Gülmenin Sağlığa 10 Faydası

Bir komedi gösterisi izlemek, arkadaştan ya da aileden komik  bir şaka ya da hikaye dinlemek herkes için zevkli olabilir. Atılan yüksek kahkahalar aslında insan davranışları arasında en doğal ve eşsiz olanı olarak görülüyor. Kahkaha beynin fizyolojik olarak verdiği bir cevap gibidir ve iki bölümden oluşur. İlk bölüm jestler, ikinci bölüm ise ses üretimidir.

Gülmek yaşamdaki bazı duyguları ifade ediyor ve sadece etrafınızda olanlara değil size de iyi bir duygu yaşatıyor. Gülümseme büyük bir ilaçtır. Fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal faydalar sağlar. Negatif düşünceler ise sizi boşa oyalar.

İşte gülmenin sağlığa 10 faydası;

İç Egzersiz Yapmanızı Sağlar

Gülmek basit bir işlem olmasına rağmen en iyi iç egzersiz tekniği olarak kabul edilmektedir. İyi bir göbek egzersizi, karın, diyagram, solunum sistemi ve omuz egzersizidir. Kahkaha kaslarınız için rahatlık ve sakinlik etkisi yaratmaktadır.

Kahkaha insanlarda solunum yolları ve solumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda oksijen alımını da artırmaktadır. Fiziksel egzersiz ile birlikte iyi bir iç egzersiz için arkadaşlarınızla sıkça gülerek zaman harcayın.

Stresi Azaltır

Gülmek büyük bir rahatlama ve stres atma şeklidir. Kortizol ve epinefrin gibi stres hormon düzeylerinde azalmaya neden olur. Aynı zamanda da sağlık hormonlarının seviyelerini artırmaya yarar. Stresli bir zamanda komedi gösterileri izlemeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Uyku Kalitesini Geliştirir

Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız gülmek keyifli bir uykunun en iyi ilacıdır. Nedeni ise gülmenin fazla melatonin hormonu üretmesi ve bunun da uykuda rahatlık sağlamasıdır. Düzenli uyku ve uykusuzluk konusunda yapılan bir araştırmada gülmenin uykusuzluk tedavisinde ve düzenli uykuya yardımcı olduğu saptanmıştır.

Akşamları aile üyeleri ve arkadaşlarınızla gülerek vakit geçirmek stres ve anksiyete bozukluğunu azaltarak derin bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Depresyonu Azaltır

Gülmek insanlarda mevsimsel bozukluklar ve depresyona yardımcı olmaktadır. Geriatri Gerontoloji Uluslararası Dergisinde yayınlanan bir çalışmada gülme terapisinin yaşlılarda depresyonu azalttığı ortaya konmuştur. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kahkaha stresle ilgili hormonların azalmasını sağlar.

Zihinde olumlu izler oluşturan kahkaha kişinin hayata karşı daha umutlu bakmasını sağlar ve depresyon duygularına yer vermez. Eğer stresliyseniz, kendinizi yıpranmış ve depresif bir psikolojide hissediyorsanız en etkili doğal tedavi yöntemi kahkaha atmaktır. İyi bir sonuç almak istiyorsanız komedi kulübüne üye olmayı deneyin.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa kahkaha atarak güçlendirebilirsiniz. Çeşitli çalışmalarda kahkahanın bağışıklık sistemini geliştirerek kandaki anti-enfeksiyon antikorlarının sayısını ve T-hücrelerini artırdığı kanıtlanmıştır. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudu soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Yani sağlıklı kalmak için gülümseyerek güne başlamanın tam zamanı.

Ağrıları Hafifletir

Oxford Üniversitesi’nin yayınladığı Royal Society Proceedings çalışmasında gülmenin doğal bir ağrı kesici olduğu kanıtlanmıştır. Gülmek birçok insanın diğer insanlara göre ağrıya %10 daha fazla dayanmasını sağlar. Kahkaha atmak endorfin salgılama ve kişinin kendini iyi hissetmesinde morfinden daha etkilidir. Kas bozuklukları ve ağrılar için kahkaha en doğal tedavi yöntemi olarak her türlü acının azalmasında belli bir doz içermektedir.

Diyabeti Düzenler

Gülmek diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır. Japonya’da Tsukuba Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre gülmenin yemekten sonra Tip 2 Diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Kahkahanın kesin nedeni henüz bilinmese de vücudun glikoz seviyesini düzenleyen nöroendokrin sistemi üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bu durumun gülme esnasında mide kasları tarafından kullanılan enerjiye bağlı olduğu düşünülüyor. Ayrıca gülmek diyabet mikrovasküler ile ilgili komplikasyonları önlemeye de yardımcı olmaktadır. Eğer Tip 2 Diyabetiniz varsa günde en az 30 dakika boyunca komedi gösterisi izleyin.

Kalbi Korur

Gülmek kalp fonksiyonları için egzersiz olarak kabul edilir ve fonksiyonları güçlendirir. Güldüğünüz zaman kan damarlarına astar oluşturan doku artar ve kan akışına neden olan vasküler dokular genişler. Bu durum ise ateroskleroza karşı mücadele etmeyi ve kalp krizi riskini azaltmayı sağlar. Günde 15 dakika gülmek kalbi sağlıklı tutarak kardiyovasküler sorunların oluşmasını önler.

Genç Tutar

Gülümseme esnasında yaklaşık 15 yüz kası birlikte çalışmakta ve bu da genç görünmeyi sağlamaktadır. Yüz çevresinde kan akışını artıran gülümseme daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Ayrıca gülmek fiziksel ve duygusal sağlığı da artırmaktadır. Sağlıklı olmak daha genç görünmenizi sağlar. Bu nedenle genç görünmeyi sağlayan ürünler yerine gülmek için daha fazla sebepler aramaya başlayın. Gülümsemenin cildinizi sağlıklı ve genç tutacağını unutmayın.

Enerjik Yapar

Gülmek vücuda ve zihne enerji katar. Gülerken vücut kas ve organları etrafında oksijen artışı yaşanması derin nefes almayı sağlar. Artan enerji düzeyi uyanık kalmayı, yaratıcı düşünmeyi ve zihni canlı tutmayı sağlar.

Enerji düzeyini korumak için düzenli egzersiz yapmak ve günlük rutin olarak kahkaha atmayı gerektirir. Gülümseme sağlığa faydasının yanı sıra sosyal ve çalışma ilişkilerinin de iyileşmesini sağlar. İstediğiniz kadar kahkaha atarak bu ücretsiz ve en iyi ilaçtan faydalanabilirsiniz.

Yorumla