Hipertansiyon Evde Tedavi Yöntemleri

Kalp sorunları yaşayan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden insanlar kalp sağlığı için en iyi yaşam teknikleri benimsemeye özen gösteriyorlar. Hipertansiyon yüksek kan basıncı olarak da bilinir.

Hipertansiyon çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Hipertansiyonu olan insanların kan basıncını artıran durumlardan kaçınmaları gerekir. Hipertansiyonu olan insanların kan basıncı sıklıkla yükselir ve düşer.

Hipertansiyon ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Doğal olarak evinizde hazırlayabileceğiniz bazı besin maddeleri ile kolayca hipertansiyon sorununu giderebilirsiniz.

Piyasada bulunan ilaçların hepsinin yan etkileri olduğu biliniyor, bu yüzden mümkün olduğunca ilaçlardan uzak durmalıyız. Şimdi doğal yollarla hipertansiyonu nasıl yenebileceğimize göz atalım. 

Hipertansiyon için Doğal Tedavi Yöntemleri 

Limon Suyu 

Evde hazırlayabileceğiniz limon suyu, hipertansiyon sorununu kolayca çözebilecek en iyi meyve sularından biridir. Hipertansiyon sorunu yaşayan insanlar günlük olarak limon suyu tüketerek hipertansiyonu kontrol altına alabilirler.

Bir bardak suya yarım limonu sıkarak oluşturacağınız limon suyunu 2-3 saatte bir tüketmelisiniz. Limonda bulunan C vitamini hipertansiyonu dengeleyen en temel vitamindir ve limon C vitamini deposudur.

Bektaşi Üzümü Suyu

Bektaşi üzümü tipik bitkisel meyvelerden olup hipertansiyon için oldukça etkilidir. Bal ve bektaşi üzümü suyu karışımı hipertansiyon tedavisi için çok iyi sonuçlar doğurur. 

Hazırlayacağınız bir bardak bektaşi üzümü suyuna bir çorba kaşığı organik bal ilave edin. Bu karışımı her sabah için. Sonuçlarını birkaç gün içinde göreceksiniz. Böylece vücuttaki kan akışını düzenlemiş ve hipertansiyondan doğal yollarla kurtulmuş olursunuz.

Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu da hipertansiyona iyi gelmektedir. Bir bardak suya tam bir çorba kaşığı çemen otu tohumu ilave ederek hazırlayacağınız karışımı her sabah ve akşam almalısınız.

Bu karışım kesinlikle hipertansiyon sorunu tedavisine yardımcı olacaktır. Olumlu etkilerini görmek için yaklaşık bir ay boyunca çemen tohumu suyuna devam etmelisiniz.

Sarımsak 

Sarımsak, gıda maddelerinin yanı sıra ilaç sanayisinde de kullanılan mucizevi bir bitkidir. Sarımsağın, gün geçmiyor ki tıbbi kullanımı artmasın. Özellikle hipertansiyon sorunu için birebir.

Yüksek tansiyonu olanlarda sarımsağın etkileri muhteşem. 2 diş sarımsak ile birlikte alınan kuru üzüm hipertansiyon hastaları için tam bir doğal ilaçtır. Sarımsağın sürekli kullanılmasıyla vücuttaki kan basıncı sorunları kolaylıkla tedavi edilecektir.

Papaya

Papaya, çok sayıda sağlık probleminin tedavisinde kullanılan en iyi sebzelerden olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebze de yukarıdaki diğer doğal bitkiler gibi hipertansiyona iyi gelir. Yüksek tansiyon sorunu günlük papaya kullanarak kolayca çözülebilir.

Doğru Dinlenme

Hipertansiyonunuz varsa mutlaka doğru dinlenmeniz gerekir. Gece uykusu sırasında yattığınız yerdeki ışıkları kapatın, siz uyurken ortam tamamen karanlık olsun. İyi bir uyku hipertansiyon etkisini azaltır.

İstenmeyen düşüncelerden kaçının ve üzerinizdeki gerginliği atın, rahatlayın. Her gün 1 saat sessiz kalın, kimseyle konuşmayın (Prayanam). Hipertansiyondan korunmak için iyi bir uygulamadır. Mutlaka deneyin.