Göz Yaşarmasına Ne İyi Gelir – Evde Tedavi Yöntemleri

Gözyaşları, gözlerinizi sağlıklı tutmada, gözleri yağlamada ve yabancı parçacıkları uzaklaştırmada önemli bir rol oynarken, gözyaşı oluşumunun fazla olması gözlerin sulanmasına neden olabilir.

Gözlerin aşırı sulanması can sıkıcı olabilir ve hatta düzgün görebilmenizi etkileyebilir.

Dikkat: Göz yaşarması genellikle birkaç gün içinde temizlenir. Bu sorun daha fazla devam ederse doktorunuzu görmelisiniz.

Göz yaşarmasına ne iyi gelir – Evde tedavi yöntemleri – En etkili 10 yöntem

Göz Yaşarmasına Ne İyi Gelir

 1. Sık Durulama

Toz, sert güneş, polen veya herhangi bir kimyasal maddeye maruz kaldığınızda gözleriniz sulanıyorsa yapmanız gereken tek şey soğuk suyla sık sık durulama yapmaktır.

Sık sık durulama, yabancı cismi veya kimyasalları gözünüzden temizlemeye yardımcı olur ve bu da belirtileri azaltır.

Bunu yapmak için, gözlerinizi açın ve sadece içine biraz soğuk su sıçratmaya başlayın. Bunu birkaç kez yapın.

Bu arada gözlerinizi ovuşturmamaya çalışın, böyle yapmak gözlere daha fazla zarar verebilir.

2. Sıcak Kompres

Göz sulanmasının nedeni göz kapağı iltihabı, göz kuruması ve pembe göz rahatsızlığı gibi farklı nedenlerle başa çıkmak için sıcak bir kompres çok etkilidir.

Kompresin ısısı bölgeye kan dolaşımını artırır, göz tahrişini yatıştırır ve belirtilerden kurtulmayı sağlar.

 1. Temiz, tüy bırakmayan bir bezi sıcak suda ıslatın (çok sıcak değil).
 2. Fazla suyunu sıkın.
 3. Bu ılık, nemli bezi kapalı göz kapaklarınızın üzerine her seferinde 1 dakika süreyle uygulayın.
 4. Kumaşı kuruduğunda ılık su ile ıslatın ve 10 dakikadan fazla sürmeyecek şekilde devam edin.
 5. Son olarak, gözlerinizi ılık su ile durulayın (bezi ıslattığınız ılık suyu kullanmayın).
 6. Belirtileriniz azalana kadar bu tedaviyi günde en az iki kez kullanın.

Dikkat: Gözleriniz için bir kompres kullanırken, 42 ° c’lik bir sıcaklık sağlamaya çalışın ve üstüne çıkmayın.

3. Soğuk kompres

Sıcak bir kompres gibi, soğuk kompres de göz sulanmasını tedavi edebilir.

Soğuk hava, gözleriniz etrafındaki cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını gevşetir. Bu da aşırı gözyaşı ve ilişkili semptomların oluşumunu azaltacaktır.

 • Yumuşak tiftiksiz bir bezi soğuk suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Soğuk bezi kapalı göz kapaklarınıza 1 dakika süreyle yerleştirin. Yine, bezi soğuk suya daldırın ve işlemi 5 ila 10 dakika arasında tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, birkaç buz küpünü temiz bir beze sarın. 1 dakika boyunca kapalı göz kapaklarınıza yerleştirin. 5 dakika ara verdikten sonra yöntemi tekrarlayın. Bunu günde 1 veya 2 defa tekrar edin.

4. Anne sütü

Anne sütü, yeni doğan bebekler için en mükemmel bir yiyecek olarak bilinir ve bebeklerde göz yaşarmasına neden olabilecek göz enfeksiyonlarına karşı da yardımcı olabilir.

 1. Steril bir damlalığa birkaç damla anne sütü koyun.
 2. Enfeksiyon iyileşene kadar bunu gözünüze günde 3 veya 4 kez damlatın.

5. Hint yağı

Göz sulanmasına hangi ilaç iyi gelir biliyor musunuz, hint yağı! Hint yağı, göz yaşarması önlemek için başka bir iyi çözümdür.

Her şeyden önce, gözleriniz için yeterli yağlamayı yaparak gözleri kuruyan kişilerin gözyaşı buharlaşmasını azaltmaya yardımcı olur.

Bu yöntem için sadece saf, organik, heksan içermeyen bir hint yağı kullanın.

 1. Bir göz damlaslığı kullanarak, her bir göze 1 damla hint yağı damlatın.
 2. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

6. Göz otu

Göz otu, göz sulanması da dahil olmak üzere farklı göz problemleri için faydalıdır. Özellikle, bu rahatsız edici probleme neden olabilecek farklı göz enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

Enfeksiyonla mücadele eden göz otu göz kurumasını engeller, enfeksiyonun yayılmasını önler ve göz sulanmasının iyileşmesini destekler.

 • 1 bardak su içine 1 çay kaşığı göz otu katıp yaklaşık 10 dakika kaynatın. Soğumaya bırakın, sonra temiz bir tülbent kullanarak çözeltiyi süzün. Az serinledikten sonra bununla göz yıkaması yapabilirsiniz. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, içerisinde yüzde 10 oranında homeopati euphrasia olan bir göz damlası kullanabilirsiniz. Günde birkaç defa, her göze 1 damla damlatın.

7. Gül suyu

Gül suyu, farklı göz sorunları için iyi bilinen bir ev ilacıdır.

Sulu gözlere neden olabilecek farklı göz enfeksiyonlarını önleyebilen ve tedavi edebilen güçlü antiseptik özelliklere sahiptir.

 • Bir damlalık kullanarak 2 damla saf gül suyunu doğrudan gözünüze damlatın. Bunu günde iki kez yapın.
 • Alternatif olarak, bir çay bardağı damıtılmış suya 3 veya 4 damla gül suyu karıştırın. Gözlerinizi bu su ile günde birkaç kez durulayın.

8. Sarı papatya

Göz sulanmasına çay yöntemini denemek isteyenler papatyayı deneyebilir. Papatya geleneksel olarak konjonktivit ve göz sulanmasına neden olabilen diğer göz enfeksiyonları ile mücadele etmek için kullanılmıştır.

Bu bitkinin antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri, yararlı etkilerini açıklayabilir. Aslında, histamin salınımını inhibe ederek gözlerde kaşıntı ve enfeksiyona yol açabilecek alerjik bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

 • Bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru papatya çiçeği katın. 5 dakika bekletin, sonra süzün. Karışım soğuduktan sonra günde 2 veya 3 defa gözlerinizi bununla yıkayın.
 • Alternatif olarak, kullanılmış papatya çayı poşetlerini buzdolabına koyun. Soğutulmuş çay poşetlerini 10 dakika boyunca kapalı göz kapaklarınızın üzerine koyun. Hızlı bir rahatlama için bu yöntemi günde 3 veya 4 kez uygulayın.

9. Omega-3 yağlı asitleri

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaları tüketmek, göz sulanmasının sık görülen bir nedeni olan göz kuruluğunun tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Göz kuruması, diyetinizde, özellikle de omega-3 yağ asitlerinde bulunan esansiyel yağ asitlerinin olmamasından kaynaklanabilir. Ayrıca, bu yağ asitleri, gözlerinizi sağlıklı tutan yağ moleküllerinin önemli bir bileşenidir.

 • Omega-3 yağ asitlerini almak için diyetinizde somon, uskumru, sardalya ve ringa balığı gibi balıkları da bulundurun. Haftada en az 2 porsiyon balık yiyin.
 • Omega-3’leri yeşil yapraklı sebzelerden, soya ürünlerinden, fındık ve tohumlardan da alabilirsiniz.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra omega-3 takviyeleri almayı tercih edebilirsiniz.

10. Elma sirkesi

Göz yaşarmasına ne iyi gelir diye arayanlar bu yöntem tam sizlik. Elma sirkesi, göz sulanmasının ana nedenlerinden biri olan pembe göz rahatsızlığı için en iyi kürlerden biridir. Antimikrobiyal özellikleri, pembe gözün temel nedenlerinden biri olan bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

 1. , Kaynatılmış ve soğutulmuş bir fincan suya bir çay kaşığı organik elmas sirkesi katın.
 2. Bu karışıma bir pamuk topu batırın ve solüsyonu enfekte olmuş göze uygulayın. (Her iki göz de enfekte olduğunda 2 pamuk topu kullanın.)
 3. Ayrıca, gözün dış tarafını da bir pamukla silin.
 4. Bunu 2 ila 3 gün boyunca her 2-3 saatte bir yapın.

Göz yaşarması hakkında kısa bilgiler 

Tıbbi ismi epiphora olan göz yaşarması, birçok insanın yaşadığı yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Göz sulanması, gözlere camsı bir görünüm kazandıran ve gözlerden damlayan gözyaşlarına neden olan, fazla gözyaşı üretildiği bir durumdur.

Epiphora her yaşta ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bebeklerde, 2 yaşın altındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki yetişkinlerde daha yaygındır.

Göz yaşarmasının bazı yaygın nedenleri arasında, alerjiler, blefarit(göz kapağı iltihabı), konjunktivit(göz yangısı), gözyaşı kanallarının daralması veya tıkanması vardır.

Bazen, hava soğuk veya rüzgarlı olduğunda veya göze yabancı bir nesne girdiğinde de fazla gözyaşı üretimi meydana gelir. Ayrıca, göz yaralanmaları, yanıklar, gözdeki kimyasallar, kronik sinüzit, tiroid bozuklukları ve toza maruz kalmakta göz sulanmasına neden olabilir.

Göz yaşarması bazende kemoterapi, epinefrin ve bazı göz damlaları gibi ilaçlar tarafından indüklenebilir.

Göz sulanması gözlerde tahrişe, şiddetli kaşıntıya veya yanma hissine neden olabilir. Ayrıca, gözler kızarıp kanlanabilir ve ışığa duyarlı hale gelebilir. Çok uzun süre tedavi edilmeyen göz sulanması göz yorgunluğuna neden olabilir.

Epiforayı tedavi etmek için arkasındaki sebebi bulmak önemlidir. Çoğu durumda, bazı basit ev ilaçlarıyla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Ek İpuçları

 • Gözünüze bir şey girdiğini düşünüyorsanız gözünüzü ovalamayın. Gözünüze yapışmış parçacıklar olduğunda gözünüzün ovulması gözünüze zarar verebilir.
 • Gözlerinize kirli ellerle dokunmayın.
 • Göz sulanması sorununu çözmek için günlük bir bardak havuç suyu için.
 • Göz kuruluğunuz varsa, göz damlaları ya da yapay gözyaşları göz sulanmasının durmasına yardımcı olabilir.
 • Kontakt lenslerinizi temiz tutmak için göz doktorunuzun talimatlarına uyun.
 • Yüzerken veya duş alırken kontakt lenslerinizi takmayın.
 • Yabancı cisimleri gözünüzden uzak tutmak için güneş gözlüğü takın.
 • Güneş gözlüklerinizi veya gözlüklerinizi takmadan önce üzerlerinde birikmiş olabilecek tozları silin.
 • Makyaj ürünlerinizi hiç kimseyle paylaşmayın.

 

Yorumla