Kahve Kolesterolü Yükseltir mi?

Kahve ve kolesterol hakkında birçok iddia var. Kahvenin kolesterol seviyelerini nasıl yükselttiği üzerine çalışmalar karıştırılmıştır. Ama açık olan bir şey var: Kahve kolesterolü yükseltebilir, ama bu onu nasıl hazırladığınıza ve ne kadar içtiğinize bağlıdır. Eğer kafeine duyarlıysanız, kahve sağlığınızı da etkileyebilir.

Kolesterol nedir?

Kolesterol, karaciğerin ürettiği mumsu bir maddedir. Doğal olarak vücutta bulunur. Vücudunuzun ürettiği kolesterolün yanı sıra, belirli gıdalardan da kolesterol alırsınız. Çok fazla LDL veya “kötü” kolesterol, kardiyovasküler hastalık riski taşır. Doktorların çoğu, diyetinizdeki kolesterolü ürünleri sınırlandırmanızı önerir.

Kahve pek çok hayvansal ürün gibi kolesterol içermez. Bunun yerine kahve, vücudunuzun kolesterolü nasıl ürettiğini etkiler.

Kahve ve kolesterol arasındaki bağlantı

Son on yılda yapılan bazı çalışmalar, kahve ve kolesterol arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bir araştırmaya göre, cafestol ve kahweol gibi kahve yağları (diterpenes olarak bilinir) bu durumdan sorumludur. Kahve yağları doğal olarak hem kafeinli hemde kafeinsiz kahvede bulunur.

Araştırmaya göre, cafestolün vücudun kolesterolü metabolize etme ve düzenleme yeteneğini etkilediğini göstermektedir. Yapılan araştırmaya göre kahve ve kolesterol kontrollü çalışmalardan, kahve yağı safra asitlerini ve nötr sterolu azaltabilir. Bu da kolesterolün yükselmesine yol açabilir. Araştırmacılar, cafestol’ün “insan diyetinde tanımlanan en güçlü kolesterol yükseltici bileşik” olduğu sonucuna varmıştır.

Vücudunuzda kahve metabolizmasını yavaşlatan bir genetik mutasyonunuz varsa ve günde iki veya daha fazla fincan kahve içiyorsanız, kalp hastalığı riskiniz daha yüksek olabilir.

Kahve içmenin faydaları

Günlük olarak önemli miktarlarda kahve içmediğiniz sürece, kahve kolesterolü yükseltir mi diye endişe etmenize gerek yoktur. Aksine, kahve birçok sağlık yararı da sağlayabilir.

Mayo Clinic’e göre, çalışmalar kahve ile kalp hastalıkları ve kanser riskleri arasında anlamlı bir bağlantı bulunamamıştır. Daha önce bulunan bağlantılarda da kişinin kahve ile birlikte içtiği sigara ve egzersiz eksikliği gibi durumlar göz önüne alınmadı. Bununla birlikte, araştırma, kahve tüketimi ile azalan ölüm oranı arasında bir bağlantı olduğunu da göstermiştir.

Kahve ayrıca tip 2 diyabet, karaciğer hastalığı, Parkinson ve depresyon gibi hastalıklara karşı koruma ile de ilişkilendirilmiştir.

Uyarılar ve riskler

Belki de kahvenin etkileri ile ilgili en alakalı soruların bir kısmı, enerji ve ruh artırıcı özelliği olan kafeindir. Sonuçta, bu yüzden çoğumuz kahveyi bu özelliği için içiyoruz.

Kafein bir uyarıcıdır. Çok fazla huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı, mide rahatsızlığı ve anksiyeteye neden olabilir. Bazı insanlar kafeinin etkilerine özellikle duyarlıdır. Bu insanlar kahve içimini sınırlayabilir yada kafeinsiz kahve içebilir.

Kafein, aşağıdaki gibi bazı durumları kötüleştirebilir:

 • uykusuzluk hastalığı
 • kaygı
 • depresyon
 • yüksek tansiyon
 • aritmiler gibi kalp problemleri
 • böbrek sorunları
 • kronik mide sorunları

Hata kafeinin bazı kadınlarda kemik erimesi riskini artıracağının kanıtları bile vardır. Kafein bazı ilaçlar veya bitkiler ile beraber alındığında yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız kahveyi dikkatli içmeye özen gösterin.

 • siproflaxin ve norfloxacin gibi kinolon antibiyotikler
 • teofilin gibi astım ilaçları
 • depresyon ilaçları
 • antikoagülan ilaçlar
 • dekonjestanlar dahil olmak üzere uyarıcı ilaçlar
 • ekinezya
 • kafein içeren kilo kaybı hapları
 • kafein içeren ağrı kesiciler

Kafein sadece kahvede yoktur. Aynı zamanda siyah çay, yeşil çay, çikolata ve hatta enerji içeceklerinde bile vardır.

Sonuç

Ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın kahve dünya çapında en popüler içeceklerden biridir. Kahve kolesterol yükselmesi konusunda bir endişeye neden olsa da, paniğe gerek yok. Kahvenizi iyi demleyerek ve çok fazla tüketmeyerek bu riski azaltabilirsiniz. Yüksek kolesterolünüz varsa, damıtılmış kahve için ve dengeli için. Eğer başka bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Yorumla