Vücuttaki İltihabı Sökücü 7 Farklı Meyve Suyu Tarifi

Doğal meyve sularının sağlığımız için oldukça faydalı olduğunu biliriz. Bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu gibi, vücudun sağlık dengesini de kontrol eder. Vücudun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için herkesin günlük olarak meyve suyu içmesi önerilir.

Meyve suları: sinüzit, artrit, bronşit ve daha pek çok iltihaplı hastalıklardan korunmamızı sağlayan iltihap sökücü bileşenler içerir. Bu hastalıklara sebep olan iltihaplar ileride; diyabet ve kardiyovasküler (dolaşım sistemi hastalığı) gibi ileri düzey riskli hastalıklara neden olur.

Bu tür durumlarda insanlar; ilerleyen yaşın veya bağışıklık sisteminin bu hastalıklara sebep olabileceğini düşünür. Fakat bunun en büyük sebebi dengesiz beslenmektir. İltihaplanmayı önlemek için ise çeşitli meyveleri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Bazı meyve sularını içerek bu iltihaplanmalardan korunabilirsiniz.

İşte İltihap Sökücü 7 Farklı Meyve Suyu:

1. Ananas ve Papaya Meyve Suyu

Bu tarifimiz hem lezzetli hemde oldukça besleyicidir. Ananas ve papayadan yapacağımız bu meyve suyu lif bakımından oldukça zengindir. Bu meyve suyunun malzemeleri ise: yarım fincan kadar taze ananas suyu, 1 fincan kadar papaya suyu ve 15-20 adet kişniş.

Hazırlanışı:

Meyveleri iyice yıkayın. Ardından meyvelerimizi ince ince doğrayın ve bu parçaları mutfak robotuna ekleyin. Şeker eklemeden meyve suyu kıvamına gelene kadar karıştırın.

Faydaları:

Papaya, sağlığımız için gerekli olan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Buna ek olarak ananas, iltihap azaltan özelliği sayesinde iltihabı kurutmaya yardımcı olur.

2. Elma ve Kızılcık Meyve Suyu

Elmalı kızılcık suyu; iltihap kurutmada oldukça etkilidir. Bu tarifin malzemeleri ise; soyulmuş 1 adet kırmızı elma, 4 adet badem, 1-2 fincan kadar kızılcık, az miktarda zencefil ve istediğiniz ekşiliğe göre limon suyu.

Hazırlanışı:

Bademleri 10-15 dakika kadar sıcak suda bekletin. Bekletirken zencefili soyun. Ardından mutfak robotuna zencefili, bademleri (bademleri kabuklarından ayırın), kızılcığı ve doğranmış elmayı ekleyin.

Meyve suyu kıvamına gelene kadar karıştırın ardından istediğiniz miktara göre limonu sıkın.

Faydaları:

Elmanın faydalarını çoğumuz biliriz. Ayrıca elma; yüksek besin ve antioksidan içeriği sayesinde iltihaplanmaya karşı oldukça faydalıdır. Badem ise; iltihabı kurutmaya yardımcı olan E vitamini içerir ve doymamış yağ asidi bakımından zengindir.

Zencefil ve kızılcık ise; romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), solunum yolları ve akciğerlerde oluşan iltihaplanmanın tedavisinde yardımcı olan mükemmel bir iltihap sökücü olarak çalışır.

3. İltihap Önleyici Atom İçecek

Sıradaki tarifimiz ise iltihap rahatsızlıkları için oldukça etkili olan bir içecek. Bu içeceğimizin malzemeleri ise: 1 adet doğranmış havuç, 1 adet elma, 1 adet kereviz, 1 adet armut, bir parça zencefil, istediğiniz miktara göre biraz zerdeçal tozu ve limon suyu.

Hazırlanışı:

Meyve sıkacağına; havuç, elma, zencefil ve armut ile zerdeçal tozunu ekleyin. Meyve suyu kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında limon suyu ilave edin.

Faydaları:

Zencefil romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), solunum yolları ve akciğerlerde oluşan iltihaplanmanın tedavisinde yardımcı olur. Mükemmel bir iltihap sökücü görevi yapar.

Limon ise; mükemmel bir detoksifikatördür yani zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kereviz ise; romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), karaciğer yağlanması, böbrek taşı ve hepatit gibi sık rastlanan iltihap sonucu oluşan hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Elma; önemli besin içeriği ve antioksidanlar sayesinde vücuttaki bütün iltihabı sökmeye yardımcı olur.

4. Yumuşak Meyveli Elma Suyu

Bu tarifimiz ise antioksidan ve önemli besinler bakımından oldukça zengindir. Ayrıca sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bu tarifimizin malzemeleri ise; 1 fincan kadar nar, yarım fincan kadar yaban mersini, 1 fincan kızılcık, 1 adet elma ve 1 adet limon.

Hazırlanışı:

Limon hariç tüm malzemeleri dilimleyin. Meyve suyu kıvamı elde etmek için meyve sıkacağının içine malzemeleri koyun. Ardından 1 adet limonu sıkın.

Faydaları:

Yaban mersini; içerisinde bolca bulunan iltihap sökücü besinler sayesinde iltihaplara karşı oldukça faydalıdır. Limon ise; mükemmel bir detokstur, yani toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Nar içerisinde bolca bulunan; punik asit (ölü hücre veya hastalıklı hücre yok edici), punicalaginler (anti-oksidan çeşidi) ve ellagic asit (anti-kanserojen) gibi vitaminleri sayesinde iltihap tedavisinde oldukça güçlüdür.

5. Zencefilli Üzüm Suyu

Zencefil ve üzüm ile yapacağımız bu meyve suyuna ek olarak ıspanak ve maydanozla güçlendireceğiz.  Malzemelerimiz ise: siyah üzüm, elma, kızılcık, ıspanak, zencefil ve maydanoz.

Hazırlanışı:

Meyve suyunu hazırlamak için meyve sıkacağına; zencefil, maydanoz ve ıspanak haricindeki bütün malzemeleri ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra; maydanoz, ıspanak ve zencefili ekleyip tekrar karıştırın.

Faydaları:

Üzüm; iltihap sökücü olarak bilinen Quercitin (anti-kansorejen madde) gibi besin maddeleri içerir. Ispanak ise; kanser ve romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) riskini azaltmada yardımcı olan mükemmel bir antioksidandır. Günlük olarak maydanoz tüketmek, eklem ağrılarının iyileşmesine yardımcı olur.

6. Kırmızı Meyveli İçecek

Bu tarifimiz ise iltihap tedavisinin yanında kahvaltıda içebileceğiniz harika bir içecektir. Malzemelerimiz ise; 1 adet elma, 1 adet soyulmuş havuç, 1 adet soyulmuş salatalık, 1-2 dal kırmızı lahana, 1 adet mango ve birkaç adet çilek.

Hazırlanışı:

Yapımı gayet basit, bütün malzemeleri meyve sıkacağına atın ve meyve suyu olana kadar karıştırın.

Faydaları:

Çilek mükemmel bir besin olan detoksifikatör (anti-kanserojen) içeriği sayesinde, tüm toksin ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bu meyve suyu ayrıca; romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması), ateroskleroz (damar sertleşmesi) ve gut tedavisinde yardımcı olan antosiyanidin içerir.

Kırmızı lahana ise; polifenoller (anti kanserojen) ve C vitamini içeriğiyle iltihaplanmayı azaltır. Havuçta beta karoten adlı bileşenler bulunur bulunur ve bu da eklem ağrısının iyileşmesine yardımcı olur.

7. Kivi ve Böğürtlenli Meyve Suyu

Sıradaki iltihap sökücü ve bir o kadar lezzetli olan meyve suyunun malzemeleri ise; kivi, armut, ananas, nane ve böğürtlen.

Hazırlanışı:

Bütün malzemeleri meyve sıkacağına doldurun ve meyve suyu kıvamına gelene kadar karıştırın.

Faydaları:

Armut iltihaplı bölgeleri kızarıklığını ve ağrısını alır. Kivi bağışıklık sistemini geliştirmede yardımcı olur. Ananas ise mükemmel bir iltihap sökücü görevi görür. Nane ise boğaz ağrısı için oldukça etkilidir.

Yorumla