Kahve Tansiyonu Yükseltir mi ?

Kahve, dünyanın en sevilen içeceklerinden biridir. Aslında, dünya genelinde insanlar yılda 8,6 milyar kg kahve tüketmektedir.

Bir kahve tiryakisi iseniz, muhtemelen ilk birkaç yudumdan sonra gerçek olmayan “kahve dedikoduları” ile tanışmış olabilirsiniz. Yalnız aroması hakkında çıkan söylentiler bile sizi korkutmaya başlayabilir.

Bununla birlikte, düzenli kahve tüketiminin sizin için gerçekten iyi olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olmuştur – özellikle de yüksek tansiyon ve kalp sağlığı üzerindeki etkisi ışığında.

Bu makalede, kahvenin tansiyonunuzu etkileyip etkilemediğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Kahve içmek tansiyonu yükseltir mi

Kahve tansiyonu geçici olarak yükseltebilir

Bilim, kahve içmenin fizyolojik etkilerinin küçük bir uyanıklık dozunun ötesine geçebileceğini ileri sürmektedir. Araştırmalar, tüketimden kısa bir süre sonra tansiyonun yükselebileceğini göstermektedir.

Yapılan 34 çalışmanın incelemesi sonucu, kahve içerisindeki 200–300 mg’lık kafeinin – yaklaşık 1,5–2 bardakta tüketeceğiniz miktarın – sırasıyla, sistolik ve diyastolik kan basıncında ortalama 8 mmHg ve 6 mmHg’lik bir artışa neden olduğu bulunmuştur.

Bu etki kahve içtikten üç saate kadar sonra gözlemlenmiş ve sonuçlar başlangıçta tansiyonu normal olanlar ve yüksek tansiyon hastaları üzerinde aynı etkiyi göstermiştir.

İlginç bir şekilde, kahve düzenli olarak tüketildiğinde aynı etkiyi göstermemektedir. Bu da, alışkanlık halinde içtiğinizde ortaya çıkan kafein toleransından kaynaklanabilir.

Bu verilere dayanarak, bir fincan kahve içtikten sonra tansiyonunuzda küçük ve orta dereceli bir artış olabilir, özellikle de çok seyrek içiyorsanız.

ÖZET: Araştırma, kahvenin tüketimden sonra üç saate kadar tansiyonu artırabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, düzenli olarak içerseniz, bu etki azalır.

Potansiyel Uzun Vadeli Etkiler

Kahve içtikten sonra kan basıncınızı geçici olarak yükselse de, bu etki kısa vadenin ötesine uzanmıyor gibi görünmektedir.

Yüksek tansiyonu olan insanlar için güncel araştırmalar günlük kahve tüketiminin kan basıncı veya genel kalp hastalığı riski üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını düşündürmektedir.

Aslında, kahve bazı sağlık yararları da sağlayabilir.

Sağlıklı insanlarda yapılan araştırmalar sonucu, günde 3–5 fincan kahve içmenin kalp hastalığı riskinde % 15’lik bir azalma ve erken ölüm riskini azalttığını göstermektedir.

Kahve güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu bilinen ve vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltabilen çoklu biyoaktif bileşikler içerir.

Bazı araştırmacılar, kahvenin sağlığa yararlarının, kafeinin düzenli kahve içenlere vereceği herhangi bir olumsuz etkiden daha ağır basabileceğini öne sürmektedir.

Yine de, kahvenin insan sağlığını uzun vadede nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Şimdilik, tamamen güvenli gibi görünüyor ve hatta düzenli içilmesi için yararlı bir alışkanlık olabilir.

ÖZET: Uzun süreli araştırmalar sınırlı olsa da, bazı veriler sıklıkla kahve içmenin tansiyon veya kalp hastalığı riskindeki artışlarla ilişkili olmadığını göstermektedir. Aslında, kahve kalp sağlığını destekleyecek antioksidanlar içerir.

Yüksek Tansiyon Hastaları Kahve İçebilir mi ?

Çoğu insan için, daha önce yüksek tansiyonu olanlar bile, orta derecede kahve tüketiminin tansiyon veya kalp hastalığı riski üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Aslında, tam tersi doğru olabilir.

Kahvede bulunan biyoaktif bileşiklerin bazıları, oksidatif stres ve inflamasyon başta olmak üzere sağlık yararları sağlayabilir.

Tabii ki, özellikle de yüksek tansiyonunuz varsa, çok fazla kafein almanız önerilmez.

Zaten düzenli olarak kahve içmiyorsanız, tansiyonunuzu kısa vadede artırabileceğinden, bu içeceği rutininize eklemeden önce tansiyonunuzun düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çok fazla yemenin veya çok fazla su içmenin bile olumsuz sağlık etkilerine yol açabileceğini unutmayın, kahvede bunlar gibidir. Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda dengeyi korumak her zaman önemlidir.

Meyve, sebze, yağsız protein ve kepekli tahıllar açısından zengin bir diyetle beraber düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı kan basıncını ve kalp sağlığını geliştirmenin en iyi yollarından bazılarıdır.

Bu tür sağlıklı davranışlara odaklanmak, enerjinizi, kahve içmek hakkında aşırı endişe duymaktan daha iyi bir şekilde kullanır.

ÖZET: Orta derecede kahve tüketiminin düzenli olarak yüksek tansiyonu olan kişilerde sağlık sonuçlarını kötü yönde etkilemesi olası değildir. Dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi muhtemelen kan basıncını kahve tüketiminden daha fazla etkileyecektir.

Sonuç

Kahve dünyanın en popüler içeceklerinden biridir, ancak yüksek tansiyona neden olduğu için suçlanmıştır.

Araştırmalar, kahvenin kan basıncında kısa süreli artışlara yol açabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, düzenli olarak içen kişilerde kan basıncında artış veya kalp hastalığı riskiyle birlikte uzun süreli bir ilişki bulunmamıştır.

Daha ziyade, kahve yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kalp sağlığını geliştirebilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ılımlı ortamda kahve içmek çoğu insan için güvenli bir alışkanlıktır.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-and-blood-pressure

Yorumla