Göz Enfeksiyonu Evde Nasıl Tedavi Edilir

Göz enfeksiyonu her yaştan insanı etkileyebilir çok yaygın bir sorundur. Enfeksiyona bakteriler, virüsler, alerji ya da diğer mikrobiyolojik etmenler neden olabilir ve bir gözü etkileyebileceği gibi her iki gözü de etkileyebilir.

Göz enfeksiyonu neden olur?

Göz enfeksiyonlarının birçok farklı türü vardır:

 • Konjonktivit veya pembe göz:Bu enfeksiyon hem gözü tahriş eder hemde kızarmasına neden olur. Bunun nedeni genellikle virüslerdir, ancak bazen bakteri ya da alerjik bir reaksiyon da buna neden olabilir.
 • Arpacık veya hordeolum:Bu rahatsızlığa cilt yüzeyinde yaşayan stafilokokal bakteriler neden olur. Bu göz kapağı ya da bir kirpiğin dibinde kırmızı bir yumru oluşumuna yol açmaktadır. Bu yumru kaşınıp ağırabilir.
 • Blefarit:Kirpiklerin dibine yakın yerlerde oluşan minik yağlanmalardır. Bu yağlanma kirpikleri tıkayabilir ve zamanla göz kapaklarının iltihaplanmasına neden olabilir. Yoğun kaşıntı ve yanma hissine neden olur.
 • Orbital selülit:Bu bakteriyel enfeksiyon göz çevresindeki dokuları enfekte eder. Bu tehlikeli bir enfeksiyon olabilir ve kalıcı sorunlara yol açabilir.
 • Keratit:bakteriler, virüsler, mantarlar veya parazitleri içeren bu enfeksiyonun temel nedeni kornea yaralanmasına neden olan göze yabancı bir cismin girmesidir.
 • Dakriyosistit:Bu enfeksiyon gözyaşı kanalında oluşur.

İmmün yetmezlikler, travma, ameliyat, zararlı kimyasallar, bulaşıcı bir göz iltihabı olan birisi ile yakın temas ve kötü hijyen koşulları da çeşitli göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir

Göz enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Göz enfeksiyonlarının birkaç ortak belirtisi vardır. Bunlar arasında; göz çevresinde aşırı yırtılma, kızarıklık, göz kapaklarında şişme, ağrı, kaşıntı, gözde kum varmış gibi bir his, sarı akıntı veya kabuklanmalar  vardır. Göz enfeksiyonlarının belirtileri enfeksiyon tipine bağlı olarak hafif ölçüde yada şiddetli olabilir.

Göz enfeksiyonu genellikle kalıcı bir soruna neden olmaz ve nadiren ciddi bir sağlık sorununa dönüşür. Bununda bir sürü nedeni olabilir.

Ancak, hemen tedavi edilmediği takdirde, gözün içindeki retina, kan damarları veya optik sinirlere zarar verebilecek herhangi bir ciddi durumu ekarte etmek için bir doktor tarafından kontrol altına alınması oldukça önemlidir.

Bu arada, belirtileri azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için birçok kolay, ucuz ve etkili ev tedavilerini deneyebilirsiniz.

Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir? – Göz iltihabına ne iyi gelir? – En etkili evde tedavi yöntemleri 

1. Sıcak Kompres

Bu yöntem arpacık veya konjonktivit için en etkili ilaçlardan biridir. Sıcak kompres kan dolaşımını artırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Aynı zamanda ağrıyı azaltır, şişlikleri indirir ve gelişen enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

 1. Sıcak suya temiz, tüy bırakmayan bir havlu batırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Tek seferde 5 dakika boyunca gözünüzü kapatın ve bu nemli bezi gözünüze bastırın.
 3. Yöntemi birkaç kez daha tekrarlayın.
 4. Temiz bir bezle göz kapaklarında yada kirpikleriniz de birken yağ birikintilerini temizleyin.
 5. Kendinizi daha iyi hissedene kadar bu işlemi günde birkaç kez tekrar edin.

Not: Eğer her iki gözde enfeksiyon kapmışsa sıcak kompresi iki göz içinde uygulayın. Sıcak kompres ile ilgili detaylı bilgi almak için”sıcak kompres nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Göz Otu

Göz otu (Euphrasia) özellikle konjunktivit veya pembe göz olarak bilinen, göz enfeksiyonları ve tahrişi için kullanılabilecek başka bir etkili bitkisel tedavi yöntemidir.

Göz otu enfeksiyon ile mücadele eder, iyileşme sürecini hızlandırır ve enfeksiyonun yayılmasını önler.

 • 1 fincan suya 1 çay kaşığı göz otu katın ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Soğumaya bırakın ve sonra temiz bir tülbent kullanarak süzün. Bu karışımla günde birkaç defa gözlerinizi yıkayabilirsiniz.
 • Ayrıca % 10 düzeyindeki göz tahrişi veya inflamasyondan kurtulmak için homeopati göz otu kullanabilirsiniz. Enfeksiyon temizlenene kadar günlük her göze bir kaç damla damlatın.

3. Tuzlu Çözüm

Göz iltihabının tedavisi için ev yapımı tuzlu su çözeltisini kullanabilirsiniz. Tuzlu çözelti ile durulama yaparak gözlerdeki kaşıntıyı durdurabilir ve tahrişi tedavi edebilirsiniz.

Ayrıca bu yöntem  enfeksiyonun yayılmasını önler.

 1. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın.
 2. Kaynatıp tamamen soğumasını bekleyin.
 3. Etkilenen gözünüzü bu su ile iyice yıkayın.
 4. Bu tedaviyi evinizde günde bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Eğer mümkünse musluk suyu yerine (kimyasal maddeler ihtiva edebilir ) damıtılmış su kullanın.

4. Kolloidal Gümüş

Kolloidal gümüş de viral ve bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu göz tahrişini ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılabilir.

 • Her gözün içine 2 damla kolloidal gümüş damlatın, biraz yanar ve geçer. Bunu enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez kullanın.
 • Başka bir seçenek olarak, eczanelerden kolloidal gümüş merhemi satın alıp gözlerin etrafına sürerek göz kaşıntısını önleyebilirsiniz.

5. Bal

Bal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve göz enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterileri öldürmeye yarar.

En iyi sonuçlar için, manuka balı ya da organik bal kullanın.

 • Damıtılmış suyu ve eşit miktarda balı iyice karıştırın. Temiz bir pamuk kullanarak karışımı gözünüze uygulayın. Belirtiler düzelinceye kadar bu tedaviyi günde 2 veya 3 kez tekrar edin.
 • Ayrıca doğrudan gözün içine bir damla bal damlatabilirsiniz. Doğal temizleyici olan bal gözün içindeki kiri ve pislikleri temizleyecektir. Bu yöntemi günde 2 yada 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay tanik asit bakımından zengin olduğu için sizi enfeksiyonlardan koruyacaktır. Yeşil çay hem gözdeki kaşıntıyı keser hemde göz altı şişliklerini azaltır. Aynı zamanda genel göz sağlığına katkıda bulunan çeşitli besin ve antioksidanlar içerir.

 1. İki adet yeşil çay poşetini birkaç saniye boyunca sıcak suda bekletin.
 2. Çay poşetlerini sudan çıkartın, fazla suyunu sıkın ve soğuması için buzdolabına koyun.
 3. İlk olarak, gözlerinizi bu çay ile yıkayabilirsiniz.
 4. Ardından gözlerinizi kapatın ve soğuk, nemli çay poşetlerini 10 ila 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin.
 5. Göz enfeksiyonunun belirtileri bitene kadar yöntemi günde 3 kez tekrarlayın.

Yeşil çay poşeti yerine siyah çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.

7. Papatya

Papatya tahriş giderici, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Konjonktivit göz rahatsızlığının tedavisinde oldukça etkilidir. Yatıştırıcı özellikleri kızarıklık, tahriş ve göz altı şişliklerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği katın. Ağzını kapatın ve 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ağzını açın ve oda sıcaklığına düşene kadar soğumasını bekleyin. Bu karışımla gözün hem içini hem de dışını yıkayıp temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi gün boyunca her iki saatte bir tekrarlayın.
 • Ayrıca kullanılan papatya çay poşetlerini buzdolabında saklayabilirsiniz. Gözdeki şişliği azaltmak için bir seferde en fazla 10 dakika boyunca çay poşetlerini gözlerinizi kapattıktan sonra gözlerinizin üzerinde bekletin. Bu doğal tedavi yöntemini günde birkaç kez tekrarlayın.

8. Borik Asit

Borik asit kızarıklık, kuruluk, yanma hissi ve yırtılma gibi göz enfeksiyonu ile ilgili sorunların tedavisinde oldukça etkilidir. Onun hafif antibakteriyel ve antifungal özellikleri enfeksiyonu tedaviye ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olur.

 1. 1 bardak filtrelenmiş suya 1/8 çay kaşığı borik asit katın.
 2. Bir süre karıştırın, sonra soğumaya bırakın.
 3. Karışımı temiz bir tülbentten geçirerek süzün.
 4. Bu karşımla bir göz banyosu yapabilirsiniz.
 5. Bunu günde 3 defe tekrarlayın. Her seferinde taze solüsyon kullanın.

Not: İlk etapta hafif batma ya da yanma hissi oluşabilir ama biraz sonra geçer.

9. Elma sirkesi

Elma sirkesi göz enfeksiyonu  tedavisinde oldukça etkilidir. Pastörize edilmemiş elma sirkesindeki malik asit, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı antimikrobiyal bir madde gibi çalışır. Hatta gözdeki mikrop ve pislikleri temizleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Bir bardak damıtılmış suya 1 çay kaşığı elma sirkesi karıştırın.
 2. Karışıma bir pamuk batırın.
 3. Bu pamukla enfekte gözün dışını iyice yıkayın.
 4. Bu yöntemi birkaç gün boyunca, her birkaç saatte bir tekrarlayın.

10. Anne Sütü

Bu doğal ilaç, özellikle bebeklerde, pembe göz hastalığından kurtulmak için son derece etkili ve güvenlidir.

Anne sütü enfeksiyona neden olan bakterileri engeller. Bu da enfeksiyonun hızla iyileşmesine yardım eden bakterilerin büyümesini teşvik eder.

 1. Bir fincana biraz anne sütü koyun.
 2. Temiz bir göz damlalığı kullanarak, enfekte göz içine 2 ya da 3 damla anne sütü damlatın.
 3. Yöntemi birkaç saatte bir tekrarlayın.

Anne sütü, bebeklerde kulak enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir.

Ek İpuçları

 • Gözlerinizi güçlendirmek için günlük gözlerinizin üzerine birkaç kez soğuk su çarpın.
 • Göz enfeksiyonu ile ilişkili belirtileri hafifletmek için göz damlası kullanabilirsiniz.
 • Günde en az iki kere gözlerinizi saf gül suyu ile yıkayın. Gözdeki kaşıntıdan anlık rahatlama sağlamak için de gül suyundan yararlanabilirsiniz.
 • 1 fincan suya bir miktar bebek şampuanı katıp karıştırın. Bu karışımı göz çevresindeki pislikleri temizlemek için kullanabilirsiniz.
 • Göz enfeksiyonu sırasında, birkaç gün boyunca kontakt lens takmayın.
 • Ellerinizi yıkamadan enfekte gözlerinize dokunmayın.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için havlu ya da yatağınızı kimseyle paylaşmayın.
 • Enfeksiyonunuz varsa göz makyajı yapmayın.
 • Enfeksiyon birkaç gün içinde iyileşmezse doktorunuza danışın.

Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir? – Göz iltihabına ne iyi gelir? – En etkili evde tedavi yöntemleri konulu yazımız ile ilgili her türlü sorunuzu aşağıdaki form aracılığıyla bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla