve en az 5 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Şişkinliği ve göz altı torbalanmasını azaltacaktır.