Kabızlıktan Kurtulmak İçin Elma Nasıl Kullanılır?

Kabızlık için Elma

Türkiye’deki toplam yetişkin nüfusun yaklaşık %10’u müshil ilaçları kullanmasına rağmen kabızlık sorunu yaşamaktadır. Kabızlık genellikle dışkı bağırsakta uzun süre kaldığında, kalın bağırsağın kolon bölümü dışkıdan suyu emdiğinde kabızlık meydana gelir. Bu duruma genellikle lif eksikliği, dehidrasyon, hareketsizlik ve irritabl bağırsak sendromu neden olur.

Elma, kabızlığı gidermek ve önlemek için doğal yollardan biridir. Elma kabuğunda bulunan çözünür lifler ve diğer önemli bileşikler sert dışkı üzerinde müshil etkisi sağlar. Ayrıca dışkının sindirim sisteminde daha kolay hareket etmesine katkıda bulunur.

Elma Kabızlığa Nasıl İyi Gelir?

Elmalar zengin pektin kaynağıdır (doğal olarak oluşan lif ). Dışkıyı toplar ve bağırsak hareketlerini tetikleyerek kolay dışkılamayı sağlar.
Dışkıyı yumuşatan ve bağırsaklardan kolaylıkla geçmesini sağlayan, doğal ozmotik müshil etkisi gösteren sorbitol (doğal olarak oluşan bir şeker alkolü) içerir.
Hem çözünmez hem de çözünür lif içerir. Çözünmeyen lif selüloz gibi çalışır (bağırsak hareketlerini, dışkılayamayı kolaylaştırır). Ancak elmanın kabuğunda bulunan çözünür lif, dışkıyı sulandırarak yumuşatır.

Normal boyuttaki bir elma kabuğu, 3.3 gram lif içeriyor.
Kabuğuyla birlikte düzenli olarak 2-3 tane elma yemek, vücuda yeterli lifi sağlar, bağırsak hareketini arttırır ve sindirimi kolaylaştırır.

Kabızlığı Gidermek için Elma Nasıl Kullanılır?

Elma, kabızlığı tedavi etmek ve bağırsak hareketini geliştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Sadece gün boyunca 1-2 bardak elma suyu içmek, yeterli bağırsak hareketi (kolay dışkılama) için gerekli lif ve sorbitol miktarını sağlar.

Bunun dışında, kabızlığı tedavi etmek için elmayla yapılan çeşitli tarifleri aşağıda sizin için listeledik.

1. Elma ve Armut Suyu

Armut, bağırsaklara su çekerek kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olan sorbitol içerir. Bu dışkıyı, bağırsak yolundan kolaylıkla geçebilecek şekilde yumuşatır. 1 su bardağı armut suyu 7 gram sorbitol içerir. Bu yöntem orta derecedeki kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

 • 1 elma ve 1 armudu küçük parçalara bölün (önce yıkayın ve kabuklarını soymayın).
 • Bir meyve sıkacağında elma ve armudun suyunu çıkarın.
 • Bu meyve suyunu cam bir bardağa alın ve için.
 • İşlemi günde 2 kez tekrarlayın – bir kez aç karna ve bir kez de uyumadan 1 saat kadar önce için.

2. Elma ve Erik Kürü

Erikte, doğal müshil olarak işlev gören %15 sorbitol bulunur. Erik kabuğunda bulunan bileşikler, bağırsaktaki hareketi uyarır ve dışkıyı yumuşatmak için sıvı tutma oranını arttırır. Bu tarif, kronik kabızlıktan kurtulmanın en iyi yoludur.

 • Eşit miktarda elma ve siyah erik suyunu bir kaba koyun.
 • Güzelce karıştırın ve için.
 • Kabızlığı düzeltmek için günde en az 3-4 bardak için.

Not: Erik sürekli kullanınılırsa, bağırsaklar eriğe bağımlı hale gelebilir. Yani, bir kere kabızlıktan kurtulunca erik tüketmeyi bırakın.

3. Elma ve Muz

Muz, kabızlığı iyileştirmede çok yardımcı olan lif, pektin ve potasyum bakımından zengindir. İçindeki enzimler, doğal hafif bir müshil gibi davranırlar.

 • Bir elma ve muzu küçük parçalara ayırın.
 • Meyve tabağında servis edin,
 • Bu meyve salatasını günde 2-3 defa tüketin.

Kabızlık için Elma Püresi:

Elma püresi az miktarda tüketildiğinde, yetişkinlerdeki kabızlığı tedavi edebilir. Ancak, çok fazla tüketilmesi sorunu daha da kötüleştirebilir. Çünkü dışkıları daha da sertleştirir. İşte elma püresini kullanarak kabızlığı iyileştirmek için harika bir tarif.

Kabızlığı gidermek için elma püresi

 • 1’er su bardağı elma püresi, işlenmemiş buğday kepeği ve erik suyunu birleştirin.
 • Malzemeleri iyice karıştırın.
 • Bu karışımdan 1- 2 yemek kaşığı alın, ardından 1 su bardağı su için.
 • Günlük olarak 2 hafta boyunca tekrarlayın. Herhangi bir düzelme olmuyorsa, yavaş yavaş 3-4 yemek kaşığına kadar artırın.

Not: işlenmemiş buğday kepeği yerine, yulaf kepeği de kullanabilirsiniz.
Not: Bu karışım buzdolabında veya dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklanabilir.

Bebeklerdeki Kabızlık için Elma Suyu

Çocuklar, özellikle küçük bebekler kabızlığa daha yatkındır. Çocuklardaki kabızlığın nedenlerinden biri de sürekli lazımlık kullanmalarıdır.

Bebeklerdeki kabızlığa iyi gelen elma suyu

Lazımlığa alışan çocuklar dışkılarını tam olarak yapamazlar ve bu da zamanla kabızlığa neden olur. Bu yüzden, çocuğunuz tuvaletini yaparken acele ettirmeyin, üzerlerinde baskı hissetmelerini sağlamayın.

Elma suyunu kabızlığı geçene kadar, günlük olarak içirin. Bebekler için günde iki kez yarım çay bardağı elma suyu ideal doz olarak yeterlidir. Daha fazla tüketilmesi, durumu daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden çocuğunuza fazla elma suyu içirmeyin.

Bebeklerdeki kabızlığı gidermek için elma püresi kullanmayın. Çünkü mide rahatsızlığına ve başka rahatsızlıklara neden olabilir.

Bebeklerdeki kabızlığa iyi gelen diğer doğal yöntemleri öğrenmek için “Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Ne İyi Gelir? 9 Mükemmel Çözüm!” başlıklı yazımızı okuyun.

Sık Sorulan Sorular:

Kabızlıktan Kurtulmak için Elma Suyu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kişinin beslenme alışkanlıklarına ve kabızlık derecesine bağlıdır. Normalde elma suyu kürü ile 1 gün ile 1 hafta arasında kabızlık düzelir. Bir hafta sonra bile herhangi bir düzelme yoksa, bir doktora görünün.

Hamilelikte kabızlığı iyileştirmek için elma yemek güvenli midir?

Evet! Elma, gebelikteki kabızlığı gidermek için iyidir. Ancak hamilelik sürecinde aşırı elma tüketmeyin. Günde 2 elma yeterlidir, fazlası zararlı olabilir.

Elma kabızlık yapar mı?

Bazı insanlar elmanın kendilerinde kabızlığa neden olduğunu iddia ediyor. Elma kesinlikle kabızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, elma yedikten sonra su içmelisiniz. Ayrıca, lifin büyük çoğunluğu elma kabuğunda bulunduğu için, elma, kabızlığı önlemek için kabuğuyla beraber tüketilmelidir.

Kabızlıktan Kurtulmak için Diğer Önlemler

 • Bağırsak düzensizliğini azaltmak için lif bakımından zengin gıdalar tüketin. Lifli besinlerin diğer faydalarını öğrenmek için “Lifli Gıdalar Tüketmenin 7 Harika Faydası” başlıklı yazımızı okuyun. Başlangıçta şişkinlik yaşayabilirsiniz. Fakat birkaç hafta içinde azalacaktır.
 • Bağırsak hareketini artırmak ve dışkılamayı kolaylaştırmak için gün boyunca bol su veya doğal meyve suları için.
 • Kabızlığı artırabileceği için kafeinli ve karbonatlı içeceklerden kaçının.
 • Rektal ağrı, çok ince dışkı, dışkıda kan ve ani kilo kaybı yaşıyorsanız, bir doktora görünün.
 • Dışkılarken çok fazla zorlanmak, müköz membranlara zarar verebilir, kanamaya ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Sert dışkılar geçtikten sonra ağrı ve tahrişi azaltmak için, sıcağa yakın ılık suda 15-20 dakika oturun.
 • Elmanın diğer faydalarını öğrenmek için “Elma Yemenin İnanılmaz 15 Faydası” başlıklı yazımızı okuyun.
 • Müshil ilaçlarının bilinçsiz kullanımı da ishale ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.
 • Doğal müshil olarak etki gösteren diğer gıdaları öğrenmek için “Doğal Müshil Olarak Kullanabileceğiniz İlk 10 Gıda” başlıklı yazımızı okuyun.

Kabızlığı gidermek için elmayı denediniz mi? Elma sizdeki kabızlığa iyi geldi mi? Kabızlık tedavisinde en iyi sonucu alabileceğiniz başka bir yöntem biliyor musunuz? Deneyimlerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Yorumla