Hamilelikte Ilık Su İçmenin Faydaları

Kadınlar hamilelik süresince, yaptıkları her şey hakkında, sağlık konusunda, yediklerinden içtiklerine kadar daha dikkatli, gayretli ve uyanıktırlar. Sadece anne adayları değil, arkadaşları ve yakın akrabaları bile temkinli davranıyor.

Bu güzel haberi yakın akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza verir vermez, size iyi niyetli tavsiyelerle bulunmaya başlarlar.

Ancak, etrafınızdan fazla bir şey duymuyorsanız, biz size söyleyelim, her gün yeterli miktarda su içmeniz gerekir. Yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan su, bir kişinin vücut ağırlığının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturur ve vücudun en yaygın unsuru haline gelir.

hamilelikte ılık su içmenin faydaları

Yeterli su alımı, hidratlanmış, detokslanmış ve enerjilenmiş olmanızı sağlar. Daha fazla sıvı içmek vücudun su tutma oranını düşürmeye yardımcı olur. Hiç şüphesiz, doğmamış bebeğinizin sağlıklı kalmasını ve büyümesini sağlar.

2002’de Perinatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, fetal dolaşımı, amniyotik sıvıyı ve daha yüksek kan hacmini desteklemek için gebelik sırasında genel sıvı ihtiyacının arttığını bildirmektedir. Dolayısıyla su, anne ve bebekleri için önemli bir besindir.

Normal su içmek çok faydalıdır, fakat ılık su daha da iyidir. Aslında uzmanlar, gebelik sırasında ılık su içmenin hem sağlığınız hem de doğmamış bebeğiniz için faydalı olduğuna inanmaktadır.

İşte hamilelik sırasında ılık su içmemenizin bazı nedenleri.

1. Sindirim Sistemini Temizler

Güne bir bardak ılık suyla başlamak sindirim sistemini yatıştırmaya ve aktive etmeye yardımcı olur.

Tüm gece boyunca vücutta biriken tüm toksinlerin boşaltmasına yardımcı olur. Vücutta aşırı miktarda toksin birikimi sıklıkla sindirim problemlerine neden olur.

Sıcak su ayrıca sindirim problemlerine neden olabilen vücudun yağ ve yağ birikimlerini de eritme eğilimindedir. Öte yandan, yemek sırasında veya sonrasında soğuk su içilmesi bağırsaklarda yağ birikmesine neden olabilir.

Bu nedenle, ılık su içmek sindirim sistemini temiz ve berrak hale getirir ve rahimdeki bebeğin daha iyi beslenmesine yardımcı olur.

2. Kabızlığı Önler

Hamilelikle ilgili yaygın rahatsızlıklardan biri olan kabızlık, ayrıca ılık su içmek suretiyle engellenebilir.

Kabızlık, bağırsak hareketi çok az veya hiç olmadığı anlamına gelir ve eliminasyon işlemine aşırı yük bindirmeniz gerekir.

Kabızlık çoğunlukla vücuttaki su eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sabahları aç karnına bir veya iki bardak sıcak su içmek bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sıcak su gıdaları parçalayarak rahatça bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur.

Artı bağırsakları uyarmaya, kabızlık ve asiditeden kurtarmaya yardımcı olacaktır.

3. Kan dolaşımını iyileştirir.

İçilen sıcak su vücudunuzdaki kan akışını da geliştirir.

Sıcak su vazodilatör olarak çalışır; bu da kan damarlarını genişlettiği anlamına gelir, böylece vücuttaki kan dolaşımı artar. Daha iyi dolaşım, oksijen ve besin açısından zengin kanların kaslara ve organlara ayrıca doğmamış bebeğinize daha iyi akışını sağlar.

Buna ek olarak, gelişmiş kan dolaşımı, hastalıklara ve hastalıklara karşı savunmaya yardımcı olan bağışıklık sistemi için de faydalıdır.

4. Dayanıklılık ve Enerjiyi Artırır

Gebelik sırasında hormonal değişiklikler ve vücut değişiklikleri nedeniyle hamilelikte yorgunluk sık görülür.

Ancak zaman zaman ılık su içmek suretiyle dayanıklılık ve enerji seviyenizi artırabilirsiniz. Sıcak su vücutta dolaşan toksinleri atar ve kan dolaşımını arttırır. Bu da doğru kas ve sinir aktivitesi için önemlidir.

Ayrıca, su alımı dehidrasyon ve adrenal yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur.

Her gün bir bardak ılık su, özellikle küçük bir limon ile, dayanıklılığınızı ve enerji seviyenizi artırarak hamilelikteki yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

5. Daha İyi Bronşial Sağlık Sağlar

Hamilelik sırasında hasta olmak sizin veya doğmamış bebeğiniz için iyi değildir. İçilen sıcak su, boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı, öksürük ve grip olasılığını azalttığı için iyi bir bronşial sağlık sağlar.

Sıcak suyun sıcaklığı buhar oluşturur. Bu nedenle, bir bardak sıcak su içtiğinizde, tıkanmış sinüsler gevşer ve hatta mukus birikiminin neden olduğu boğaz ağrısı yatışır. Ayrıca, burun tıkanıklığının temizlenmesine yardımcı olur.

Gebelik sırasında ilaç gerektiren her türlü enfeksiyonu önlemek çok önemlidir, bunlar da fetüs için sorunlara neden olabilir.

Hamile kadınlar için su alımı ile ilgili önemli kurallar:

  • Vücudun sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlamak için her gün 8 ila 10 bardak su içmelisiniz.
  • Bu faydalar için aşırı sıcak su içmek gerekmiyor, günde sadece 2-3 fincan ılık su içmeniz yetiyor. Normal içtiğiniz suda soğuk olmamalıdır.
  • Musluk suyu içmeyin; çünkü bu suyun içinde yüksek mineraller olabilir, bu da sizin ve doğmamış bebeğinize ciddi zarar verebilir. Hastalanma riskini ortadan kaldırmak için daima filtrelenmiş veya kaynatılmış su için.
  • Hava şartlarına ve günlük faaliyetlerinize göre su ihtiyacı artabilir.
  • Yürüyüş veya diğer hafif egzersizleri yaptıktan sonra, egzersiz sırasında kaybedilen vücut sıvısını telafi etmek için biraz su için.
  • Su dışında, yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeleri de tüketebilirsiniz.
  • Taze meyve suyu, sebze suyu, ev yapımı sos ve çorbalarda vücudun sulu tutulmasında çok yardımcı olabilir.
  • Dışarı çıkarken, yanınızda bir şişe su bulundurmayı unutmayın.

Yorumla